Što je prva menstruacija? To je prvi krvav iscjedak iz rodnice (maternice) koji se javlja kod djevojčica u pubertetu. To obično označava početak reproduktivnog razdoblja za ženu i obično se javlja između 11 i 15 godina starosti.

Prva menstruacija je period koji se javlja kod djevojčica i žena u reproduktivnom dobu, obično između 11 i 15 godina. To je znak da su njihovi reproduktivni organi sazreli i spremni su za trudnoću.

Što se događa tijekom prve menstruacije?

Prva menstruacija, također poznata kao menarhe, obično se javlja u dobi između 9 i 15 godina. To je znak da je djevojčica postala punoljetna i da je spremna za trudnoću. Prva menstruacija može biti zastrašujuća za neke djevojke, ali obično je to normalan proces i nema razloga za brigu. Uobičajene promjene koje se javljaju tijekom prve menstruacije uključuju:

• Poremećaji raspoloženja – Djevojke mogu osjećati promjenu raspoloženja ili anksioznost. U nekim slučajevima to može biti popraćeno glavoboljama, vrtoglavicom, mučninom ili nesanicom.

• Bolovi u trbuhu – Djevojke mogu imati slabost i bolove u trbuhu prije nego što se njihova prva menstruacija pojavi. To su obični simptomi i obično prolaze sami od sebe.

• Promjenje menstrualnog ciklusa – Prva menstruacija često donosi promjenje menstrualnog ciklusa. Neki ciklusi mogu biti nepravilni i trajati više od jedne godine dok se ne uspostavi redoviti ciklus.

• Krvarenje – Prvo krvarenje može biti manje ili više intenzivno, ali obično traje od 3 do 5 dana. Može postojati mala vodena krv s malim česticama sluznice ili gušća crvenkasta krv s većim česticama sluznice.

See also  Što je zrak u crijevima

Obično trajanje menstrualnog ciklusa

Menstrualni ciklus je obično 28 do 30 dana. Neke žene imaju menstrualne cikluse koji traju duže ili kraće od ovoga, što je uobičajeno i normalno. Uobičajeni menstrualni ciklus počinje s prvim danom menstruacije, a završava se prvim danom sljedećeg mjesečnog perioda. U prosjeku, vrijeme između početka jednog mjesečnog perioda i početka sljedećeg perioda iznosi oko 28 dana. Međutim, to se može razlikovati od žene do žene, a nije neuobičajeno da menstrualni ciklus bude kraći ili duži od 28 dana.

Tijekom svakog menstrualnog ciklusa u tijelu se proizvodi specifična kombinacija hormona koja pomaže u regulaciji i pripremi jajašca za oplodnju. Ako jajašce nije oplođeno, uterinski sloj se odbaci i iscuri kroz vaginu u obliku menstrualne krvi (mjesečni period). Trajanje tog procesa varira od žene do žene, ali obično traje od tri do pet dana.

Simptomi prve menstruacije

Prva menstruacija je značajan događaj u života svake djevojčice. U pravilu, to se obično događa između 11 i 15 godina i može biti uzbuđujuće, zastrašujuće ili čak oboje. Prvi simptomi prve menstruacije obično su manji bolovi u donjem dijelu trbuha, gdje se nalazi maternica. To se može povezati s kontrakcijama maternice koje se javljaju tijekom menstrualnog ciklusa. Ostalim simptomima može biti slabost, glavobolja, osjećaj razdražljivosti i promjenjivo raspoloženje. Osim toga, pojava prve menstruacije obično je popraćena pojavom bijelog iscjetka, sluzave tekućine koja dolazi iz vagine. Ova tekućina će postati tamnija nakon nekoliko minuta ili sati po njenoj pojavi jer sadrži krvne stanice koje izlučuje maternica tijekom menstrualnog ciklusa.

Međutim, neke djevojke mogu imati jedinstveno iskustvo sa svojom prvom menstruacijom. Nekim djevojkama možda neće biti bilo simptoma koji prethode prvoj menstruaciji ili će imati samo malo blagih bolova. Također, neke mogu imati intenzivne bolove u trbuhu i druge simptome prije dok menstrualni ciklus ne počne.

See also  Što je menstruacija

U svakom slučaju, važno je da roditelji potiču svoju djecu da postanu upoznate s promjenama kojima ćemo proći tijekom puberteta. To će pomoći djevojci da se osjeća sigurnijima u vezi sa svim promjenama kojima prolazimo tijekom ovog perioda života.

Kako se pripremiti za prvu menstruaciju?

Prva menstruacija može biti vrlo zastrašujuće iskustvo za djevojčice. No, sa odgovarajućom pripremom i informacijama o menstrualnom ciklusu, može biti i uzbudljivo i poticajno. Prvo, važno je razjasniti pojam “menstrualni ciklus”. To je period između dvije menstrualne krvarenja koja traje prosječno 28 dana. Ovaj ciklus se sastoji od nekoliko faza – mjesečnog sazrijevanja jajašca, ovulacije, nalazišta jajne stanice u maternici i preostalog krvarenja. Također je važno da djevojčice obrate pažnju na svoje tijelo i promjene koje se događaju unutar nje tokom menstrualnog ciklusa.

Drugo, važno je da djevojke imaju informacije o tome kako će se osjećati tijekom menstrualnog ciklusa. To uključuje simptome poput bolnih grudi, glavobolje, promjene raspoloženja i povećane osjetljivosti na hladnoću ili toplinu. Također je važno da djevojke imaju informacije o proizvodima za higijenu koji su potrebni tijekom menstruacijskog krvarenja – poput tampona ili jastuka.

Treće, važna je edukacija o pravilima higijene tijekom menstruacijskog razdoblja – što uključuje redovito mijenjanje tampona ili jastuka za higijenu svakih 3-4 sata te ispiranje mlaznice toplom vodom nakon svake uporabe. Konačno, važna je podrška okoline – roditelji i drugi bliski ljudi mogli bi pružiti podršku i ohrabriti djevojku da postavi pitanja o svom zdravlju tijekom ovog perioda.

Kontracepcija

Jedan od načina učinkovite i sigurne regulacije menstrualnog ciklusa je upotreba kontracepcije. Moderna kontracepcija može biti oralna, hormonska, intrauterina ili kondomi. Kontraceptivni lijekovi pomažu u regulaciji hormona i time seksualno prenosive infekcije. Korištenjem kontracepcije, žene mogu odgoditi ili čak zaustaviti svoj menstrualni ciklus. No, treba imati na umu da je potrebno redovito uzimati lijekove radi postizanja željenih rezultata.

See also  Što je krvna slika kod tumora

Hirurško liječenje

Hirurško liječenje također se može koristiti za regulaciju menstrualnog ciklusa. Ova vrsta liječenja uključuje operaciju koja se obavlja kako bi se smanjila ozbiljnost simptoma menstrualnih tegoba i promjenila razdoblja menstruacije. Hirurško liječenje može biti operativno ili lasersko, a obvezna je hospitalizacija pacijenta. Hirurško liječenje također može pomoći u zaustavljanju menstrualnih tegoba poput bolnih menstruacija, blagog gubitka krvi i gubitka težine.

Dopunska medicina

Dopunska medicina također se može primjenjivati ​​za regulaciju menstrualnog ciklusa. To uključuje terapijske metode poput akupunkture, biljne medicine i ayurvedske medicine za reguliranje hormona i normaliziranje menstrualnih simptoma. Ove metode mogu biti posebno djelotvorne za žene sa slabim imunološkim sustavom ili slabom cirkulacijom krvi.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This