Sklerodermija je kronična bolest kože i unutarnjih organa. Uglavnom se javlja kod odraslih osoba, ali može se pojaviti i kod djece. To je autoimuna bolest u kojoj tijelo proizvodi prekomjerno vezivno tkivo na koži i unutarnjim organima, što dovodi do zadebljanja i ograničenja funkcije. Simptomi sklerodermije mogu varirati od blagih do teških.
Sklerodermija je kronična bolest kože i unutarnjih organa. Ona uzrokuje zadebljanje i sužavanje kože, a može također utjecati na rad srca, pluća, crijeva i bubrega. Simptomi se obično pojavljuju između 30-50 godina starosti, ali se mogu pojaviti i ranije ili kasnije.
Sadržaj [hide]
Simptomi sklerodermije
Sklerodermija je autoimuna bolest koja utječe na kožu i unutarnje organe. Simptomi se razlikuju ovisno o vrsti bolesti, ali mogu uključivati oticanje, crvenilo i smanjenje pokretljivosti kože. Bolest također može utjecati na unutarnje organe, uključujući pluća, probavni sustav i bubrege. Osobe s teškom sklerodermijom mogu biti izložene opasnosti za život.
Najčešći simptomi sklerodermije su promjene na koži poput crvenila, svrbeža i oteklina. Koža postaje gusta, tanka i crvena pa se često naziva “crvenim papulama”. Također možete primijetiti da vam je koža postala preosjetljiva na toplinu ili hladnoću. U nekim slučajevima možete imati osip koji se pojavi nakon upotrebe određenih lijekova ili umjetnih materijala.
U slučajevima teške sklerodermije mogu se pojaviti simptomi koji utječu na unutarnje organe. To uključuje upalne reakcije u plućima koje mogu dovesti do respiratornog zatajenja, poremećaja probave koji uzrokuju proljev i malapsorpcijski sindrom, ako su vaši crijevni zidovi oštećeni pa ne možete apsorbirati hranjive tvari iz hrane. Također biste mogli biti podložni bubrežnom zatajenju ako su vaši bubrezima oštećeni.
Uzroci sklerodermije
Sklerodermija je kronična bolest koja se obično manifestira u obliku ožiljaka kože. Njen uzrok još nije potpuno razjašnjen, ali se smatra da postoji genetska predispozicija, kao i da su na njen nastanak utjecali čimbenici okoliša, poput izlaganja određenim kemikalijama i zračenju. Bolest je također povezana s autoimunim stanjem, u kojem imunološki sustav napada vlastite tkiva. Također se smatra da problemi sa cirkulacijom mogu doprinijeti razvoju sklerodermije. Kao rezultat toga, stanice u tkivima počinju umrijeti i mijenjati oblik, što dovodi do stvaranja ožiljaka na koži. Uz to se mogu javiti i druge simptome poput zglobova zaustavljenih u jednom položaju, otekline i bolova te osjećaja hladnoće u rukama i nogama.
Liječenje sklerodermije
Sklerodermija je autoimuna bolest koja uzrokuje ožiljke na koži i unutarnjim organima. Liječenje se temelji na smanjenju simptoma i poboljšanju kvalitete života bolesnika. Terapija sklerodermije uključuje lijekove, fizikalnu terapiju i određene prehrambene promjene. Lijekovi koji se mogu koristiti za liječenje sklerodermije su glukokortikoidi, antimalarici, imunosupresivi, inhibitori angiotenzin konvertirajućeg enzima (ACE) i citostatici. Glukokortikoidi se često propisuju za smanjenje upale i crvenila kože. Antimalarici se obično propisuju za smanjenje boli u mišićima i zglobovima. Imunosupresivi se koriste za blokiranje mehanizama tijela koji mogu dovesti do oštećenja organa. Inhibitor ACE-a može pomoći u normaliziranju tlaka u arterijama i srcu, što je važno jer dugotrajni visoki tlak može pogoršati stanje sklerodermije. Citostatike se koriste za smanjenje upale unutar organizma. Međutim, njihova upotreba nosi rizik od ozbiljnih nuspojava pa stoga treba biti oprezna pri njihovoj primjeni.
Fizikalna terapija također može biti od velike pomoći pacijentima sa sklerodermijom. To podrazumeva vrste masaža, fizioterapija i druge tretmane koji bi trebalo provesti pod nadzorom stručnog medicinskog tima. Osim toga, preporučuje se izraditi plan vježbi zajedno sa liječnikom ili fizioterapeutom da bi se postiglo optimalno funkcioniranje mišićnog sustava bolesnika sa sklerodermijom.
