Što je svrbež kože na nogama? Svrbež na nogama je znak da je netko doživio neki oblik osipa, iritacije ili upale kože na tom dijelu tijela. Ova vrsta svrbeža može biti uzrokovana različitim čimbenicima, od alergija do bakterijskih infekcija. U većini slučajeva, liječenje svrbeža na nogama uključuje korištenje lokalnih krema i masti koji se koriste za ublažavanje simptoma. Međutim, ako se problem ne riješi samo s lokalnim lijekovima, potrebno je potražiti savjet i pomoć stručnog dermatologa.
Uzroci svrbeža kože na nogama mogu biti različiti. Najčešći uzroci su alergija, infekcija, atopijski dermatitis, suhoća kože i piljenje. Alergija može uzrokovati osip ili crvenilo na koži, što može biti iritirajuće i uzrokovati svrbež. Infekcija kao što je gljivica može također uzrokovati svrbež, ali često se javljaju i druge simptome poput ljuštenja ili promjena boje kože. Atopijski dermatitis je upalna reakcija koja može uzrokovati svrbež i crvenilo kože. Suhoća kože može dovesti do pojave pilinga i nadraženosti, što također može dovesti do svraba. Piling se često javlja kod osoba starijih od 50 godina.
Simptomi
Simptomi astme uključuju teško disanje, često kašalj, stezanje u prsima i zujanje u prsima. U nekim slučajevima, simptomi se mogu pojačati kao odgovor na alergen ili fizički napori. U pojedinim slučajevima, simptomi mogu biti dovoljno ozbiljni da izazovu gušenje. Astma je kronično oboljenje dišnog sustava koje može utjecati na sve što dišemo: zrak, prašinu i alergene. Simptomi se mogu razviti tijekom vremena i često su pogoršani određenim okolišnim čimbenicima. Teško disanje može se pojaviti naglo ili postupno povećavati tijekom vremena. Kašalj je još jedan simptom astme i obično je posljedica upale dišnih putova. Kašalj uglavnom traje duže od prehlade ili gripe. Osim toga, drugi simptomi uključuju stezanje u prsima, zviždanje ili zviždanje u prsima te osjećaj nedostatka zraka. Te simptome može biti teže prepoznati jer su slični drugim dišnim problemima poput prehlade ili gripe. Simptomi se također mogu pogoršati na određeno vrijeme dana ili nakon fizičkog napora.
Dijagnoza
Dijagnoza je proces postavljanja medicinske dijagnoze. To se obično izvodi kako bi se utvrdio uzrok simptoma ili bolesti. Dijagnoza obično sadrži postavljanje dijagnostičkih testova, pregleda i intervjua pacijenta. Postavljanje precizne dijagnoze može biti jednostavna stvar, ali također može biti zahtijevan proces. Liječnik će oblikovati svoju dijagnozu na temelju informacija dobivenih od pacijenta i podataka stečenih iz pregleda i testova. Ako je potrebno, liječnik može uputiti pacijenta specijalistu radi dodatnih ispitivanja. U nekim slučajevima moguće je izraditi preliminarnu dijagnozu bez kompletnog pregleda i testova, ali to često zahtijeva daljnje ispitivanje kako bi se dobila potpuna slika stanja pacijenta.
Postavljanje točne dijagnoze je vrlo važan dio liječenja bolesti i zdravstvenih problema, jer bez toga liječnici ne mogu propisati adekvatne terapijske mjere. Ponekad ispravna dijagnoza možda neće biti vidljiva odmah nakon prvog pregleda, pa će liječnik nastaviti tražiti uzrok simptoma prikupljanjem dodatnih informacija od pacijenta i provođenjem drugih diagnostičkih procedura.
Liječenje
Mnoge vrste raka mogu se liječiti. Liječenje može uključivati kirurške, kemoterapijske i/ili radiološke postupke. Kirurgija obično podrazumijeva uklanjanje tumora i okolnog tkiva. Kemoterapija je liječenje koje koristi lijekove za uništavanje stanica raka. Radioterapija je postupak koji se koristi za uništavanje stanica raka uz pomoć zračenja.
