Što je franšiza je oblik poslovnog aranžmana gdje jedna strana (franšizodavatelj) pruža drugoj strani (franšizni partner) pravo na korištenje njihovog imena, robne marke, proizvoda ili usluga te pružaju podršku preko marketinga, treninga i drugih pomoći. Franšizni partneri su u obvezni plaćati pristojbu ili mjesečnu naknadu za to pravo.

Franšiza je odnos između dvije strane u kojem franšizodavac (franšize) pruža franšiznom odobravatelju (franšiznom partneru) pravo da koristi njegovo ime, proizvode i usluge u zamjenu za plaćanje.

Franšiza – prednosti

Franšiziranje je popularna oblika poslovnog ugovora između dva partnera; franšizodavatelja i franšiznog vlasnika. U ovom slučaju, franšizodavatelj nudi svoju marku, proizvode ili usluge franšiznom vlasniku kako bi izašao na tržište. Franšiza ima mnoge prednosti za obje strane, koje treba razmotriti pri donošenju odluke o sudjelovanju u ovom tipu poslovnog odnosa.

Jedna od glavnih prednosti je da potencijalni franšizni vlasnici mogu stvoriti novi posao baziran na postojećoj marki i uspostavljenim procesima. Franšizo se također može koristiti za brzu ekspanziju postojećeg posla; franšizni vlasnici mogu brzo otvarati nove lokacije i širiti svoje tržište. Franšizo također daje franšiznom vlasniku pristup postojećem portfoliu proizvoda ili usluga, uključujući njihovo marketinško iskustvo, tehnologiju i podržavanje.

Franšizo također pomaže oboma strana da se brzo adaptiraju na tržišne prilike. Kako su tržišne okolnosti stalno u promjeni, potencijalno je veliki problem za manje tvrtke da se prilagode promjenama na tržištu; uz pomoć franšize, manji tvrtki mogu lakse preuzeti inovativne strategije i prilagoditi se promjenama. Također će biti lakse osigurati financijska sredstva od banaka i drugih investitora koji dobro poznaju marku koja stoji iza fran

Franšiza: Što je to?

Franšiza je oblik poslovnih partnerstava u kojem se jedna strana (franšizor) podijeli s drugom stranom (franšizni odobravatelj) pravo korištenja njegovog proizvoda, usluge ili trgovačkog imena za određenu naknadu. Franšizor nudi franšizni odobravatelj mogućnost da koristi svoje proizvode, usluge ili trgovačko ime za prodaju, a franšizni odobravatelj plaća franšizoru mjesečnu naknadu za to pravo. U prosjeku, ugovor o franšizi traje pet godina.

See also  Što je lojalnost

Kako funkcionira franšiza?

Funkcioniranje franšize može biti različito ovisno o vrsti dogovora. U većini slučajeva, franšizni odobravatelji će morati plaćati franšizoru za pravo korištenja njegovog imena, proizvoda i usluga. Također će morati predati dio svoje zarade u obliku mjesečne naknade ili provizije. U nekim slučajevima, franšiza možda uključivat će jamstva i savjetovanje koji se nude od strane franšize. Ovi savjeti mogu biti vrijedni za nove vlasnike jer će se osigurati da se poduzetnik ne suočava sa problemima bez pomoći od strane frazora.

U većini slučajeva, postojat će i posebna pravila i regulacije koja moraju biti poštovana tijekom trajanja ugovora o franchising-u. Ova pravila mogu uključivati ​​stvari poput standardnih cijena proizvoda ili usluga i načina na koji se moraju promicati te stvari. Također bi moglo postojati pravilo da se pridržavajte standardizujucih marketinških strategija ili načina rada da biste osigurali jedinstven doživljaj vaših potrošačima diljem svih prodavaonica.

Ugovori o franchising-u također obično sadržavaju informacije o postupcima zastare i drugim dogovorenim jamstvima koja bi trebala biti poznata svakom vlasniku franchise-e. Na primjer, ako je dogovoreno da jamstvo traje pet godina na neke proizvode ili usluge, onda bi trebalo biti navedeno u tom sporazumu da se pridržava ta pravila.

Kako odabrati pravu franšizu za vas?

Kada ste spremni krenuti na put prema postavljanju vlastitog posla, jedna od prvih stvari s kojima ćete se suočiti je odabir franšize. Odabir prave franšize za vas je važan korak u uspjehu vašeg poduzeća. Saznajte više o nekoliko savjeta za uspješno odabir i prilagodbu franšize.

Prvo provjerite različite vrste franšiza na tržištu. Razmislite o tome što biste voljeli raditi, koji se segment tržišta najviše potiče i koja vam najviše odgovara. Najbolji izbor je onaj koji će generirati dobit, a također i biti motivacija da se radi na njemu.

Zatim obratite pažnju na cijenu ulaganja u takvu vrstu poslovanja. Obvezno pitajte prodavača ili direktora tvrtke o troškovima uključenim u ulaganje u franšizu te da li postoje dodatne obveze poput mjesečnih troškova za servis ili održavanje opreme. Također budite svjesni bilo kakvih troskova za licenciranje i osiguranja, ako to zahtijeva država u kojoj želite imati svoju tvrtku.

