Perioralni dermatitis je upala kože koja se često pojavljuje oko usana i obraza. Može prouzrokovati crvenilo, iritaciju i mjehuriće koji mogu pucati i uzrokovati svrbež. U većini slučajeva, perioralni dermatitis ne predstavlja ozbiljnu prijetnju zdravlju, ali može biti neugodno i teško liječiti.
Perioralni dermatitis je vrsta upale kože lica. To obično izgleda kao crvene mrlje na usnama, obrazima, bradi i oko nosa. Iako se ovo stanje može pojaviti kod ljudi bilo koje dobi, često je izloženo ženama u reproduktivnoj dobi.
Sadržaj
Simptomi perioralnog dermatitisa
Perioralni dermatitis je često jednostrano lokalizirana, crvena i upaljena koža oko usana ili na licu. Obično se manifestira u obliku malih osipa, koji mogu biti prekriveni bijelim i sivim mrljama. Obično su između očiju, na bradi, na nosu i na obrazima. Osip može biti prisutan samo uz rubove usana. U nekim slučajevima, osip se može širiti preko lica i vrata. Osip može biti svrbežan ili bolan u dodiru. Osim toga, mogu se pojaviti crvenilo i piling kože. Možete također primijetiti prekomjerno proizvodnju sebuma (masnu kožu). U teškim slučajevima moguć je pojava gubitka kose oko područja zahvaćenog perioralnim dermatitisom.
U rijetkim slučajevima postoji pojava povećanog limfnog čvora u blizini područja zahvaćenog perioralnim dermatitisom. Ovo stanje je obično popraćeno visokom temperaturom i općim lošim zdravljem pacijenta.
Uzroci perioralnog dermatitisa
Perioralni dermatitis je upala kože koja se najčešće javlja oko usana i lica. U većini slučajeva, simptomi uključuju crvenilo, svrbež, ljuštenje i pojavu malih mjehurića. Uzroci perioralnog dermatitisa još uvijek nisu potpuno razumljivi. Međutim, postoje neki čimbenici koji mogu izazvati ovu bolest. Najčešći od njih su hormonalni poremećaji, alergijske reakcije na neke proizvode za njegu kože ili oralne lijekove, iritansi u hrani poput čokolade i kave, te prekomjerna upotreba steroidnih krema ili praha. Neki od faktora rizika za razvoj perioralnog dermatitisa uključuju dob od 20 do 40 godina, trudnoću i menopauzu. Također se smatra da su žene više sklonije obolijevanju od ovog stanja nego muškarci. Dok su uzroci još uvijek nejasni, postoje određene strategije za smanjenje simptoma perioralnog dermatitisa. Liječenje obično uključuje upotrebu antifungalnih krema ili glukokortikoide za smanjenje svrbeža i otekline. Kako bi se spriječila recidivacija bolesti potrebno je pridržavati se preporuka stručnjaka vezano za ishranu i higijenu kože te redovito provoditi preglede kod dermatologa.
Dijagnoza perioralnog dermatitisa
Perioralni dermatitis je vrsta infekcije kože koja se najčešće javlja oko usana, ali se može proširiti i na obraza, nos i očne kapke. Uzrokovan je stafilokokom ili streptokokom i simptomi su crvenilo, svrbež, ljuštenje i čirevi. Liječenje uključuje upotrebu topikalnih steroida ili antibiotika za liječenje infekcije. Dijagnoza se obično postavlja na temelju vanjskog pregleda i anamneze pacijenta. U nekim slučajevima možda ćete biti upućeni na biopsiju kako bi se potvrdila dijagnoza. U većini slučajeva liječnici mogu postaviti dijagnozu samo na temelju vanjskog pregleda te procijeniti da li je potrebna biopsija da bi se potvrdila dijagnoza.
