Upala živca u vratu je stanje koje se javlja kada se jedan ili više živaca u vratu oštete ili istegnu. To može dovesti do ograničenja slobode kretanja, boli i druge neugodne simptome. Simptomi uključuju bol u vratu, otežano okretanje glave, glavobolje, bolove u ramenima, rukama i prstima te promene osjetljivosti kože.
Upala živca u vratu je stanje koje se događa kada se jedan ili više živaca u vratu izloži prekomjernom stresu ili ozljedi. To može dovesti do boli i / ili grčeva u različitim dijelovima tijela, ovisno o tome koji se živac upalio.
Sadržaj [hide]
Uzroci upale živca u vratu
Upala živca u vratu može biti uzrokovana različitim čimbenicima. Neke od najčešćih uzroka su dugotrajna izloženost nepravilnom položaju vrata, kao i prekomjerno opterećenje mišića vrata. Također, ozljede vratne kralježnice također mogu dovesti do upale živca u vratu. Može se pojaviti i prilikom povreda ramena, leđa ili glave. Ponekad stres također može biti jedan od glavnih uzroka. Kada je osoba pod stresom, mišići su napetiji nego inače i to može dovesti do upale živaca.
Drugi čimbenici koji mogu biti odgovorni za upalu živaca uključuju dugotrajno sjedenje ili stajanje na jednom mjestu, nepravilan položaj deska za rad, prekomjerno opterećenje mišića zbog pogrešnog pokreta te bolesti poput artritisa i multiple skleroze koja utječu na funkcioniranje živaca. Povremeno liječenje bolova koje se pojavljuju prilikom upale živca također može pomoći održavanju zdravlja.
Konzultacija s liječnikom je obavezna ako postoje simptomi poput jake boli u vratu ili ramena, osjetljivost na dodir ili trnce koja se proteže duž ruke. Liječnik će x-ray snimke koristiti za dijagnozu te ćemo preporučiti odgovarajući tretman protiv upale živca. U slučajevima gdje je potrebno, lijekovi protiv bolova mogu biti propisani da bi se olakšalo sindrom bola i napetost mišica smanjenja.
Simptomi upale živca u vratu
Upala živca u vratu je stanje koje može dovesti do bolova i drugih neugodnih simptoma. Može se pojaviti uslijed ozljede, infekcije ili stresa. Simptomi upale živca u vratu ovisit će o tome odakle počinje problem. Glavni simptomi upale živca u vratu su bol, slabošći i gubitak osjetljivosti.
Bol će se obično osjetiti u ramenima ili rukama. Ovaj tip boli može biti jako intenzivan, a ponekad može biti i „trnjenje” ili „štipanje”. Ukoliko ste zahvaćeni ovim stanjem, moguće je da ćete također imati i slabošći u nogama ili rukama. To često prati gubitak osjetljivosti, posebno na dlanovima i tabanima stopala.
Ponekad se javlja i mučnina, povraćanje ili nelagoda na području vrata i ramena. Također, moguća je i bol u glavi koja se prenosi na vrat. Kako bi se postigla maksimalna razina olakšanja od boli, važno je da se dijagnosticira tačna lokacija problema kako bi se primijenila odgovarajuća terapija.
Dijagnostika upale živca u vratu
Upala živca u vratu je stanje koje može izazvati niz simptoma, uključujući bol i smanjenu pokretljivost. Dijagnosticiranje upale živca u vratu može biti složeno zbog čitave mreže simptoma koje mogu biti prisutne. Kombinacija medicinskog pregleda, ispitivanja i laboratorijskih testova je obično potrebna za postavljanje dijagnoze.
Liječnik će obaviti pregled i pitati pacijenta o simptomima koji su se pojavili. Ovo će pomoći liječniku da odredi odgovarajuća ispitivanja i dalje dijagnostičke postupke. U nekim slučajevima liječnik možda zatraži da pacijent prođe MRI ili CT skeniranje kako bi se utvrdilo da li postoji oštećenje živaca ili druge abnormalnosti u regiji vrata.
