Što je abortus i koja je cijena

by Jul 20, 2024Zdravlje0 comments

Abortus je postupak prekida trudnoće. Može biti medicinski ili kirurški. Cijena abortusa ovisi o vrsti abortusa i lokaciji gdje se radi. U Hrvatskoj se cijena abortusa kreće od 800 kn do 2500 kn.

Abortus je prekid trudnoće do drugeg tromjesečja. U nekim zemljama, abortus je zakonom reguliran, dok u drugima nije.

Vrste abortusa

Postoje dvije glavne vrste abortusa: spontani i provocirani. Spontani abortus je neplanirana prekida trudnoće koja se javlja prirodno ili neovisno o ljudskom utjecaju. Provocirani abortus je prekida trudnoće planirana od strane ljudi, najčešće radi zaštite zdravlja žene ili bebe. Postoje različiti načini provociranog prekida trudnoće. Uobičajeni načini provociranog abortusa uključuju medicinski, kirurški i umjetni pobačaj.

Medicinski pobačaj se obično koristi u ranim stadijima trudnoće, obično do osam tjedana nakon začeća. To se obično radi uzimanjem lijekova koji će uzrokovati da maternica odbaci embrij i potpuno prekine trudnoću. Kirurški pobačaj se obično koristi tijekom srednjih i kasnih stadija trudnoće, obično u periodu od 8 do 15 tjedana nakon začeća. To se obavlja anestezijom žene i otpuštanjem embrija iz maternice putem operacijskih instrumenata. Umjetni pobačaj je postupak ispuštanja embrija iz maternice prirodnom putanjom, bez upotrebe anestezije ili operacijskih instrumenata. Obično se to radi u složenim situacijama gdje bi medicinski ili kirurški pobačaji bili previše rizični za majku ili dijete.

Koliko košta abortus?

Cijena abortusa ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući vrstu abortusa, koju liječnik obavlja i u kojem se centru za zdravstvenu skrb nalazi. U Hrvatskoj, abortus po zakonu može biti obavljen samo u bolnici ili odgovarajućem zdravstvenom centru. Cijene variraju od mjesta do mjesta i mogu se kretati od 3500 do 7000 kuna. Abortus također podliježe nacionalnoj taksi ili porezu na usluge, pa mogu potrebni dodatni troškovi. Ako žena ima osiguranje, dijelovi liječenja mogu biti pokriveni. Žena treba procijeniti svoje opcije s liječnikom prije nego što donese odluku.

See also  Što je crijevna viroza i koji su simptomi

Također postoje neke alternativne metode abortusa koje su dostupne bez liječnika ili u bolnicama. Primjerice, postoji online trgovina gdje se mogu nabaviti tablete za pobačaj, ali one nisu preporučljive jer nisu regulirane i nisu sigurne. Zato je važno da žene razumiju rizike i budno prate svoje zdravlje tijekom cijelog procesa.

Kako pristupiti abortusu?

Postupak pristupa abortusu može biti različit u različitim zemljama. U nekim zemljama, poput Sjedinjenih Američkih Država, žene moraju imati odobrenje liječnika da bi dobile abortus. Liječnik će provesti pregled i postaviti pitanja o medicinskim povijestima, da bi se utvrdilo je li abortus siguran i prikladan za trudnicu. Ako je potrebno, liječnik može propisati testove krvi i druge preglede da se provjere komplikacije ili druge medicinske stvari vezane uz trudnoću. U nekim zemljama, poput Kanade, pojedine jurisdikcije dopuštaju ženama da same odlučuju o abortusu bez liječničkog nadzora. Međutim, većina zemalja ima određena pravila koja reguliraju pristup abortusu i traži da žene prođu neki oblik pregleda ili konzultacija prije nego što se donese odluka o abortusu.

U SAD-u postoje različite vrste usluga pružatelja usluga abortusa – uključujući klinike za reproduktivno zdravlje i obiteljske lijećnike – te žene mogu birati koji će stručnjak obaviti njihov pregled. U nekim slućajevima moguć je pristup bezbolni upravo u bolnicama ili ambulantama. Na primjer, ako je embrij manji od 6 tjedana starosti, postoji način na koji embrij može biti uklonjen samo sa jednom injekcijom lijeka u trbuh trudnice koja se naziva metoda suction curettage (SUC). Takvo ispravljanje vrši se samo pod stručnim nadzorom lijećnika ili medicinske sestre.

U svakom slućaju, važno je da trudnice budno prate svoje opcije i naprave ispravnu procjenu rizika prije donošenja bilo kakve odluke o abortusu. Ako je moguće, trebalo bi imati podršku bliskog prijatelja ili člana obitelji tijekom cijelog procesa.

See also  Što je bol u zdjelici

Moguće posljedice abortusa

Abortus može ostaviti trajne posljedice na zdravlje i psihičko stanje žene. Tijekom i nakon postupka, žena može osjetiti fizičke i emocionalne simptome. Fizičke posljedice abortusa uključuju krvarenje, bolove u trbuhu, slabost ili vrtoglavicu. U nekim slučajevima mogu se pojaviti infekcije maternice ili upalne bolesti. U rijetkim slučajevima, abortus može dovesti do teških oštećenja materničnog vratu ili maternične šupljine, koji se mogu liječiti samo operativnim zahvatom.

Emocionalne posljedice abortusa obuhvaćaju osjećaje krivnje, srama, tuge ili depresije. To je često povezano s gubitkom djeteta i činom odluke o prekidu trudnoće. Neki ljudi mogu iskusiti teške emocionalne reakcije odmah nakon abortusa ili godinama nakon toga. Takve reakcije mogu uključivati ​​razdražljivost, anksioznost ili gubitak interesa u svakodnevnom životu. Žene kojima je potrebna psihološka pomoć također se mogu obratiti stručnjacima za pružanje podrške.

U svakom slučaju preporuka je da se prvo posavjetujete sa svojim liječnikom prije nego donesete odluku o prekidu trudnoće i razgovarajte o svih mogućih posljedica abortusa na vašem fizičkom i mentalnom zdravlju.

Kako se postupa nakon abortusa?

Nakon abortusa, potrebno je pažljivo pratiti svoje zdravlje i promatrati događaje koji se mogu dogoditi. Prvi korak je posjet ginekologu ili liječniku radi provjere da li je abortus bio uspješan. Važno je obratiti pozornost na simptome poput bolova u trbuhu, povišene temperature, krvarenja ili bilo kojih drugih znakova koji bi mogli upućivati na infekciju. Ako se pojave ti simptomi, potrebno je odmah kontaktirati liječnika radi daljnje dijagnoze i liječenja. Također, preporuča se pregledati seksualne partnera te se testirati na spolno prenosive bolesti.

Također je važno voditi brigu o mentalnom zdravlju nakon abortusa. Razgovor s iskusnim stručnjacima bit će od velike pomoći u procesu ozdravljenja. Osim toga, možete tražiti podršku od obitelji i prijatelja tako što ćete otvoreno o tome razgovarati s njima.

See also  Što je bijelo meso

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This