Koja su šah pravila

by Jul 11, 2024Sport0 comments

Koja su šah pravila? Šah je strategijska igra koja se igra između dva igrača i zahtijeva kombinaciju taktičke i umjetničke snage. Postoje mnoge pravila koja se trebaju poštovati prilikom igranja šaha. Ovo je uvod u temeljna pravila šaha, od početnog položaja do završnice.

Osnovna pravila šaha su jednostavna:

1. Svaki igrač ima 16 figura: 8 pješaka, 2 lovca, 2 topa, 1 konja, 1 kraljicu i 1 kralja.

2. Kralj se ne smije naći u šahu.

3. Pješaci mogu ići samo naprijed, po jednoj polju po potezu. U prvom potezu mogu ići dva polja naprijed.

4. Lovci i konji mogu ići po šest različitih smjerova po jedno polje odjednom (kao u slovo L).

5. Topovi se mogu kretati duž horizontalnih i vertikalnih linija, ali ne preko drugih figura.

6. Kraljica se može kretati duž horizontalnih, vertikalnih i dijagonalnih linija, ali ne preko drugih figura.

7. Kada je figura u poziciji da šahira protivnika (ako to nije šah mat) to se naziva šahom i protivnik mora odmah reagirati na tu situaciju da bi spasio svoju figuru od bacanja s ploče (čak i ako je to njegov kralj).

Pomeranje Figura

Pomeranje figura u šahu je jedna od najvažnijih stvari za naučiti. Kako bi se napredovali u šahu, potrebno je da se vežbaju potezi i šahovska strategija. Postoje različiti načini pomeranja figura, a svaka figura ima svoje posebne poteze. Kako bi se postiglo uspeh u igri, važno je da se razumeju pravila i specifični potezi za svaku figuru.

Postoje tri glavna načina kretanja u šahu: skok, pomeranje i promena boje figure. Skok je kada figura skoči preko drugih figura ili preko protivnikove figure bez obzira na boju; dvostruki skok često se koristi za napad. Pomeranje je onda kada se figura ili grupa figurama kreće unutar polja bez da bilo koja druga figura bude preskočena; to obično uključuje samo jednu pojedinačnu figurom. Promena boje figure se događa onda kada se figura promeni boju (od bele do crne i obrnuto) tokom igre, što obično nastaje zamjenom neke druge figure.

See also  Tko je Ante Rebić

U svakoj partiji postoji mnogo mogućnosti za pomeranje svojih figurama, ali treba biti oprezan jer mnogi od ovih poteza mogu dovesti do gubljenja partije. Dobar igrač će uvek planirati svojim potezima, analizirati protivnikove mogućnosti, iskoristiti svoju prednost i dati mu malo prostora da napravi grešku. U slučajevima gde postoji višestruka opcija trebalo bi razmotriti prednost i mane svakog od tih poteza pre nego što se donese odluka o pomeranju figure.

Progresija pijuna

Progresija pijuna je strategija igre u kojoj igrači napreduju svoje figure, uglavnom pijune, da bi osigurali druge figure. Ova strategija je obično korištena kako bi se postigao napredak i ostvarila pozicija prednosti. Također se koristi za blokiranje protivnikovih figura i ograničavanje njihovog položaja. Pijuni su često korišteni za osvajanje teritorija na šahovskoj ploči, jer mogu brzo napredovati i zauzeti poziciju prednosti. Progresija pijuna se također može iskoristiti za stvaranje protivničke slabe tačke, što može dovesti do osvajanja figura ili matiranja protivnikovog kralja.

Kada koristite progresiju pijuna, važno je da pratite protivnikovim figurama i ne dopustite im da napreduju prema vašem kralju. Također morate razmišljati unaprijed i planirati svoju progresiju pijuna unaprijed, jer ćete u protivnom riskirati gubitak figura ili poteza. Pravovremeno pratite gdje se nalaze protivnikove figure i nastojte osigurati da ne budu u stanju napasti vaše figure ili napredovati prema vašem kralju. Kada ste sigurni da ne postoji opasnost od strane protivnikove figure, možete početi sa progresijom pijuna tako što ćete ga postaviti na mjesto gdje će biti u stanju napasti druge figure ili preuzeti teritorij na šahovskoj ploči.

Presretanje figura

Presretanje figura je zanimljiva igra strateškog mišljenja koja se obično igra na šahovskoj ploči. Sastoji se od dvije ekipe, bijele i crne figure. Svaka ekipa ima svoju vlastitu strategiju kako bi osvojila što više poteza pobjedama. Cilj igre je da se presretne suparničke figure i na taj način postigne pobjeda. Postoje različiti stilovi presretanja, uključujući obrambene, napadačke i kombinirane strategije. Također postoje različiti pristupi presretanju, uključujući lokalno presretanje i opće presretanje. Presretanje figura može biti zabavno istraživati ​​zahvaljujući raznim strategijama koje možete isprobati.

