Što je upala bubrega i koji su simptomi

by Oct 18, 2024Zdravlje0 comments

Upala bubrega je stanje koje se javlja kada dolazi do infekcije ili upale bubrega. Simptomi upale bubrega uključuju bol u leđima, mučninu, gubitak apetita, zimice i groznicu. Osim toga, moguće su i promjene boje urina, bol pri uriniranju i povećano mokrenje.

Upala bubrega je infekcija ili upala u jednom ili oba bubrega. Može biti uzrokovana bakterijama, virusima, gljivicama ili drugim parazitima. Simptomi upale bubrega obično uključuju bol u leđima, groznicu, slabost i mučninu.

Uzroci upale bubrega

Upala bubrega je stanje koje može biti uzrokovano bakterijama, virusima ili parazitima. Upala bubrega može biti akutna ili kronična i veoma je važno da se dijagnosticira i liječi na vrijeme. Za liječenje upale bubrega potrebno je znati uzroke i simptome kako bi se spriječilo napredovanje bolesti. Najčešći uzroci upale bubrega su infekcija uretre, infekcija mokraćnog mjehura, struvite ili oksalatne kamence, dijabetes mellitus, bolesti koštanog tkiva i imunološke bolesti.

Akutna infekcija mokraćnih puteva najčešća je kod žena zbog anatomskih razlika. Osobe s iskrivljenim ili suženim mokraćnim kanalima često pate od akutne upale bubrega i česte infekcije mokraćnih puteva. Struvitni i oksalatni kamenci mogu se stvarati uslijed prekomjerne apsorpcije minerala u crijevu ili uslijed metabolizma soli natrija. Osim toga, dijabetes mellitus također može dovesti do upale bubrega jer dijabetičari imaju visoki nivo glukoze u urinu što može izazvati razvoj bakterija. Bolest koštanog tkiva poput osteomijelitisa, tumora kostiju ili dislokacija zglobova mogu dovesti do razvoja upale bubrega jer te bolesti mogu blokirati protok urina. Imunološke bolesti poput sistemskog eritematoznog lupusa ili reumatoidnog artritisa također mogu dovesti do upale bubrega zbog autoimunih reakcija na unutrašnje organe.

Kod bolesnika s akutnom upalom bubrega obavezno je proći liječnički pregled te provjeriti analizu urina radi utvrđivanja prisutnih bakterija. Liječnik će složiti terapijskiji plan temeljen na simptomima i rezultatima testova te propisati odgovarajuće lijekove protiv infekcija, antibiotike ili antifungalne lijekove ovisno o vrsti infekcije i stupnju ozbiljnosti simptoma. U slučajevima da pacijent ima neki od navedenih oboljenja potrebno je propisati odgovarajuću terapijsku strategiju koja će prevenirati nove epizode upala bubrega.

See also  Što je aptv

Ukratko, navedenih nekoliko oboljenja predstavljaju veoma važne uzroke akutne i/ili kronične upale bubrega pa je veoma važno da se rano prepoznu simptomi te ispravno provedeno liječenje radi preveniranja napredovanja bolesti te sprečavanja eventualnih posljedica po zdravlje pacijenta.

Simptomi upale bubrega

Upala bubrega je stanje kada su bubrezi izloženi infekciji ili drugim štetnim utjecajima. Stanje se naziva i nefritis. Upala bubrega može biti akutna ili kronična, ovisno o tome koliko je dugo trajalo stanje. Simptomi upale bubrega mogu biti različiti za svaku osobu, ali obično uključuju groznicu, bolove u trbuhu, bolove u leđima i promjene u urinu.

Groznica je čest simptom upale bubrega. To je zato što imunološki sustav pokušava boriti protiv infekcije koja je potaknula ovu bolest. Groznica može biti vrlo visoka i može trajati nekoliko dana dok se stanje ne poboljša. Bolovi u trbuhu također su vrlo čest simptom i mogu se osjetiti u donjem dijelu trbuha ili bokovima. Ovi bolovi mogu biti vrlo intenzivni i lokalizirani na jednom području tijela.

Simptomi upale bubrega također mogu uključivati bolove u leđima, posebno na donjoj strani leđa ili na obje strane leđa ispod rebara. Ovi bolovi mogu biti vrlo intenzivni i lokalizirani na jednom području tijela. Također su prisutne promjene urina, poput povećane boje, mirisa ili okusa urina, ili promjenom namirnice koje urin sadrži.

Kronične upale bubrega mogu uzrokovati dugoročne simptome poput anemije, oticanja nogu i oticanja lica te napadaje gusenja zbog visokog krvnog tlaka. U težim slučajevima upala bubrega može dovesti do teške propadanja organizma i smrti ako se ne liječi odgovarajćim lijekovima i dijetama.

