Što je epilepsija kod djece? Epilepsija je zdravstveni problem koji se manifestira u obliku iznenadnih napada ili napadaja. U djece, osobito u maloj djeci, epileptični napadaji mogu biti vrlo zastrašujući. Napadi su najčešće kratkotrajni, ali mogu potrajati nekoliko minuta i događati se često. Ako dijete ima više napadaja, to se smatra epilepsijom.
Epilepsija kod djece je neurologijska bolest koja se manifestira u obliku napada. Napadi su uzrokovani kratkim poremećajima u električnoj aktivnosti mozga. Osoba može doživjeti različite simptome, kao što su gubitak svijesti, drhtanje i grčevi. Epilepsija se često dijagnosticira u ranoj dobi, ali ne mora biti prisutna cijeli život.
Sadržaj
Simptomi epilepsije kod djece
Epilepsija je kronično neurologijsko stanje koje se manifestira u obliku napadaja. Napadi se javljaju kada se stvaraju abnormalni impulsi i neuronima, što dovodi do nestabilnosti u mozgu. Epilepsija je česta kod djece. Simptomi epilepsije mogu varirati od blagih do ozbiljnih, a dijagnosticiranje i liječenje treba obaviti pod nadzorom liječnika. Simptomi epilepsije kod djece mogu uključivati:
• Gubitak svijesti ili nedostatak reakcija na okolinu;
• Drhtanje tijela;
• Slabost mišića;
• Problemi s disanjem;
• Neprirodne poze i pokrete;
• Poremećaji vida i sluha;
• Povraćanje bez drugih znakova bolesti;
• Teškoće sa spavanjem.
Iako simptomi mogu biti uznemirujući za roditelje, trebate zapamtiti da postoje mnoge vrste epilepsije, a većina napada će biti blaga. U nekim slučajevima lijekovi će biti potrebni da bi se napadi održali pod kontrolom. Važno je razgovarati sa svojim liječnikom o opcijama za liječenje i pratiti preporuke stručnjaka.
Uzroci epilepsije kod djece
Epilepsija je stanje u medicini koje se odnosi na iznenadne napadaje raznih vrsta. To može uključivati konvulzije, gubitak svijesti i druge simptome. Epilepsija je česta pojava kod djece. Međutim, njezini uzroci nisu još potpuno razumljivi. Postoje neki čimbenici povezani s epilepsijom kod djece, uključujući nasljednu predispoziciju, traumatske ozljede glave i druge bolesti ili stanja.
Nasljedni čimbenici igraju važnu ulogu u epilepsiji kod djece. U nekim slučajevima djeca mogu naslijediti sklonost prema epileptičnim napadajima od svojih roditelja ili bliskih srodnika. Nasljedna je bolest često teško identificirati jer simptomi mogu biti vrlo različiti među obiteljima. Međutim, postoji značajno povećanje rizika od epileptičnih napadaja kada jedno dijete ima roditelja s epilepsijom.
Traumatske ozljede glave također mogu biti jedan od čimbenika za početak epileptičnih napadaja kod djece. Djeca koja su pretrpjela ozbiljan udarac glave mogu iskusiti epizode poremećaja mozga koji mogu dovesti do napada ili drugih simptoma sličnih epilepsiji. Ove epizode su obično privremene i traju samo nekoliko minuta, ali one se mogu ponoviti ako se isti oblik ozljede dogodi ponovno.
Druge bolesti i stanja također imaju značajnu vezu s rizikom od epileptičnih napadaja kod djece. Neurološka stanja poput cerebralne paralize, moždanog oštećenja i neurodegenerativnih bolesti dovode do abnormalnosti unutar strukture mozga koja može rezultirati epizodama napadaja sličnim epilepsiji. Djeca s ovim stanjima trebala bi provesti dodatne pretrage za identifikaciju bilo kakvih simptoma na vrijeme da bi se spriječio nastup napada i eventualno liječenje lijekovima protiv epilepsije.
U svakom slučaju, potrebno je provjeriti da li postoje razlozi za pojam poznati pod nazivom “epilepticus infantilis” (infantilni eplepticus). To je stanje prirođenog epilipitskog poremećaja u djetinjstvu i potrebne su detaljne procene da bi se utvrdila prisutnost ovog stanja.. Neposredna dijagnoza omogućava rano liječenje i sprečavanje štetnih posljedica na mentalni i fiziološki razvoj djeteta
Mogućnosti liječenja epilepsije kod djece
Epilepsija je stanje u kojem se mozak iznenada i neovisno o čovjeku aktivira u neobičan način. Osobe s epilepsijom mogu imati napadaje, koji se obično manifestiraju kao grčevi, gubitak svijesti ili druga drastična ponašanja. Epilepsija se često pojavljuje tijekom djetinjstva, a postoje različite mogućnosti liječenja za djecu s ovim stanjem. Djeca s epilepsijom također mogu imati druge simptome, poput problema s pamćenjem i govorom, pa je važno da roditelji budu upoznati sa svim mogućnostima liječenja.
Lijeka je najčešća metoda liječenja epilepsije kod djece. Postoje mnogi lijekovi različite vrste koji se mogu koristiti za liječenje i potiskivanje napadaja. Lekari će preporučiti odgovarajuću vrstu lijeka za svakog pacijenta pojedinačno, ovisno o vrsti napadaja i uzroku bolesti. Međutim, mnogi od tih lijekova imaju nuspojave, pa je važno da roditelji budu upoznati sa tim prije nego što odluče da li će dati dijete takvim lijekovima.
