Edem je akutni proces koji se odlikuje zadržavanjem tekućine u tkivima, a može biti posljedica nekih medicinskih stanja ili bolesti. Može se pojaviti u bilo kojem dijelu tijela, ali najčešće se nalazi u nogama i rukama.
Edem je otok u Jadranskom moru, smješten na jugoistoku Hvara. Otok je visok oko 300 metara i dug oko 5 kilometara, a nalazi se među otocima Svetac i Grgur. Zbog lijepih plaža i turističkih atrakcija, Edem je popularna turistička destinacija.
Uzroci edema
Edem je pojam koji se koristi za opisivanje stanja u kojem se povećava volumen tkiva tijela zbog akumuliranja tekućine. To može biti vidljivo na licu, ekstremitetima ili nekim drugim dijelovima tijela. Edem se može dogoditi zbog različitih uzroka, uključujući:
• Povećana proizvodnja tekućine u tijelu: Ova situacija može biti posljedica bolesti poput bubrežnih ili srčanih bolesti, upala, dijabetesa i sl. Povišena proizvodnja tekućine dovodi do nakupljanja iste u međustaničnim prostorima.
• Slaba drenaža tekućine iz međustaničnih prostora: Ova situacija može biti posljedica oslabljenog sistema limfnog sistema, npr. kod limfoma ili drugih bolesti.
• Problemi sa cirkulacijom: Zatajenje srca ili arterioskleroza može dovesti do poremećaja cirkulacije i akumuliranje tekućine.
• Ozljede: Ozljede mišića i tetiva mogu pridonijeti formiranju edema, posebno ako postoje problemi sa lokalnom cirkulacijom.
• Neke osobine tijela: U nekim situacijama, poput trudnoće ili visokog tlaka, edem je normalna pojava koja je privremena i koja nestaje bez dodatnih terapija.
Simptomi edema
Edem je medicinski naziv za oticanje zbog akumulacije tekućine u tkivima. Može utjecati na bilo koji dio tijela, ali najčešće se nalaze u nogama, rukama, licu i prsima. Simptomi edema variraju ovisno o uzroku i mogu uključivati oticanje, promjenu boje i osjetljivost kože. Prilikom razmatranja simptoma edema potrebno je obratiti pozornost na druge simptome kao što su bolovi u mišićima, temperatura, groznica ili vrućica. U nekim slučajevima može se pojaviti i opsežna upala.
Oticanje je glavni simptom edema. Otekline se mogu pojaviti na bilo kojem dijelu tijela i može biti jednako raspoređeno ili se može pojaviti samo na jednom mjestu. Oticanje se obično osjeti kao meka područja koja su čvrsta na dodir. Prilikom ispitivanja edema potrebno je pažljivo proučiti promjenu boje kože u području otekline. Promjene boje mogu biti svjetlije ili tamnije od okolnog tkiva. Također se mogu pojaviti crvenilo ili blanširanje kože. Promjene boje također mogu biti praćene smanjenim osjetljivošću na dodir ili toplinu.
Edem može biti praćen drugim simptomima poput groznice, vrućice, bolova u mišićima ili opsežne upale. U nekim slučajevima osjetit ćete pritisak na području gdje je edem prisutan, posebno ako ste dugo stajali ili sjedili bez pokreta. Ako postoje drugi simptomi popraćeni edemom trebali biste odmah potražiti liječničku pomoć kako bi se utvrdio točan uzrok ovog stanja.
Edem i njegove moguće komplikacije
Edem je povećanje volumena tkiva uzrokovano akumulacijom intersticijske tekućine u tkivu. Također se može pojaviti i potkožno, poput edema nogu. Edem može biti simptom nekih ozbiljnijih bolesti, a ponekad je potrebno proći dijagnostičke preglede kako bi se utvrdile moguće komplikacije. Simptomi edema uključuju oticanje, bol, crvenilo i osjetljivost na dodir.
Moguće komplikacije edema obuhvaćaju upalne reakcije ili alergijske reakcije na lokalnu infekciju ili alergene. Također može dovesti do oštećenja limfnih žila, što može dovesti do poremećaja cirkulacijskog sustava i otežati prokrvljenost tkiva. Druga moguća komplikacija je post-tromboflebitisna bolest, koja se javlja nakon flebitisa i uzrokuje oticanje, bol i crvenilo na mjestima gdje se vene suzuju ili začepaju. Također postoji rizik od dehidracije zbog iscrpljenosti tekućine u organizmu zbog edema. Ove teške komplikacije zahtijevaju hitan lijek ili hospitalizaciju.
