Što je talijanska liga, pitanje je koje se često postavlja. Talijanska liga ili Serie A je najviša razina profesionalnog nogometa u Italiji i jedna od najjačih liga u svijetu. Liga trenutno ima 20 klubova, a igra se od rujna do svibnja.
Talijanska liga je nogometna liga u Italiji, u kojoj se takmiče 20 klubova. Ligu vodi talijanska nogometna federacija.
Sadržaj
Povijest talijanske lige
Talijanska nogometna liga postoji već dulje od jednog stoljeća. Prve sezone lige održane su 1898. godine, a natjecanje je počelo u travnju. Iako je liga postojala nekoliko godina, njezin prvi format koji je u obliku današnjeg poznat kao Serie A počeo je 1929. godine. Prva sezona Serie A sadržavala 18 momčadi, a svaka momčad igrala se protiv svake druge tri puta tijekom sezone – pobjednik utrke bio je momčad s najviše bodova na kraju sezone. Prva ekipa koja je osvojila naslov prvaka bila je Genoa iz 1893. godine, dok su prvi prvaci Serie A bili Ambrosiana Inter iz Milana iz 1930. godine.
Tijekom godina, talijanska liga se mijenjala i razvijala u međuvremenu. U 1950-ima broj momčadi koje sudjeluju u ligama varirao je od 16 do 18 timova, dok je 1960-ih broj momčadi bio fiksiran na 16 timova i tako ostao do danas. U 1980-ima često su se događale promjene u sustavu i pravilima utakmica, što je omogućilo da liga postane još brža i napetija za gledatelje diljem Italije. U 1990-ima timovi su počeli primati novac za pobjede i remi, što bi dovelo do još većeg intenziteta međusobnih utakmica.
Danas talijanska nogometna liga ima 20 momčadi koje se bore za naslov prvaka i osiguravanje mjesta u Europskoj Ligi sljedeće sezone. Ligu vodi Lega Calcio (talijanski nogometni savez), a natjecanje traje od rujna do lipnja sljedeće godine s jednom stankom tijekom prosinca i siječnja.
Struktura talijanske lige
Talijanska liga je jedna od najpopularnijih i najstarijih liga u Europi. Liga se sastoji od 20 klubova, koji se natječu za trofeje, posebno Scudetto i Coppa Italia. Svaki klub odigra 18 utakmica protiv svakog ostalog kluba u ligi u jednoj sezoni. Prvi i drugi tim na kraju sezone osvaja mjesto u Ligi prvaka, a treći i četvrti tim se plasiraju u Europsku ligu. Peti, šesti i sedmi plasman pripada Kupu UEFA-e, dok osamostali timovi dobivaju izravnu plasman u prvu rundu Kupa UEFA-e. Domaćini između dva susreta mogu biti odlučeni pomoću igre jedne domaćine. Postoje tri glavne strukture talijanske lige: Prva divizija (Serie A), Druga divizija (Serie B) i Treća divizija (Serie C). Prva divizija je najviša razina talijanskog natjecanja, a započinje svake godine početkom rujna ili krajem augusta. U prvoj diviziji igraju dvanaest timova iz tri skupine po četiri tima (nazvane “skupine”). Svi ti timovi igraju protiv svake druge ekipe unutar skupine 12 puta tijekom jedne sezone. Nakon toga uslijedi dodatnih šest utakmica protiv ekipa iz drugih skupina da bi se dobio pravi rezultat završne tabele za tu sezonu. Uz to, svaka skupina ima svoju posebnu postavljenost koja može biti podložna promjenama od strane Liginskog vijeća.
Druga divizija (Serie B) je sljedeći stupanj talijanske profesionalne nogometne strukture s trideset ekipa koje su podijeljene u dvije skupine po petnaest ekipa. Talijanski Drugi stupanj natjecanja počinje na samom početku rujna/kolovoza te traje sve do polovice lipnja/svibnja sljedeće godine.
Treća divizija (Serie C) obuhvaća tristoak ekipnih natjecateljskih jedinica podijeljenih u pet regionalnih ligâ: Legue Azurro, Legue Nazionale Dilettanti i tri regionalne ligâ: Legue Interregional A, B i C. Sve te ekipe djelomično su financirane od strane ministarstava sportova ili regionalnih vlasti te sudjeluju na regionalnom natjecanju započinjanom na samom početku rujna/kolovoza te traje sve do polovice lipnja/svibnja sljedećeg ljetnog måseca.
Konačno, postoje još neke niže razine talijanskog profesionalnog nogometnog natjecanja poput Regionalnih ligâ A – D, Promotions League itd., ali su one manje popularne od gore navedenih struktura talijanske lige.
Trofeji talijanske lige
Talijanska liga je jedna od najutjecajnijih i najpopularnijih nogometnih liga na svijetu. Od svojih početaka u 1890-ima, liga je postigla veliku popularnost i poštovanje širom svijeta. U ovom članku razmatrat ćemo trofeje koji su se dodjeljuju za pobjedu u talijanskoj ligi.
