Dinosauri su bili prekrasna, čudovišta koja su živjela milijune godina prije. Njihova postojanja je fascinantna i puna zagonetki. U ovom članku ćemo se pozabaviti raznim vrstama dinosaura koji su postojali tijekom Zemljine povijesti.
Dinosauri su podijeljeni prema njihovoj fizičkoj strukturi, obliku i veličini, kao i vrstama koje imaju. Najčešće podjele su sauropod, ornitopod i tiranozaurski dinosauri. Među njima postoje razne vrste dinosaura, uključujući stegozaura, triceratopsa, allozaura i velociraptora.
Sadržaj
Okolina
Hrvatska je poznata po svojoj divljoj prirodi, stoga nije čudno što su se nacionalni parkovi u Hrvatskoj često smatrali odličnom okolinom za životinje. Nacionalni parkovi pružaju široku raznolikost vrsta, od ptica i riba do većih sisavaca poput medvjeda i vuka. U tim područjima postoje mnogi zaštićeni tereni koji omogućuju životinjama da se prilagode okolini bez da budu ugrožene od strane čovjeka.
U Hrvatskoj postoji nekoliko područja koja su posebno cijenjena zbog njihove raznolikosti, pa je stoga poznato da veliki broj ptica i sisavaca živi u tim područjima. U nacionalnim parkovima u Hrvatskoj možete pronaći bogatu floru i faunu, uključujući bilje, drveće, ptice i druge životinje. Većina tih područja također ima bogatu kulturnu povijest koja seže daleko unatrag u povijest te zemlje.
Hrvatska također ima nekoliko planinskih oblasti koje predstavljaju idealnu okolinu za divlje životinje poput vukova i jelena. Planine omogućavaju stanište za one životinje koje više ne mogu pronaći sigurno sklonište oko ljudskih naselja ili polja. Također su poznate po tome da nude raznolikost vrsta ptica, a mnoge se mogu pronaći u planinskim jezerima ili na stjenovitim obalama.
Što utječe na raznolikost dinosaura?
Dinosauri su jedinstveni i zapanjujući vrsti koje su obilovale Zemljom prije više od 65 milijuna godina. Raznolikost dinosaura nastala je na temelju različitih čimbenika, uključujući okoliš, hranu, klimu i druge faktore. Geografska pozicija, kao što je to slučaj s većinom životinja, također utječe na raznolikost dinosaura. Fiziološke značajke koje se povezuju s geografskim područjima mogu utjecati na osobine poput boje, veličine i lokacije repa.
Klima je također igrala veliku ulogu u utjecaju na raznolikost dinosaura. Višak ili nedostatak vlage mogao je postati prepreka za pojedina područja gdje su se nalazili dinosauri. To bi moglo dovesti do smrti i nestanka vrste. Isto tako, promjene temperature mogle su utjecati na stopu metabolizma dinozavara i stupanj akcije današnjih domaćih životinja. Niske temperature mogle su usporiti aktivnost dinozavara pa će neki boriti za preživljavanje ili nestati.
Hrana igrala je važnu ulogu u utjecaju na raznolikost dinosaura. Ovisno o vrsti hrane koja je bila dostupna na određenim geografskim područjima, neki će moći pronaći hranu koja im omogućava da prežive, dok će drugima biti teže pronaći hranu potrebnu za preživljenje. Ovaj faktor možda neće bitno utjecati na neke druge vrste dinosaurusa jer će on moći pronaći alternativne izvore hrane koji mu omogućavaju da preživjeti u tim uslovima.
Geologija također igra veliku ulogu u utjecaju na raznolikost dinosaurusa jer planinski lanci i drugih geoloških obilježja mogla bi stvoriti prepreke za migranata ili druge šetalice ako se nisu pravovremeno prilagodili novim okolnostima. Ovi događaji mogli bi rezultirati smrtnom presudom zbog poteškoćama s adaptacijom novim uslovima okoline ili preseljenja manje skupine dinozavara koji bi tražili bolji životni prostor drugdje.
Kao što se može vidjeti, postoji mnogo faktora koji su doprinijeli raznolikost dinozavara prije 65 milijuna godina i još uvijek djelujemo na one koji preživljavaju do danas, poput ptica koje su naslijedile genetsko naslijeđe od svojih predaka dinosaurusa iz prošlosti.
Vrste dinosaura
Dinosaurske vrste su raznolike i raznovrsne. Postoje dinosauri koji su bili veliki, krupni i oklopljeni, dok su drugi bili male, brzoumne životinje. Bilo je nekoliko vrsta dinosaura koji su evoluirali u toku miliona godina. Neki od najpoznatijih vrsta uključuju tiranozaure, stegozaurove, brachiosauruse, triceratope i ankylosaurove.
Tiranozauri bili su najveće vrste dinosaura koja je ikad postojala. Oni su visoki četiri do pet metara i teški preko četiri tone. Njihova glava je obično velika i okrugla sa snažnim zubima ispred stražnje čeljusti. Tiranozauri su se hranili većinom mesom drugih životinja poput ptica i manjih dinosaura.
