Što je riba? Riba je vrsta vodenog životinjskog organizma koji pripada klasi urođenih tvorova. Postoje mnoge različite vrste riba, od male ribice do ogromnih riba poput tuna. Ribe obično imaju dužu telad sa pokretnim perajama i plutajućim krljuštima, a neke vrste imaju i kosti za hvatanje plena.
Riba je vodena životinja koja diše kisikom i obično se nalazi u morima, oceane, jezerima i rijekama. Ima peraja, sluzavu kožu i stanice koje imaju znatnu sposobnost preživljavanja u vodi.
Sadržaj
Razvrstavanje riba
Riba je jedna od najčešćih životinja u morima i oceanima. Postoje razne vrste riba, koje se mogu razvrstati prema njihovim fizičkim znakovima, staništima ili prema načinu ishrane. Najčešće vrste riba dijele se u slijedeće kategorije: morske, slatkovodne, grbljaste i bezgrlaste ribe. Morske ribe su one koje žive u oceanskim dubinama ili u površinskim slojevima mora. Slatkovodne ribe žive u kontinentalnim vodenim staništima poput jezera i rijeka. Grbljaste ribe imaju ljušture i druge tvrde vanjske tvari koje im daju zaštitu od predaka. Bezgrlaste ribe su one čiji ljuštur nedostaju, pa se zato moraju skloniti na sigurno mjesto da bi se zaštitili od napada svojih neprijatelja. Svaka od ovih vrsta ima svoje specifičnosti i individualna svojstva koja čine da one budu posebne među ostalim vrstama riba.
Anatomija riba
Ribe su životinje sa karakterističnom izgledom i oblikom tijela. Anatomija riba je prilično kompleksna. Glavni dijelovi tijela riba su glava, prsni koš, trbuh, peraja i rep. Glava ribe uključuje oči, usta, nos i čulo njuha. Usta obično razlikuju veličinu ovisno o vrsti ribe. Nos ima moć da detektira potencijalne plijene i opasnosti u okruženju. Oči su smještene na stranama glave i omogućavaju ribama da vide šire okruženje. Prsni koš je najveći dio tijela riba i služi za disanje, plivanje i razmjenu materijala s okolinom. Trbuh sadržava jetru, slezenu, gušteraču, crijeva i mokraćnu bešiku. Peraja služe za pokretljivost u vodi te zadržavanje ravnoteže u vodenoj sredini. Rep je krajnji dio tijela riba te čini većinu pokreta u vodi. Određene anatomske strukture poput škrga ili kožnog omota mogu se pronaći na nekim vrstama riba.
Riba ima osebujan sustav cirkulacije koji joj omogućava da prenese kisik do svih dijelova tijela te cirkulira hranjive materijale unutar organizma. Ribe imaju probavni sustav složen od probavnih organa: škrga ili usna duplja; tanko crijevo; debelo crijevo; jetra; slezena; gušterača te mokraćnu bešiku.
Biološke funkcije poput razmnožavanja, odabira hrane i prikupljanja informacija o okolišu mogu se obaviti pomoću osjetila poput njuha, dodira ili vizualnih senzora koji se nalaze na glavi ribe ili po cijelom tijelu.
U stvari je anatomija ribe jedinstven proces evolucije te je važan zbog svih funkcija koje obavlja unutar akvatičke sredine.
Reprodukcija riba
Reprodukcija riba je iznimno važna za održavanje i njihovo postojanje u ekosustavu. Ribe se mogu reproducirati na nekoliko načina, uključujući oplodnju jajeta, što se naziva oviparizam, i kopulacija između dvije spolne zrelosti, čime se postiže viviparizam. Većina riba je oviparna, ali postoje i određeni oblici koji su viviparni. Prilikom reprodukcije, riblja jajašca obično se oslobađaju u vodu i lutaju uz strujanje vode. Embriji razvijaju se unutar jajašaca dok ne postanu potpuno odrasle i spremne da prežive u okolišu.
Razvoj riba
Razvoj riba odvija se kroz nekoliko faza razvoja od embrija do potpuno formirane ribe. Zrelost može biti brza ili sporija ovisno o vrsti koja se razvija. U početku, embrion je zatvoren u ljuskastom omotaču zvanom vezikula ili ljuska. Nakon što počne rasti, vezikula poprima oblik slova C i počinje intenzivno ispuštati enzime koji pomažu u formiranju larve koja će kasnije postati potpuno formirana ribica. Larva ima skladnu vanjsku strukturu s perajama i trbuhom sa strane te može plivati bez problema. Tijekom sljedećih faza razvoja larve transformira svoj vanjski oblik da bi postala slična odrasloj ribici te počinje napredovati do punog rasta.
