Što je laringofaringealni refluks

by Dec 14, 2024Zdravlje0 comments

Što je laringofaringealni refluks? Laringofaringealni refluks je stanje u kojem se sadržaj želuca izbacuje natrag u grkljan i nazofarinku. Ovo može dovesti do simptoma poput kašljanja ili grčenja grla, svraba i bolova u grlu. U slučaju teških stanja, može dovesti do oštećenja epitela grkljana i jednjaka.

Laringofaringealni refluks je stanje kada se želučana kiselina i druge sastojke želučane tekućine vraćaju u jedan ili oba grkljana, što uzrokuje upalu. Ovo stanje može biti akutno ili trajno, a simptomi uključuju kašalj, peckanje i bol u grlu.

Uzroci laringofaringealnog refluksa

Laringofaringealni refluks je stanje u kojem se želučana kiselina i druge sastojke želučanog soka refluiraju iz želuca u grkljan i jezik. To može dovesti do oštećenja sluznice grla, upale grla, te promjene glasa. Glavni uzroci laringofaringealnog refluksa su slabost mišića ezofagealnog sfinktera i prekomjerno izlučivanje želučane kiseline. Slabost mišića ezofagealnog sfinktera može biti posljedica prehlade, trudnoće, nekih bolesti probavnog trakta ili ozljeda. Prekomjerno izlučivanje želučane kiseline može biti posljedica prekomjerne konzumacije alkohola, pušenja, nedostatka spavanja, unosa određenih lijekova ili genetike.

Također postoje neki drugi faktori rizika za razvoj laringofaringealnog refluksa poput prehrane bogate mastima, masnoćama i začinima; brze hrane; pušenje; povećani intraabdominalni tlak; oboljenje srca; dijabetes; česta uporaba inhalatora; nošenje donjeg rublja od uske tkanine; gojenje preko noći; česte nagnutosti naprijed i obilno gutanje sline.

Simptomi laringofaringealnog refluksa

Simptomi laringofaringealnog refluksa obično obuhvaćaju kronično suho grlo, bol u grlu, kašalj, promuklost i osjećaj stranog tijela u grlu. Ovi simptomi mogu biti povezani s nadraživanjem ždrijela od strane kiseline i bilih sekreta iz želuca. Kašalj obično postaje gori nakon jela, konzumiranja alkohola i pušenja. Drugi simptomi mogu uključivati ​​osjećaj peckanja u grlu, česte prehlade usne šupljine i oticanje grkljana. U nekim slučajevima pacijent može doživjeti noćno zapomaganje ili kašljanje nakon spavanja.

See also  Što su prištići na bradi

Kronični laringofaringealni refluks može uzrokovati promjenu glasa ili glasovnu promuklost. Ovo je zbog suhog grla i upala sluznice koja se javlja zbog produženog djelovanja kiselina na sluznicu. Osim toga, pacijent može imati problema s gutanjem i osjetiti mučninu ili povraćanje nakon obroka. U nekim slučajevima može doći do gubitka težine zbog smanjenog apetita.

Dijagnosticiranje laringofaringealnog refluksa

Laringofaringealni refluks (LFR) je bolest u kojoj se kiselo sredstvo iz želuca vraća natrag u grlo ili usnu šupljinu. To može dovesti do mnogih simptoma, uključujući kašalj, grčeve u prsima, promuklost, otežano disanje, obamrlost jezika i zapušen nos. Stoga je važno dijagnosticirati LFR na vrijeme kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice. Dijagnosticiranje LFR-a obično se temelji na anamnezi i fizikalnom pregledu, ali postoje i neke testove koje se mogu obaviti za dodatnu potvrdu.

Anamneza i fizikalni pregled su važni za dijagnozu LFR-a jer će liječnik biti u mogućnosti prepoznati simptome koji se povezuju s ovom bolešću. On će također razmotriti faktore rizika poput pušenja, konzumiranja alkohola ili prekomjerne težine, koji mogu povećati vjerojatnost da ćete imati LFR.

Neke od najčešćih testova za dijagnozu LFR-a uključuju pH monitoring i slikanje magnetskom rezonancom (MRI). pH monitoring omogućava liječniku da odredi razinu kiselosti unutar ždrijela tijekom vremena. MRI omogućava liječniku da ispitajte strukturu grla na detaljan način. Osim toga, možete biti potrebni biopsija ili endoskopija radi dodatnih informacija o stanju grla i ždrijela.

Uz pravilnu dijagnozu LFR-a liječnicima je moguće propisati odgovarajući tretman kako bi se spriječio dalji napredak bolesti. Obično je potrebna dugotrajna terapija koja može uključivati ​​promjenu prehrane i navike, nove lijekove protiv refluksa ili operativni postupci ako su potrebni. Stoga je bitno redovito posjećivati ​​liječnika za pravilnu dijagnozu i tretman LFR-a.

