Što je hrvatski rukomet? Hrvatski rukomet je nacionalna rukometna liga u Hrvatskoj, čiji je cilj da promovira i podržava igru rukometa u zemlji. Liga se sastoji od 12 muških i 11 ženskih timova koji se takmiče u tri regionalne lige, a najbolji timovi se takmiče za prvenstvo Hrvatske. Liga također promoviše razvoj talenata mladih igrača, te pruža podršku i obuku trenerima i stručnjacima.
HRS Rukomet je Hrvatski rukometni savez, nacionalna rukometna organizacija u Hrvatskoj. Osnovan je 1922. godine i odgovoran je za organiziranje i razvoj rukometa u zemlji. Trenutno HRS ima preko 33.000 članova, uključujući klubove, saveze regija, saveze županija i druge članove.
Sadržaj
Glavni ciljevi HRS-a
Hrvatski radio-televizijski sustav (HRS) ima nekoliko glavnih ciljeva. Prvi je osigurati javno emitiranje i distribuciju programa u skladu sa zakonima Republike Hrvatske, Ustavom i međunarodnim ugovorima. Drugi je povećati razinu informiranosti javnosti i stvoriti okruženje u kojem će građani biti sposobni razlikovati između objektivnih informacija i propagande te između relevantnih i nevažnih vijesti. Također, HRS želi potaknuti razvoj hrvatske medijske kulture te promicati jedinstvene hrvatske vrijednosti putem radio-televizijskih programa. Osim toga, HRS nastoji pružiti programa koja će biti zanimljiva za sve dobne skupine te obuhvaćati široku paletu tema, od društvenih do kulturnih, a svi će biti izvedeni na profesionalnoj razini. Osim toga, HRS nastoji surađivati s drugim medijskim organizacijama radi stvaranja medijske klime koja podupire slobodu govora, sudjelovanje građana u medijskom procesu i poštivanje ljudskih prava.
HRS se također bavi istraživanjem postojećih medija i analizom njihovog utjecaja na društvo. Ova istraživanja služe da bi se pronašla bolja metoda za postizanje ciljeva sustava te da bi se osiguralo da se javne televizijske usluge ne koriste samo za političku propagandu već da služe interesima svih građana Republike Hrvatske.
Kako se igra HRS Rukomet?
HRS Rukomet je složena, ali uzbudljiva igra koja se igra uz pomoć rukometnih loptica i dviju ekipa od po šest igrača. Svaka ekipa ima jednog vratara, a ostalih pet igrača su raspoređeni u šest polja na terenu. Cilj igre je postići više golova od protivničke ekipe putem loptice koja se baca preko terena. Igra traje dvadeset minuta, podijeljene na tri dijela po deset minuta, s osam minuta odmora između prvog i drugog dijela. U svakom dijelu igre svaka ekipa može napraviti najviše devet golova, a vrijedne točke dodjeljuju se prema broju postignutih golova.
Svaki put kad jedna ekipa postigne gol, započinje nova akcija iz početnog položaja. Svaki put kad jedna ekipa primi gol, druga ekipa započinje novu akciju iz položaja gdje je primila gol. Igra se ne prekida sve dok pogodak ne bude napravljen ili dok lopta ne napusti teren. U svakom dijelu akcije moraju biti završene unutar šest sekundi. Ako se to ne dogodi, lopta se predaje protivničkoj ekipi i počinje nova akcija. Također, obje strane moraju biti nalik ostalim pravilima sporta: nema ozlijeđenih igrača ni grubosti na terenu.
HRS Rukomet je zabavna sport zbog svoje brzine i utrke da bi došao do gola. Ekipe moraju raditi zajedno kako bi ostvarile uspjeh na terenu te će biti potrebno puno strpljenja i vježbe da bi postigli uspjeh u ovoj sportskoj disciplini.