Prehrana riba
Hranjenje riba je važan dio njihovog zdravlja i dobrobiti. Ribe su obično vrlo aktivni životinjski organizmi koji trebaju odgovarajuću prehranu kako bi se održala njihova razina energije i zdravlje. Prehrana riba uključuje mnoštvo hrane, uključujući industrijske hrane, prirodnu hranu, kao i biljnu i životinjsku hranu.
Industrijska hrana za ribe je specijalizirana hrana koja se može pronaći u trgovinama za kućne ljubimce ili akvarijske trgovine. To je obično proizvedeno u različitim oblicima, poput granula, flakeova ili pasti. Ova hrana sadržava sve potrebne vitamine i minerale potrebne za pravilan rast i razvoj ribe.
Prirodna hrana za ribe također se može pronaći u trgovinama za kućne ljubimce ili akvarijske trgovine. Ovo uključuje škrge, artemiju, kozice itd., Koji su svi prirodni izvori proteina. Ovakva hrana često ima više nutritivnih vrijednosti od industrijskih hrane jer sadržava više vitamina i minerala potrebnih za pravilan rast i razvoj ribe.
Biljna hrana također se može pronaći u trgovinama za kućne ljubimce ili akvarijske trgovine. Ova vrsta hrane obično se prodaje u obliku pellets, pahuljica itd., I sadržava važne vitamine i minerale potrebne za pravilan rast riba. Međutim, mnoga biljna hrana nema adekvatnu razinu proteina potrebnog da bi se održala aktivnost ribe pa bi trebala biti dodana neka druga vrsta proteina, poput mesnih proizvoda ili školja.
Životinjska prehrana također je dostupna u trgovinama za kućne ljubimce ili akvarijske trgovine. To uključuje sirovu mesnatou prehranu poput fileta tune, puretine itd., Koji bi trebalo biti oguljen prije nego ga ponudite svojoj ribici. Također postoje brze navike plijena poput mekušaca, planktona itd., Kojima su neke male ribice posebno sklone napadati plijen bez da imaju priliku da ga proguta cijelog pa bi trebalo biti pažljivo pratiti postupak hranjenja ovakvim vidom hrane zbog mogućih ozlijeda na usnama ili gutljajima malih ribica.
U svakom slućaju, važno je osigurati da vašoj ribici bude ponudena adekvatna prehrana koja će joj pružiti dovoljan unos energije da podigne svoje nivoe energije te održati njen optimalni nivo aktivnosti i dobrobiti.
Primjeri vrsta riba
Ribe su vrijedne i raznolike životinje koje se nalaze u svim vodenim ekosustavima. Postoji nekoliko različitih vrsta riba, pa je važno znati osnove primjerima kako biste mogli prepoznati i poštovati različite vrste. Neki od primjera popularnih vrsta riba uključuju soma, mrenu, lubinu, skobalja, soma i pastrmku.
Som je najpoznatija od svih riba. To je masivna riba s dugim tijelom i zlatnim perajama sa šiljcima na krajevima dlaka. Može narasti do preko 2 metra dugo i biti teško preko 200 kg. Som živi u oceanima diljem svijeta, ali se može naći i u većini većih jezera i rijeka.
Mrena je malena plosnataste ribe koja obično ne prelazi 20 cm dužine. Oni imaju srebrni plašt sa tamnijim mrlama ili linijama po tijelu. One se nalaze u gotovo svakoj oceani, more ili jezeru diljem svijeta.
Lubina je sočna plosnatasta riba s masnom mesom. To je prilično velika riba koja može narasti do preko 1 m dugo i dobiti težinu više od 10 kg. Nalazi se uobičajeno na obalama Atlantskog oceana, ali se često može naći i u unutrašnjosti jezera.
Skobalj su male ribice koje obično ne prelaze 15 cm dužine. Oni imaju tamne boje po tijelu s tamnom trakom koja ide od glave do repa. Skobalji su prilično često viđeni unutar manje jezera diljem svijeta.
Losos izuzetno popularna vrsta ribe koja se nalazi u oceanima diljem svijeta, pa čak i unutar većih rijeka širom Sjevernog polusfere. Lososi su prilično velike ribe koje mogu narasti do preko 1 m dužine te dosegnuti težinu više od 10 kg.
Pastrmka je malena plosnatasta riba koja obično ne dosegne dužinu iznad 30 cm. Ona ima tamnu boju po tijelu sa svjetlim prugama širom trbuha i bokova. Pastrmke su prisutne unutar gotovo svake veće rijeko diljem Sredozemnog mora i Europe te označene zelenim peraja po cijelom tijelu
0 Comments