Bakterijske infekcije kože su stanje koje rezultira infekcijom bakterija na koži. Mogu biti izazvane nekoliko različitih vrsta bakterija, uključujući stafilokoke, streptokoke i Escherichia coli. Obično se prenose od osobe do osobe, ali mogu biti i skloništa u okruženju. Simptomi obično uključuju crvenilo, svrbež, oticanje i gnojni iscjedak.
Bakterijske infekcije kože su upalne bolesti kože uzrokovane bakterijama. Ove infekcije mogu biti lokalizirane ili šireće, a obično se liječe antibioticima. Simptomi bakterijskih infekcija kože uključuju crvenilo, oticanje, svrbež i gnoj.
Sadržaj [hide]
Uzroci bakterijskih infekcija kože
Bakterijske infekcije kože nastaju kada se bakterije, poput stafilokoka ili streptokoka, uđu u otvoreni ili oštećeni dio kože. To se može dogoditi putem rana ili ogrebotina, ali često se javljaju i bez prethodnog oštećenja kože. Neke od glavnih uzroka bakterijskih infekcija kože uključuju: nepravilnu osobnu higijenu, alergijske reakcije na lijekove i neadekvatno liječenje ranica i ogrebotina. Također, loša imunološka obrana također može dovesti do razvoja bakterijskih infekcija kože.
Nepravilna osobna higijena je jedan od glavnih čimbenika koji mogu dovesti do razvoja bakterijskih infekcija kože. Ako ne pratite pravilnu higijenu i redovito ne pranje ruku sapunom i vodom, postoji veća vjerojatnost da ćete biti izloženi mikroorganizmima koji mogu uzrokovati infekcije. Također, postoji povećani rizik od infekcije ako dijelite svoju kozmetiku i četkicu za zube s drugima.
Alergija na lijekove također može dovesti do pojave bakterijskih infekcija kože. Ljudi kojima je dijagnosticirana alergija trebali bi biti posebno oprezni s lijekovima koje koriste jer to može potencijalno izazvati stanje poput ekcema ili osipa na koži. Osip može biti vrlo upaljen te se mora brzo tretirati da bi se spriječila pojava bakterija.
Posebno je važno da se ranice i ogrebotine obrade ispravno da bi se spriječio razvoj bakterija. Ako nosite uske ili labave odjeću preko ranice, to može dovesti do pojačane vlage što potencijalno pogoršava problem jer okružena vlažna okolina djeluje kao savršeno okruženje za mikrobe da proizvedu nove generacije. Također, ako ste primili ozljedu neopranim predmetom ili objektom postoji veća vjerojatnost da ćete biti izloženi patogenim mikroorganizmima pa je stoga potrebno obraditi ranicu ispravnom metodom što prije.
Konačno, zdravstveno stanje svake osobe utječe na njen imunitet te time dolazi do smanjenog otpora organizma prema patogenim mikrobima pa se u tom slučaju pojačava mogućnost zaraze bakter
Simptomi bakterijskih infekcija kože
Bakterijske infekcije kože mogu uzrokovati različite simptome, kao što su upala, crvenilo i oticanje. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i osipi. Simptomi obično počinju postupno, ali se mogu brzo pogoršati. Obično se pojave u mjestima gdje je koža oštećena ili oslabljena. Na primjer, ako imate ogrebotinu ili čireve na koži, one su podložne bakterijskim infekcijama.
Najčešći simptom bakterijskih infekcija kože je crvenilo koje može biti popraćeno oticanjem i bolom na dodir. To je najčešći znak da se na tom području dogodila infekcija. Osim toga, možete dobiti i peckanje ili svrbež, što može biti znak da se bakterija razmnožava. Nekad se mogu pojaviti male bubuljice ili čirevi koji sadrže gnoj ili tekućinu.
U nekim slučajevima bakterijska infekcija kože može dovesti do groznice i drugih simptoma općeg lošeg zdravlja poput glavobolje i slabosti. U rijetkim slučajevima mogu se javiti teške alergijske reakcije poput anafilaksijskog šoka. Ako osjetite takve simptome, obratite se liječniku odmah.
Ako sumnjate da ste zarazeni bakterijskom infekcijom kože, obratite se liječniku za pregled i odgovarajući tretman. Liječnik ćete moći prepoznati vrstu bakterija uzrokovati infekciju i propisati adekvatan lijek za liječenje.
