Što je broj obračunskog mjernog mjesta je broj koji se koristi za identifikaciju obračunskog mjernog mjesta. Broj obračunskog mjernog mjesta se izdaje od strane Hrvatskog elektroprivrednog operatora (HEP ODS) i primjenjuje se na svim obračunskim uređajima za opskrbu električnom energijom. Također je glavni identifikator za pristup podacima o potrošnji izmjerenim na tom obračunskom mjernom mjestu.
Broj obračunskog mjernog mjesta je jedinstveni identifikator koji se koristi za označavanje obračunskog mjernog mjesta. To je jedinstveni broj ili identifikator koji se upotrebljava za identifikaciju obračunskog mjestu.
Sadržaj
Što određuje broj obračunskog mjernog mjesta?
Obračunska mjerna mjesta određuju se na temelju opsega, složenosti i vrste procesa koji se odvijaju na lokaciji. U nekim slučajevima, može biti potrebno više obračunskih mjernih mjesta kako bi se osiguralo da poslovni procesi na lokaciji mogu biti efikasno izvršeni. Na primjer, ako je razina proizvodnje visoka, obračunska mjerna mjesta mogu se povećati da bi se osiguralo da su svi aspekti procesa pravilno nadgledani. Također, obračunska mjerna mjesta mogu varirati u skladu s vrstom opreme koja se koristi na lokaciji. Može biti potrebno dodatno obračunsko mjerilo da bi se osiguralo da je oprema ispravna i sigurna za upotrebu.
Kada se planira broj obračunskih mjerila, potrebno je uzeti u obzir širu sliku operacija koje se odvijaju na lokaciji. To uključuje analizu razine produktivnosti i izvedbe postojećeg sustava te identificiranje bilo kakvih problema s postojećom organizacijom. Nakon što se ta analiza završi, trebalo bi provesti on-site pregled lokacije i pregledati postojeću opremu i procese kako bi pripremili smislen plan za postavljanje potrebnih obračunskih mjerila. Na taj način će biti osigurano da će svi aspekti poslovanja biti nadgledani i ispravni te da će sve operacije funkcionirati glatko i bez prekida.
Kako se dobiva broj obračunskog mjernog mjesta?
Broj obračunskog mjernog mjesta je jedinstveni identifikator za svaku metru u smislu da se omogući slanje podataka i upravljanje metrom. Broj obračunskog mjernog mjesta se dobiva od nadležnoga tijela ili distributera energije. Brojevi obračunskih mjeraca se dodeljuju u skladu sa odredbama Zakona o električno energiju (NN br. 176/2012).
Brojevi obračunskih mjeraca imaju posebnu strukturu koja može biti različita u zavisnosti od distributera energije. Međutim, većina distributera energije će imati standardiziranu strukturu koja se sastoji od šest brojeva koji prate pokazatelje za isporuku i potrošnju električne energije. Ovi brojevi služe kao identifikator za pošiljaoca i primaoca, kao i vrstu usluge koja je pružena. Također će biti naveden i datum isporuke ili potrošnje energije.
Nakon što je odabran potenciometar, distributer energije će pregledati podatke o predmetnom potenciometru, a zatim će generisati jedinstveni broj obračunskog mjeraca koji će se pridružiti tom potenciometru. Nakon toga, potenciometar je spreman da bude instaliran na trafostanicu i počne svoju funkciju merenja električne energije.
Ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta
Ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta potrebno je u nekoliko slučajeva. Prvi razlog je promjena vlasnika kućanstva ili promijena adrese. Drugi razlog može biti zamijena ili modernizacija postojećeg uređaja, što je često potrebno ako postoji više od deset godina starosti. U tom slučaju, stari uređaj mora biti zamijenjen novim uređajem s novim identifikacijskim brojem.
U nekim slučajevima, ako se promijeni postojeći korisnik struje, obračunsko mjerno mjesto treba ažurirati jer svi podaci o korisniku moraju biti ispravni. Također, ako se donesu nove propise koje se odnose na regulatorna tijela i mogu utjecati na funkcioniranje obračunskog mjernog mjesta, potrebno je ažurirati broj obračunskog mjernog mjesta.