See also  Što je psihopat

Nadalje, provjerite trajanje ugovora i uslove nastavka suradnje s prodavačem. Otvoreno pitajte prodavača o tome da li postoje mogućnosti raskida ugovora ili trajanja njegove obveze prema vama, te je li moguće produžiti ga bez problema ako ste zadovoljni suradnjom.

Na kraju, provjerite referencirane tvrtke s istim ili sličnim proizvodima ili uslugama kao i one s kojima želite surađivati. To će vam dati bolji pregled njihovih rezultata i omogućit će vam da donesete informiranu odluku pri odabiru prave franšize za vas.

Kupnja franšize

Kupnja franšize obično zahtijeva određeni iznos novca i u nekim slučajevima može biti prilično visok. Iznos koji će se platiti uglavnom ovisi o vrsti franšize i lokaciji na kojoj će se poslovati. Neke franšize imaju jedinstvene troškove koji se ne mogu izbjeći, dok druge mogu sadržavati dodatne troškove, poput licenci, poreza ili naknade za upravljanje. Iako mnoge franšize mogu biti jeftinije od samostalnog pokretanja posla, potrebno je obratiti pažnju na sve troškove povezane s kupnjom franšize.

Troškovi opreme

Nakon što ste odlučili kupiti franšizu, postoje određeni troškovi opreme potrebni za pokretanje poslovanja. Ovisno o vrsti franšize, možda ćete morati nabaviti opremu poput računala ili drugih uredskih potrepština. Također ćete možda morati kupiti i posebne mašine i alate za obavljanje određenih djelatnosti. Troškovi ovog materijala također mogu biti prilično visoki i treba ih uzeti u obzir pri planiranju budžeta za otvaranje posla.

Oprema i usluge

Kada počinjete raditi s vašom novom franšizom, možda ćete morati plaćati mjesečne naknade za pristup opremi ili usluzi koje nudite. Ovi troskovi se obicno placaju redovito i mogu sadržavati stvari poput računovodstva ili marketing usluga. Mogli biste također imati i druge troskove vezane uz vase posebne proizvode ili usluge, poput naknada za web stranicu koja svojim korisnicima nudi besplatne usluge.

Porezi

U okviru troskova vezanih uz otvaranje frañsiza postoje i porezi koji su povezani sa samim poslovanjem. U nekim slucajevima možda cete morati platiti federalne, državne ili lokalne poreze na profit ili dobitke dobivene od prodaje robe ili usluga vasom fransizom. Također cete morati platiti taksama vezanim uz prostore gdje radite te posebni nametnutim porazima na proizvode koje prodajete.

See also  Što je deja vu

Kako započeti s vlastitom franšizom?

Uzeti franšizu je odličan način da unaprijedite svoj posao i steknete dodatnu zaradu. No, postoji mnogo stvari koje treba uzeti u obzir prije nego što odlučite preuzeti franšizu. Prvo, trebate odlučiti koji tip franšize želite preuzeti i koliko novca ste spremni dati da biste je preuzeli. Također je važno razmotriti gdje ćete otvoriti svoju franšizu i kako ćete upravljati poslovanjem. Srećom, postoji mnogo savjeta i alata koje možete iskoristiti da biste uspješno pokrenuli vlastitu franšizu.

Prvi korak u pokretanju franšize bio bi izbor brenda ili tvrtke za koju želite raditi. Postoje različiti tipovi franšiza, pa biste trebali pažljivo procijeniti sve opcije prije nego što se odlučite za jednu. Potražite informacije o prednostima i nedostacima svake opcije te razmislite o tome koja bi najbolje odgovarala vašim potrebama i ciljevima. Zatim trebate razmotriti gdje ćete otvoriti svoju franšizu; proučite lokalne tržne uvjete te utvrdite je li ta lokacija prava za taj tip posla.

Nakon toga, morat ćete pronaći financiranje za otvaranje i upravljanje poslovanjem. Pronalaženje financiranja može biti jedna od najtežih faza u pokretanju vlastitog posla. Morat ćete se obratiti banci ili drugim financijskim institucijama ako nemate dovoljan novac na računu ili ako želite više novca da investirate u svoju franšizu. Osim toga, morat ćete napraviti plan upravljanja poslovanja te uspostaviti sustave za praćenje troškova i prihoda, upravljanje inventarom itd.

Sveukupno, postoji mnogo stvari na koje treba obratiti pozornost prilikom otvaranja vlastitog posla putem franšize. Potrebno je dobro razmisliti o izboru brenda ili tvrtke za koju ćete raditi, pronaći financiranje i uspostaviti sustave za upravljanje poslovanjem. Ako uložite potrebni trud i vrijeme da biste ispravno pripremili sve detalje, mogli biste imati uspijeh sa svojom novouređenom franšizom!

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This