Što je dulum je tradicionalni vrsta instrumenta koji se koristi u istočnoj Afričkoj glazbi. To je svirka bubnjeva koji se sastoji od dvije žice ili tkanine između dvije čeljusti, a koja se udara štapom. Dulum ima dugu povijest, iako se njegovo točno podrijetlo i proizvođači ne znaju. U različitim regijama, različiti materijali su korišteni za izradu duluma, uključujući tkaninu, životinjske kože, drvo i metale.
Dulum je tradicionalni muzički instrument, popularan u zapadnoj Africi, posebno u Nigeriji. To je bubanj s jednim bubnjem i dva komada kože na obje strane. Korišten je u raznim vrstama glazbe, od tradicionalnih narodnih pjesama do plesnih ritmova.
Sadržaj
Vrste duluma
Dulumi su jedna od najzanimljivijih i najraširenijih vrsta riba na svijetu. Dulumi mogu biti mali ili veliki, od malog inča do preko pola metra dugačkih. Dulumi obično žive u otvorenim vodenim staništima, poput mora, jezera ili rijeka, a može ih biti u slatkoj i morskoj vodi. Dulumi se hrane planktonom, mikroalgama, larvama insekata i čak malim ribama. Većina duluma ima tamnu boju tijela sa žutim ili crvenim mrljama.
Postoje tri glavne vrste duluma: obični dulum (Cyprinus carpio), amurski dulum (Carassius auratus) i zlatni karas (Carassius auratus). Obični dulum je najrasprostranjenija vrsta u Europi i Aziji te je prisutan u većini europskih jezera. Amurski dulum je također prisutan u Europi, ali je prvenstveno izvorno iz Srednje Azije. Zlatni karas je rasprostranjen diljem Europe te se može naći u većini europskih jezera. On je najrasprostranjenija vrsta među svim triju vrsta, a često se hrani ribicama i drugom mikrofaunom koja se može naći u dubljim dijelovima jezera.
Sve tri navedene vrste su otporne na druge bolesti riba te se ne lako mogu uništiti; međutim, one su sklonije parazitima jer se lako mogu širiti po cijelom staništu. Zbog toga su ribolovci dužni držati svoje alate čistima kako bi spriječili prodiranje parazita u stanište.
Dulumi su popularna hrana diljem svijeta te su poznati po svojoj mesnatosti i slatkastom okusu. Oni također mogu biti zanimljive akvarijske ribice zbog svoje lako prepoznatljive boje tijela i ponašanja.
Što je dulum?
Dulum je tradicionalna vrsta tkalačke konoplje koja se izrađuje u Južnoj Aziji. Dulum je oblikovan tako da se lako prenosi, a može biti i ukrasni predmet. Koristi se za prenošenje teških tereta, poput hrane i ostalih potrepština, dok se neke od najboljih vrsta mogu koristiti za nošenje ljudi.
Kako se izrađuje dulum?
Dulumi su napravljeni od pamuka, travnate vune i sisalne vune. Tkanina je vezana uz drvenu konstrukciju sa strane da bi bila čvrsta i elastična. Uglavnom su četiri strane duluma obložene ratanom ili druge materijale koji pružaju dodatnu snagu i otpornost na propuh. Zatim, trupci su postavljeni po cijeloj unutrašnjosti da bi podigli platformu na kojoj će biti postavljen teret. Na kraju, rukonosac je postavljen na stražnju stranu duluma za lakše nošenje.
Što je dulum?
Dulum je tradicionalni glazbeni instrument koji se koristi u Indiji i Aziji. Obično se sastoji od dvije ili više bubnjeva različitih veličina i zvuči kao da se bubnja u ritmu. Nastao je iz narodnih glazbenih tradicija, a ponekad se naziva i “dulcimer”. Instrument ima dugu povijest, a prvi primjerci datiraju još od srednjega vijeka.
Kako se dulum svirati?
