Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Što je skakačko koljeno je pojava koja se događa zbog prekomjernog opterećenja ili ozljede koljena. To se najčešće događa sportašima i onima koji su stalno na nogama. Skakačko koljeno može uzrokovati bol, oticanje i ograničenje pokretljivosti.

Skakačko koljeno je povreda zgloba koljena koja se javlja kada se mišići i ligamenti zgloba preopterete. Često se javlja u sportistima, posebno u atletičarima, ali može da se dogodi i ostalim ljudima. Ova povreda može biti vrlo bolna i dovesti do ograničenog pokretljivosti zgloba.

Uzroci skakačkog koljena

Skakačko koljeno je upala mišića i ligamenata oko potkoljenice, što može uzrokovati bol i ograničenu pokretljivost. Najčešći uzrok skakačkog koljena je ponavljanje fizičkih aktivnosti koje uključuju preopterećenje ligamenata nogu. To može biti zbog neadekvatne tehnike vježbanja, iznenadnog povećanja intenziteta vježbanja, ili ponavljanja istih vježbi. Drugi česti uzroci skakačkog koljena su traume, poremećaji ravnoteže i istezanje ligamenata, što se obično događa kada se noga nepravilno savije ili rotira. U nekim slučajevima, bolesti poput dijabetesa ili osteoartritisa također mogu dovesti do skakačkog koljena.

Kratak period odmora obično je dovoljan da se ublaže simptomi skakačkog koljena. Međutim, treba imati na umu da dugotrajni period odmora može dovesti do slabijeg mišićnog tonusa i usporiti oporavak. Stoga je bitno pratiti savjet liječnika i provesti fizioterapijske vježbe za jačanje mišića nogu i poboljšanje ravnoteže tijela. Također je važno nastaviti s tjelesnom aktivnošću, ali unutar granica zdravstvenih preporuka za razvoj mišićne snage i fleksibilnost bez preopterećenja ligamenata nogu.

Simptomi skakačkog koljena

Skakačko koljeno je oboljenje vezivnog tkiva u prednjoj strani bedra. Simptomi se često pojavljuju kod sportista, posebno onih koji se bave trčanjem, skakanjem ili smučanjem. Simptomi se mogu pojaviti u obliku bolnosti i otekline u području prednje strane bedra. Ovo može biti vrlo bolno i uticati na sposobnost pokreta. Bol se može javiti pri hodanju, trčanju ili skakanju, a ponekad uzrokuje smanjenje opsega pokreta. U nekim slučajevima, osoba može osetiti bol i oticanje bez razloga.

See also  Što je krema za tamnjenje

Kako bol postaje sve jača, to će dovesti do smanjenja opsega kretanja i povećane boli tijekom aktivnosti. U ekstremnim slučajevima, simptomi mogu biti toliko značajni da će spriječiti pacijenta da obavlja normalne aktivnosti što može biti vrlo frustrirajuće. Drugi simptomi skakačkog koljena uključuju oštećenje mišića bedra, osjetljivost na dodir u prednjoj strani bedra i spaljivanje ili gorenje u prednjoj strani bedra.

Dijagnostika skakačkog koljena

Kada se dijagnosticira skakačko koljeno, postupak obično uključuje pregled od strane liječnika i fizikalni pregled. Liječnik će pitati o simptomima, povijesti bolesti i uobičajenim aktivnostima. Fizikalni pregled može uključivati ​​palpaciju područja za potvrđivanje boli, vućenje zgloba i pokretanje zgloba. U nekim slučajevima možda će se provesti rendgen ili ultrazvuk za identificiranje problema s hrskavicom ili ligamentima. Uzorci tkiva mogu se uzeti radi ispitivanja na biopsiji ako se sumnja na infekciju ili upalu. Kao dodatna opcija, posebna vrsta rendgenske snimke nazvana artroskopija omogućava liječniku direktan pregled hrskavice i ligamenata unutar zgloba. Ova dijagnostička metoda također omogućava da se tkiva uzmu radi ispitivanja ili da se uvedu lijekovi ili druga terapija unutar zglobne šupljine.

