Što je epiziotomija

by Jan 26, 2025Zdravlje0 comments

Epiziotomija je operativni postupak koji se provodi na ženama tijekom poroda. Cilj je prekinuti vrat maternice kako bi se olakšalo izbacivanje bebe. Operacija se obično izvodi uz pomoć skalpela, a zatim se šavovima zaustavlja krvarenje.

Epiziotomija je operativni zahvat obavljen na perineumu (mjesto između vaginom i anusa) tijekom carskog reza ili vaginalnog poroda. Cilj epiziotomije je širiti otvor vagine kako bi se olakšao rad.

Epiziotomija: Što je to?

Epiziotomija je kirurška procedura koja se provodi tijekom poroda u kojoj se napravi rez u tkivima oko vanjskog dijela vagine kako bi se povećala prostora za glavu djeteta. Provedena je kako bi se smanjila vjerojatnost da će doći do puknuća tkiva, što bi moglo dovesti do ozbiljnih ozljeda rodilje i/ili djeteta.

Kako se provodi epiziotomija?

Epiziotomija se obično provodi neposredno prije isporuke. Liječnik ili porodničar će najprije primijeniti anesteziju na područje vagine gdje će biti provedena epiziotomija. Zatim će napraviti rez u tkivima oko vanjske strane vagine između anusa i mokraćne cijevi radi povećanja prostora za glavu djeteta. Nakon toga, liječnik će izvući dijete, a zatim liječiti rez i sve potrebne šavove. Na kraju će rodilja primiti protuupalne lijekove i analgetike da bi smanjili bol te omogućila bržu regeneraciju rane.

Prednosti epiziotomije

Epiziotomija je kirurška incizija koja se izvodi u vrijeme poroda kako bi se smanjila vjerojatnost da će doći do puknuća perineuma. Epiziotomija je postupak od strane liječnika gdje se ubrizgava anestezija i prekidaju mišići i vezivno tkivo u vagini. To pomaže u sprječavanju puknuća, što može biti vrlo bolno. Glavna prednost epiziotomije je smanjenje rizika od ozbiljnih ozljeda tijekom poroda, kao i smanjenje boli. Epiziotomija također može omogućiti brži protok kako bi se osiguralo da dijete stigne na sigurno. Osim toga, epiziotomija omogućava lakše oporavak nakon rođenja bebe jer se zacjeljuje za nekoliko tjedana nakon poroda.

See also  Što je idealna tjelesna težina

Epiziotomija također može spriječiti buduću traumu koja bi mogla biti povezana s porodom, što je još jedna velika prednost ove metode. Također, ako beba ima problema s disanjem, epiziotomija može olakšati proces rađanja i sprječati veću trauma bebi i majci. U nekim slučajevima, epiziotomija može biti prihvatljiva alternativa carskome rezu ako postoji potreba za hitnom porodu ili zbog drugih medicinskih razloga. Postoje brojne druge prednosti epiziotomije koje treba uzeti u obzir prilikom odluke o tome treba li se ili ne izvršiti postupak u vrijeme poroda.

Komplikacije nakon epiziotomije

Epiziotomija predstavlja rez koji se napravi na tkivu između anusa i vagine kako bi se proširio prostor za porodni kanal. U određenim slučajevima, liječnik može preporučiti epiziotomiju u cilju olakšanja porođaja. Iako je epiziotomija sigurna, postoje neke moguće komplikacije.

Najčešći rizici od epiziotomije uključuju krvarenje, upalu, infekciju i bol. Kako bi se smanjili ti rizici, liječnici obično propisuju antibiotike nakon operacije. Nakon porođaja, stanje maternice treba promatrati kako bi se utvrdilo je li došlo do razdvajanja postepenog zarastanja tkiva ili infekcije. Kratkotrajna oteklina ili crvenilo na mjesto epiziotomije normalno je i obično nestane unutar 2-3 tjedna.

Dugotrajna bol ili upala mogu biti simptomi višestrukih problema, uključujući traumatsku ozljedu tkiva, infekciju ili hematom (skupina koagulirane krvi). Ovi problemi zahtijevaju lijekove protiv bolova i intravensku terapiju antibioticima ako je potrebno. Kada se operacija ne zacijeli pravilno, ponekad se preporuča ponovljena epizotomija radi ispravka problema i normalnog zarastanja tkiva. U ekstremnim slučajevima potrebna su dugotrajne terapijske procedure poput plastične operacijske intervencije i fizikalne terapije čiji je cilj ublažavanje boli i vraćanje normalnog funkcioniranja spolnih organa žene.

Epiziotomija možda neće biti potrebna u svim slučajevima poroda; međutim, poznavanje mogućih rizika i komplikacija nakon ove procedure omogućava roditeljima da donesu informiranu odluku oko toga hoće li je poduzeti ili ne. Ako ste zabrinuti zbog bilo čega vezanog uz vaš porodni plan ili želite saznati više o epiziotomiji, obavezno posjetite svog ginekologa da biste dobili savjet oko njenih prednosti i rizika te raspravite o mogućim alternativama ako su dostupne.

See also  Što je anemija i prehrana

Kako se liječi epiziotomija?

Epiziotomija je općenito liječena postupcima koji pomažu u zacjeljivanju i oporavku. Oporavak obično traje od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o stanju pacijenta. U fazi oporavka potrebno je pridržavati se sljedećih preporuka:

• Redovito prati ranu sa toplom vodom i što češće mijenjati pelene ili druge higijenske pribor u rani.

• Koristiti posebne masti posvećene za liječenje epiziotomije za zaštitu i hidrataciju.

• U slučaju boli, preporuča se uzimanje analgetika prema uputama stručnog osoblja.

• Kontrolirati morebitnu infekciju rane i izbjegavati vanjske agense koji bi mogli uzrokovati nadraživanje.

• Pratiti razinu vlage u području rane, osiguravajući dovoljan unos tekućine i hrana bogata vlaknima i vitaminima kako bi se smanjila mogućnost istjecanja urina.

• Izbjegavajte fizičko naprezanje, posebno intenzivno, jer može izazvati oticanje i crvenilo na području rane. Također treba izbjegavati dugotrajan sjedenje ili stajanje radi potpore cirkulaciji krvi u području rane.

Epiziotomija je jedna od najvažnijih mjera koje se obično propisuju za sprečavanje ozljeda tkiva malog zdjelice tijekom poroda. Liječenje je važan dio procesa oporavka od ove operacije, pa je važno slijediti preporuke stručnog osoblja kako bi se smanjile negativne posljedice i osiguralo brzo zacjeljenje rane.

Sprječavanje epiziotomije

Postoje neki tretmani koji se mogu primijeniti za smanjenje rizika od epiziotomije. Ti uključuju pripremu i edukaciju trudnice o ispravnom disanju i relaksaciji mišića tijekom porođaja, kao i pružanje podrške trudnicama od strane obitelji ili prijatelja. Kontrolirano disanje može pomoći trudnicama da smanje napetost u trbušnim mišićima, što će doprinijeti manjoj napetosti u vagini, a time i smanjenju rizika od epiziotomije. Također je preporučljivo da trudnice obavljaju vježbe za jačanje mišića dna zdjelice, što će pomoći da se mišići opuste tijekom poroda. Trudne žene bi trebale biti upoznate s pravilnom posturom tijekom poroda te kako se nositi sa bolnim osjećajima, posebno uključivanjem opuštanja svih mišića prilikom pritiskanja. Osim toga, liječnicima se preporuča da promatraju pacijentice na pozitivan način te da im pružaju poticajnu podršku bez nepotrebne intervencije.

See also  Što je svrbež kože po noći

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This