Kako bi se spriječio razvoj ozbiljnih komplikacija potrebno je provoditi redovite preglede te pratiti simptome edema da bi se utvrdila moguća prisutnost infekcije ili alergija. U slučajevima gdje postoji upala tkiva potrebno je poduzeti odgovarajuća lijekovita sredstva, a u slučajevima gdje postoji opasnost od dehidracije potrebno je piti dovoljne količine vode. Preporuke stručnjaka trebalo bi slijediti odmah, jer su moguće posljedice odgađanja lijecenja vrlo ozbiljne.
Edem
Edem je općenito oteklina koja nastaje kada se u tkivu akumulira previše tekućine. Kako bi se postavila dijagnoza edema, potrebno je provesti fizički pregled i testiranje, uključujući i analizu urina ili krvi. Liječnik će obično propisati i druge preglede u cilju utvrđivanja ili isključivanja prisutnosti određenih bolesti.
Da bi se postavila dijagnoza edema, liječnik će prvo provesti temeljit fizikalni pregled. Na temelju toga će liječnik moći utvrditi je li edem lokaliziran na jednom području ili širem području, te procjeniti je li edem trajni ili privremeni. Također će provjeriti prisutnost boli, oticanja i druge znakove koji mogu sugerirati prisutnost određene bolesti.
Laboratorijske analize obično se propisuju za utvrđivanje uzroka edema, a to mogu biti urinarna ili krvna ispitivanja. Ovi testovi mogu uključivati mjerenje razine proteina, glukoze, soli i bilirubina u urinu ili krvi. Testovi bubrega također se mogu propisati da bi se utvrdio eventualni problem s bubrezima povezan s edemom.
Ako je potrebno, liječnik možda mora propisati ultrazvučnu dijagnostiku (ultrazvuk) da bi se procijenila unutarnja struktura organa ili tkiva pogođenih edemom. Ultrazvučna dijagnostika također može biti korisna za utvrđivanje eventualnih bubrežnih bolesti povezanih s edemom. Osim toga, liječnik možda mora napraviti rendgen snimak kako bi procijenio stanje drugih organa ili tkiva pogođenih edemom.
Liječenje edema
Edem je stanje u kojem se nakuplja više tekućine u tijelu nego što je normalno. Može biti lokalizirano ili opće. Liječenje edema obično zahtijeva individualni pristup, ovisno o tome kakav je uzrok edema. U nekim slučajevima potrebna je lijekova, dok se u drugim slučajevima možda možete riješiti edema bez lijekova.
U mnogim slučajevima, dijeta i promjene načina života mogu pomoći u smanjenju ili sprečavanju edema. Neki od preporučenih načina liječenja uključuju: unos dovoljne količine tekućine (uglavnom vode), smanjenje unosa soli, eliminacija alkohola i nikotina, prilagodba prehrane i povećanje fizičke aktivnosti. Ako ste pretili, gubitak težine može pomoći smanjenju edema.
Ako je lokalizirana vrsta edema uzrokovana problemima sa limfnim sustavom, mogu se primjenjivati fizikalne terapijske metode za stimulaciju limfne cirkulacije i smanjenje otoka. Ove metode uključuju masažu, odabrane vrste kompresija (druge postupke koji pomažu cirkulaciji) i uporabu posebnih ortopedskih čarapa ili zavoja za zahvaćena područja.
U slučajevima gdje su potrebni lijekovi za liječenje edema, obično se propisuju diuretici (ljekovite tvari koje potiču izlučivanje mokraćom). Ovi lijekovi mogli bi biti propisani oralno ili intravenski (injekcijom). Nekoliko vrsta diuretiika propisano je u ovom sluçajeu: tiazidni diuretici, loop diuretici i kalcijski antagonisti.
Ponekad su potrebne druge vrste lijekova za liječenje edema. Ako je problem rezultat alergija na hranu ili uboda insekata, antihistaminici mogli bi pomoći smanjenju simptoma. U nekim slucajevima možda ćete morati piti antibiotike da biste eliminirali infekciju koja stoji iza otoka.
0 Comments