Što je mali mrav je slikovnica o malom mravu koji putuje svijetom tražeći prijatelje. Autorica slikovnice je Mirjana Novaković, a ilustracije su izradio Petar Dabac. Ova slikovnica je namijenjena djeci od 4 do 8 godina, a pruža priliku da se uče o istraživanju i prihvaćanju različitosti.

Mali mrav je vrsta mrava koja se nalazi u istočnoj Europi. Uobičajeno žive u malim kolonijama, gdje se hrane začinskim biljem i lišćem. Njihove kućice su obično malog oblika s pregradama u sredini. Nalaze se uglavnom na površinama sa malo vlage, poput tla ili drugih neporoznih površina.

Opis malog mrava

Mali mrav je često zanemaren stvor koji živi u blizini većine nas. Iako su mali, mravi su iznimno važni za ekosustave koji ih okružuju. Oni se hrane različitim vrstama organskih otpadaka i prenose oprašivanje u cvjetnice, pomažući u održavanju prirodnih staništa. Ovi male biljke obavljaju sve što im je potrebno da bi preživjeli, od spašavanja obroka do čišćenja područja od smeća.

Mravi se najčešće pojavljuju u grupama koje se zovu rojevima. U svakom roju postoji vođa mrava koja usmjerava akcije skupine i pomaže im da pronađu hranu. Svaki mrav također radi svoj dio: skupljanje hrane, gradnja kolonije i briga za mlade.

Mravovi naših vrtova često su ogromne vrste, ali postoje neke manje vrste koje možete pronaći u prirodi. Nisu svi mravovi isti: neke vrste imaju antene dugačke dva milimetra, dok drugi mogu narasti do pet centimetara! Sve se to razlikuje ovisno o lokalnom ekosustavu ili staništu gdje žive te vrste mrava.

Mali mrav možda nije najzanimljivija ili najopasnija životinja u prirodi, ali ona predstavlja važnu sastavnicu našeg okoliša i važan je dio ekosustava, pa treba biti poštovan i štovan!

See also  Koje su terijer vrste

Životni ciklus malog mrava

Mali mravi su jedan od najčešćih vrsta unutar obitelji Formicidae. Kada se radi o njihovom životnom ciklusu, oni prolaze kroz četiri faze: ličenje, ličenje larve, pubertet i odraslost. Svaka faza ima svoje specifične značajke i specifične funkcije u životnom ciklusu mrava.

Ličenje je prva faza u životnom ciklusu mrava. U ovoj fazi, mravi se pojavljuju kao jaja koja su izlegla iz jajne stanice majke. Jaja se razvijaju u larve i prelaze u sljedeću fazu – ličenje larve. Ličenje larve je druga faza u životnom ciklusu mrava. U ovoj fazi, larve postaju glavni akteri promjena i rasta te dolaze do određene veličine prije nego pređu u sljedeću fazu – pubertet. Pubertet je treća faza u životnom ciklusu malog mrava. U ovoj fazi, tijelo mladićkog mrava postaje spremno za parenje sa partnerom te počinju proizvoditi spermatozoide za rađanje potomaka. Nakon toga dolazi do četvrte i posljednje faze – odraslosti. Odrasli mravi mogu biti samci ili članovi društva koji se bave aktivnostima poput rada na određenim proizvodima ili brige o potomcima.

Hranjenje malog mrava

Mali mravi su obično hranjeni istim stvarima kao i veće vrste. Međutim, postoje neke razlike u hranjenju. Na primjer, manji mravi mogu se hraniti tvari puno manjim od one koju bi veliki mravi mogli pojesti. Također, oni se obično ne hrane niti piju vodu iz lonaca za vodu u prirodi, već se prehranjuju malim česticama ili žvakaćim gumenom. Neki od najčešćih oblika hrane za male mrave uključuju:

• Drobna hrana poput melase i šećera – ova hrana je obično bogata šećerom i dobro je prihvaćena od strane malih mrava.

• Pire ili zdrobljene crvene mahune ili orasi – ovi sastojci su bogati biljnim proteini koji mogu biti dobrodošli dodatak prehrani malih mrava.

