Što je neprestano kašljanje je uobičajeno pitanje koje ljudi imaju. To je stanje u kojem osoba ima trajno kašalj koji se ne može liječiti samo lijekovima protiv kašlja. U većini slučajeva, neprestano kašljanje je simptom drugog stanja ili bolesti organizma.
Neprestano kašljanje može biti uzrokovano raznim čimbenicima. To uključuje alergijske reakcije, infekcije dišnog sustava, bronhijalnu astmu, prekomjernu proizvodnju sluzi i infekciju sinusa. Alergijska reakcija uzrokuje kihanje i curenje iz nosa te pojačano svrbež i crvenilo u grlu. Infekcija dišnog sustava je često povezana s upalom pluća i drugim respiratornim bolestima te se karakterizira povećanjem kašljanja, otežanim disanjem i pojavom boli. Bronhijalna astma je hronično stanje pluća koje se očituje otežanim disanjem, gušenjem i kašljanjem. Prekomjerna proizvodnja sluzi može biti izazvana vlažnom okolinom ili alergijama. Infekcija sinusa može također izazvati neprestano kašljanje zbog upale paranazalnih sinusa.
Sadržaj [hide]
Simptomi neprestanog kašljanja
Kašalj je refleksni odgovor na alergene, infekcije i druga stanja dišnih puteva. Kada se kašalj ne zaustavi, to može biti znak da ste doživjeli trajnu oštećenje pluća ili da imate širi medicinski problem. Glavni simptomi neprestanog kašljanja uključuju: jak, grčevit kašalj koji se čini da traje tjednima; suhi kašalj s malo ili nimalo iskašljavanja; osjećaj ukočenosti u prsima; težina i bol u prsima; i povišena tjelesna temperatura. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i dodatni simptomi poput hladnoće, upale grla, curenja nosa ili poteškoće s disanjem.
Neprestani kašalj obično se dijagnosticira pregledom pluća i disanja pacijenta. Liječnik može pregledati pluća ultrazvukom ili rendgenskim snimkama kako bi isključio bilo kakve upale ili infekcije pluća. Ako je potrebno, liječnik može propisati dodatne testove na krvi, mokraći ili sline radi dijagnosticiranja druge bolesti. Uz odgovarajući tretman obuhvaćen lijekovima protiv upale, bronhodilatatorima i antitusicima, neprestani kašalji mogu se ublažiti ili čak potpuno otkloniti.
Prevencija neprestanog kašljanja
Neprestano kašljanje može biti frustrirajuće i iscrpljujuće, ali srećom postoje načini prevencije koji vam mogu pomoći da se to ne dogodi. Prvo, potrebno je identificirati uzroke neprestanog kašljanja. U većini slučajeva, to je alergijski ili infektivni uzrok. Alergijski uzroci uključuju prašinu, pelud cvijeća ili kućne životinje, a infektivni uzroci obično su virusne infekcije dišnog sustava. Ovisno o uzroku, postoje različite metode prevencije neprestanog kašljanja.
Ako je alergija uzrok neprestanog kašljanja, potrebno je izbjeći što više alergena kako bi se spriječio napadaj kašljanja. To znači da biste trebali ograničiti vrijeme provedeno u zatvorenom prostoru i izbaciti iz doma moguće alergene poput prašine i peludi cvijeća. Također biste trebali redovito čistiti kako biste smanjili razinu prašine u vašem domu.
Ako je virusna infekcija razlog za neprestani kašljati, najbolji način prevencije je sprječavanje infekcije. To podrazumijeva pohađanje redovitih medicinskih pregleda te održavanje higijene: redovito pranje ruku deterdžentom i vodom te izbjegavanje bliskih kontakata s ljudima koji imaju virusnu infekciju dišnog sustava. Također biste trebali provesti svoj redoviti unos vitamina C i D kako biste održali svoju imunitet visokom.
Na kraju, liječnik možda može propisati lijekove za preveniranje ili smanjenje napada neprestanog kašljanja ako se ne možete nositi s njim na druge načine. U svakom slučaju potrebno je posjetiti lijeka radi provođenja temeljitog ispitivanja i identifikacija točne prirode problema te propisivanja odgovarajućeg tretmana.
