Što je ekcem? Ekcem je medicinski naziv za skupinu kožnih bolesti koje se manifestiraju kao crvenilo i svrbež kože. Uglavnom se javlja na licu, rukama, koljenima i laktovima, ali se može pojaviti bilo gdje na tijelu. Može biti akutno ili kronično. Ekcem može biti neugodan za pacijenta, ali obično nije opasan ili zarazan.
Ekcem je upalna kožna bolest koja se manifestira kao crvenilo, svrbež, ljuštenje, suhoća i lučenje serozne tekućine. Ova bolest je česta i može se pojaviti na bilo kojem dijelu tijela.
Sadržaj
Simptomi ekcema
Ekcem se može pojaviti kod ljudi svih dobi, ali je najčešće među djecom. Glavni simptomi ekcema su svrbež, crvenilo i grubost kože. Promjene na koži mogu biti ograničene na određena područja ili se mogu širiti preko cijelog tijela. U nekim slučajevima promjene na koži mogu biti prilično izražene, što uzrokuje upalu i oticanje. Također se mogu pojaviti mokri čvorovi i skvrčenost na određenim dijelovima tijela.
Simptomi ekcema uključuju i crvenilo, svrbež, ljuštenje ili piling kože te sitne pukotine u zahvaćena područja. U nekim slučajevima koža može postati vrlo suha i tanka, što može rezultirati oštećenjem od strane infekcija ili drugih trenutaka. Svrbež je jedan od glavnih simptoma ekcema i situacija može biti pogoršana ako se koža pregrije ili je previše ispirana sapunom.
Ponekad mogu nastati teške forme ekcema koje uključuju upalne čvorove, obilno ljuštenje, otvorene rane i infekcije. U ovim slučajevima obvezno je potražiti liječničku pomoć jer se situacija može pogoršati ako se ne liječi pravilno.
Crvenilo kože
Crvenilo kože je česta pojava i može biti uzrokovano mnogim različitim faktorima. Najčešći uzrok je iritacija kože. To se može dogoditi kada se izložite toplini, hladnoći, vjetru ili agresivnim kemikalijama. Također, crvenilo kože može biti znak alergijske reakcije na hranu ili lijekove.
Postoje i druge situacije u kojima možete dobiti crvenilo kože. Na primjer, to se može dogoditi ako ste pod stresom ili ako ste nervozni. Također, crvenilo kože može biti simptom nekih bolesti ili poremećaja poput atopijskog dermatitisa, ekcema, psorijaze i rosaceae.
Ako imate jak crvenilu kožu i prate ga svrbež i boli, obratite se svom liječniku za dijagnozu i odgovarajući tretman. Ako nema nikakvih drugih simptoma popraćenih crvenilom kože, obratite pažnju na to što jedete i pokušajte pronaći potencijalne alergene koji bi mogli biti uzrok crvenila. Također bi trebalo paziti da ne preopterećujete tijelo previše teškim fizičkim aktivnostima jer to također može uzrokovati crvenilo kože.
U većini slučajeva crvenila koža je privremen problem i prolazi sam od sebe bez posebnog tretmana. No, ako problem postane ozbiljan ili traje dugo vremena obavezno se posavjetujte sa svojim lijeknikom radi odgovarajućeg tretmana.
Svrab
Svrab je jedna od najčešćih kožnih bolesti. To je uzrokovano mikroskopskim parazitima koji žive na površini kože, uglavnom na glavi, vratu i tijelu. U zavisnosti od vrste svraka, simptomi mogu da uključuju crvenilo i ljuskanje kože, svrbež i čireve. Što se tiče lečenja, postoje različite metode koje se koriste za tretiranje svrabova. To uključuje upotrebu lekova kao što su antifungalni lekovi i tablete, a neke od najefektivnijih metoda su one koje se mogu pronaći u prirodi.
Svrbež
Svrbež je osetljiva reakcija koja može biti rezultat alergijske reakcije ili infekcije kože. U većini slučajeva svrbež se može ublažiti primenom lokalnih preparata za lokalno liječenje ili antihistaminika. Međutim, ako se simptomi ne popravljaju nakon primene lokalnih preparata ili antihistaminika, potrebno je konsultovati dermatologa radi daljeg pregleda i dijagnoze. Postoje razne metode za prevenciju svraba, uključujući nošenje pamukastog rublja, održavanje higijene kože i redovno pranje sapunom sa neutralnim pH-om.
Osip i ljuskanje kože
Osip i ljuskanje kože su jedni od najčešćih simptoma alergijske reakcije. Osip obično započinje s crvenilom, pilingom ili pojavom bubuljica na području koje je zahvaćeno alergenom. Osip može biti upaljen ili neupaljen te se u većini slučajeva javlja na licu, rukama, nogama i vratu. Ljuskanje kože je nuspojava osipa i obično se javlja kada se osip smanji ili nestane. Proces ljuskanja se odvija kroz četiri faze: sušenje, ljuštenje, nadraživanje i regeneracija. Tek tada dolazi do potpunog oporavka.
Alergija na hranu, pelud i druge alergene može uzrokovati osipe na koži. Važno je prepoznati simptome alergijske reakcije što prije te odmah potražiti medicinsku pomoć ako postoji sumnja da ste dobili neki oblik alergijske reakcije. U pravilu liječnik će preporučiti antihistaminik za ublažavanje simptoma, a možda ćete biti uputeni i na testiranja da bi se utvrdilo što je točno uzrokovalo osipe.
Upale i otekline kože
Upale i otekline kože su simptomi koji se često javljaju u različitim stanjima. To se može dogoditi zbog upalnih procesa, alergija, opeklina ili ozljeda. Upala i oteklina mogu biti popraćene crvenilom, bolom ili svrbežom. Ovisno o uzroku, postoje različite metode liječenja za upale i otekline kože.
Lijekovi protiv bolova mogu pomoći ublažavanju boli kod upalnih stanja i ozljeda. Također se preporučuje da se primijeni hladni oblog na područje koje je upaljeno ili otečeno. Hladnoća će pomoći smanjiti oticanje te će usporiti protok krvi u tom području. Također možete popiti antihistaminik radi smanjenja svrabanja ili crvenila, ako to uzrokuju alergijske reakcije.
Osim lijekova, postoje i narodni lijekovi za liječenje upala i oteklina kože. Jedan od najpopularnijih narodnih lijekova je oblog od naribane repe ili mrkve s mljevenim orahom. Ovaj oblog treba nanositi na područje koje je upaljeno ili otečeno najmanje 20 minuta dnevno dok ne dođete do olakšanja simptoma. Također možete pokušati piti infuziju nevena jer sadrži antiseptička svojstva koja mogu pomoći ublažavanju simptoma upala i svraba kože.
U svakom slučaju, potrebno je vidjeti liječnika ako se simptomi ne poprave nakon nekoliko dana samoliječenja ili ako postoji sumnja da je razlog za upalu i oticanje infekcija ili drugih vrsta stanja koja bi se trebala tretirati posebno medicinski tretmanom.
0 Comments