Uzroci perioralnog dermatitisa mogu biti različiti, ali najčešći uzrok je upotreba topikalnih steroidnih masti koje su prekomjerne ili produžene upotrebe. U nekim slučajevima to može biti povezano s nepropisnom upotrebom medicinskih preparata za akne ili alergija na neke proizvode za njegu lica. Također, stres ili promjene u hormonskoj ravnoteži mogu utjecati na pojavu perioralnog dermatitisa.
Lijekovi za liječenje perioralnog dermatitisa mogu uključivati topikalne antibiotike poput eritromicina i metronidazola te topikalne steroidne masti poput hidrokortizona ili flutikazon propionata. Osim toga, preporučeno je pridržavanje hipoalergenih (manje alergenskih) rutina njege lica te pravilna hidratacija kože kako bi se spriječio pojašnjen perioralnog dermatitisa.
Perioralni dermatitis:
Perioralni dermatitis je vrsta dermatitisa koja se pojavljuje oko usana. To se često dijagnosticira pogrešno kao akne, ali nisu iste stvari. Simptomi uključuju crvenila, mrlje i ljuskanje kože oko usana, te neugodne svrbež. Ovisno o slučaju, može se proširiti na nos, obraze i čelo.
Uzroci perioralnog dermatitisa:
Nema jednog specifičnog uzroka perioralnog dermatitisa, ali postoje različiti čimbenici koji mogu doprinijeti njenom nastanku. To uključuje stres, hormonske promjene, kozmetičke proizvode i lijekove poput steroida. Neispravna higijena lica također može biti čimbenik rizika za perioralni dermatitis.
Liječenje perioralnog dermatitisa:
Postoje različite metode liječenja perioralnog dermatitisa koje se mogu primijeniti. Prvi korak je odabir odgovarajućeg lijeka za svakog pacijenta prema simptomima i složenosti bolesti. Lijekovi mogu uključivati topikalne retinoide kao što su tretinoin i adapalen; antibiotici topikalno ili oralno; antifungicidi; i glukokortikoide oralno ili topikalno. Također je poželjna promjena prehrane koja sadrži manje masnih masnih masti i šećera te više voća i povrća zbog mogućih alergija na hranu ili netolerancija na određene proizvode prehrane.
Prevencija perioralnog dermatitisa
Perioralni dermatitis je vrlo neugodan kozni poremećaj koji se manifestira upalom kože oko usana. Može biti izazvan različitim čimbenicima, uključujući nadražujuće i alergijske reakcije. Prevencija je važan dio u liječenju i sprječavanju ponavljanja perioralnog dermatitisa.
Jedan od glavnih načina prevencije perioralnog dermatitisa jest pravilna njega kože. Koristite blagi, ne-alkoholni sapun za čišćenje lica i uklonite sve šminku prije spavanja. Također, izbjegavajte upotrebu proizvoda za njegu kože koji sadrže alkohol, parabene ili lanolin jer oni mogu izazvati iritaciju kože. Osim toga, potrebno je pridržavati se redovitih navika pića vode i stvaranja zdrave prehrane kako bi se održala zdrava ravnoteža masti u koži.
Također možete smanjiti rizik od perioralnog dermatitisa tako što ćete obratiti pažnju na svoj okoliš, posebno na vremenske uvjete. Ako ste osjetljiviji na hladne temperature, trebali biste nositi zaštitnu odjeću da biste spriječili da hladno vrijeme utječe na vašu kožu. Također bi trebalo izbjegavati dugotrajnu izloženost suncu jer to može dovesti do oštećenja kože te povećava rizik od pojave perioralnog dermatitisa.
Konačno, ako ste primijetili bilo kakve promjene u vašoj koži oko usana, poput crvenila, svrbeža ili oticanja, odmah se obratite svom liječniku kako bi se isključila mogućnost perioralnog dermatitisa. Ako je dijagnoza postavljena pravilno i ispravno liječena, simptomi će se brzo smanjiti i prevenirati ponavljanje po potrebi.
0 Comments