Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Nema kolačića za prikaz.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Nema kolačića za prikaz.

Što je svrbež kože po noći? To je neugodan osjećaj koji ljudi dožive na koži, često prije spavanja. Svrbež može biti uzrokovan različitim čimbenicima, uključujući alergije, infekcije i stres. U nekim slučajevima liječenje može biti potrebno kako bi se ublažio svrbež.

Uzroci svrbeža kože po noći mogu biti mnogi, uključujući alergije, infekcije i stanja kože. Alergijski odgovor na hranu, lijekove ili kemikalije može uzrokovati svrbež po cijelom tijelu, često najviše po noći. Infekcije kao što su crvi ili gljivice mogu biti također uzrok svrbeža. Stanja kože poput ekcema, seboreje ili psorijaze mogu prouzročiti svrbež i suhoću kože. Određeni tipovi osjetljive kože mogu također biti skloni noćnom svrbežu.

Simptomi svrbeža kože po noći

Svrbež kože može biti izuzetno neugodan i nelagodan, posebno ako se događa noću. Uobičajeni simptomi svrbeža kože po noći uključuju:

– Osjećaj peckanja ili gorenja na mjestima na koja se osjećaju druge manifestacije svrbeža.

– Povećana osjetljivost na dodir.

– Crvenilo i ljuštenje zahvaćenih mjesta.

– Pucanje kože uslijed čestog trljanja ili ogrebotina.

– Osip, otekline i brojne druge promjene u boji kože.

U nekim slučajevima, simptomi svrbeža mogu biti toliko intenzivni da čak dovode do nemogućnosti spavanja. Ovo stanje može se pogoršati ako je koža pregrijana ili ako je preosjetljiva zbog dugotrajnih infekcija. Ako liječenje koje ste primili za liječenje svrbeža ne uspijeva, potrebno je konzultirati dermatologa radi utvrđivanja uzroka i eventualnog propisivanja odgovarajućeg lijeka.

Dijagnostika svrbeža kože po noći

Svrbež po noći može biti znak mnogih različitih stanja. Dijagnoza svrbeža po noći započinje razgovorom s liječnikom o simptomima, uključujući vrijeme pojavljivanja, trajanje i intenzitet svraba, što je prvi korak u postavljanju točne dijagnoze. Liječnik će također provesti fizički pregled i možda tražiti određene testove kako bi utvrdio uzrok.

See also  Što je 0 krvna grupa

Najčešća uzroci svrbeža kože noću su alergija i infekcije kože. Alergijski reakcije se mogu javiti na određene hrane, lijekove ili kemikalije u okolišu. Infekcije kože mogu biti posljedica prehlade, stafilokoka ili gljivica. Drugi uzroci svrbeža po noći mogu biti psorijaza, seboreja, ekcem ili dijabetes.

Kada se postavi dijagnoza alergija ili infekcija kože, liječnik će propisati odgovarajuća lijekova za liječenje simptoma i pomoći da se spriječi ponavljanje. U slučajevima ekcema, psorijaze ili seboreje, možda ćete morati proći kroz dugotrajan tretman da bi se postigao potpuno olakšanje simptoma. Dijabetikari obično trebaju pridržavati stroge dijetalne prehrane i redovito vršiti kontrole šećera u krvi da bi se spriječio napadaj svraba po noći.

Kako bi se spriječile recidivne epizode svraba po noći, vaš liječnik možda će vam preporučiti da nosite odgovarajuća donja rublja i ogrtač od prirodnih vlakana da biste održali dovoljnu razinu vlažnosti na kožnom području tijela koja su sklonija svrbezu. Također je važno da budete hidratizirani pićem puno vode; to ćemo omogućiti da vaša koža bude dovoljno hidratizirana i zdrava te time spriječiti nastanak svrabova po noćima.

Liječenje svrbeža kože po noći

Svrbež kože tijekom noći je čest problem koji utječe na mnoge ljude. U većini slučajeva, to je uzrokovano nekom vrstom alergijske reakcije ili atopijskog dermatitisa. Međutim, svrbež također može biti povezan s nekim drugim uzrocima, kao što su seboreja ili gljivične infekcije. Liječenje svrbeža kože po noći zahtijeva identificiranje uzroka i primjerenu terapiju.

Ako imate svrbež kože po noći, prva stvar koju trebate učiniti je posjetiti liječnika dermatologa za pregled i dijagnozu. To će pomoći utvrditi točan uzrok svrbeža i odrediti najbolji oblik liječenja. U nekim slučajevima, lijekovi mogu biti potrebni za ublažavanje simptoma i poboljšanje kvalitete vašeg života. Ako je potrebno, lijekovi se mogu dati u obliku tableta ili injekcija.

Lokalna terapija može se propisati da se olakšaju simptomi svraba. To može biti mast ili krema na bazi kortikosteroida ili ne-kortikosteroidnog antihistaminika za lokalnu primjenu na zahvaćeno područje kože. Također možete probati piling mrtvih stanica kože da biste olakšali svrbež i spriječili da postane gori.