Komplikacije upale bubrega

Upala bubrega, ili pijelonefritis, može dovesti do različitih komplikacija ako se ne liječi na vrijeme. Neki od najčešćih su: cistitis, hidronefroza, akutna bubrežna insuficijencija i hronični bubrežni neuspjeh. Cistitis je upala mokraćnog mjehura i obično se javlja uz upalu bubrega. Hidronefroza je stanje koje se događa kada se zbog upale mokraćnog kanala povećava pritisak unutar bubrega i uzrokuje da postanu veoma veliki. Akutna bubrežna insuficijencija je stanje u kojem se zdravi dio bubrega smanjuje zbog oštećenja ili infekcije i to dovodi do akutne retencije mokraće. Hronični bubrežni neuspjeh je stanje u kom oba bubrega više ne funkcioniraju ispravno, što mogu da uzrokuju infekcije ili bolesti poput dijabetes melitusa ili hipertenzije. Ovo stanje postaje još ozbiljnije ako se dugo ignorira jer može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput srčanih aritmija ili srcane insuficijencije.

See also  Što su cink tablete

Kako bi se spriječile ove opasne komplikacije potrebno je liječiti upalu na vrijeme i poduzeti sve potrebne preventivne mjere da bi se spriječio rizik od recidiva. Ako ste već imali upalu bubrega potrebno je da pratite vaš liječnik pregledima i da slijedite njegova uputstva o tome šta treba raditi da biste ga spriječili da se ponovi.

Liječenje upale bubrega

Liječenje upale bubrega ovisi o stupnju bolesti i uzročnom čimbeniku. Uobičajeni cilj liječenja je ublažavanje simptoma, obnavljanje normalne funkcije bubrega i prevencija ponovnog nastanka upalnog procesa. Liječenje upale bubrega može obuhvatiti medicinske terapije i/ili kirurške zahvate.

Medicinska terapija obično uključuje antibiotsku terapiju, NSAID-ove (nesteroidni protuupalni lijekovi) i/ili diuretike za smanjenje otoka. Osim toga, propisani su odgovarajući lijekovi za smanjenje krvnog tlaka i/ili kontrolu glukoze, ovisno o prisutnosti ili nepostojanju bilo kakve Pridružene bolesti. Ako je uzrok bakterija, pacijent bi trebao piti puno tekućine da bi se olakšalo ispiranje infekcija iz mokraćnih putova. U teškim slučajevima mogu biti potrebni intravenski lijekovi ili antibiotici.

Kirurško liječenje može biti potrebno ako je upala bubrega prouzrokovana akutnom stazom mokraće koja trajno narušava mokraćni sustav. U tom slučaju možda ćete morati ukloniti štetne organizme i oporaviti funkciju bubrega pomoću posebnih operacija. U drugim slučajevima možda ćete trebati ukloniti nefrolitiazmu (bubrežne kamence) ili širenjem mokraćnih kanala.

Osim toga, preporučljivo je da pacijent držite ispravan unos hrane, pravilnu prehranu i redovito vježbanje da biste smanjili rizik od recidiva bolesti. Ljudske prehrane trebaju biti bogate biljnim proteinima te se preporuka da se bazira na svakodnevno jedenje povrća, voća, cjelovitih žitarica i dovoljne količine tekućine (6-8 čašica dnevno). Također je potrebno izbjegavati unos masnih hranom, solju i alkoholom jer to može dodatno otežati stanje bubrega.

See also  Što je urasla dlaka

Prevencija upale bubrega

Upala bubrega je bolest koja može biti vrlo opasna. Kako bi se spriječila ili otkrila na vrijeme, potrebno je pridržavati se određenih preventivnih mjera. Prvo i najvažnije, važno je pratiti svoje zdravlje i obratiti pažnju na sve simptome koji mogu ukazivati na upalu bubrega. To uključuje zdravu prehranu koja isključuje masnu hranu, slanu hranu i prekomjerni unos soli. Također bi trebalo izbjegavati konzumiranje alkohola jer to može izazvati dehidraciju, a to može dovesti do upale bubrega.

Redovite liječničke preglede također su od vitalnog značaja jer pomažu u ranom otkrivanju problema s bubrezima. Liječnici će propisati testove kako bi se utvrdilo da li postoje bolesti bubrega ili ne, te će propisati odgovarajući tretman ako je potrebno. Također je važno izbjegavati infekcije mokraćnog sustava jer one mogu biti puno teško liječiti ako se ne liječe na vrijeme. Ako ste bolesni, važno je piti puno tekućine radi pravilne hidratacije organizma.

Konačno, važno je obratiti pozornost na druge bolesti koje mogu uzrokovati upalu bubrega, poput dijabetesa i hipertenzije. Redovito pratite što unosite u organizam i pokušajte držati pod kontrolom druge bolesti kojima ste skloni. Za prevenciju upala bubrega potrebno je uskladiti se sa svim navedenim mjerama te redovito posjećivati liječnika radi provjere stanja vašeg zdravlja.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je visoki tlak

Visoki tlak ili hipertenzija je stanje u kojem je krvni tlak u arterijama koji cirkulira kroz tijelo visok. Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema ako se ne liječi. To može uključivati ​​bolesti srca, moždani udar i drugih problema sa bubrezima....

read more

Što je visoka temperatura kod djece 40

Visoka temperatura kod djece je vrlo ozbiljan zdravstveni problem. To je znak da su vaše dijete izloženo nekoj bolesti ili infekciji. Temperatura od 40°C ili više ukazuje da je dijete u opasnosti te da mu je potrebna hitna medicinska pomoć.Visoka temperatura kod djece...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This