Konačno, preporučljivo je da pacijent ima promjenu prehrane koja će mu olakšati stanje simptoma sklerodermija. To bi trebao biti dijetetski plan razvio stručni nutricionist u suradnji sa liječnikom bolesti ili specijalistom za medicinsku rehabilitaciju. Takav plan obuhvaća pravilnu ishranu bogatu vitaminima i mineralima te adekvatnu hidrataciju putem unosa tekućine tokom dana
Komplikacije sklerodermije
Sklerodermija je kronična upalna bolest koja može utjecati na kožu, zglobove, mišiće i unutarnje organe. Može izazvati ozbiljne komplikacije, od kojih su neke po život opasne. Komplikacije sklerodermije mogu uključivati:
• Upalu pluća i srce: pacijenti s sklerodermijom često imaju probleme s disanjem ili poremećaji srčanog ritma. Uz te simptome mogu se pojaviti i teška oteklina pluća i oštećenje miokarda (srčani mišić).
• Problemi sa štitnjačom: sklerodermija može uzrokovati hipotireozu ili stanje u kojem je štitnjača nedovoljno aktivna. To može dovesti do ozbiljnih problema sa metabolizmom, težine, mentalnom zdravlju i funkciji srca.
• Raynaudov fenomen: Raynaudov fenomen je stanje u kojem su prsti ili vrhovi usana hladni i blijedi. U nekim slučajevima postoji bol prilikom promjene temperature.
• Gastropareza: to je stanje u kojem se probavni sustav usporava pa se hranjive tvari ne probave na vrijeme. Gastropareza može uzrokovati mučninu, povraćanje, proljev, gubitak apetita i anemiju.
• Visoki krvni tlak: visoki krvni tlak često se dijagnosticira kod pacijenta s sklerodermijom. To je zbog zadebljanja zidova arterija uslijed upale koja proizlazi iz te bolesti.
Ako sumnjate da imate sklerodermiju ili ako već imate tu bolest, obratite se svom liječniku radi pregleda i pregleda radi promatranja bilo kakvih simptoma ili znakova ove bolesti. Lijekovi protiv bolova mogu pomoći u olakšavanju simptoma dok tražite lijekove protiv sklerodermije.
Prevencija sklerodermije
Sklerodermija je hronična bolest koja se odnosi na promene na koži i unutrašnjim organima. Sklerodermija može biti blaga ili teška, što zavisi od toga koji deo tela je pogođen. Da bi se sprečila pojava sklerodermije potrebno je da se pridržavate nekih osnovnih preventivnih mera.
Kontrola stresa je jedan od najboljih načina prevencije sklerodermije. Kada ste pod stresom, telo proizvodi više hormonalnih supstanci koje mogu da izazovu simptome sklerodermije. Zbog toga bi trebalo da izbegavate situacije koje mogu da vas stresiraju i da se trudite da budete što manje pod stresom. Takođe, trebalo bi da održavate zdrav način života i redovan fizički trening jer će vam to pomoći u suzbijanju simptoma sklerodermije i uklanjanju stresa.
Redovno posetite lekara svaki put kada imate neobične promene na koži ili drugih simptoma sličnih sklerodermiji. Lekar ćete moći da prepozna simptome sklerodermije u ranim fazama razvoja bolesti i moći ćete da poduzmete mere prevencije pre nego što se bolest pogorša. Također, trebalo bi da smanjite unos alkohola i duvana jer to može dovesti do pojave simptoma sklerodermije.
Izbegavajte dugotrajno izlaganje suncu jer ćete tako sprečiti pojavu promena na koži povezanih sa sklerodermijom. Kada ste napolju, obavezno nosite zaštitne odeću i koristite kremu sa visokim SPF-om (faktor zaštite od sunca) radi zaštite vaših delova tela od sunca. Također, obavezno vršite redovne pregledne testove radi otkrivanja bilo kakvih promena na koži usled uticaja ultraljubičastog zračenja sunca.
Prevencija sklerodermijem je važna jer ona može sprečiti teške posledice ove bolesti kojima su ljudima primorani da se suočavaju u slučajevima gde se bolest već razvila do punog potencijala. Pridržavanje preventivnih mera omogućava vam brzu dijagnostiku bilo kakvih eventualnih promena usled uticaja Sunca ili drugih faktora okoline, a samim tim i efikasnu terapiju u slučajevima gde je potrebna medicinska intervencija.
0 Comments