Pored toga, liječnik možda traži da se obavi neurološki test, gdje se procijenjuju refleksi i funkcija motora, kako bi se utvrdile mogućnost oštećenja živaca. U nekim slučajevima lijekovi mogu biti potrebni za dijagnosticiranje upale živca u vratu, a to će pomoći liječniku da razlikuje određene stanja koja imaju slične simptome.
Lijekovi za dijagnosticiranje su obično propisani na temelju specifičnih podataka dobivenih medicinskim pregledom i ispitivanjima. U nekim slučajevima laboratorijski testovi mogu biti potrebni kako bi se provjerila koncentracija određenih elemenata u tijelu, poput hormona ili enzima, koja možda nisu normalna ako je prisutan upalni proces.
Kombinacija ovih postupaka omogućit će liječniku da postavi preciznu dijagnozu i predložiti adekvatno liječenje. Konvencionalni tretman upale živca u vratu obuhvaća fizikalnu terapiju, nošenje ortopedske potpore za vrat i oralne protuvirusne lijekove za smanjenje boli i otoka te snage mišića.
Liječenje upale živca u vratu
Upala živca u vratu je stanje koje može biti izuzetno bolno i smanjiti vašu mobilnost. Liječenje upale živca u vratu obično uključuje lijekove, fizioterapiju, masažu ili kirurško liječenje. Liječnik će obično odrediti program liječenja na temelju ozbiljnosti stanja i individualnih potreba pacijenta.
Lijekovi se obično koriste za smanjenje boli i upale zbog upalnog procesa. Možete biti propisani nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID), steroidne injekcije, mišićni relaksanti ili antikonvulzivne lijekove. U nekim slučajevima mogu se koristiti injekcije kortikosteroida radi smanjenja boli i upala.
Fizioterapija pomaže poboljšati opseg pokreta vrata i smanjiti bolove uzrokovane kompresijom živaca. Fizioterapeut će vam dati vježbe za jačanje mišića vrata, a također ćete možda morati napraviti ultrazvučne terapijske postupke za ublažavanje boli. Masažna terapija također može pomoći ublažavanju napetosti mišića, kao i bolnih simptoma.
U teškim slučajevima gdje su drugi postupci neuspješni, operativna intervencija je moguć način liječenja. Ova metoda se obavlja pod anestezom i možda ćete trebati nekoliko dana da se oporavite nakon operacije. Operacija bi trebala rastegnuti ili osloboditi napetost oko štipanog živca te eliminirati bol i druge simptome upale živca u vratu.
Kontrolirajte bol i druge simptome pomoću preporuka vašeg liječnika o pravilnom načinu rada i odmorite dovoljno da bi se vaš organizam oporavio od stresa svakodnevnog života. Uz pravilnu prevenciju, ljudima s upalom živca u vratu treba pružiti priliku da budu puno manji rizik od povratka istog stanja.
Prevencija upale živca u vratu
U vratu se nalaze nekoliko živaca koji povezuju mozak i ruke. Ako se ti živci zapale, osoba može osjetiti bolne simptome, poput boli ili slabosti u rukama. Stoga je važno znati kako se može spriječiti upala živaca u vratu.
Najbolja stvar koju možete učiniti je paziti na svoje držanje tijekom svakodnevnog života. Kada stojite, držite glavu izravno i ramena ravno. Pazite da ne savijate vrat prema naprijed ili prema strani dugo vremena jer to može dovesti do napetosti mišića i stezanja živaca. Također biste trebali izbjegavati previše savijanje glave prema naprijed ili natrag, uzimajući u obzir da držanje često utječe na mišićnu ravnotežu.
Redovito vježbanje također može pomoći u sprječavanju upale živaca u vratu jer potiče cirkulaciju i opušta mišiće. Fizioterapeut će biti u stanju dati preporuke o odgovarajućim tehnikama istezanja koje mogu pomoći opustiti mišićni spazam i smanjiti bol. Možete također probati masažne terapije koje bi pomogle opustiti mišićnu napetost i smanjiti bolove povezane s upalom Živca u vratu.
Konačno, ako su simptomi još prisutni, obavezno posjetite liječnika radi dijagnoze i daljnjeg liječenja. Lijekovi protiv bolova mogu biti potrebni za smanjenje boli, a lijekovi protiv upale također su dostupni za liječenje akutne upale Živca u vratu.
0 Comments