Što je frenulum? Frenulum je tanka vlaknasta traka koja spaja neke udove, poput jezika, desni ili usana, s njihovim okolnim tkivom. Nalazi se uglavnom u usnoj šupljini i obično se nalazi između donjih desni i gornje sluznice.
Frenulum je tanka vlakna koja su povezana sa usnama ili jezikom i obrazima. Oni igraju važnu ulogu u regulaciji pokreta usana i jezika.
Sadržaj
Kako rastu Frenulum?
Frenulum je mali ligament koji spaja usnu do usne. To je jedan od najvažnijih dijelova usne, jer omogućava pokretljivost usne i stvaranje zvukova. Raste se u tijeku života, ali većina ljudi ne primjećuje promjene u veličini. Međutim, u pojedinim slučajevima može postati prekomjerno izražen i uzrokovati probleme. Kako bi se razumio proces rasta, potrebno je saznati više o samom frenulumu.
Frenulum je mali ligament koji se proteže od gornje usne do donje usne, a sastoji se od elastičnih vlakana koja imaju sposobnost povećanja i smanjenja dužine bez gubitka snage. U početku života frenulum je tanak i slab, ali se tijekom vremena produljuje i jača zbog stalnih pokreta usana za govor i hranjenje.
Kao što smo već spomenuli, u većini slučajeva frenulum će rasti na prirodan način tijekom života bez problema. Međutim, postoje slučajevi kada prekomjeran izrast čini da je frenulum prevelik za sigurno djelovanje. U ovom slučaju mogu se pojaviti problemi poput otežane artikulacije govora ili ograničenog pokreta usana. Kako bi se to spriječilo, liječnik može preporučiti operaciju koja će skratiti frenulum do normalnog stanja.
U svakom slučaju potrebno je znati više o procesima rasta frenula kako bi se mogli prepoznati simptomi pretjerane duljine i poduzeti mjere opreza da bi se sprječili problemi koji mogu nastati ako se ne pridržavajte određenih mjera opreza.
Što je frenulum?
Frenulum je tanka vlakna koja povezuju neke dijelove tijela, uključujući usne i jezik. Ona omogućuje da se usne, jezik i druge dijelove tijela kreću u odgovarajućim smjerovima. Međutim, ponekad se može prekomjerno rastegnuti ili previše ograničiti. To može dovesti do problema sa funkcioniranjem tih dijelova tijela.
Koji su simptomi probleme s frenulumom?
Simptomi problema s frenulumom mogu obuhvatiti: bol prilikom gutanja ili žvakanja, oticanje i crvenilo usana, zatezanje usana ili jezika, bol prilikom pokretanja jezika, teškoće s govorom ili gutanjem, narušeno nazalno disanje. Te simptome treba liječiti što je prije moguće jer oni mogu dovesti do ozbiljnijih problema ako se ne liječe na vrijeme.
Što može uzrokovati problem s frenulumom?
Postoje neki uzroci koji mogu dovesti do prekomjerne napetosti ili ograničenosti frenuluma. To uključuje: genetsku predispoziciju, ozljede tijekom carskog reza ili zuba, nepravilna higijena usana i jezika te infekcije sluznice usana i jezika. Također postoje neke navike koje mogu dovesti do prekomjerne napetosti na frenulumima poput grickanja usana ili žvakanja jezika.
Kako se liječi problem s frenulumom?
Frenulum je vrlo tanka i nježna vezivna tkiva koja spaja usnu školjku s nepcima. U nekim slučajevima, ova tkiva mogu biti preosjetljiva ili previše kratka, čineći da usne školjke djelomično ili potpuno zatvore usne. To se naziva problem s frenulumom ili patološki kratki frenulum. Liječenje problema s frenulumom može uključivati kirurško skraćivanje vezivnog tkiva na nepcima ili lasersko obrezivanje vezivnog tkiva. U slučajevima blage do umjerene upale, liječnik može propisati lokalnu primjenu antibiotika, antiinflamatornih masti ili gelova za olakšavanje simptoma. U slučajevima težih upala, liječnik može propisati oralni antibiotik. Ako je potrebno, liječnik može preporučiti fizikalnu terapiju koja uključuje masažu i strečing kako bi se povećao opseg pokretljivosti usne školjke. Ako su simptomi teški i drugi oblici liječenja ne djeluju, liječnik može preporučiti operacijsko skraćivanje frenuluma.
Komplikacije problema s frenulumom
Problemi s frenulumom mogu uzrokovati komplikacije, uključujući razvoj recidivnih infekcija, bolnost i upalna stanja. Ostali potencijalni problemi uključuju kroničnu upalu sluznice usne šupljine, pojačano krvarenje iz gingive i bolnost zuba. U nekim slučajevima, prekomjerno napetost frenuluma može dovesti do stvaranja pukotina ili loma na kožici jezika ili usne šupljine. Ovisno o težini simptoma, liječnik možda preporučiti uklanjanje frenuluma za olakšanje boli i smanjenje rizika od infekcija.
Nedovoljan hranjenje može biti druga posljedica problema s frenulumom jer beba možda neće biti u mogućnosti da se hrani efikasno ako je kožica jezika preveliko napeta i ne dopusta mu da se kreće na odgovarajući način. To opet može rezultirati nedovoljnom opskrbljenošću hranljivih tvari i povećanim rizikom od odstupanja u tjelesnom razvoju.
Kako bi se spriječile teške komplikacije, potrebno je rano prepoznavanje problema s frenulumom i pravilno liječenje. Ako imate simptome ili znakove problema sa vama ili vašoj bebi, obratite se svom liječniku.
Spriječavanje problema s frenulumom
Frenulum je tanka vlakna koja spojaju usne i nepce. Kada je prekratka, može uzrokovati probleme s gutanjem i govorom. U nekim slučajevima, može se pojaviti bol. Zbog toga se preporučuje liječenje kako bi se spriječili problemi s frenulumom.
Preporuča se ograničiti konzumaciju slatkiša i visoko-ugljičnih namirnica jer mogu pogoršati problem. Trebalo bi jesti zdrave namirnice bogate vlaknima kako bi se osiguralo dovoljno snage za usne i nepce. Također, svakodnevno četkanje zubi potrebno je za održavanje oralne higijene.
U slučajevima kada su problemi s frenulumom izrazito prisutni, preporučuje se posjet liječniku ortodontiku ili stomatologu da procijene situaciju i odrede odgovarajući tretman. Tretman obično uključuje skraćivanje frenuluma laserom ili obrezivanjem uz anesteziju ako je potrebno. Međutim, treba imati na umu da neki složeniji slučajevi mogu zahtijevati operacijsko liječenje.
Osim toga, postoje još neke mjere koje se mogu poduzeti da bi se spriječio razvoj problema s frenulumom. To uključuje redovito ispiranje usta s antiseptikom da se spriječi širenje bakterija usana i desni te upotreba posebnih četkica za zube namjenjenih djeci mlađoj od 3 godine starosti da bi se osiguralo blago četkanje bez ozljede usana i nepca.
0 Comments