Najviši trofej talijanske lige je Serie A Coppa Campioni d’Italia (ili Coppa Italia za kraće). Ovo je jedinstveno srebrno trofejsko kršteno na kojem se nalazi prizor dolaska vitezova međusobno u borbi. Trofeji se dodjeljuje prvom mjestu na kraju sezone, a također se dodjeljuje i timu koji osvoji talijanski Kup.
Drugi trofeji talijanske lige su Scudetto i Supercoppa Italiana. Scudetto se odnosi na titulu prvaka koja se dodjeljuje timu sa najviše bodova na kraju sezone, dok Supercoppa Italiana predstavlja trofej postignut u utakmici između šampiona prve divizije (Serie A) i pobjednik Kupa Italije. Ova utakmica obično se igra u rujnu ili listopadu sljedeće godine nakon osvojenog naslova.
Treći trofeji talijanske lige su Coppa Italia za Prvu diviziju, Zlatna medalja za Prvu diviziju te Simbolična medalja za Prvu diviziju. Coppa Italia je trofejski pehar dodan timu koji osvoji talijanski Kup, dok Zlatna medalja predstavlja simbol šampionata za prvoplasirani tim Serie A. Simbolična medalja također označava prvoplasiranog tim iz Serie A, ali ne sadrži dragulje poput Zlatne medalje.
Svi ti trofeji predstavljaju uspon nagrade tražene od strane nogometne veličine koja obilježava titulu šampionata Italiji te obilježava uspon svake godine nove ekipe koja uspjeva osvojit titulu prvaka Talija.
Najuspješniji klubovi u talijanskoj ligi
Talijanska liga je jedna od najboljih i najpoznatijih na svijetu. Istorija talijanske lige je duga i bogata, a njeni klubovi su redovno prisutni na nivou Evrope. U ovom članku ćemo se fokusirati na neke od najuspješnijih klubova u talijanskoj ligi.
Svetski poznati Juventus iz Torina je jedan od najuspješnijih talijanskih klubova. Od 1907. godine, Juventus je osvojio 34 naslova prvaka Italije, što ga čini rekorderom među svim talijanskim klubovima. Osim toga, Juventus je osvojio 8 Kupa Italije i 3 Liga šampiona.
Inter Milan iz Milana također spada u vrh talijanskih klubova sa 18 osvojenih naslova prvaka Italije i 7 Kupa Italije. Osim toga, Inter je osvajač tri UEFA Kupa UEFA i tri Liga šampiona do sada. Inter je također bio uspješan u italijanskom Superkupu, osvojivši ga sedam puta do sada.
AC Milan se također može smatrati jednim od najuspješnijih talijanskih klubova sa 18 prvenstava Italija i 5 Kupova Italija do sada. Osim toga, AC Milan je dva puta osvajač Lige šampiona (1989/90 i 2002/03) i 5 puta osvajač UEFA Superkupa (1989, 1990, 1994, 2003 i 2007).
Napoli FC se može smatrati još jednim velikim igračem u talijanskoj ligi sa 2 naslova prvaka Italija (1986/87 and 1989/90) te 6 Kupova Italiane do sada. Osim toga Napoli FC je još dva puta bio finalista Lige šampiona (1988/89 and 1989/90) te jednom osvajač UEFA Superkup (2014).
Utjecaj talijanske lige
Talijanska liga ima dugogodišnju tradiciju i utjecaj na europski nogomet. Liga je poznata po svojoj tehničkoj igri, a mnogi igrači koji su stekli svoje vještine u talijanskim klubovima postali su vodeći u europskom nogometu. Talijanski klubovi također su uspješni na europskoj razini, a neki od najboljih trofeja osvojenih u posljednje vrijeme uključuju pobjede talijanskih klubova na Europskom prvenstvu i Ligi prvaka. Talijanska liga također ima značajan utjecaj na međunarodne transferne tržište, a mnogi igrači žele igrati u talijanskim klubovima da bi dobili priliku pokazati svoju vrijednost.
Talijanska liga također je važan izvor zarade za igrače i uprave. Mnogi igrači pregovaraju o visokim plaćama za prelazak u talijanske klubove, jer cilj je osigurati financijski sigurnost za sebe i svoje obitelji. Upravama se također nude velike plaće da bi privukli vrhunske menadžere koji će donijeti uspjeh timu. Talijanska liga također utječe na globalnu industriju boravka i putovanja, jer navijači dolaze iz svih dijelova svijeta da vide utakmice svoje nacionalne reprezentacija ili omiljenih klubova.
Talijanska liga ima vrlo jaku medijsku prisutnost koja omogućava milionima fanova diljem svijeta da prate utakmice i događanja vezana za ligu putem televizora, interneta ili društvenih medija. Ova prisutnost doprinosi popularnost talijanskih timova među navijačima diljem svijeta i čini da se Talijani osjećaju ponosno što mogu podržavati svoje timove van granica domovine.
0 Comments