See also  Što su sprave za noge

Kako bi se uspješno osvojio potez, potrebna je dobra strategija koja će pomoći u uspjehu u igri. Važno je pratiti gdje su sve figure te kako se mogu koristiti za osvajanje poteza. Isto tako važno je pratiti sve mogućnosti za presretanje suparnika. Budući da se igra odvija na šahovskoj ploči, važno je dobro razumjeti pravila šaha te kako upotrijebiti najbolji mogući potez u svakom trenutku, posebice ako ste napadačka strana. Osim toga, potrebna je visoka razina logike za odluku o tome koja će figurica biti presretnuta u svakom trenutku ili čak da li ćete se opredijelite za napad ili obranu.

Presretanje figura je zabavna igra koja traži postupnu procjenu situacije te logiku i strateško mišljenje da bi se postigla uspješna pobjeda u igri. Igra omogućava mnogo mogućnosti istraživanja različitih strategija te stoga nudi neizmjerne mogućnosti zabave i izazova!

Što je Remi?

Remi je igra karata koja se igra sa 2 do 4 igrača. Igra se sa dva špila karata, svaki špil uključuje 54 karte, 52 obične karte i 2 jokera. Cilj je skupljanje bodova tako da se iskombiniraju odgovarajuće karte iz ručka u remi pozicije.

Kako se igra?

Kod remija, svaki igrač dijeli po 13 karata i stavlja ih na licem prema dolje na svoju stranu. Igrači pokušavaju formirati tri remi grupe, odnosno grupe od 3 ili 4 iste vrijednosti ili 3-4 povezane vrijednosti. Igrači također mogu formirati jednu paralelnu grupu od 5 ili 6 povezanih vrijednosti i to će biti njihov remi. Kada se formira remi, zatim ispunjen remipoizicija mora biti otkrivena na stolu da bi se potvrdilo da su ti granični uvjeti zadovoljeni. Nakon što je potvrđena pozicija Remija, dijelitelj će ponovo distribuirati nove karte za nastavak igre.

See also  Što je tabata trening

Pat pozicija

Pat pozicija je situacija u kojoj jedan od igrača ne može formirati ni jednu legalnu grupaciju sa svojim ručkom. U tom slučaju, igra se prekida i ta osoba gubi partiju sve dok druge strane ne postignu pat pozicije istovremeno. Ako obje strane postignu pat pozicije u istom okretaju, tada će bitka bitna bitka bitne bodove biti podijelena međusobno međusobno međusobno međusobno međusobno međusobno međusobno međusobno

Pravilo o ponavljanju pozicije

Pravilo o ponavljanju pozicije je zakon koji propisuje da se u igri bez obzira na njenu vrstu, igrači moraju vratiti na istu poziciju iz koje su počeli. Ovo pravilo se primjenjuje u igrama s figurama poput šaha, ako se dogodi da se figura prebaci na mjesto gdje je bila prije. Ovo pravilo omogućava igračima da nastave igru od mjesta gdje su je i započeli. Također, ovo pravilo sprječava neki oblik zloupotrebe u igri jer svaki potez mora biti napravljen s ciljem osvojenja protivničkog polja ili figure. Također, često se događa da se nešto zaboravi i ne postoji mogućnost povratka na istu poziciju, ali s pravilom ponavljanja pozicije to više nije problem jer se može vratiti na istu poziciju iz koje se počelo.

Pravilo o ponavljanju pozicija također omogućava protivnicima da bolje razumiju jedni druge i njihov stil igre, što im omogućava bolji pristup strategiji. To će biti posebno korisno ako su oba protivnika dovoljno iskusna da razumiju protivnikove strategijske manevre i prilagode svoju strategiju prema tome. Ovo pravilo također može biti od velike koristi igračima noviji ili manje iskusnih u određenim igrama jer im omogućava da dobro razumiju temeljne principove te igre.

U svakom slučaju, pravilo o ponavljanju pozicija je važan dio mnogih popularnih igara i dodatno olakšava postupak igranja te je stoga potrebno imati na umu taj dio pravila pri samom ulasku u bilo koju od tih popularnih igara.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što su vježbe za ruke

Vježbe za ruke su vrsta vježbi koja se izvodi da bi se jačale mišići ručnog zgloba i ruku. Uglavnom se odnose na istezanje, koje je dobro za fleksibilnost i jačanje mišića. Također, mogu se koristiti za prevenciju ozljeda i bolova u ramenima, laktovima i...

read more

Što su vježbe za ramena

Vježbe za ramena su vrsta vježbi koja se koristi za jačanje mišića ramena. To je važno kako bi se izbjegla ozljeda i osiguralo da ramena ostanu zdrava i jaka. Vježbe za ramena također pomažu u poboljšanju snage, izdržljivosti i fleksibilnosti.Vježbe za ramena su vrsta...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This