Liječenje neprestanog kašljanja
Neprestani kašalj može biti znak mnogih različitih zdravstvenih stanja ili bolesti. Stoga je važno tražiti liječničku pomoć kako biste utvrdili uzrok i odabrali najbolji tretman. Preporučuje se da se obratite liječniku ili pedijatru ako vaš kašalj traje duže od pet dana ili postane sve gori. Liječenje neprestanog kašljanja ovisi o uzroku.
Ako je uzrok alergija, lijekovi koji se koriste za liječenje alergija, poput antihistaminika i steroida, mogu olakšati simptome. Osobe s astmom često koriste inhalatore da bi olakšale disanje te lijekove poput steroida da bi smanjile upalu dišnih putova. Ako su bakterijske infekcije uzrok, možda ćete trebati antibiotik. Virusne infekcije ne mogu se liječiti antibioticima; oni se obično moraju sami iscijediti.
Neki narodni lijekovi mogu pomoći ublažavanju simptoma neprestanog kašljanja, međutim, trebate biti oprezni jer neki od njih mogu biti štetni ako ih prekoračite ili ako imate druge medicinske probleme. Preporučljivo je da najprije posavjetujete sa svom liječnikom prije nego što počnete primjenjivati svaki narodni lijek protiv neprestanog kašljanja.
Konzumiranje puno tekućine također može pomoći ublažavanju simptoma neprestanog kašljanja jer ćete time održavati vlažnost dišnih putova i olakšati disanje. Također je važno da pravilno vlažite svoju okolinu kako biste spriječili suhoću koja može dovesti do pojačavanja simptoma neprestanog kašljanja.
Alternativni tretmani neprestanog kašljanja
Kašalj je česta pojava, ali ako traje više od nekoliko tjedana, može biti znak da se razvija ozbiljna bolest. Ako bolesnik pati od neprestanog kašljanja, preporučuje se da se obratite liječniku radi pregleda. Liječnik će možda propisati lijek za simptome i liječenje temeljen na uzroku.
Međutim, ako želite pokušati alternativnim tretmanima za svoj neprestani kašalj, postoje neke opcije koje vam mogu pomoći. Jedna od najboljih opcija je aromaterapija. Aromaterapija koristi mirise bilja i esencija da bi uspostavila ravnotežu u tijelu i smanjila simptome kašljanja. Također se možete okrenuti i akupunkturi kako bi se smanjio napadaj kašljanja. Akupunktura je tradicionalna kineska medicina koja se temelji na utapanju igala u posebne točke na tijelu kako bi promicala zdravlje i izliječila simptome poput neprestanog kašljanja.
Kupanje u bazenu ili jacuzzijem može biti dobro za vaš simptom neprestanog kašljanja jer vam omogućava da dišete duboko i pročistite pluća bez napora. Također možete isprobati inhalacijsku terapiju koja služi da olakšava iskašlavanje sluzi i oslobodi disanje disanje grkljana. Inhalacija se obično radi s eteričnim uljima ili posebnim inhalatorima koji sadrže ljekovito bilje poput eukaliptusa ili timijana čime se poboljšava disanje.
Kada je potrebno posjetiti liječnika zbog neprestanog kašljanja
Ako se neprekidno kašljanje ne smiri unutar 7 do 10 dana, potrebno je posjetiti liječnika. Neprestano kašljanje može biti povezano s raznim zdravstvenim problemima, uključujući alergije, prehlade, astmu ili bronhitis. Također, u određenim slučajevima može biti povezano s drugim ozbiljnim bolestima.
Kronični kašalj može biti vrlo bolan i iscrpljujući te često dovodi do otežanog disanja i prigušivanja glasa. U nekim slučajevima može se pojaviti krv u sluznicama iz pluća. To su simptomi koji bi trebali biti razlozi za hitnu medicinsku pomoć.
Ako imate simptome kao što su visoka temperatura ili stezanje u prsima, morate odmah posjetiti liječnika. U tom slučaju trebate potražiti stručnu medicinsku pomoć i obratiti se liječniku radi temeljitog pregleda i procjene stanja.
Liječnik će obaviti temeljit pregled i provesti odgovarajuća ispitivanja kako bi utvrdio točnu dijagnozu. Na temelju rezultata pregleda liječnik će propisati odgovarajuću terapiju za liječenje problema sa disanjem.
Neprestano kašljanje je simptom mnogih bolesti i stoga je potrebno nadležnom liječniku dati temeljit pregled da bi se postavila točna dijagnoza i provodila odgovarajuća terapija.
0 Comments