CTG pregled je pregled koji se radi u trudnoći kako bi se pratila bebina srčana aktivnost i pokreti. To se obavlja pomoću posebnog uređaja zvanog tokogram (CTG). Proces CTG pregleda je jedan od najučinkovitijih načina za procjenu fetusa.

CTG pregled je pregled fetalnog otkucaja srca i trudničke kontrakcije, često nazivan i kardiotokografija ili skraćeno CTG. To je test koji se obično radi u posljednjih nekoliko tjedana trudnoće da bi se utvrdilo da li je beba u dobrom stanju. CTG pregled omogućuje liječniku da prati ritam otkucaja bebinog srca i jačinu trudničkih kontrakcija, što može pomoći u identifikaciji problema koji bi mogli dovesti do poteškoća tijekom poroda.

Što se može utvrditi tijekom CTG pregleda?

CTG pregled je pouzdan način za procjenu fetalnog zdravlja. Određuje brzinu otkucaja srca djeteta tijekom trudnoće i omogućuje liječnicima da ocijene kako dijete reagira na aktivnosti majke. CTG pregled također pomaže u otkrivanju poremećaja ritma srca u fetusu, što može biti rezultat nedostatka kisika ili drugih medicinskih problema. Prepoznavanje ovih simptoma ranim dijagnosticiranjem može značajno smanjiti rizik od komplikacija tijekom trudnoće te daljnje posljedice. Također, CTG pregled može identificirati povećanu ili smanjenu brzinu otkucaja srca, što može biti znak da fetus ne dobiva dovoljno kisika ili da ima druge medicinske probleme. CTG pregled će također ukazati na abnormalne vrijednosti pritiska i volumena, što bi moglo biti znak anemije ili hipoksije fetusa. Na temelju rezultata CTG pregleda liječnik će donijeti odluku o potrebi daljnje obrade i/ili liječenja trudnice.

See also  Što je antibiotik za upalu zuba bez recepta

CTG pregled

CTG pregled je medicinski test koji se obično provodi kako bi se odredio zdravstveni status trudnice i njezinog fetusa tijekom trudnoće. Test se obično provodi od 18. do 24. tjedna trudnoće, a ponekad i prije ili kasnije u trudnoći, ovisno o potrebama trudnice. CTG pregled se sastoji od izmjerene frekvencije srčanih otkucaja djeteta, aktivnosti maternice i pritiska krvi majke. Ovi rezultati pružaju liječniku uvid u zdravlje djeteta i majke.

CTG pregled je bezbolan za trudnicu i njen fetus te traje otprilike 20 do 30 minuta. Liječnik će prvo postaviti nekoliko pitanja koja se tiču zdravstvenog statusa trudnice te će joj postaviti senzor na prsa radi mjerenja pulsa fetalnih srčanih otkucaja i mjerenja kontrakcija uterusa. Nakon toga, liječnik će napraviti CTG pregled pomoću specijaliziranog uređaja koji će prikazati fetalni srčani ritam, aktivnosti maternice i pritiska krvi majke.

Konačni rezultati CTG-a liječnik će procijeniti da bi utvrdio da li je fetus normalno razvijen ili postoje problemi s njegovim zdravljem ili razvojem. U slučaju da su rezultati CTG-a neobični, majka možda treba podvrgnuti dodatnom ispitivanju radi osiguranja optimalne sigurnosti njenog djeteta.

Kako se provodi CTG pregled?

CTG pregled (cardiotokografija) je test koji se provodi tijekom trudnoće u svrhu praćenja ritma srca ploda. To je bezbolan postupak koji koristi senzor koji se postavlja na trbuh trudnice. Senzori prikupljaju podatke o brzini i ritmu otkucaja srca ploda i prikazuju ih na monitoru. Postupak obično traje oko 30 minuta, ali može potrajati do sat vremena ili više ako je potrebno. Obično se provodi u ambulanti zdravstvenog centra ili bolnici, ali postoje i posebne ambulante za CTG preglede.

CTG pregled obično počinje mjerenjem slobodnog prostora u trbuhu trudnice, a zatim se na njihov trbuh stavlja specijalni senzor. Senzori su povezani s monitorom koji će prikazivati otkucaje srca ploda u obliku valova. Liječnik ili medicinska sestra pratit će valove i uočiti bilo kakve promjene ili anormalnosti u ritmu otkucaja srca ploda.

See also  Što je adrenokrom

Ako liječnik ili medicinska sestra primijete bilo kakve promjene u ritmu otkucaja srca ploda, mogu odlučiti da CTG pregled treba produžiti dok traju promjene. Za to vrijeme oni mogu proučavati podatke detaljnije i procijeniti da li postoji potreba za dodatnim ispitivanjima ili liječenjem. Lijekovi također mogu biti propisani za liječenje stanja koja se mogu identificirati putem CTG pregleda.

Moguće nuspojave i rizici CTG pregleda

CTG pregled je odličan način praćenja stanja djeteta tijekom trudnoće. Iako je to relativno bezopasna dijagnostička metoda, postoje neke moguće nuspojave i rizici koji treba uzeti u obzir. Prije nego što se odlučite na CTG pregled, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom ili ginekologom.

Najveći rizik s CTG-om je da se zbog previše električnih impulsa koji se koriste za dijagnostiku mogu oštetiti živčana vlakna koja su odgovorna za regulaciju srca, pluća i dišnog sustava djeteta. U slučaju oštećenja tih vlakana može doći do poremećaja u radu djetetovih organa. Drugi rizik je da će pregled rezultirati lažno pozitivnim rezultatima koji bi bili neispravni ili netočni.

Iako su nuspojave CTG pregleda vrlo malene, još uvijek postoje neke nuspojave kojima treba pridodati pažnju. To uključuje malo disanje i srcem aritmija bebe, ako se električni impulsi primjenjuju previše dugo ili intenzivno, što može biti izvor dodatne anksioznosti za roditelje. Također postoje mala ograničenja pokretljivosti trudnice tijekom trajanja pregleda, jer moraju biti isključeni svi pokreti kako bi se osiguralo da su rezultati točni.

U svakom slučaju, važno je da potencijalne majke budu upoznate s mogućim nuspojavama i rizicima CTG pregleda prije nego što ih podvrgnu ovome postupku. Najbolji način zamolite svog liječnika da vam objasni postupak detaljno i odgovori na pitanja koja možda imate prije nego što ga prođete.

See also  Što je alkalna prehrana

Liječnici koji se bave CTG pregledom

Obstetričari i ginekolozi su liječnici koji najčešće provode pregled trudnoće s CTG-om. Pregled trudnoće s CTG-om je postupak koji se obavlja za praćenje ritma otkucaja srca fetusa i bebina tijekom trudnoće. CTG pregled je vrlo važan za praćenje zdravlja fetusa i bebina tijekom trudnoće, posebice u slučajevima u kojima postoji veći rizik od poteškoća povezanih s trudnoćom. Liječnici obično provode CTG pregled na početku trudnoće, tijekom drugog trimestra i tijekom trećeg trimestra. Pregled može biti višestruko ponovljen da bi se pratila varirajuća frekvencija otkucaja srca fetusa u određenim situacijama, poput pokreta ili spavanja bebe.

CTG pregled često se provodi kako bi se osiguralo da je srce bebe normalno i da ne postoje patološki simptomi poput hipoksije ili hipotermije fetusa. Liječnik će pratiti frekvenciju otkucaja srca fetusa i upozoriti ako postoji odstupanje od normale. Ovim načinom mogu se identificirati problemi s disanjem ili cirkulacijom te rano intervenirati ako je potrebno.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This