Svaki put kad je potrebno ažurirati broj obračunskog mjerne točke, treba ga prijava na nadležnom organu za regulacijski nadzor tržišta energije. U tom slučaju, pružatelji usluga dobit će novi identifikacijski broj te će moći pratiti i upravlja svoje troškove i stanje računa u bilo kojem trenutku.
Posljedice neažuriranja broja obračunskog mjernog mjesta
Kada broj obračunskog mjernog mjesta nije ažuriran, to može dovesti do nepotrebnih poteškoća, što će se odraziti na kvalitetu usluga i korisničko iskustvo. Ako je mjerni uređaj zastario ili ne funkcionira ispravno, to će biti teško utvrditi bez ažuriranja obračunskog mjernog mjesta. U takvim situacijama moguće je da se računi za energiju izračunaju na temelju netočnih informacija o potrošnji energije. To bi moglo dovesti do stvaranja nepravednih računa za energiju i nepravednih obveza prema davatelju usluga.
Također, ako je broj obračunskog mjernog mjesta neažuriran, davatelji usluga imaju manje informacija o potrošnji energije kojima se služe za određivanje cijena i ponude usluga. To bi moglo umanjiti mogućnost davatelja da im ponude prilagođene tarife koje odgovaraju potrebama korisnika. Štoviše, smanjenje informacija o potrošnji možda će smanjiti i opseg dostupnih usluga i servisa davatelja usluga.
Nedostatak aktualiziranih podataka također može onemogućiti davatelju usluga da identificira probleme sa sustavom grijanja ili rashladnom tehnologijom na vrijeme. To bi moglo rezultirati većim troškovima popravaka u budućnosti jer su problemi postali veći prije nego što su prepoznati. Svi ti problemi smanjuju efikasnost operacija i povećava troškove potrošačima.
Stoga je važno da se redovito ažurira broj obračunskog mjernog mjesta za osiguranje točnih podataka o potrošnji energije i omogućavanje davatelju da pruži najbolji mogući servis i podršku svojoj korisničko bazi.
Provođenje ažuriranja broja obračunskog mjernog mjesta
Ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta se provodi u skladu s odredbama Zakona o energetskoj regulatornoj agenciji. U većini slučajeva, prema pravilima i odredbama koje se primjenjuju u Republici Hrvatskoj, ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta je obavezno. Ažuriranje se može provesti samostalno ili putem pružatelja usluga za energetske račune. U slučaju da je potrebna hitna intervencija, ažuriranje može biti provedeno i po hitnom postupku.
Kako bi se izvršilo ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta, prvo je potrebno obaviti pregled postojećeg sustava. Nakon toga, treba provjeriti da li su sva potrebna dokumentacija i dozvole ispunjenje i da li je sustav ispravno postavljen na temelju odgovarajućih propisa. Ako postoje odstupanja ili problemi, onda ih treba ispraviti prije nego što se nastavi s ažuriranjem broja obračunskog mjernog mjesta.
Nakon toga, treba poduzeti različite korake kako bi se izvršilo ažuriranje. To uključuje instalaciju novih senzora, uređaja za upravljanje energijom i drugih dijelova sustava na temelju uputa proizvođača. Također bi trebalo provjeriti da li su svi članovi sustava pravilno povezani i da li dijelovi sustava rade pravilno. Zatim bi se trebalo izvršiti testiranje i usklađivanje opreme kako bi se osiguralo da radi ispravno. Nakon završetka testiranja trebala bi biti provedena validacija nove opreme koja će biti upotrijebljena za ažuriranje.
Kada je provedeno ažuriranje broja obračunskog mjernog mjesta, potrebno je napraviti zapis o radnji kako bi bila evidentna promijena te tehnologije u skladu sa svim propisima energetike regulatorne agencije Republike Hrvatske.
0 Comments