Fontanela je bebina meka i elastična kost koja spaja lubanju djeteta. Urođeni su i obično postoje dok se beba ne rodi. Nalazi se u sredini glave, a može biti u obliku ovala ili nepravilnog oblika. Fontanela je važna za razvoj bebe, pomažući lubanji da se prilagodi i brzo raste tijekom trudnoće.
Fontanela je meka tačka na glavi novorođenčeta. Obično je mesto gde se okcipitalna kost, frontalna kost i parietalne kosti sastaju.
Sadržaj
Fontanela
Fontanela je mekana i podatna površina u bebinoj glavi koja se odnosi na mjesto gdje dvije kosti glave nisu u potpunosti zacijelile. U zdravih beba, fontanela su meka i okrugla, a obično postoje dvije fontanele: velika fontanela na vrhu glave i manja fontanela iza uha. Fontanele ostaju otvorene tijekom prvih nekoliko mjeseci života bebe, a zatim se postupno zatvaraju između 18. i 24. mjeseca. Fontanele su važne jer pomažu pri rastu mozga tijekom trudnoće, a bebin crljenje i plakanje mogu promijeniti položaj fontanele.
Uzrok fontanele je brzo rastući mozak novorođenčeta koji stvara pritisak na dijelove lubanje još nedovoljno razvijene da bi se mogli ispravno prilagoditi velikom volumenu mozga. Zato se ova područja nalaze na mjestima gdje se jednostavno mogu prilagoditi tako da omoguće normalni rast mozga u bebi.
Kako su fontanele važne za zdravlje djeteta?
Fontanele su mekane kosti u vlasištu djece mlađe od 2 godine starosti. To su vidljivi područja koja sastoje od mekanih, elastičnih kostiju i kože. Fontanele omogućuju lubanji da se prilagodi rastućem mozgu i glavi bebe. Osim toga, fontanele omogućuju da se glava i mozak u potpunosti razviju, što je važno za zdravlje bebe.
Fontanele su važne za dijagnozu stanja zdravlja djeteta, jer mogu pomoći liječniku da dijagnosticira anemiju, meningitis ili druge infekcije ili patologije. Na primjer, ako je fontanela prevelika ili preniska u odnosu na očekivano stanje, to može biti simptom anemije ili drugog problema s krvlju. Fontanele također pomažu liječniku da prati rast glave bebe i da procijeni postoje li neke abnormalnosti u razvoju mozga.
Fontanele također pomažu roditeljima da procijene je li beba dovoljno hidratizirana. Prema American Academy of Pediatrics (AAP), fontanela treba biti meka i opružena ako je dijete dovoljno hidratizirano. Ako je fontanela čvrsta, to bi moglo ukazivati na dehidraciju i potrebu da se dijete nadodaje tekućinama.
Konačno, fontanele igraju važnu ulogu u održavanju tjelesne temperature djeteta jer slobodno protok zraka kroz njih olakšava regulaciju temperature tijela. Fontanele omogućavaju dišni sustav djeteta da funkcionira ispravno te pomažu regulaciji temperature tijela bebe čak i kada spava ili se igra.
Velika fontana
Velike fontane su obično napravljene od kamena ili betona, a njihova veličina i oblik mogu varirati ovisno o svrhu i prostoru u kojem se nalaze. Uglavnom, velike fontane čine okruženje lijepim, a u nekim slučajevima služe i za zabavu. Velika fontana je obično smještena u središtu parka ili zelenila, ali može biti smještena i u trgovima, trgovačkim centrima ili bilo kojem drugom javnom mjestu. Velike fontane obično imaju više razina vode koja se uspinje do vrha da stvori šarmantan efekt. To može biti postignuto tako da se voda uspinje stepenicama ili preko nizova crijeva i mlaznica.
Mala fontana
Mala fontana je obično manja od velike fontane i često se koristi u malim okruženjima poput dvorišta ili vrta. Mala fontana može biti napravljena od različitih materijala poput prirodnog kamena, plastike ili keramike te stoga doprinosi estetskom dizajnu okoliša. Ovisno o prostoru, malo mjesta može biti tako malo da sadržava samo jednu malu cijev i mlaznicu. Takve male fontane su relativni jeftine jer ne zahtijevaju puno materijala ili radne snage za postavljanje. Međutim, mogu dovesti do lijepog efekta u mikro okruženju.
Određivanje veličine i oblika
Veličina i oblik fontane će ovisiti o prostoru u kojem se nalazi, posebice ako je riječ o većoj fontani. U tom slučaju, potrebno je postaviti strukturu na pravom mjestu sa širokim rasponom dimenzija da bi se postigao što bolji rezultat. Za male fontane treba odabrati manju strukturu s manje detalja jer prevladavanje premali prostor može dati loš rezultat pri postavljanju na istom mjestu.
Kada će fontanela zatvoriti?
Fontanela (ili “meka kost”) je mjesto u lubanji bebe gdje su kosti još nisu potpuno spojene. Obično se fontanela zatvori u prvih par mjeseci života bebe. U većini slučajeva, fontanela će se zatvoriti dok beba ima oko 18 mjeseci, ali neke bebe mogu imati otvorenu fontanu i dok napune 2 godine. Fontanele pomažu lubanji da se prilagodi njenoj novoj veličini i obliku jer dijete raste. Kada se fontana zatvori, to je normalna fiziološka promjena koju dijete prolazi i ne treba se brinuti ako ste primijetili da je vaša beba već zatvorila svoju fontanu ili ako još uvijek ima otvorenu fontanu.
Kako se pravilno brinuti o fontaneli?
Fontanela je meka, područje na glavi novorođenčeta koje se sastoji od nekoliko slojeva kože i hrskavice. Fontanela je jedna od najranijih dijelova ljudskog tijela koje se razvija prije nego što beba izađe iz majčinog tijela. Fontanelu treba redovito prati i njegovati, jer ona igra važnu ulogu u zdravlju bebe.
Kod novorođenčeta, fontanela postaje sve manja s vremenom. Kako bi se osiguralo da fontanela ostane zdrava i čista, potrebno je slijediti neke osnovne mjere opreza. Prvo, fontanelu treba redovito prati sapunom i vodom. Osim toga, potrebno je paziti da se fontanelu ne dotakne previše često ili pritiskom prstiju ili bilo kojim drugim predmetom. Također bi trebalo redovito provjeravati da li postoji bilo kakvo crvenilo na fontaneli ili iscjedak bilo koje vrste. U slučaju da postoje znakovi infekcije ili upalnih procesa, obratite se liječniku što je prije moguće.
Osiguravanje dovoljnog unosa hranjivih tvari i vitamina važno je za pravilno funkcioniranje fontanele. Bebama bi trebalo dati dovoljno mikronutrijenata poput magnezija, cinka i vitamina D i E kako bi im se osiguralo da budu zdravi i jaki. Također je važno održavati dobru higijenu okoline u kojoj beba živi te pažljivo odabrati higijenske proizvode uzeti u obzir tip bebine kože..
0 Comments