Koji su škorpioni u hrvatskoj

by Oct 6, 2024Životinje0 comments

Koji su škorpioni u Hrvatskoj? U Hrvatskoj postoje dvije vrste škorpiona – Euscorpius carpathicus i Euscorpius italicus. Obje su mediteranske vrste koje se najčešće nalaze u južnim i središnjim dijelovima zemlje, no postoje i druge vrste koje mogu biti prisutne u nekim obalnim regijama.

Škorpioni su vrsta kukaca koji se mogu naći u cijelom svijetu, uključujući i Hrvatsku. U Hrvatskoj postoji nekoliko vrsta škorpiona, među kojima su: šarka škorpija, crna škorpija i balkanska škorpija. Te vrste mogu biti pronađene na otvorenim prostorima poput livada, pašnjaka ili pustinja. Svi ti insekti su maleni, imaju četiri udova i mogu narasti od 3 do 7 cm. Njihove boje variraju od tamno smeđe do crne. Većina njih se hrani male životinje i druge insekte.

Vrste škorpiona u Hrvatskoj

U Hrvatskoj postoji nekoliko vrsta škorpiona. Najčešći je škorpion Europske majke, također poznat kao Scorpio maurus fischeri ili Europska Majka svrbež. Ova vrsta može se naći u svim dijelovima Hrvatske, osim na otocima. To je jedan od najmanjih škorpiona u Europi, obično ima veličinu od 20 do 30 milimetara i obojen je u smeđu boju sa tamnim točkicama na trbuhu. Druga vrsta koja se nalazi u Hrvatskoj je Centruroides bavaricus, također poznat kao Bavarski škorpion. Ova vrsta je malo veća nego Europska majka, prosječna veličina je oko 40 milimetara i obojena je crno-smeđom bojom sa tamnim prugama na trbuhu. Bavarski škorpion može se naći samo u dijelovima istočne Hrvatske.
Treća vrsta koja se može naći u dijelovima južne i zapadne Hrvatske je Euscorpius carpathicus, poznatiji kao Carpahian Scorpion ili Balkanski škorpion. Ova vrsta nije toliko česta kao prethodne dvije, ali još uvijek se može naći u nekim područjima južne i zapadne Hrvatske. Prosječna veličina ovog škorpiona iznosi oko 30 do 40 milimetara i obojena je smeđom bojom sa tamno crvenim maramica na trbuhu.

Postoji još jedna manje česta vrsta koja se može naći u dijelovima srednje i jugoistočne Hrvatske, a to su Euscorpius lycius ili Lycian Scorpion ili Turški škorpion. Ova vrijsa ima prosječnu veličinu od 15 do 25 milimetara i obojena je smeđom bojom sa tamnim prugama po cijelom tijelu. Turški Škorpion nije previše čest u Hravtskoj jer ne prilagođava okolišu baš kao ostale vrijsa.

See also  Što je sardina

Svi navedenih pet vrsata su prisutni u Hravtskoj, ali su različite po veličini i boji te imaju različite geografske distribucije. Ipak, sve one predstavljaju prijetnju zdravlju ljudi pa se preporuča da se pridaju pažnja pri susretanju sa bilo kojom od ovih vrsata.

Mjesta gdje se škorpioni mogu naći u Hrvatskoj

Hrvatska obiluje raznim vrstama životinja i biljaka, a među njima su i škorpioni. Škorpioni se mogu naći diljem Hrvatske, uglavnom u vlažnim i sunčanim mikroklimama, pa preporučujemo da budete oprezni kada idete u prirodu. Oni su najčešće vidljivi u hladovinama biljaka ili kamenju, ali mogu biti pronađeni i na otvorenim terenima. U istarskoj regiji postoje neke vrste škorpiona koje se mogu pronaći u blatnim i močvarastim dijelovima, dok se one obično nalaze na gorskim područjima srednje i jugozapadne Hrvatske. Tijekom ljetnih mjeseci, izloženost suncu čini ove vrste još više primjetnijima.

Pored toga, postoje neke vrste škorpiona koje se mogu pronaći u blizini staja za insekte ili čak podruma. Također postoje neke vrste koje se mogu naći u slatkovodnim jezerima s vezom za morem. Te su vrste obično noćne te ćete ih teško primijetiti bez svjetla jer su one male veličine. Iako je gotovo nemoguće izbjeći susret sa škorpionom tijekom boravka u prirodi, savjetujemo da budete oprezni jer pokušaj da ga pokupite može dovesti do uboda trna.

Kao što je već spomenuto, pažljivo pregledavanje okoline bit će od velike pomoći jer ćete na taj način izbjeći susret sa tim malim insektima. Ako ste sigurno da ste pronašli škorpiona ne bi smjeli ga dotaknuti jer možda ima otrovne trnove. No, bez obzira na sve to ne treba zaboraviti da je Hrvatska bogata različitim biotskim stanovnicima pa je važno poštovati njenu prirodu i nastojati održati ravnotežu koja postoji među njenim stanovnicima!

Uvjeti prehrane škorpiona u Hrvatskoj

Hrvatska je dom za mnoge vrste škorpiona i svi imaju svoje specifične prehrambene potrebe. U nastavku ćemo se pozabaviti uvjetima prehrane škorpiona u Hrvatskoj.

Škorpioni se hrane insektima, kukcima i drugim malim neživotinjama. Oni mogu jesti i male glodavce, ako su pronađeni u prirodi. U kućnim uvjetima, škorpioni će se hraniti kupljenim komercijalnim hranom za životinje poput crva, mrava i patuljaka. Osim toga, mogu se dati mali komadi mesa ili ribe kao dodatak prehrani.