Liječenje skakačkog koljena

Skakačko koljeno je zajednička ozljeda sportskih aktivnosti. Obično se događa kad se osoba savije na vrhu skokova ili rotacija u zglobu. To je često povezano s ozljedama ligamenata ili tendona u zglobu. Liječenje skakačkog koljena može uključivati fizikalnu terapiju, lijekove, lokalne injekcije ili operaciju.

Fizikalna terapija pomaže u jačanju mišića i ligamenata oko zgloba te može pomoći u smanjenju boli i poboljšanju funkcije zgloba. U nekim slučajevima, liječnik može propisati lijekove protiv bolova, poput acetaminofena ili ibuprofena, kako bi se smanjila bol i upala.

Lokalne injekcije steroida također mogu biti prilagođene djelovanju na mjesto boli i upale. Mogu se primjenjivati ​​maksimalno tri puta godišnje, ali mogu biti vrlo korisne za bolesnike s akutnim simptomima. Ako druga metoda liječenja ne uspije, operacija može biti potrebna da bi se obnovila funkcija zgloba i smanjila bol.

See also  Što su anksiolitici

Prevencija skakačkog koljena je važna da bi se spriječio razvoj problema. Trebalo bi držati noge u dobro stanje pravilnom rutinskom vježbom i potrebno je osigurati odgovarajuću opremu pri izvođenju sportskih aktivnosti. Također treba izbjegavati preopterećivanje na jednom dijelu tijela tako da je ravnomjeran pritisak podijeljen između oba ekstremiteta.

Prevencija skakačkog koljena

Skakačko koljeno je zajednička sportska ozljeda, i može biti vrlo bolno i ometati učinkovitost igrača. Međutim, postoji nekoliko načina prevencije skakačkog koljena, što omogućuje igraču da se zaštiti od ove bolesti. Prvi korak je osigurati da se tijelo dobro priprema za fizičku aktivnost. To uključuje redovite vježbe jakosti i fleksibilnosti, kao i dovoljno vremena za oporavak između treninga. Osim toga, potrebno je osigurati da se cipele prilagođavaju vašem stopalu, kako bi se smanjila mogućnost ozljede. Također je važno održavati svoju težinu na optimalnoj razini, jer prekomjerne težine dodatno opterećuju zglobove i mišiće te mogu dovesti do skakačkog koljena.

Također je važno pravilno prakticirati sport filozofijom ‘sporo i sigurno’, što podrazumijeva postupnu akumulaciju intenziteta treninga tijekom vremena. Igračima se savjetuje da obratite pozornost na simptome skakačkog koljena prije nego što se pojačaju ili pogoršaju. Ako osjetite bilo kakvu nelagodnost ili bol u području skočnog zgloba, obavezno posjetite liječnika ili fizioterapeuta radi dijagnoze.

Konačno, igrajući sportove poput košarke ili nogometa neophodan je pravilan stil igre koja smanjuje rizik od ozljeda. Ovo podrazumijeva uvježbavanje tehnike čarobnjacima ili blokiranja tako da su mišići i ligamenti manje opterećeni tijekom sudara. Osim toga, potrebna je dobra ravnoteža pouzdanosti i elastičnosti kako bi se smanjio rizik od ozljeda.

Kroz provedene mjere prevencije skakačkog koljena moglo bi se spriječiti nastanak ove bolesti te olakšati potencijalnu rehabilitacijska razdoblja ako dode do ozljede. Pored toga, usvajanje sigurnosnih protokola uključenih u preventivne mjere može imati pozitivan uticaj na profesionalne sportiste jer će im omogucíiti da produktivniji nastave sa svoim programom treninga bez straha od ozljen̆ivanja..

See also  Što je ovulacija

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This