Lišmanioza je parazitska bolest koja utječe na pse. Može biti prenijeta od domaćih životinja, kao što su vukovi, lisice ili lisice. Također se može prenijeti i od ptica ili drugih ptica u blizini. Glavni simptomi lišmanioze kod pasa su bol u trbuhu, gubitak apetita, slabost, proljev i gubitak težine.
Lišmanioza je zoonoza koja je uzrokovana lišmanijom, protozom iz roda Leishmania. Bolest se prenosi od životinja na ljude ili među ljudima kroz ubod komaraca. Simptomi lišmanioze mogu biti različiti i uključuju kožne promjene, gubitak težine, groznicu i slabost.
Sadržaj
Uzroci lišmanioze kod pasa
Lišmanioza kod pasa je zarazna bolest koju uzrokuje parazit Leishmania. Bolest se javlja kao rezultat infekcije parazitom i može uzrokovati ozbiljnu štetu zdravlju pasa. Glavni uzroci lišmanioze kod pasa su:
1) Kontakt s bolesnim psom: najčešći način na koji se lišmanioza prenosi među psima je direktan kontakt između bolesnog i zdravog psa. Infekcija se može prenijeti putem sline, dlaka, urina ili stolica bolesnog psa.
2) Kontakt s insektima vektora: Lišmanija je također prenosiva putem insekata vektora, poput sandalica ili drugih bliskih letećih insekata. Ovi insekti prenose parazite sa jedne životinje na drugu tako da mogu preneti infekciju sa bolesne životinje na zdrave.
3) Stres i slaba imunost: Psi čiji imunitet nije dobar su skloniji oboljenju od lišmanioze jer su manje otporni na infekciju. Isto tako, dugotrajni stres može osiromašiti imunitet i činiti pse još ranjivijim na bolest.
Simptomi lišmanioze kod pasa
Lišmanioza je infektivna bolest koja se može pojaviti kod pasa. Simptomi lišmanioze kod pasa mogu biti vrlo različiti, ovisno o vrsti infekcije. Uobičajeni simptomi uključuju blijedu ili žućkastu kožu, svrbež i gubitak dlake. Pas može također imati pruritus, crvenilo i oticanje na mjestima gdje je ugrizao insekt. Također može doći do simptoma respiratorne infekcije poput kašlja, curenja iz nosa i teških grlobolja. U nekim slučajevima pas će imati i simptome gastrointestinalne infekcije poput proljeva, mučnine i gubitka apetita. Svi ti simptomi mogu biti prisutni čak i ako pas nikad nije bio u kontaktu sa zaraženim insektom. Zbog toga je važno da se posavjetujete sa veterinarskim liječnikom ako sumnjate da vaš pas ima lišmaniozu.
Ako je vaš pas zaražen lišmaniozom, liječenje će se temeljiti na vrsti bolesti i stupnju ozbiljnosti simptoma. Vaš veterinar će vam preporučiti odgovarajući tretman koji će ublažiti simptome i spriječiti daljnji razvoj bolesti. Lijekovi protiv parazita su najčešća metoda liječenja lišmanioze kod pasa, ali postoje i druge metode liječenja koja mogu biti potrebna za sprečavanje širenja infekcije. Važno je da se redovito obratite veterinaru tako da možete biti sigurni da vaš pas dobiva odgovarajuću njegu.
Kako bi spriječili rizik od lišmanioze u vašem psu, potrebno je provoditi redovitu higijensku skrb i sprječavati pristup insektima koji prenose bolest. Također biste trebali strogo slijediti upute svog veterinara o preventivnom tretiranju protiv buha, krpelja i drugih insekata pri svakoj posjeti veterinaru. Uz to bi trebalo redovito provjeravati svojeg psa za bilo koje znakove ili simptome bolesti te ga odmah poslati veterinarima ako primjetite neke promjene u njegovom stanju zdravlja ili ponašanju vezane uz lišmaniozu ili druge parazitske infekcije.
Lišmanioza je opasna bolest koja se može pojaviti kod pasa. Važno je da budete svjesni simptoma lišmanioze te da poduzmete odgovarajuća mjera predostrožnosti radi sprečavanja širenja ove bolesti među svojim psom. Redovito obraćanje veterinaru omogućit će vam da brzo identificirate bilo kojeg problema s vašim psom te poduzmete ispravne mjere za liječenje istoga što prije.
Liječenje lišmanioze kod pasa
Lišmanioza je zarazna bolest koja se može prenijeti između pasa, kao i između životinja i ljudi. Ova bolest se može prenijeti pri kontaktu s oboljelim životinjama, a simptomi uključuju groznicu, slabost, upale limfnih čvorova i druge. Vrlo je važno dijagnosticirati lišmaniozu na vrijeme i početi s liječenjem što je prije moguće. Liječenje lišmanioze kod pasa obuhvaća uzimanje lijekova za uništavanje parazita te poduzimanje fizikalnih mjera za oporavak.
U početku će vam veterinar propisati oralni lijek za uništavanje parazita. Ovaj lijek će ubijati parazite unutar vašeg psa, ali neće u potpunosti otkloniti infekciju. Također ćete morati redovito praćiti simptome i provjeravati temperaturu vašeg psa da biste bili sigurni da se infekcija ne širi dalje.