See also  Što je parotidna žlijezda

Dodatne terapijske opcije mogu biti potrebne ovisno o određenom uzroku svraba, ali mogu uključivati ​​ultraljubičasto svjetlo ili fototerapija; metode upravljanja stresom; ili promjenama prehrane ako alergija na hranu postane glavni uzrok problema.

Prevencija je također važna za sprječavanje osipa i svraba po noći. Odrasli trebali bi se suzdržati od upotrebe alkohola, pušenja i jakih deterdženata jer oni mogu dovesti do alergija ili osipa na koži. Također biste trebali nositi lagane odjevne predmete napravljene od prirodnih materijala kako biste spriječili da se vaša koža iscrpi između rubova odjeće i dodatno pojačala osip ili srbenje.

U većini slučajeva, simptomi svrabe po noći mogu se uspješno liječiti pod nadzorom stručnog osoblja zdravstvenih radnika. Međutim, ako ste alergični na hranu ili druge proizvode, potrebno je pronaći alternativnu opciju da biste spriječili ponovnu ekspoziciju alergenima koji će dovest do akutnih reakcija

Prevencija svrbeža kože po noći

Noću, osobe s osjetljivom kožom mogu patiti od svrbeža. To je zbog činjenice da se tijekom noći luče hormone koji povećavaju suhoću kože. Osim toga, prašina i alergeni u kućanstvu mogu pogoršati stanje. Kako bi se spriječio svrbež, potrebno je uzeti neke preventivne mjere.

Prvo treba slijediti pravilan režim pranja. Tijelo se treba prati samo kad je to potrebno i vodom na sobnoj temperaturi, bez upotrebe deterdženata ili drugih proizvoda za njegu kože. Također je važno da se posebna pozornost posveti brijanju ili epilaciji područja lica i tijela jer će to pomoći u sprječavanju pilinga kože i alergija na sunce.

Osim toga, trebalo bi nositi odjeću od prirodnih materijala poput lanenog platna i pamuka kako bi se osiguralo da koža diše i ne dobiva prekomjernu vlagu. Također, preporuča se promatranje prehrane jer postoje neke vrste hrane koje su poznate po tome što mogu pogoršati stanje osjetljive kože. Na primjer, orasi, kravlje mlijeko, jaja i gluten mogu biti alergeni za neke osobe pa bi trebali biti isključeni iz prehrane ako postoji sumnja da su uzrok svrbeža kože.

See also  Što je tyrosur prašak

Konačno, redovito hidratiziranje važan je dio prevencije svrbeža kože po noći. Konzumiranje puno tekućine sprečava dehidraciju koja može dovesti do razvoja osjetljive kože i akni. Također možete isprobati različite proizvode za njegu lica i tijela poput ulja za tijelo i maske za lice kako biste spriječili dehidraciju i druge probleme sa suhom kožom.

Mogućnosti dugoročnog liječenja svrbeža kože po noći

Kada se osjećate kao da vam koža svrbi cijelu noć, možda pomislite da će se to brzo riješiti. Međutim, ako se simptomi ponavljaju, potrebno je potražiti stručnu pomoć. Dugoročno liječenje svrbeža po noći može biti uspješno ukoliko se postave odgovarajuća dijagnoza i ispravno tretiraju postojeći uzroci.

Kako bi se identificirali potencijalni uzroci, vaš liječnik će obaviti temeljit pregled te pratiti simptome prije donošenja dijagnoze. On će također provesti testove i otkriti infekciju ili alergiju koje mogu biti uzrok svrbeža po noći. Terapija obuhvaća lijekove protiv alergija, antifungalne i antibakterijske lijekove te supstance kojima se regulira imunitet. Osim toga, vaš liječnik možda će preporučiti promjenu prehrane ili uvođenje određenih hranjivih tvari za jačanje zdravlja kože.

Ako se utvrdi da je svrbež po noći prouzrokovan stresom ili depresijom, vaš liječnik će odabrati najprikladniji način liječenja. Mogu biti propisani antidepresivi ili psihoterapija za regulaciju emocija. U nekim slučajevima možda je potrebna i kombinacija oba tipa terapija da bi se postigli trajni rezultati i olakšao simptom svrbeža po noći.

U svakom slučaju, dugoročna strategija zahtjeva pravilnu dijagnozu, nadzor simptoma i pravilni pristup terapiji koji su adaptirani na individualne potrebe pacijenta. Ako ste primjetili promjenu na koži ili osjetite svrbež po noći, obratite se svom liječniku radi daljnjeg pregleda i savjetovanja o najprikladnim tretmanima za vas.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Revisit consent button
Close
Portal Informer Logo_white transparent
undefined
undefined
Portal Informer Logo_white transparent
Shares
Share This