Štenci su mladi psi ili mačke koji su tek izašli iz mjeseca. To su slatki, nježni i zabavni mali životinjski prijatelji koji vole pažnju i brinu se o njima. Štenci trebaju pažljivu brigu da bi rasli u sretne i zdrave odrasle životinje.
Štenci su uzbuđeni i zabavni dodaci porodici. Iako se često smatraju kao lako održavanje, štenci zahtevaju obuku, pažnju i odgovornost. Kako bi se osigurala njihova dugoročna sreća i zdravlje, važno je da se uzme u obzir nekoliko osnovnih informacija pre nego što se donese novi član porodice.
U prvoj fazi, potrebno je da vlasnik razmišlja o tome koliko prostora, vremena i novca može da posveti svom štenetu. Razmislite o tome koliko će biti aktivnosti i odmora potrebno da biste mogli da uspešno vodite brigu o štenetu. Takođe, potrebno je imati dovoljno novca za veterinarske usluge, hranu i ostale troškove vezane za štence.
Kada ste razmišljali o finansijskim aspektima odgajanja šteneta, važno je razumeti njihove potrebe za hranom. Veliki deo hrane treba da bude namirnice visoke kvalitete koje sadrže sve neophodne nutrijente potrebne da bi se osiguralo pravilno rast i razvoj psa. Takođe je potrebna posebna pažnja na dijetu dok štene još uvek ne može da jede sve tečne ili čvrste namirnice.
Na kraju, važno je imati na umu da obuka igra veliku ulogu u uspostavljanju dobre veze između vas i vašeg ljubimca. Potrebno je voditi računa o tome da li postoji vreme za obuku psa svakog dana ili neki drugi način na koji ćete ispuniti ovaj bitan aspekt brige za psa. Obuka daje strukturu i pomaže štencu da prihvati pravila koja ste postavili pre nego što počne sa svojim lošim navikama.
Sadržaj
Odabir štenaca
Kupovina štenca je velika obveza i odgovornost, stoga je važno da se dobro razmisli prije donošenja odluke. Prvi korak u odabiru štenaca je procjena vaših potreba i mogućnosti. Potrebno je ispitati različite pasmine i izabrati onu koja najbolje odgovara potrebama obitelji.
Također je važno napraviti istraživanje o tome kako bi vlasnik trebao najbolje zadovoljiti potrebe novog člana obitelji. Odlučivanje o pasmini koju ćete uzeti zahtijeva vrijeme, trud i pažljivo promišljanje. Izbor psa treba biti temeljen na sposobnostima, zdravlju, prehrani i ostalim potrebama za koje ste spremni osigurati svojoj novoj obitelji.
Kada ste odabrali pasminu, sljedeći korak je pronaći uzgajivača ili prodavača pasa s dobrim povijesnim podacima o svom uzgoju, koji će postaviti pitanja kako bi utvrdio da li ste spremni preuzeti brigu o štencu i osigurati mu optimalne uvjete života. U tom procesu vlasnik bi trebao postaviti pitanja o zdravstvenom stanju štenaca te provjeriti sve medicinske dokumente poput pedigrea i aktualnih medicinskih pregleda. Također, savjetujemo da se upoznate sa majkom i/ili otcom psa – to će vam dati ideju o tome kako će izgledati vaš pas u budućnosti te omogućiti da dobijete informacije o navikama roditelja psa. Koristite tu priliku da se raspitate o individualnom temperamentu svakog štenca jer on može bitno utjecati na izbor onoga najboljega za vas.
Kada ste pronašli idealnog štenca za vas, preporučujemo da preduzmete dodatne mjere brige za njegovo zdravlje i blagostanje – kupite odgovarajuću cijepivnu knjižicu te definirajte plan cijepiva sa veterinarskim liječnikom. Osigurajte ga adekvatnom hranom i provjerite jeste li spremni platiti troškove veterinarskih posjeta te eventualnih lijekova tijekom trajanja njenog/njegovog života po vama. Također trebate osigurati redovite higijenske postupke poput pranja, četkanja dlake te postaviti pravila vezana uz higijenu okoliša u domaćinstvu (uredne igračke itd.).
