Oticanje gležnjeva na nogama je pojava u kojoj se gležanj nateče i postane upaljen zbog ozljede ili zarazne bolesti. Može biti popraćeno crvenilom, bolom, osjećajem nelagode i povećanom temperaturom.
Oticanje gležnjeva je stanje u kojem se gležanj natekne zbog prekomjerne akumulacije tekućine. Ovo stanje obično uzrokuju ozljede, upala ili alergijske reakcije. Često je popraćeno bolom, crvenilom i otečenošću.
Sadržaj
Uzroci oticanja gležnjeva
Oticanje gležnjeva može biti uzrokovano različitim čimbenicima poput ozljeda, upala, artritisa ili infekcije. Ozljede uključuju frakture, istezanje i rastegnuće tetiva, modrice ili pukotine u zglobu. Upale mogu biti uzrokovane bakterijskom infekcijom ili virusom i obično se javljaju kao rezultat ozljede. Artritis je upalna bolest koja uzrokuje oštećenja zglobova, a povezan je s reumatoidnim artritisom i gihtom. Infekcija može biti bakterijska ili virusna te može dovesti do oticanja i crvenila zgloba. Također, netretirani dijabetes također može dovesti do oticanja zgloba zbog poremećenog protoka krvi.
Neke vanjske čimbenike koji mogu dovesti do oticanja gležnja su nošenje neudobnih cipela ili cipela s visokim potpeticama; dugotrajan stres na gležanj; prekomjerne vježbe i visokorizične aktivnosti poput skakanja, trčanja ili igranja sporta; niska razina vlage; prekomjerna težina; nedostatak vitamina i minerala; alergija na hranu; pretjerano soljenje hrane itd.
Liječenje ovisit će o tome što je uzrokovalo oticanje gležnjeva. U nekim slučajevima lijekovi protiv bolova mogu se propisati kako bi se smanjio bol i upala. U drugim slučajevima potrebno je obaviti fizikalnu terapiju kako bi se osiguralo da mišići oko gležnja budu jaki i fleksibilni. U nekim slučajevima potrebne su operacije kako bi se spriječilo daljnje oštećenje zgloba.
Simptomi oticanja gležnjeva
Oticanje gležnja je uobičajena pojava koja se događa kada se pojavi jaz između zglobnih površina. Ovo može biti posljedica ozljede ili infekcije. Oticanje može biti popraćeno bolom, crvenilo, oteklinom, teškoćom u kretanju i groznicom. Ako imate simptome oticanja gležnja, preporučuje se da posjetite liječnika da biste provjerili stvarni uzrok bolesti.
Simptomi oticanja gležnja mogu uključivati: crvenilo i otekline na zahvaćenom području; bol prilikom dotakivanja ili palpacije; osjetljivost na dodir; promjenu boje kože; hiperemija; povećanje temperature na zahvaćenoj površini; teškoća kod hodanja i pokreta nogama; otpor prilikom savijanja stopala prema gore ili prema dolje.
Također se mogu primijetiti promjene u mišićima nogu, poput smanjenog tonusa mišića, slabosti mišića i osjetljivosti. U nekim slučajevima, pacijent može doživjeti dijafragmu – grčenje mišića koji su odgovorni za okretanje stopala prema unutra ili prema van. Kako bi se utvrdio stvarni uzrok oticanja gležnja potrebno je procijeniti prirodu simptoma i vidjeti liječnika radi dijagnoze.
Dijagnosticiranje oticanja gležnjeva
Oticanje gležnja je jedan od najčešćih zdravstvenih problema. Može biti uzrokovano nizom različitih uzroka, uključujući ozljede i upale. Dijagnosticiranje oticanja gležnjeva treba biti poduzeto kako bi se odredio točan uzrok.
Kod dijagnosticiranja oticanja gležnjeva liječnik će obaviti detaljan pregled pacijenta, pri čemu će saslušati opis simptoma i procjeniti stupanj boli i otoka. On će također provesti vanjski fizički pregled, koji može uključivati palpaciju (osjetljive) i izvođenje nekih testova za procjenu pokretljivosti i snage mišića.
Ako je potrebno, liječnik može prepisati dodatne testove radi potvrde dijagnoze. To mogu uključivati rendgenske snimke ili magnetsku rezonancu (MRI). Ovi testovi mogu pokazati trenutni stupanj ozljede, postoje li kostani fragmenti ili druge promjene koje bi mogle biti povezane s oticanjem gležnja. Liječnik možda također želi ispitati krvni serum na prisutnost upala ili druge abnormalnosti.
Lijekovi se obično propisuju za liječenje bolova i upala povezanih s oticanjem gležnja. U nekim slučajevima moguća je operacija za stabilizaciju stopala i pravilno liječenje ozljeđenog tkiva. U slučajevima gdje su otkrivene bolesti poput artritisa, lijekovi protiv bolova mogu biti propisani za dugoročni tretman.
Liječenje oticanja gležnjeva
Oticanje gležnjeva je česta pojava kod ljudi koji prekomjerno vježbaju ili opterećuju stopalo. To može biti uzrokovano upalom, preopterećenjem ili ozljedama. U nekim slučajevima, otekline na gležnju mogu uzrokovati neurološke bolesti ili metaboličke bolesti. Liječenje oticanja gležnja ovisit će o uzroku otekline. Konzervativno liječenje obuhvaća korištenje kompresijskih zavoja, sprejanja s hladnom vodom i primanje anti-upalnih lijekova. U težim slučajevima možda ćete morati uzimati lijekove protiv bolova ili biti hospitalizirani kako biste se brinuli za infekciju. U nekim slučajevima, ako oticanje nastavi dugo vremena, možda ćete morati podvrći operaciju da biste ga uklonili. U svakom slučaju, vaš liječnik moći će vam pomoći odabrati najbolji tretman za vaš slučaj.
Ako se oticanje javlja zbog preopterećenosti stopala, vaš liječnik možda će vam savjetovati da smanjite stres na gležanj tako što ćete ograničiti fizičku aktivnost i nošenje udobnih i dobro poduprtih cipela. Također biste trebali obratiti pozornost na svoju prehranu jer neki hranjivi sastojci mogu doprinijeti povećanju edema (oticanja). Također biste trebali piti dovoljno tekućine kako biste spriječili dehidraciju koja bi mogla utjecati na razinu edema koja se javlja u gležnju.
Prevencija oticanja gležnjeva
Oticanje gležnjeva je zdravstveno stanje koje može biti popraćeno bolom i ograničenom pokretljivošću. Prevencija oticanja gležnjeva temelji se na dva glavna principa: smanjenju opterećenja i poštivanju pravilne prehrane.
U cilju smanjenja opterećenja, treba izbjegavati dugotrajan boravak u istom položaju te pravilno izvoditi aktivnosti koje mogu dovesti do preopterećenja i ozljede. Pored toga, važno je nositi odgovarajuću obuću koja će poticati ravnomjeran raspored opterećenja na nozi i olakšati pokretljivost. Također, važno je vježbati redovito i prilagođavati intenzitet aktivnosti prema individualnom profilu zdravlja.
Pravilna prehrana također ima važnu ulogu u prevenciji oticanja gležnjeva. Važno je ograničiti unos soli jer ona podržava zadržavanje vode u tijelu što može dovesti do oticanje stopala i gležnjeva. Također, treba jesti više voća i povrća kako bi se osiguralo da tijelo ima dovoljan unos vitamina, minerala i vlakana koji su potrebni za sprječavanje edema.
0 Comments