Neke druge metode liječenja uključuju operacione procedure i terapija stimulacija mozga (TMS). Operacione procedure se obično primjenjuju samo ako druge metode ne pomažu. Operacija je složena procedura u kojoj neurokirurg operira mozak pacijenta kako bi zaustavio napade ili regulirao abnormalne električne aktivnosti. TMS je još jedna metoda koja se može primjeniti na djecu s epilepsijom, koja omogućava neurolozima da usmjeravaju struju u određene dijelove mozga kako bi stimulirali neurološke signale.
Konačno, još jedna opcija ljudima s epilepsijom su biljni preparati i homeopatski proizvodi. Biljni proizvodi obično sadržavaju biljne ekstrakte i esencije koje su bogate antioksidansima i drugim hranljivim materiji prirodnih poriva. Homeopatski proizvodi također mogu biti korisni za one s epilepsija jer sadržavaju mineralne soli i biljske ekstrakte dobivene iz bilja visoke kvalitete.
Sveukupno, postoji nekoliko mogućnosti za one sa epilepsija: najmanji rizik na prvi pogled predstavlja terapija farmaceutskim preparatima; drugo mesto je rezervisano za operativne procedure; trećina opcija su biljski pripravci; a četvrta opcija su homeopatski proizvodi. Treba da roditelji upozore svog malog pacienta o minimalnom riziku svake od ovih metoda preporuke stručnika-epileptologa prilikom donosenja bilo kojeg odluke o lečenju deteta sa ovim stanjem.
Kako pomoći dijete s epilepsijom?
Dijagnosticiranje epilepsije kod djece može biti traumatično za obitelj, ali je važno zapamtiti da se s odgovarajućom njegom i liječenjem djeci s epilepsijom može omogućiti normalno i zdravo odrastanje. Prvi korak u tome je osiguravanje sigurnog okruženja i poštivanje određenih pravila koja će pomoći u održavanju stabilnosti.
Prvo, potrebno je smanjiti stresne situacije koje mogu izazvati napad. To se obično postiže promjenama u rutini ili okruženju. Promjenom navika, poput pravilnog obroka, spavanja i fizičke aktivnosti, mogu se postići bolji rezultati. Također, trebalo bi pokušati izbjeći situacije koje bi mogle biti poticajni faktor za napad, poput dugotrajnog gledanja televizije ili igranja računalnih igara.
Drugo, potrebno je istražiti lijekove i terapiju kojoj dijete treba pristupiti za nadzor napada. U slučajevima blage do umjerene epilepsije lijekovi su često dovoljan tretman, dok se u težim slučajevima obično preporučuje neka vrsta operacija mozga da bi se regulirala električna aktivnost mozga. Obitelji djeteta s epilepsijom trebale bi biti upoznate s tretmanima i postupcima prema djetetovim individualnim potrebama.
Treće, potrebno je podrška obitelji i prijatelja da dijete osjetilo da ima netko tko će ga razumjeti i bit će tu da mu pružite podršku u teškim trenucima. Važno je razgovarati o problemima koji proizlaze iz življenja s epilepsijom, stvaranja pozitivne atmosfere unutar obitelji te educiranje ostalih bliskih osoba o bolesti i njenim posljedicama na što višem nivou. Osiguravanje da dijete ima pristup edukativnom programu putem Interneta ili grupa za podršku možda će mu pomoć
Prevencija epilepsije kod djece
Epilepsija je zdravstveno stanje koje pogađa milijune ljudi širom svijeta, uključujući i djecu. Dok ne postoje načini za potpuno sprečavanje epilepsije, postoje mjere koje se mogu poduzeti da se smanji rizik od pojave te bolesti. Jedan od najvažnijih aspekata prevencije epilepsije kod djece je pravilno liječenje prethodnih ozljeda glave. To uključuje pridržavanje uputa o lijekovima i postupcima propisanih od strane liječnika. Također je važno da se djeca čuvaju od potencijalnih ozljeda glave i da im se pruži adekvatna zaštita tijekom svakog fizičkog aktiviteta ili igranja sportova.
Važno je da se djeci osiguraju zdrave navike smanjenja stresa, uključujući dovoljno noćnog sna, izbjegavanja prekomjerne konzumacije alkohola i droga te pravovremene ishrane. Također je važno da djeca izbjegavaju štetne okolišne utjecaje, poput izloženosti pesticidima i drugim toksinima. Preporuča se redovito posjećivanje liječnika radi pregleda i provjere zdravlja jer to može pomoći u ranoj dijagnozi epilepsije ili drugih bolesti povezanih sa stanjem mozga.
Prevencija epilepsije kod djeteta podrazumijeva ne samo pravilnu brigu o njihovom trenutnom zdravlju već i poštivanje općih preventivnih mjera poput pravilne ishrane, izbjegavanja pušenja i alkohola te redovitog vježbanja. Također je važno da roditelji budu pažljiviji na simptome bolesti kao što su napadaji panike, vrtoglavica, gubitak svijesti itd., jer oni mogu biti signal da dijete ima epileptiformni poremećaj.
Konačno, roditelji bi trebali biti upoznati sa simptomima epilepsija radi ranog otkrivanja bolesti u djetinjstvu. To uključuje pridržavanje termina medicinskih pregleda bebe i djeteta te obavezno slaganje lijekova propisanih od strane liječnika radi sprječavanja nastanka napadaja panike ili gubitka svijesti. U slučajevima teških napadaja panike moguć je tretman sa antikonvulzivnim lijekovima propisanim od strane doktora.
Prevencija epilepsija kod djeteta predstavlja jednu od najvažnijih strategija zdravstvenoprevansivnih mjera zbog visokorizikne populacija kojoj ona pripada. Roditelji bi trebalo bit aktivni sudionici u identifikaciji simptoma bolestii te pridržavati se uputa drageg medicinskog osoblza radi spreċavanja razvoja epilepsija u djetinjsvtu.
0 Comments