Uz pravilnu brigu, pažnju, ljubav i strpljenje bit ćete počasni gospodari vašem novom članu obitelji!
Zdravlje štenaca
Kako bi štenci bili zdravi i sretni, potrebno je mnogo pažnje i brige. Prvo što treba učiniti jest da se osigura da se štene hrani dobro i redovito. Hrana treba biti prilagođena dobi, veličini i vrsti psa. Također je važno da se štene češće čisti, osobito kad se igra ili trčanje. Kupanje treba biti dio redovite njege psa. Također je važno provjeriti da li pas ima dovoljno četkica za kosu, četke za kandže i igračke. Redovita medicinska njega također je važna za cjelokupno zdravlje štenca. Svakih nekoliko mjeseci potrebno je obaviti medicinsku procijenu te provjeriti prisutnost parazita ili bolesti. Važne su i cijepljenja protiv bolesti uzrokovanih virusima ili bakterijama, poput bjesnoće ili parvovirusa. Osim toga, važno je paziti na stomatološko zdravlje psa te preventivne preglede očiju i ušiju te ginekološki pregled ako pas ima spolni odnos.
Redovite veterinarske posjete također su jako važne jer liječnik može provjeriti opću dobrobit psa, onemogućavanje bolesti i liječenje postojećih problema s zdravljem pasa. U slučajevima ozljeda ili drugih problema s zdravljem potrebna je hitna veterinarska njega kako bi se osiguralo da pas ostane zdrav.
Na kraju, vlasnicima štenaca predlažemo da sa svojim veterinarom razgovaraju o pravilnom načinu hranjenja, njege i prevenciji bolesti kako bi se osiguralo dugotrajno zdravlje njihove ljubimce.
Odgoj i trening štenaca
Odgoj i trening štenaca može biti zabavan zadatak, ali je važno znati na koji se način obavlja. Učenje novih vještina će pomoći vašem štencu da postane poslušan i da dobije potrebna socijalna vještina. Odgoj i trening štenaca treba da bude strpljiv, miran i dosljedan. Učenje obuka je proces koji uključuje puno vremena, truda i strpljenja. Važno je pružiti pozitivnu motivaciju štencu, pokazujući mu nagradu ili laskanje kad uspije. Također je važno da se odredite pravila čim primite svoju novu obiteljsku članicu i strogo se pridržavajte istih. To će pomoći u smanjenju problema s neposlušnošću kasnije u životu vašeg ljubimca.
Važno je započeti odgoj štenca čim ga dobijete jer to omogućava da se stekne pozitivan odnos između vas i vašeg ljubimca. Kada odgajate štence, potrebno vam je puno strpljenja, jer će to trajati neko vrijeme prije nego postignete rezultate koji očekujete od njega. Također morate biti dosljedni sa pravilima koja ste postavili, jer ako ne budete, možda ćete promašiti priliku da usvoji trajan obrazac ponašanja ili navike.
Kako biste dobili najbolje rezultate u obuci vašeg ljubimca, potrebno je puno pažnje poklanjanja nagradama ili nagradama za uspjehe u obuci. To može biti mali zalogaj ili igračka koja služi kao stimulans za pozitivni rezultat. Kada trenirate svog psa, morate mu dati jasne instrukcije o tome što očekujete od njega te mu dati dovoljan razlog da se trudi postići ciljanu vještinu. Ako je potrebno više od jedne lekcije da bi se postigao rezultat, bit ćete u mogućnosti provoditi lekciju sve dok pas ne upotrijebi trajanom naviku ili vještinu koju ste mu naučili.