Sviranje duluma nije baš lako, ali postoje neke tehnike koje će vam pomoći da postignete zvuk koji želite. Glavna stvar je da pravilno držite instrument u rukama. Potrebno je držati ga uspravno, a palice držite u vodoravnom položaju. Zatim morate pronaći “hot spot” na membrani – mjesto na membrani gdje ćete udariti palicom da biste dobili najbolji zvuk – i to treba biti vaša osnovna tačka za početak sviranja.
Što možeš napraviti s dulumom?
S dulumom možete napraviti širok raspon glazbenih stilova i žanrova, od folklorne glazbe do jazza, popa ili rocka. To zavisi od toga kako ga koristite i na što ste spremni eksperimentirati. Također možete dodati efekte poput echo-a ili reverba da biste unaprijedili zvuk vašeg instrumenta. Možete čak napraviti improvizaciju ili kompoziciju i upotpuniti ju drugim instrumenima poput gitare ili bas gitare.
Kako koristiti dulum?
Dulum je alat koji se koristi za mjerenje kutova drveta i drugih materijala. Može se upotrijebiti za mjerenje stupova, stolova, stropnih ploča i slično. Postoji nekoliko vrsta duluma, ali svi imaju istu funkciju – mjeriti kutove. Dulum se sastoji od ravne ploče ili vrška na jednom kraju i skalom na drugom. Skala često ima različite oznake za različite uglove, poput 45°, 30° i 60°. Na ravnoj strani duluma postoje oznake za mjerenje uglova od 90° do 360°. Da biste ispravno upotrijebili dulum, potrebno je prvo odrediti jesu li rubovi materijala paralelni. Ako su paralelni, postavite dulum na rubove materijala i pažljivo okrenite skalu da bi dobili točnu procjenu ugla između njih. Kada ste točno postavili skalu na pravi ugao, možete vidjeti svoju procjenu tako da pogledate oznaku na skali koja odgovara tom uglu. Postoje razne aplikacije i alati za mjerenje uglova koji mogu biti lakši za upotrebu nego dulum. Međutim, dulumi su vrlo precizni alati i često se koriste za precizna izmjerivanja materijala.
Alternativne upotrebe za dulum
Dulum je tradicionalna hrvatska igra koja je koristila drvenu lopticu, štapove i kontejnere. Uspješno se igrala sve do osamdesetih godina, ali je danas uglavnom zaboravljena. Iako ova igra više nije popularna, postoje mnogi načini da se dulum iskoristi na druge načine.
Uradite nešto kreativno
Koristite dulum za stvaranje kreativnih proizvoda. Na primjer, izradite vlastitu drvenu lopticu ili igračku za domaće ljubimce. Možete čak i napraviti originalni nakit ili hobi proizvode s pomoću različitih boja i oblika drvenih dijelova. Također možete dodati ukrasne elemente među dijelove da biste stvorili još jedinstvenije proizvode.
Koristite ga za dekoraciju
Dulum možete iskoristiti i kao dekoraciju u domu ili vrtu. Umjetnički stilizirani dijelovi mogu se postaviti na polici, radnoj površini ili police u predsoblju ili hodniku. Možete čak i postaviti duguljasti štap u vrtić da biste ga napravili još atraktivnijim. Također možete spojiti različite dijelove duluma i napraviti originalnu skulpturu koja će dobro funkcionirati u unutarnjoj i vanjskoj dekoraciji vašeg doma.
Izradite neke od domaćih proizvoda
Drveni dijelovi mogu biti veoma korisni pri stvaranju domaćih proizvoda poput ogrlica, narukvica, prstenja, privjesaka i slično. Također možete isprobati neke nove tehnike obrade drva poput rezbarenja ili graviranja radi stvaranja jedinstvenog nakita od duluma. Možete također isprobati nove boje po vašem izboru da bi vaši proizvodi bili još zanimljiviji za gledanje.
0 Comments