Što je bakterijska vaginoza? To je oblik vaginalne infekcije koji se često zove i bakterijska infekcija mokraćnog trakta. Uzročnik je obično anaerobna bakterija, često poznata pod nazivom Gardnerella vaginalis. Ova infekcija može uzrokovati neugodan miris, promjenu boje vagine te slabiji iscjedak iz vagine.
Bakterijska vaginoza je upalna bolest koju uzrokuje neravnoteža bakterija u vagini. Simptomi uključuju svrab, peckanje, neobičan miris i vaginalni iscjedak. Obično se liječi lokalnim antibiotikom ili antimikrobnim lijekovima.
Sadržaj [hide]
Uzroci bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza (BV) je česta oboljenja među ženama. To je uzrokovano neravnotežom normalnih bakterija koje se nalaze u vagini. Kada se ova ravnoteža poremeti, pojavljuje se BV. Uobičajeni uzroci bakterijske vaginoze su nezaštićeni seksualni odnosi, promjena partnera, uporaba spermicida, korištenje dijafragme za kontracepciju i promjena pH ravnoteže unutar vagine.
Korištenje antibioticima može također dovesti do poremećaja ravnoteže normalnih vaginalnih bakterija i stvaranja BV-a. Također, menstruacija može dovesti do poremećaja te ravnoteže jer tijekom menstrualnog ciklusa pH vagine postaje manji. Neki lijekovi mogu također utjecati na ravnotežu bakterija i korisnicima lijekova savjetuje se da posavjetuju svog liječnika prije nego što počnu s izmjenama u prehrani ili lijeka.
Neki od fizioloških čimbenika mogu također biti uzrok bakterijske vaginoze. Ovo uključuje pubertet, trudnoću i menopauzu. Trudnice su posebno sklone BV-u zbog hormonalnih promjena koje se javljaju tijekom trudnoće. Menopauza također može utjecati na vaginalnu mikrofloru i stvoriti okruženje gdje se mikroorganizmi lako reproduciraju.
Prevencija bakterijske vaginoze obuhvaća redovitu higijenu genitalija, održavanje zdrave prehrane i sprječavanje nezaštićenog spolnog odnosa. Također je potrebno izbjegavati uporabu spermicida, dijafragmi za kontracepciju i druge metode toksične zaštite od trudnoće. Razmjenom partnera treba biti oprezan te se paziti da ne dođe do prijenosa infekcija između partnera.
Simptomi bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza (BV) je najčešće oboljenje ženskih reproduktivnih organa i jedan od najčešćih uzroka vaginalne infekcije. Simptomi bakterijske vaginoze uključuju pojačano vaginalno pražnjenje, neugodan miris i peckanje ili svrbež oko vagine. Ovo oboljenje može imati i druge simptome koji se mogu razlikovati od osobe do osobe.
Simptomi vaginalnog pražnjenja uključuju promjene boje, mirisa i konzistencije. U slučaju bakterijske vaginoze, može se pojaviti izrazito prljavo, sluzavo i bistro pražnjenje bez značajnog količina gnoja ili krvi. Ovo pražnjenje često ima neugodan miris, poput ribarskog ulja ili riba. Miris se obično pogoršava nakon spolnog odnosa ili tijekom menstrualnog ciklusa.
Drugi simptomi bakterijske vaginoze su svrbež, peckanje i crvenilo oko vagine. Ovi simptomi mogu biti blagi do umjereni te mogu biti popraćeni bolom pri mokrenju. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i plitki čirevi na unutarnjoj strani vagine ili labia majora (spolne usne).
Konačno, trebalo bi obratiti pozornost na dodatne simptome bakterijske vaginoze, uključujući bolove u trbuhu, groznicu, tahikardiju (povećan puls) i glavobolju. Ove simptome treba odmah prijaviti liječniku jer bi oni mogli ukazivati na druge stanja koja zahtijevaju hitnu medicinsku skrb.
Komplikacije bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza (BV) je jedan od najčešćih uzroka vaginalnog infekcija i može dovesti do mnogih komplikacija. Uobičajene komplikacije bakterijske vaginoze uključuju povećan rizik od infekcije mokraćnog mjehura, pobačaja, upale pluća, upale jajovoda i upale jajnika. Također postoji mogućnost prenošenja klamidije, herpesa i HIV-a.
