Što je stresni gastritis? Stresni gastritis je vrsta upalne bolesti želuca koja se javlja kao posljedica dugotrajnog stresa. To je obično popraćeno bolovima u trbuhu, mučninom, povraćanjem i osjećajem punoće. Uz redovitu medicinsku skrb, simptomi mogu se smanjiti.
Stresni gastritis je oblik gastritisa koji je uzrokovan prekomjernim izlaganjem stresu. Obično se javlja kad osoba pati od dugotrajnog i intenzivnog psihičkog stresa. Ova vrsta gastritisa može uzrokovati upalu želuca, bol u trbuhu i gubitak apetita. Simptomi se mogu pogoršati ako se problem stresa ne riješi.
Sadržaj [hide]
Uzroci stresnog gastritisa
Stresni gastritis je vrsta upale želuca koja se javlja kada se tijelo izloži prekomjernoj količini stresa. Najčešće uzrokuje narušavanje zaštitne barijere želučane sluznice, što rezultira stvaranjem čira na površini želuca. Uzroci stresnog gastritisa su različiti, od fizičke traume do psiholoških iskustava. Fizički uzroci uključuju bolesti poput HIV-a, pretilosti i dijabetesa te česte upotrebe lijekova kao što su aspirin, ibuprofen i acetaminophen.
Psihološki utjecaji mogu biti također snažni. Stresni događaji poput gubitka bliske osobe ili promjene posla mogu dovesti do pojave stresnog gastritisa. Također, osobe s depresivnim poremećajima ili anksioznim poremećajima mogu biti osjetljivije na razvoj ove vrste upale želuca. Konzumiranje alkohola i pušenje također imaju snažan utjecaj na nastanak stresnog gastritisa.
Kronično izlaganje negativnom mentalnom stanju može dovesti do pojave ovog oboljenja. To može biti uzrokovano dugotrajnom neprestanom briganju, anksioznosti i osjećaja bespomoćnosti koji se stalno javlja u bilo kojoj situaciji. Sve to može potaknuti razvoj upalnih procesa u želucu i dalje izazvati gastritis.
Konačno, loša prehrana je također jedan od glavnih uzroka stresnog gastritisa. Prehrana bogata mastima i zasićenim mastima može ometati funkcioniranje zaštitne barijere sluznice želuca te potaknuti pojavu upale i eventualno čireva. Također je važno držati se pravilne prehrane i spriječiti prekomjerne unose soli i začina jer ono može dodatno povećati rizik od pojave stresnog gastritisa.
Simptomi stresnog gastritisa
Stresni gastritis je kronična upala sluznice želuca. Bolest može biti izazvana različitim čimbenicima, uključujući stres, lošu prehranu, bakterije i lijekove. Simptomi stresnog gastritisa mogu nastati zbog povećanja kiselosti u želucu, što može dovesti do ozbiljnih simptoma. Simptomi stresnog gastritisa uključuju bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje, podrigivanje, gubitak apetita i nadutost. Osobe s takvim simptomima trebaju pregledati liječnik kako bi se utvrdila dijagnoza i propisao odgovarajući tretman.
Bolovi u trbuhu su najčešći simptom stresnog gastritisa. Bolovi se obično pojavljuju u gornjem dijelu trbuha ili abdomena, a mogu biti blagi ili jaki. U nekim slučajevima boli može biti toliko snažna da se pojavi alergija na dodir ili gutanje hrane. Mučnina i povraćanje također su često prisutni simptomi stresnog gastritisa i mogu rezultirati gubitkom težine zbog neadekvatne prehrane.
Podrigivanje je još jedan tip simptoma koji može biti povezan sa stresnim gastritisom. To je proces oslobađanja plinova iz želuca putem usta koja se obično događa nakon gutanja hrane ili pića. Također se mogu pojaviti problemi s apetitom koji mogu rezultirati gubitkom težine zbog promjena u prehrani uslijed mučnine i povraćanja.
Nadutost je druga vrsta simptoma vezana za stresni gastritis. To je osjećaj punine ili napetost u trbušnoj regiji koja može biti praćena osjećajem težine ili nelagode. Nadutost obično nastaje zbog akumulacije plina u želucu uslijed smanjenja probavnih enzima ili bakterija koje dovode do upale sluznice želuca.
Kada se pojave simptomi stresnog gastritisa, potrebno je odmah posjetiti liječnika radi pregleda i postavljanja ispravne dijagnoze. Liječnik će provesti pregled pa ćete morati pripremiti detaljan popis simptoma koje ste primjetili da bi vam pomogao da postavi ispravnu dijagnozu i propisuje odgovarajućeg tretmana.