See also  Koja je najbolja hrana za pse

Škorpioni trebaju vodu za piće i vlaženje tijela. Zato je važno da im pružite redovitu opskrbu pitke vode iz spreja za prskanje ili kapljicama vode na listove biljaka ili staklenke s tresetom ili slanim riješenjem na dnu terarija. Također bi trebalo paziti da terarij bude dovoljno prozračan da osigura adekvatnu razinu vlage koja je potrebna za održavanje normalnih funkcija tijela škorpiona.

Kako bi se osiguralo da škorpion dobiva potrebne hranjive tvari, treba ga hraniti različitim vrstama insekata, a mogu mu se dati i dodaci vitamina i minerala ako je to potrebno. Stoga je važno nadgledati prehranu škorpiona i osigurati da on dobiva sve potrebne hranjive tvari za pravilan rast i razvoj. Treba imati na umu da su neke od posebnih nutritivnih potreba viših predstavnika skupine Caraboidea, poput slatkovodnih škorpiona, bitno drugačije od one manje skupine predstavnika Caraboidea sa suhim područjem staništa.

Prevencija napada škorpiona u Hrvatskoj

U Hrvatskoj postoje neke mjere koje se trebaju poduzeti kako bi se smanjio rizik od napada škorpiona. Prvo, potrebno je provesti temeljit pregled okoliša i zatvoriti sve rupice u zidovima, vratima i prozorima. To će pomoći da se smanji broj škorpiona u blizini doma ili druge zgrade. Također je potrebno redovito čistiti kuću ili zgradu i održavati okolinu čistom i suhom. Treba biti posebno oprezan u vrtovima i na otvorenom prostoru jer su to najčešća mjesta gdje škorpioni mogu pronaći sklonište.

Kako bi se spriječio ulazak škorpiona u domove, treba pokriti sve rupice sprejem protiv insekata ili drugim insekticidom. Također, potrebno je postaviti prepreke oko vrata, prozora i drugih otvora radi zaštite od ulaska škorpiona unutra. Treba biti oprezan i kod upotrebe vrućine za ubijanje insekata, jer može dovesti do nastanka novih bubica škorpiona.

Prevencija napada škorpiona također uključuje pregled cipela prije nego se stave na stopala te provjeravanje odjeće, posteljine i drugih predmeta prije nego se nose ili stave na tijelo. Korištenje lijekova protiv bubica može biti od velike pomoći, ali ga treba uzeti samo pod nadzorom liječnika jer može imati nuspojava ako se uzme bez savjetovanja stručnog liječnika ili farmaceuta.

See also  Što je ogrlice za mačke

Svi ti savjeti mogu pomoći da se smanji rizik od napada škorpiona i time spriječiti eventualne ozljede uslijed otrovnih uboda. No ipak, ako dođete u dodir sa ubodom škorpiona ili primjetite bilo kakve simptome otrovnog uboda, obratite se hitno liječniku radi daljnjeg liječenja.

Liječenje uboda od škorpiona u Hrvatskoj

U Hrvatskoj, postoji nekoliko vrsta škorpiona koje mogu ugristi ljude. Njihove ubode obično uzrokuju oštre bolove i druge simptome poput oticanja ili crvenila na mjestu uboda. U većini slučajeva, osim ako nije riječ o strujanom ubodu, simptomi će proći za nekoliko sati ili dana. Međutim, ako se simptomi pogoršaju ili se pojave novi simptomi, preporuča se da se posavjetujete s liječnikom.

Ako ste ubodeni od strane škorpiona u Hrvatskoj, važno je da obavite temeljit pregled kod liječnika. Liječnik će provesti fizički pregled i pitati vas o simptomima kako bi utvrdio je li lijek potreban ili ne. U većini slučajeva potrebna je samo oprezna pažnja i odmor, ali važno je znati da su lijekovi protiv bolova i antihistaminici dostupni za liječenje uboda od škorpiona. Ukoliko nema poboljšanja nakon nekoliko dana lijekova, možda ćete morati biti hospitalizirani radi detaljnog pregleda.

Neki od mogućih simptoma uboda od škorpiona uključuju bolove u mišićima ili grlu, slabost mišića, mučninu i povraćanje te problema sa srcem ili disanjem. Ako primjetite bilo koji od tih simptoma, trebali biste hitno potražiti medicinsku pomoć. Također se preporuča da nosite medicinske informacije s vama ako ste alergični na insektne ubode ili ako ste ranije imali alergija na ubode insekata.

Kao preventivne mjere protiv uboda od škorpiona potrebno je nositi prikladnu obuću (posebice cipele) tamo gdje postoji velika vjerovatnoća da ćete dobiti ubod te budite oprezni i pratite okolinu u kojoj se nalazite kako biste spriječili dodirivanje štetnih insekata poput škorpiona. Također treba biti oprezan sa stvari koje ste doneli sa sobom jer one mogu sadržavati insekte koji bi vas mogli ugristiti.

Uz pravilnu preventivnu brigu i hitne medicinske usluge zbog uboda od strane škorpiona, mogli biste spriječiti mogućnost teških posljedica i dobrobiti svoje zdravlje.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je wc za mačke

Što je WC za mačke? WC za mačke je stvar koja se koristi za higijensko čišćenje mačaka. To je jednostavno spremnik s posebnim sastojcima koji se koriste da bi se mačka čistila i održala higijena. WC za mačke pomažu u održavanju čistoće i sigurnosti vaše mačke, što je...

read more

Što je vrtić za pse

Vrtić za pse je mjesto gdje se psi mogu družiti, igrati i naučiti nove stvari. To je savršeno mjesto za one koji žele da njihovi psi istraže i razviju svoje vještine. U vrtiću za pse pas ima puno prilika da se druži s drugim psima, igra igre i dobiva potrebna...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This