Kada se BV ne liječi, može dovesti do gnojnih upala maternice i jajnika. Gnojna upala često uzrokuje bol u trbuhu, toplinske osip i groznicu. Također može uzrokovati promjenu menstruacijskog ciklusa ili potpuno prestanak menstruacijskog ciklusa.
Također možete imati tegobe s oteklinom, osipom ili svrbežom oko vagine i rektuma. Ovi simptomi mogu biti znakovi da ste zarazili druge spolno prenosive bolesti (SPB).
Ako se BV ne liječi odgovarajućim lijekovima, možete razviti ozbiljne komplikacije poput infekcije mokraćnog mjehura (cistitis), neplodnosti ili čak pobačaja. Ako ste trudni i imate simptome BV-a, obavezno se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego što se podvrgnete bilo kojoj vrsti liječenja.
Dijagnosticiranje bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza je vrlo česta infekcija mokraćnog sustava kod žena. To je uzrokovano bakterijskom neravnotežom u vagini. Bakterijska vaginoza može biti prilično neugodna za žene, pa je važno da se dijagnosticira i liječi pravodobno. Doktor će provesti niz testova kako bi utvrdio dijagnozu bakterijske vaginoze.
Prvo će doktor provesti fizički pregled kako bi odredio simptome koji upućuju na bakterijsku vaginozu. Također će tražiti od pacijenta da mu priopći svoje simptome, uključujući svrbež, gori osjećaj ili obilan iscjedak. Nakon pregleda i razgovora o simptomima, doktor će možda postaviti pitanja o seksualnom ponašanju pacijenta i/ili partnera zbog potencijalne izloženosti spolno prenosivim infekcijama (SPI).
Nakon toga, doktor će obaviti brisu sa stražnjice cervikalnog kanala ili vaginalnog područja i poslati ga na laboratorijsko ispitivanje (test brisa) da bi se utvrdilo postoji li bakterija uzrokujuća bakterioznu vaginozu. Ako se sumnja na spolno prenosive bolesti ili druge mikroorganizme, doktor možda propisuje dodatne testove kako bi potvrdio dijagnozu.
Ako se postavi dijagnoza bakterijske vaginoze, liječnik će propisati lijekove za ublažavanje simptoma i liječenje infekcije. Lijekovi mogu biti antimikrobni losioni ili vaginalni tablete koje treba redovito nanositi. U nekim slučajevima mogu biti potrebne antibiotske tablete koje treba popiti oralno ili intramuskularni injekcijski lokalni losion za lokalnu primjenu.
Doktor možda također propisuje preventivne mjere poput promoviranja higijenskih navika i redovitih ginekoloških pregleda ako ste skloni infekciji mokraćnog sustava ili imate problem s bakterioznom vaginozom više puta godišnje. Ako partner ima simptome bakteriozne vaginoze, obojica trebalo bi biti testirana radi isključivanja spolno prenosivih bolesti te provesti odgovarajuću terapiju ako je potrebna.
Liječenje bakterijske vaginoze
Bakterijska vaginoza je jedna od najčešćih oboljenja ženskog reproduktivnog sustava. Liječenje bakterijske vaginoze uključuje lokalno i opće liječenje lijekovima, kako bi se ublažili simptomi i obnovila normalna mikroflora vagine. Lokalno liječenje bakterijske vaginoze obuhvaća upotrebu antimikotika ili antibiotika koji se najčešće primjenjuju u obliku vaginalnih krema, tableta ili čepića. Najučinkovitiji lokalni lijekovi za bakterijsku vaginozu su metronidazol, clotrimazol i clindamicin. U slučaju težeg tijeka bolesti, propisuju se oralni antibiotici poput doksiciklina, cefalosporina i eritromicina. U nekim slučajevima potrebno je da se oba lokalna i opća terapija primjenjuju istovremeno.
Opći tretman za bakterijsku vaginozu sastoji se od prehrane bogate vitaminima A, C i E te prehrane bogate probioticima kao što su kefir, jogurt i sojini proizvodi. Također možete uzeti probiotske dodatke kao što su Lactobacillus acidophilus ili Bifidobacterium bifidum kako bi se ojačala prirodna mikroflora vagine. Također je važno piti puno tekućine, održavati higijensku rutinu i pokušati izbjeći stresne situacije.
0 Comments