Kada sudjelujete u obuci vašeg ljubimca, potrebno je imati puno strpljenja i razumijevanja prema svom psom. Ne smijete ga maltretirati ili mu nanositi bilo kakvu fizičku bol ili tjerati ga na bilo kakvo ponašanje bez nagrade koja bi mu dala motivaciju da radi ono što očekujete od njega. Važno je također osigurati adekvatnu fiziku aktivnost svakodnevnu tako da pas ostane mentalno usmjeravan i mentalni stimuliran te ostane poslušan prema pravilima koja ste postavili za njega
Hranjenje štenaca
Hranjenje štenaca je veoma važan deo njihove njege. Zaštitnici štenaca treba da obezbede optimalnu ishranu koja će im obezbediti sve potrebne nutritivne materije za zdrav rast. Uglavnom, preporučuje se da se štencima daju specijalno formulisana hrana za pse u ranom uzrastu od 6-8 nedelja. Ova hrana sadrži izbalansirane nutritivne vrednosti koje će im pružiti sve potrebne materije. Količina hrane koju treba dati štencima bi trebalo da bude podeljena na 4 do 6 obroka dnevno, u zavisnosti od njihovog uzrasta. Tinejdžeri mogu dobiti 2 do 3 obroka dnevno, dok odrasli mogu primati 1 veliki obrok dnevno.
Njega štenaca
Pored hranjenja, postoji još nekoliko stvari koje treba da se rade da bi se osiguralo da su štenci u dobroj formi i fizički zdravi. Prvo i najvažnije je da se pridržavaju veterinarskih pregleda i vakcinacija. Veterinari takođe mogu dati savete o tome kako pravilno brinuti o higijeni i nege kože vašeg psa. Također, savetujemo vam da redovno četkate zube vašeg psa, a možete mu i obrezati noge ako primetite da su mu dugačke. Osim toga, morate biti sigurni da vašem psu osigurate adekvatnu fizičku aktivnost svaki dan kako biste sprečili depresiju i gubitak težine ili prekomernu težinu.
Troškovi uzgoja štenaca
Uzgoj štenaca zahtijeva financijske i vrijeme investicije. To uključuje troškove hrane, veterinarske usluge, troškove suplemenata i trošak kupnje opreme za pse. Uspješan uzgajivač obično će imati na umu da će za održavanje neke vrste psa trebati veća ulaganja nego za druge pasmine. Također je potrebno razmotriti što će biti najbolja prehrana i oprema potrebna za psa te koliko bi to koštalo. Osim financijskih investicija, uzgajivač mora osigurati da su njegovi psi pravilno prijavljeni i dostupni na utrkama ili izložbama.
Veterinarska skrb je jedan od najvažnijih troškova povezanih s uzgojem štenaca. Veterinari obavljaju rutinske preglede i liječenje bolesnih ili ozlijeđenih pasa te cijepljenje protiv bolesti poput bjesnoće. U nekim slučajevima možda ćete trebati platiti dodatne usluge poput sterilizacije ili kastracije. Osim veterinarskih usluga, potrebni su vam i odgovarajući lijekovi poput anthelmintika (za liječenje crva) i antibiotika (za liječenje infekcija). Svrha ovih lijekova je spriječiti bolesti u vašem štenetu.
Kada se radi o hranjenju štenaca, postoje različiti proizvodi dostupni na tržištu koji se mogu koristiti za hranjenje vaših pasa. Hrana za pse možete pronaći na policama trgovina ili u specijaliziranim trgovinama za pse. Cijene ovih proizvoda variraju ovisno o vrsti, marci i sastavu hrane. Također postoje dodaci koji se mogu dodati svakodnevnom obroku vašeg psa da bi se osiguralo da dobiva sve potrebne vitamine i minerale.
Osim toga, postoje još mnogi drugi troškovi vezani uz uzgoj štenaca, poput nabave opreme za pse poput ogrlica i naramnica, igračaka, posuda za hranjenje itd., Kao i troškovi putovanja ako planirate putovati s vašim psom ili ga predstaviti na utrkama ili izložbama pasminica.
0 Comments