See also  Što je aktivni ugljen i kako utječe na proljev

Liječenje laringofaringealnog refluksa

Laringofaringealni refluks je kronično stanje u kojem se kiseline i druge želučane tvari iz želuca izbacuju natrag u grlo. Ovo stanje se obično manifestira kao jak osjećaj pečenja u grlu i glasnim promjenama glasa. Liječenje laringofaringealnog refluksa može uključivati ​​promjene prehrane, lijekove, fizikalnu terapiju i / ili operaciju.

Promjena prehrane je važan dio liječenja laringofaringealnog refluksa. To uključuje isključivanje potencijalnih alergena iz prehrane, kao što su orasi, jaja, riba i mliječni proizvodi. Potrebno je također smanjiti unos začinjenih namirnica, alkohola i duhanog dima. Također možete pokušati držati se visoko-proteinne prehrane koja je bogata voćem i povrćem.

U nekim slučajevima moguće je da ćete trebati uzimati lijekove za liječenje simptoma laringofarinksalnog refluksa. Najčešći lijekovi koji se propisuju su inhibitori protonske pumpe (PPI) poput omeprazola, pantoprazola i rabeprazola. Ovi lijekovi smanjuju proizvodnju želučane kiseline koja dovodi do simptoma refluksa. Također postoje antacidi poput Gaviscon-a i Maalox-a koji će neutralizirati bilo koju želučanu kiselinu koja bi se mogla probiti natrag u grlo.

Fizikalna terapija također može biti od velike pomoći pri liječenju simptoma laringofarinksalnog refluksa. To može uključivati ​​prilagodbu vježbi disanja da biste jačali mišićnu strukturu dišnih puteva. Također postoje posebne vježbe za jačanje mišića lica i grla koje ćete trebati raditi svaki dan da biste spriječili simptome refluksne bolesti javljanja na novo mjesto.

U nekim slučajevima operacija možda ćete morati razmotriti ako ništa drugo ne uspijeva olakšati simptome refluksne bolesti. Operacija se obavlja da bi se smanjio pritisak na dvanaesnik i omogućilo protok hrane natrag u trbuh bez gubitka želučane tekućine nazad u grlo . Postoperativno razdoblje možda traje neko vrijeme prije nego što poznate pozitivne rezultate operacije .

U svakom slučaju potrebno je posjetiti strukovni medicinski tim za odgovarajući plan terapija zbog individualnih potreba pacijenta . Ono što funkcionira za jednu osobu , ne nužno će biti isti plan terapija potrebna drugoj osobi s istim stanjem .

See also  Što je mirobact

Prevencija laringofaringealnog refluksa

Laringofaringealni refluks (LPR) je stanje u kojem se želučani sadržaj povratno ispušta u grlo i štiti ždrijelo. Ovo stanje može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, poput upale grla i suhog kašlja. Prevencija laringofaringealnog refluksa je ključna za sprečavanje ovih simptoma, te se preporučuju neke mjere za smanjenje rizika od pojave LPR-a.

Prvi korak prevencije laringofaringealnog refluksa je izbjegavanje potencijalnih iritansa. To podrazumijeva izbjegavanje jela koja mogu izazvati refluks, poput masnih i začinjenih jela, alkohola, kave i gaziranih pića. Također je važno da se izbjegnu pušenje, jer duhan može povećati rizik od LPR-a.

Drugi korak prevencije laringofaringealnog refluksa je uzimanje hrane u malim obrocima tijekom dana i izbjegavanje večere najmanje tri sata prije spavanja. Konzumiranjem hrane u manjim obrocima omogućava se probavnom sustavu da se bolje nosi sa želučanim sadržajem te time smanjuju šanse za nastanak LPR-a. Također, poštivanjem intervala od tri sata pri spavanju omogućava se da probavni sustav ima vremena za obradu hrane prije spavanja te također smanjuju rizik od LPR-a.

Treći korak prevencije laringofaringealnog refluksa je podizanje glave posteljinom na višoj razini tijekom spavanja. Ovaj korak smanjuje pritisak na želudac te time smanjuju šanse za nastanak LPR- a. Također preporučujemo da noćna odjee bude prostrana i udobna te da se držite uspravno sat vremena nakon jela noću.

Uzimajući u obzir gore navedene preventivne mjere, poštovanjem istih moguće je ostvariti dugoročnu prevenciju laringofarinkalnog refluksa te time spriječiti pojavljivanja neugodnih simptoma povezanih sa ovim stanjem.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Kako ostati trudna

Dobar dan! Ova knjiga želi pomoći svakoj ženi koja se trudi za trudnoću da postigne svoje sanove. U knjizi ćete pronaći sve korake i savjete koji će vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve. Saznajte više o tome kako ostati trudna i iskusiti sretnu, zdravu trudnoću!Prvi...

read more

Kako odgoditi menstruaciju

Kako odgoditi menstruaciju je pitanje koje se često postavlja među ženama. Mnogi lijekovi i prirodni lijekovi pomoći će u odgodi menstruacije, ali možda postoje i drugi načini. U ovom članku ćemo istražiti neke od tih metoda, i dati vam savjete o tome kako odgoditi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This