Kirurško liječenje obično počinje dijagnosticiranjem tumora, a zatim se provodi operacija da bi se tumor i okolno tkivo uklonili. Cilj ove operacije je da se tumor potpuno ukloni ili da se smanji njegov volumen. Ovisno o vrsti tumora, možda ćete biti podvrgnuti jednokratnom postupku ili seriji postupaka. Možda ćete morati biti hospitalizirani tijekom liječenja.
Kemoterapija je lijekovi koji ubiru stanice raka ili spriječavaju njihovo množenje i širenje. Ti lijekovi mogu biti dostupni u obliku tableta, injekcija ili intravenoznih infuzija. Možda ćete primiti jedan lijek ili višestruku terapiju koja sadržava različite vrste kemoterapeutskih lijekova. Kemoterapija može biti podvrgnuta nekoliko puta tjedno ili svakih nekoliko mjeseci, ovisno o vrsti tumora i stadija bolesti.
Radioterapija je jedna od najpopularnijih metoda liječenja raka koja se temelji na isporuci određene doze zraka na tumor da bi unutar određene oblasti usmrtila stanice raka. U svom životu možda ćete morati podvrćati radioterapiji višeputno tako da ćete primiti veću dozu zraka na tumor da bi ga potpuno uništila. Također ćete morati proći pregled prethodno radiocontrasta radi potvrde toga gdje se tumor nalazi prije nego što počnete s terapiji.
Uz pomoć dijetalnih promjena i dodataka prehrani, fizikalne terapije, terapija govora i psihosocijalne intervencije pacientima s dijagnozom raka mogu pomoći da se osigura najbolji rezultat terapeutskih postupaka te pronađu novi načini za suočavanje s posljedicama bolestima.,
Prevencija
Prevencija je ključna zaštite od bolesti i poremećaja. To znači sprečavanje pojave ili nastanka bolesti ili poremećaja. To je postignuto kroz različite strategije, uključujući edukaciju, prevenciju, liječenje i promociju zdravlja. Prevencija je važan dio zdravstvenog sustava jer omogućuje rano otkrivanje i liječenje bolesti ili poremećaja prije nego što se razviju u teže stadije. Također pomaže smanjiti troškove liječenja i olakšati pristup zdravstvenoj skrbi svima.
Prevencija može biti primarna, sekundarna ili tercijalna. Primarnom prevencijom se obuhvaćaju mjere kojima se sprečava pojava bolesti ili poremećaja. Sekundarna prevencija uključuje dijagnostiku i liječenje ranih simptoma bolesti da bi se spriječilo nastanak težih stadija te bolesti. Tercijalnom prevencijom se obuhvaćaju mjere usmjerene na ograničavanje trajanja, intenziteta i posljedica bolesti ili poremećaja ako su već prisutni.
Moguće komplikacije
Komplikacije nakon operacije prostate su rijetke, ali mogu se pojaviti. U nekim slučajevima, može doći do infekcije mokraćnog mjehura ili mokraćnih putova. To je obično uzrokovano bakterijama koje ulaze u tijelo tijekom operacije. Tada se lako liječi antibioticima. Također, mogu se pojaviti hemoroidi ili krvarenje u analnom području zbog izloženosti toplini ili potencijalnih ozljeda tkiva. U nekim slučajevima, možda ćete trebati fizioterapiju da biste oporavili i smanjili bol i nelagodu.
Kod nekih muškaraca može se pojaviti problem sa uriniranjem nakon operacije prostate, što uključuje teško uriniranje, gubitak urina i često mokrenje. Također postoji mogućnost da ćete imati trajne probleme s erekcijom ili impotenciju ako ste mladi ili zdravi muškarac prije operacije. Ako ste više stariji muškarac, impotencija je veća vjerovatnoća jer su vaši nervni završeci već oslabljeni.
U nekim rijetkim slučajevima dolazi do opekotina zbog upotrebe topline tijekom operacije prostate. To može rezultirati trajnom štetom na tkivima ili promjenama u biopsiji prostate koja je potrebna da bi se dijagnosticirao rak prostate.
0 Comments