Dijagnoza stresnog gastritisa
Stresni gastritis je upala sluznice želuca koja se javlja kada je osoba izložena dugotrajnom i intenzivnom stresu. Uobičajeni simptomi stresnog gastritisa uključuju bol u trbuhu, mučninu, povraćanje, proljev i osjećaj punoće. Pacijenti također mogu imati problema s probavom hrane, kao što su teškoće s gutanjem ili zadržavanje hrane u želucu. Dijagnoza stresnog gastritisa obično se postavlja nakon pregleda pacijenta i fizikalnog pregleda. Ako je potrebno, liječnik može provesti dodatne testove kako bi utvrdio da li postoje druge bolesti koje mogu biti izvor simptoma. Pacijenti mogu biti pozvani na endoskopijski pregled želuca ili probir krvi kako bi se utvrdilo da li je upala prisutna. Liječenje stresnog gastritisa obično uključuje promjenu prehrane, uzimanje antacida i lijekova protiv bolova te promjenom načina života i psihoterapija radi smanjenja stresa.
Liječenje stresnog gastritisa
Stresni gastritis je poremećaj probavnog trakta koji se javlja kao posljedica neposredne ili dugotrajne izloženosti stresu. Ova bolest može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa je važno da se stresni gastritis liječi na vrijeme. Liječenje obično uključuje upotrebu lijekova, promjenu prehrane i uvođenje redovitih navika i rutina.
Liječnici mogu propisati lijekove poput antacida, H2 blokatora ili inhibitora protonske pumpe za smanjenje kiselosti želuca. U nekim slučajevima mogu biti propisani i psihotropni lijekovi za smanjenje simptoma stresa. Također se može preporučiti odlazak na terapijske sastanke i/ili psihološku terapiju radi boljeg razumijevanja vlastitog mentalnog zdravlja.
U borbi protiv stresnog gastritisa važno je redovito jesti manje obroke preko dana umjesto većih obroka u kratkom vremenskom razdoblju. Također je potrebno izbjegavati hranu koja može povećati nivo kiselosti u želucu, poput alkohola, masne hrane, gaziranih pića itd. Dodatno, odmor i redovita tjelovježba mogu pomoći u smanjenju simptoma stresa.
Svi ovi savjeti mogu pomoći u sprječavanju i liječenju stresnog gastritisa. U slučajevima ozbiljnih bolesti potrebno je potražiti profesionalnu pomoć. Liječnik će moći odrediti najbolji pristup za svakog pojedinog pacijenta te mu dati informacije o mogućim lijekovima i mjerama za prevenciju ove bolesti.
Prevencija stresnog gastritisa
Stresni gastritis je široko rasprostranjeni oblik gastritisa, koji se ponekad može pojaviti i bez ikakvih simptoma. To se događa kada crijevna sluznica postane izložena dugotrajnom stresu, što rezultira oštećenjem sluznice. Ako ne liječite stresni gastritis, to može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima, uključujući anemiju i čak krvarenje. Stoga je važno spriječiti nastajanje stresnog gastritisa u prvim fazama.
Najbolji način za prevenciju stresa je smanjenje učestalosti i intenziteta stresa. To znači da trebate pozabaviti se svojim emocionalnim i psihosocijalnim problemima kako biste smanjili utjecaj stresa na vaše tijelo. Također biste trebali redovito provoditi vježbanje i pravilnu prehranu kako biste pomogli tijelu da se oporavi od stresa. Osim toga, redovita uporaba antacida može pomoći u sprječavanju nastanka gastritisa.
Dokazano je da neke biljke mogu imati pozitivan utjecaj na prevenciju stresa. Određene biljke poput ginsenga su dokazano da imaju svojstva koja štite od štetnih efekata stresa na organizam. Također postoje neki narodni lijekovi koje ljudi mogu koristiti za prevenciju stresa, ali ako ste sumnjičavi o njima, savjetujemo vam da se obratite liječniku prije nego što ih probate.
Konačno, ako ste već dijagnosticirani sa stresnim gastritisom, bit ćete propisani odgovarajući lijekovi i prehrana koja će vam pomoći da se riješite simptoma bolesti. Uz pravilnu primjenu ovih metoda, možete uspjeti uspješno postizati dugoročnu prevenciju protiv ove bolesti.
0 Comments