See also  Što su mačje godine

• Zdrobljeni plodovi i voće – ovi sastojci su također bogati biljnim proteinima te potrebni za zdravlje male mrave.

• Kukuruzni škrob – ovaj sastojak dodaje veliku količinu ugljikohidrata prehrani male mrave, što im može pomoći da dobiju energiju.

Reprodukcija malog mrava

Mali mravi su jedan od najzanimljivijih oblika života koji postoje. Oni se reproduciraju na razne načine, uključujući parenje, partenogenezu i diploidnu partenogenezu. Parenje je najčešća metoda reprodukcije malih mrava i obično se događa između dva mrava iste vrste. U tom procesu, dva partnera se spaja između svojih tijela, a samica će potom dospjeti do jaja koje će onda inkubirati.
Partenogeneza je još jedna metoda reprodukcije malih mrava koja se događa kada samica zametne jaja bez spermija muškarca. To može biti uzrokovano različitim razlozima, uključujući nepristupanje muškarcima te vrste ili odsutnost mužjaka u okolišu. U ovom slučaju, samica može stvoriti diploidnu partenogenetsku liniju istog spola koja će živjeti bez prisutnosti mužjaka.

Konačno, diploidna partenogeneza je još jedna metoda reprodukcije malih mrava koja se dogodi kada samica zametne jaja sa spermom dva mužjaka različite vrste. Ovo omogućava da se stvore heterozigotni potomci koji mogu prenositi genetske informacije od obojice roditelja. Ovi potomci imaju tendenciju da imaju veće prilagodljive sposobnosti nego homozigotni potomci iste vrste.

U svakom slučaju, reprodukcija malih mrava je fascinantan proces i predstavlja prirodni način zadržavanja i prenošenja genetskog materijala sa generacije na generaciju.

Značaj malih mrava

Mravi su od izuzetne važnosti za ekosustave. Oni žive u različitim okruženjima, obavljaju različite funkcije i imaju značajan utjecaj na biljne i životinjske vrste. Mravi se mogu pronaći u svim klimatskim područjima, osim nekih arktičkih regija. Njihova upornost i sposobnost prilagodbe omogućuju im da prežive u različitim okolnostima.

See also  Što je čegrtuša

Mravi također imaju važnu ulogu u čovjekovom okolišu. Oni mogu biti korisni po pitanju održavanja čistoće okoliša, jer se hrane otpadom i pomažu pri njegovom razgradnji. Također pomažu pri kontroliranju štetočinskih insekata i drugih štetnih organizama koje se hrane biljem i štete biljkama. Osim toga, mravi pružaju svoje usluge čovječanstvu tako što unose minerale u tlo, proizvode glinene cijevi za transport vode do bilja te pomažu u zaštiti od požara.

Konačno, mravi su važni zbog njihovog djelovanja na ekosustave. Oni su izvor hrane za druge organizme poput ptica, guštera i miševa te pomažu nastankom novih staništa, budući da prenose svoje jaja iz jednog mesta na drugo. Osim toga, mravovi lukovi predstavljaju ogroman biotički potencijal jer ondje gdje je veliki broj malih mrava postoji velika raznolikost ekosustava.

U svakom slučaju, maleni mravovi igraju nezamjenjlivu ulogu u ekosustavima diljem svijeta te je važno zaštititi njihove populacije od propadanja radi održavanja biološke ravnoteže.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je wc za mačke

Što je WC za mačke? WC za mačke je stvar koja se koristi za higijensko čišćenje mačaka. To je jednostavno spremnik s posebnim sastojcima koji se koriste da bi se mačka čistila i održala higijena. WC za mačke pomažu u održavanju čistoće i sigurnosti vaše mačke, što je...

read more

Što je vrtić za pse

Vrtić za pse je mjesto gdje se psi mogu družiti, igrati i naučiti nove stvari. To je savršeno mjesto za one koji žele da njihovi psi istraže i razviju svoje vještine. U vrtiću za pse pas ima puno prilika da se druži s drugim psima, igra igre i dobiva potrebna...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This