Stegozauri bili su srednje veliki dinosauri koji bi mogli narasti do deset metara u dužinu. Njihovo telo je bilo pokriveno tvrdim štitovima od keratinastog keramida zvanog osteoderma na leđima, repu i glavi. Stegozauri imaju jedinstven dizajn otvora na glavi zvan ‘parietalni otvor’, a mogao bi da se koristi za termoregulaciju tela ili da se prikaže agresivno ponašanje sa drugim stegozaurima iz iste vrste.
Brachiosaurus je bio jedan od najvećih dinosaura na Zemlji sa dužinom od preko 25 metara i težinom od 40 tone. Njegovo telo je bilo dugo i tanak sa dugim vratom i malom glavom ispred stražnje čeljusti poput proboscisa slona . Brachiosaurus je bio herbivor koji se hranio granama drveća po visini između 10-20 metara iznad zemlje.
Triceratops je bio tanko oklopljen dinosaur sa dugim rogovima na leđima, glavi i nosu . Njegova tela su bila prekrivena tvrdim ljušturama od keramina na leđima, repu i glavi . Triceratops se hranio biljem poput male trave , lišća , cvasti , voća itd . Takođe je imao tri prsta napred za grickanje hrane .
Ankylosaurus bio je snažan , tanko oklopljen dinosaur sa ogromnim štitom na leđima , repu , noge I vrat . Ankylozaurs imao je ogroman skelet napravljen od hrskavice koja mu je omogucila da se brani od predatora . Takodje se hranio biljem poput trava , lišce I cvasta .
Karakteristike dinosaura
Dinosaure su bili prekrasni i impresivni predstavnici ranog perioda Zemlje. Bile su to slične reptilske životinje koje su se pojavile na Zemlji prije oko 230 milijuna godina. Njihove glavne značajke uključuju velike dimenzije, čvrste oklop i duga tijela koja se kretala na četiri noge. Većina dinosaura imala je otporan kostur i njihova tijela bila su sigurna od većine ugroza. Iako su mnoge vrste dinosaura bile strašne i impresivne, neki od njih su bili mali i laki. Također, postojale su i vrste koje bi letjele u zraku ili plivale u morem. Njihovi oklopi mogli su biti pokriveni s perjem ili krljuštima, a neki dinosauri imali su repove s peteljcima ili lukovima. Iako je danas gotovo nemoguće predvidjeti točno izgled dinosaura, sada se zna da je većina vrsta imala glave poput ptica s dugim vratom i različitim oblikom očiju.
Nekoliko različitih tipova otkrivenih fosila pokazalo je da se dinosaurusi razlikovali po veličini, obliku tijela, obliku škrga i boji kože. Mnoga od ovih pojava još uvijek nisu potpuno razjašnjena jer arheolozi tek trebaju otkrititi puno fosila da bi shvatili tačnu evoluciju dinosaurusa na Zemlji. Nažalost, unatoč svom postignutom napretku u istraživanju ovog predmeta, svaki dokaz o tome kako je završio rat sa čovječanstvom ostaje nepoznat.
Međutim, ono što se može sigurno reći jeste da je prethodni period bio bogat sa raznovrsnim vrstama dinosaura koji su obilježili Zemljinu povijest prije milenija.
Kako je došlo do nestanka dinosaura?
Dinosauri su bili na Zemlji više od 65 milijuna godina, ali su onda iznenada nestali. Teorije o uzrocima njihova nestanka se razlikuju, ali postoje tri glavne teorije koje objašnjavaju mogući uzrok njihovog nestanka.
Prva teorija je da su dinosauri uništeni meteorom. To se zove „teorija asteroida” i vjeruje se da je veliki asteroid srušio Zemlju i uništio većinu života na njoj uključujući i dinosaura. Ovo objašnjava zašto su dinosauri iznenada nestali, jer bi takvo uništenje bilo brzo i masovno.
Druga teorija je da su promjene u klimatskim uvjetima prouzročile nestanak dinosaura. Klimatske promjene mogu biti uzrokovane različitim faktorima, poput povećanja/smanjenja temperature, promjena pH razine, itd. U nekim slučajevima to može otežati preživljavanje pojedinih vrsta životinja i dovesti do njihovog nestanka.
Treća teorija je da su dinosauri pretrpjeli genetske mutacije koje su dovele do njihovog potpunog nestanka. To bi moglo biti posljedica dugotrajnih ekoloških stresora poput stresa okoline ili prirodne selekcije koja bi prouzročila propast ove vrste životinja.
Iako postoji nekoliko teorija o tome zašto su dinosauri izumrli, još uvijek nema jedinstvenog mišljenja o tome pa ćemo možda još dugo čekati na odgovore o tome kako je došlo do nestanka ovih prekrasnih životinjskih vrsta.
0 Comments