Što je bijeli ocat je jedinstvena kombinacija octa i vode koja se proizvodi fermentacijom alkohola. Ima lagan i oštar okus, koji se može koristiti za kuhanje, čišćenje, dezinfekciju, zdravstvene i druge svrhe. Bijeli ocat je popularan u mnogim dijelovima svijeta i može se naći u obliku koncentrirane tekućine ili praha.
Bijeli ocat je vrsta octa koja je najčešće proizvedena od bijelog vina i kiselog sirćeta. Bijeli ocat se koristi za kuhanje, dezinfekciju i čišćenje. Može se koristiti za sve vrste jela, uključujući salate, marinade, glavna jela i desertne recepte. Također se može razrijediti u vodi za ispiranje povrća ili površina, ili ga se može staviti u sok od limuna za čišćenje posuđa.
Sadržaj
Kako se pravi bijeli ocat?
Bijeli ocat je popularan začin koji se često dodaje jelima i salatama. Osim toga, bijeli ocat se koristi u čišćenju, dezinfekciji i mnogim drugim svrhema. Bijeli ocat se može kupiti u bilo kojoj trgovini, ali ako želite, možete ga napraviti i sami. To je vrlo jednostavno!
Prvo morate pripremiti sušene voćke ili bobice kao što su jabuke, grožđe ili trešnje. Osušite voćke ili bobice na sobnoj temperaturi dok ne postanu dovoljno tvrdo da se lako usitne. Zatim usitnite voćke ili bobice u finu prašinu ili tekućinu.
Kada ste pripremili voćku ili bobice, stavite je u čistu limenku od litre s devet litara vode. Dodajte dva šalica šećera i promiješajte da se rastopi. Zatim dodajte dvije žlice soli i još jednom promiješajte da se sve sjedini. Sada stavite limenku na toplo mjesto gdje će ostati 10 do 12 tjedana tijekom kojih će fermentirati i postati bijeli ocat.
Nakon 12 tjedana provjerite okus octa – ako vam je okus previse gorak, možete ga još malo produljiti dok ne postane onakav kakvog ste tražili. Kada ste zadovoljni okusom octa, filtrirajte ga pomoću gaza da bi uklonili ostale nečistoće i prelijte ga u staklenu bočicu sa začepom koja će biti sigurna za skladištenje vašeg octa. I to je to – sada imate domaći bijeli ocat!
Koristi bijelog octa
Bijeli ocat ima mnoge koristi, uključujući čišćenje i dezinfekciju površina u domu. Univerzalni je sredstvo za čišćenje i može se koristiti za uklanjanje masnoće, prljavštine i mirisa. Također je prirodni sredstvo za dezinfekciju površina i namirnica, što štiti od bakterija i mikroba. Osim toga, bijeli ocat može se koristiti kao sastojak u domaćim osvježivačima zraka, proizvodima za čišćenje tepiha i deterdžentima za pranje rublja.
Bijeli ocat također može biti od velike pomoći u održavanju biljaka. Miješanjem vode i octa možete napraviti razrijeđeni rastvor koji će ubijati gljivice na listovima biljaka. Također ga možete dodati vodi u spremniku da spriječite razvoj algi. Bijeli ocat također možete dodati vodi u kupku da neutralizira pH kože te joj daje mekoću i svilenkastost.
Bijeli ocat je odlično sredstvo za čišćenje cipela od masnoće, prljavštine i mirisa. Miješanjem vode i octa napravite rastvor koji ćete sipati na vatu ili spužvu te temeljito obrisati površinu cipela. Također ga možete koristiti za ublažavanje mirisa cigarete unutar prostora ili automobila te ga isprati finim mlazom vode nakon što ste obrisali unutarnji dio automobila ili prostora sapunicom i vodom.
Bijeli ocat ima mnoge druge koristi poput sprječavanja prekomjerne potrošnje električne energije jer regulira pH nivoe isparivačkih ventilatora, sprječava propadanja hrane jer sprečava pH promjenu hrane, djelotvoran je na mrlje jer je jačan nego limunovo sok te omogućava preciznu bojanja tkanina jer stabilizira pH boja tkanine.
Kako se koristi bijeli ocat?
Bijeli ocat je vrlo popularan sastojak koji se može koristiti na različite načine u kuhanju. Često se koristi za začinjavanje i poboljšanje okusa jela, ali također može biti korisno i izvan kuhinje. Bijeli ocat je prilično jak, pa je potrebno biti pažljiv pri njegovom upotrebljavanju.
Bijeli ocat ima razne upotrebe u kuhinji. Može se dodati u salatu za poboljšanje okusa ili ga možete dodati u marinadu za meso da bi mesu dalo lijepu aromu. Također se može dodati u pekmez ili u pečeni namaz da bi ga činio slasnijim i sočnijim. Bijeli ocat također može biti korisno sredstvo za čišćenje, posebno ako imate ekološke proizvode za čišćenje ili ako želite izbjegavati kemikalije. Možete ga isprati po podu i raditi druge poslove čišćenja, poput ispiranja odjeće ili čak uništavanja insekata.
Kada upotrebljavate bijeli ocat, važno je obratiti pažnju na jačinu i spriječiti da prevelika doza bude preosjetljiva. To je posebno važno ako ga planirate staviti na hranu jer previše octa može napraviti jelo neukusnim ili preosjetljivim. Najbolji način da to spriječite je miješanje bijelog octa sa vodom prije nego što ga stavite na jelo, tako da se osigura da nema prevelike jačine.
Sastojci bijelog octa
Bijeli ocat je sastavljen od čistog octa i vode. Ocat se spravlja fermentacijom alkohola, obično šećera. Najčešće korišteni alkohol je vino, ali mogu se koristiti i druge vrste alkohola poput piva ili visokoprocentnih pića. Šećer se razgrađuje u kiselinske komponente, glavna među njima je octena kiselina. Octena kiselina je ono što daje ocat svoj karakterističan okus i miris. Kada se alkohol potpuno razgrade, rezultirajuća tekućina je bijeli ocat.
Bijeli ocat možete pronaći u nekoliko oblika, uključujući tekuću i praškastu verziju. Tekućina postoji u različitim stupnjevima zasićenosti, od 5% do 8%. Praškasti oblik također postoji u različitim stupnjevima zasićenosti, od 5% do 20%. Bilo tekuća ili praškasta verzija bijelog octa imaju isti sastojak – čist ocat.
Razlika između bijelog octa i bezbojnog octa
Octi su sastojci koji se često koriste u kuhinji, a postoje dvije vrste octa – bijeli ocat i bezbojni ocat. Razlika između njih leži u njihovom mirisu, okusu i boji.
Miris
Bijeli ocat ima jak i neugodan miris, dok bezbojni ocat ima jači ali blaži miris. Također, bijeli ocat također emitira učinak dima kad se zagrije.
Okus
Bijeli ocat je gorak u usporedbi s bezbojnim octom, pa ga je teško progutati čak i ako ga razrijedite s vodom. Bezbojni ocat je manje gorak od bijelog octa pa se može piti bez dodavanja vode.
Boja
Kao što ime govori, bijeli ocat je bijele boje, dok bezbojni ocat ima prozirnu ili poluprozirnu boju.
0 Comments