Nakon prvog tretmana vaš pas će biti podvrgnut drugom tretmanu koji će trajati nekoliko tjedana ili mjeseci. U ovom trenutku veterinar će propisati dodatne lijekove poput antibiotika ili steroida kako bi se spriječilo širenje infekcije na druge organe. Također možda trebate dati svojoj životinji dodatne hranljive dodatke, vitamine i mineralne soli kako bi joj pomogli da se brže oporavi.
Kako bi olakšali proces oporavka vašeg psa, trebalo bi provoditi redovite preglede u veterinarskoj ordinaciji te pronaći odgovarajuću prehranu koja će mu dati dovoljan unos hranljivih tvari potrebnih za nastavak procesa ozdravljenja. Također biste trebali izbjegavati stresne situacije jer one mogu otežati proces ozdravljenja i usporiti oporavak vašeg psa.
Prevencija lišmanioze kod pasa
Lišmanioza je zarazna bolest koju uzrokuje parazit Leishmania. Ova bolest može biti vrlo opasna za pse, pa je stoga važno da se vlasnici pasa trude da spriječe njegovo širenje. Prevencija lišmanioze kod pasa može se postići na nekoliko načina, uključujući pravilnu higijenu i prevenciju uboda insekata.
Ključni aspekt prevencije lišmanioze kod pasa je pravilna higijena. To uključuje redovitu četkanje kose, čišćenje usana i zuba te pranje očiju s posebnim sredstvom za čišćenje očiju. Također je važno osigurati da su nokti i šape uvijek čisti i da se pas pridržava odgovarajućeg prehrane i režima higijene.
Druga važna stavka za prevenciju lišmanioze kod pasa je spriječiti ubode insekata, posebice glavne vektore bolesti – sandflies (puna i pernata). Vlasnicima pasa savjetujemo da svojim ljubimcima daju odgovarajuće lijekove protiv uboda insekata te redovito provjeravaju teren u blizini njihovog doma radi prepoznavanja mogućih vektora bolesti.
Također je potrebno redovito cijepiti pse protiv lišmanioze kako bi se spriječilo širenje bolesti. Postoji nekoliko različitih vrsta cjepiva, pa vlasnicima savjetujemo da se posavjetuju sa svojim veterinarskim ljekarnikom o najboljoj mogućoj opciji za njihovog ljubimca.
Na kraju, važno je napomenuti da se prevencija lišmanioze kod pasa mora shvatiti ozbiljno jer ova bolest može biti vrlo opasna po zdravlje psa. Stoga treba poduzeti sve potrebne mjere da bi se spriječilo širenje ove bolesti – od pravilne higijene do cijepljenja protiv lišmanioze te redovitog pregledavanja terena radi prepoznavanja mogućih vektora bolesti.
Komplikacije lišmanioze kod pasa
Lišmanioza je zarazna bolest koja se prenosi krvopijama i uzrokuje ozbiljne simptome u pasa. Komplikacije lišmanioze mogu dovesti do dugotrajnih zdravstvenih problema, pa je važno da vlasnici pasa znaju kako prepoznati i liječiti ove probleme.
Kronična lišmanioza je jedan od najčešćih simptoma bolesti. Ona se obično manifestira kao upala jetre, bubrega ili drugih organa. U težim slučajevima može dovesti do ozbiljnih oštećenja srca ili drugih organa. Ova vrsta lišmanioze također može uzrokovati anemiju, što je stanje u kojem postoji nedostatak crvenih krvnih stanica u tijelu. Anemija može biti opasna po život zbog smanjenog protoka krvi u tkivima i organima.
Druga česta komplikacija lišmanioze je infekcija kože, koja se često manifestira ekcemom i raznim vrstama osipa na koži. Osip obično nastaje uslijed alergija na parazite ili infekcija bakterijama koja su prisutne na mjestu uboda insekata. Ekcem i osip mogu izazvati svrbež, crvenilo i ljuštenje kože, a mogu se pojaviti i gnojni iscjedci na mjestima uboda insekata.
Komplikacije lišmanioze također mogu biti neurologijske prirode. Ovo stanje može uzrokovati paralizu mišića, gubitak ravnoteže i slabljenje muskulature te poteškoće sa disanjem. Također se javlja slabost mišića lica pa pas ne može normalno šetati niti se uspraviti na svoje noge te mu padaju repovi i udovi. U nekih slučajeva dolazi do gubitka funkcije bubrega ili jetre, što predstavlja još jednu ozbiljnu posljedicu lišmanioze kod pasa.
Pas s ovom bolešću će imati i viška tekućine u plućima pa ćete ga moći čuti kapljanjem vode po podlozi (tzv ”zviždanje”). Ovakav pas ćete moći prepoznati po tome da imaju oticanje glave i vrata, a dihat ćete s dubokim napornim disanjem.
Vlasnicima pasa je važno da znaju prepoznati simptome ove bolesti jer ona može biti smrtonosna ako se ne liječi na vrijeme. Ako sumnjate da vaš pas ima lišmaniozu potrebno je odmah posjetiti veterinara radi pregleda i savjetovanja o odgovarajućem tretmanu za vašeg ljubimca.
0 Comments