Dijagnosticiranje bakterijskih infekcija kože
Dijagnosticiranje bakterijskih infekcija kože obično uključuje pregled kod liječnika, kao i opću procjenu stanja i medicinsko ispitivanje. Liječnik će obično prvo provesti vanjski pregled na mjestu gdje postoji znak ili simptom kako bi se odredila upala. U tom slučaju, liječnik može proučiti izlučivanje i uzeti uzorak tkiva sa zahvaćenog područja radi daljnjeg dijagnosticiranja. Uzorak može biti poslan laboratoriju za mikroskopsko ispitivanje i analizu, a rezultati će se izrađivati da bi se dobio točan oblik infekcije. Tada se propisuju tretmani prema obliku infekcije, kao što su antibiotiki, imunoterapija ili lokalni lijekovi.
U nekim slučajevima, da bi se utvrdila točna vrsta bakterija, potrebno je provesti biološku dijagnozu. To uključuje proučavanje staništa bakterija na posebnom medijumu s posebnim hranjivim tvarima kako bi se odredilo vrsta patogenih mikroorganizama. Takav postupak traži vrijeme da bi se dobio rezultat i neke vrste bakterija mogu rasti prilično sporo pa je važno uspostaviti pravilnu dijagnozu što je brže moguće. Osim toga, možda ćete morati proći druge testove da biste utvrdili toksine proizvedene određenim mikroorganizmima ili prisutne alergene koji mogu biti uzrokovani određenom bolešću kožne infekcije.
U svakom slučaju, važno je razumjeti tip infekcije kože kako bi se propisali odgovarajući lijekovi i preventivne mjere s ciljem održavanja zdravlja kože. Ako imate simptome poput crvenila, oticanja ili gubitka osjetljivosti na području kože, otiđite liječniku što je prije moguće za dijagnosticiranje i tretman.
Liječenje bakterijskih infekcija kože
Liječenje bakterijskih infekcija kože obično uključuje korištenje antibiotika u obliku kreme ili tablete. Cilj liječenja je uništiti bakteriju koja uzrokuje infekciju i smanjiti simptome. Lijekovi za liječenje bakterijskih infekcija kože mogu se dobiti bez recepta ili na recept. Neke vrste antibiotika propisane za liječenje bakterijskih infekcija kože su eritromicin, gentamicin, cefaleksin, amoksicilin i trimetoprim-sulfametoksazol.
Ako se simptomi ne poboljšaju nakon nekoliko dana liječenja, trebate se posavjetovati s liječnikom da biste mogli promjeniti terapiju. Postoje i drugi načini liječenja bakterija na koži, poput upotrebe posebnih masti ili gelova koji sadrže benzoil peroksid ili salicilnu kiselinu. Također postoje oralni antibiotici koji se koriste za težu infekciju.
Osim toga, važna je pravilna higijena da bi se spriječio širenje bakterija i spriječila ponovna infekcija. To uključuje pranje ruku sapunom i vodom najmanje jednom dnevno, pranje odjevnih predmeta svaki put nakon što su nosili i redovito čišćenje mrlja na koži s alkoholnim otopinama ili antisepticima.
Prevencija bakterijskih infekcija kože
Koža je najveći organ u našem tijelu i, kao takva, izlažena je raznim vanjskim utjecajima. Bakterijske infekcije kože mogu se pojaviti zbog kontaminacije s nečistoćom ili oštećenjem kože. Prevencija bakterijskih infekcija kože može se provesti na različite načine.
Prvo, potrebno je održavati čistoću i higijenu. U tu svrhu treba svakodnevno prati ruke sapunom i toplom vodom te pripaziti da se što manje kontaminira koža s nečistoćama. Također bi trebalo nositi zaštitnu odjeću ako ste u dodiru s nečistim predmetima ili materijalima.
Drugo, potrebno je poštivati opća pravila zdravog načina života. To uključuje unos dovoljne količine hranjivih tvari i vitamina te redovitu tjelesnu aktivnost. To će pomoći jačanju imunološkog sustava i pomoći u sprječavanju bakterijskih infekcija kože.
Treće, važno je osigurati da su ranice ispravno obrađene i zacijelile što je prije moguće. Ako postoji prisutnost gnojnih lezija, potrebna su antibiotska terapija kako bi se spriječio razvoj bakterijske infekcije kože. Također se preporuča česta promjena sterilnih obloga radi pravilne brige o ranama.
Konačno, potrebno je slijediti savjet lokalnog dermatologa vezano uz prevenciju bakterijskih infekcija kože na temelju individualnih potreba pacijenta. Oni mogu dati savjet o tome što treba napraviti ako postoje simptomi upale ili druge znakove bakterijske infekcije kože te pomoći u odabiru najbolje metode liječenja ili preventivnih mjera za sprečavanje daljnjeg razvoja bolesti.
0 Comments