Pravila HRS Rukometa
Hrvatski Rukometni Savez (HRS) uspostavio je nekoliko važnih pravila u vezi s igranjem rukometa. Prvo pravilo je da svaki igrač mora biti registriran u HRS-u i nositi odgovarajuću opremu, uključujući posebne tenisice i odgovarajuće oblačenje. Također se traži da se pridržavaju propisanih pravila zabrane fizičkog kontakta između igrača. Drugo pravilo je da se svaka utakmica mora igrati na terenu prema propisanom vremenskom okviru, a slobodni napadi i zamjene moraju biti jasno označeni u tijeku utakmice. Treće pravilo je da postoje stroge mjere protiv nedopustivog ponašanja na terenu, uključujući poticanje, vrijeđanje i fizički napad na suigrače ili protivničke igrače. Četvrto pravilo je da se svi kazneni udarci trebaju obaviti prema rasporedu koji su propisali HRS-ovi suci, a slobodni šutovi trebaju biti ispucani sa sigurne udaljenosti od golmana. Peto pravilo je da ako se bilo koja strana povrijedi tokom utakmice, liječnicima će biti dopušten ulazak na teren da obave potrebne preglede i liječenje. Šesto pravilo je da igra može biti prekinuta samo pod posebnim okolnostima zbog ozljede ili akutnog stanja, a igra će nastaviti tek kad sudac ili medicinska ekipa donesu odluku o tome.
Uloga sudaca u HRS Rukometu
Sudci su bitna komponenta svakog sportskog takmičenja, a to je još izraženije u HRS rukometu. Sudac je odgovoran za poštivanje pravila i odlučivanje o situacijama koje nisu predviđene pravilima koja se primjenjuju na terenu. Sudac ima veliku odgovornost da ocjeni sve situacije na terenu i donese najpravednije moguće odluke. Osim toga, on mora biti stručan da bi mogao donositi pravovremene i pouzdane odluke.
Sudci u HRS rukometu imaju široko polje djelovanja. Oni provjeravaju da li su igrači slijedili pravila igre, pregledavaju igralište prije same utakmice kako bi se osiguralo da sve zadovoljava standardne zahtjeve za sigurnost igrača i prisutnih gledatelja na mjestu događaja te procijeniti da li postoje uslovi za početak utakmice. Zatim, tijekom utakmice, ocjenjuju rad svih igrača i strogo se pridržavaju pravilnika HRS-a o rukometnoj igri i disciplini na terenu. Oni obavezno moraju prijaviti prekršaje koji se dogode na terenu, te izvršiti mjere zabrane zbog grubog ponašanja ili drugih nepoštivanja pravilnika. Također, oni moraju dati obrazloženje svoje procjene poslije utakmice navedene u protokolima akcija sa strane obje ekipe.
Sudci HRS-ova rukometnog natjecanja moraju biti visoko obrazovani stručnjaci u sportovima s certifikatima koji potvrđuju njihovo iskustvo i vještine u određenom sportu. Oni moraju dobro poznavati pravilnik o rukometnoj igri, posebno one dijelove vezane za disciplinirano ponašanje igrača na terenima, te donositi pravovremene i ispravne odluke o disciplinskim mjerama prema kršiteljima propisa HRS-ovog natjecanja. Sudci često prate seminare organizirane od strane HRS-ove sportske federacije kako bi unaprijedili svoju stručnost u postupcima presude kojo
Što je potrebno za igranje HRS Rukometa?
HRS Rukomet je društvena igra s loptom, u kojoj se dva tima natječu kako bi postigli što više golova. Da biste počeli igrati, prvo ćete trebati nekoliko stvari. Prvo ćete morati imati rukometnu loptu koja se može kupiti u većini sportskih trgovina. Također ćete moći pronaći odgovarajuće rukavice, patike i obloge za lakat u istim mjestima. Dobar par rukavica za rukomet je vrlo važan jer pomaže u održavanju kontrole nad loptom i pružanju dodatne zaštite ruku. Također ćete trebati dobar par patika s dobrim potpornim jastucima kako biste spriječili ozljede stopala. Za one koji žele još više zaštite, preporučljivo je da nose obloge za lakat kako bi se spriječile ozljede mišića i tetiva tijekom igranja.
Također ćete trebati dobro osvijetljenu igralištu te mreže na obje strane terena radi postizanja golova. Osim toga, potrebno je imati nekoliko opcija zavojnica različitih boja i veličina radi pravilnog praćenja utakmice, a preporučljivo je imati i neke dodatne opreme poput nekapljivih odijela ili odijela s dugim rukavima na hladnijim danima.
Igra se može igrati u ekipama od 5-7 igrača po strani, a cilj svake ekipe je postizanje što više golova tako da protivnička ekipa ne može postići veći broj golova od njihove ekipe. Igre se mogu igrati na poligonima ili na posebnim terenima s posebnom opremom koja vam omogućava da se okrenete i trčite brzinom bez straha od ozljeda. HRS Rukomet je super zabavan sport za sve one koji žele usavršiti svoju koordinaciju okretanja, skokova i brzine trka te dopustiti da se nesmetano bore do pobjede!
0 Comments