Tablete za razbijanje kamena u bubregu su lijekovi koji se koriste za liječenje bubrežnih kamenaca. To su obično lijekovi s aktivnim sastojcima poput uree, citrata ili fosfata. Tablete djeluju tako da razgrađuju velike kamene naslage, omogućavajući im da se otope ili ispere iz tijela. Neki ljudi mogu dobiti dobre rezultate s ovim tabletama, ali neki trebaju dodatne metode liječenja.
Tablete za razbijanje kamena u bubregu su lijekovi koji se koriste za liječenje bubrežnih kamenaca. To su lijekovi koji se uzimaju oralno i koriste se za razbijanje postojećih bubrežnih kamenaca u cilju olakšavanja njihovog izlučivanja mokraćom.
Sadržaj [hide]
Kako djeluju tablete za razbijanje kamena u bubregu?
Tablete za razbijanje kamena u bubregu, poznate i kao litotripsija, mogu biti učinkovit način za rješavanje problema s bubrežnim kamenjem. Litotripsija funkcionira tako da se posebne tablete ubacuju u bubreg gdje se one otopljavaju i stvaraju vibracije koje razbijaju kamen. U nekim slučajevima, liječnik može propisati upotrebu ultrazvuka ili laserske tehnike za postizanje istog rezultata.
Kada se tabletom proizvede vibracija, ova vibracija potiče mikroskopske čestice od kamena da se otpadnu od glavnog dijela i iscure preko urinarnog trakta. U većini slučajeva, treba nekoliko sesija ovih lijekova da biste dobili potpuno razbijenost kamena. Vrijeme trajanja sesija varira od jednog do dva sata, a nakon toga lijekovi se uklanjaju iz tijela.
Unatoč tome što je litotripsija najčešći oblik liječenja bubrežnih kamenaca, postoje i druge opcije liječenja, uključujući operaciju laparoskopom, koja će ponekad biti potrebna ako je veliki dio bubrežnog kamenca prevelik za litotripsijske tablete da ga razbiju.
Nuspojave tableta za razbijanje kamena u bubregu
Tablete za razbijanje kamena u bubregu mogu biti vrlo učinkovite, ali također mogu donijeti nuspojave. Iako se većina nuspojava smatra blagim, one se ne smiju zanemariti. Najčešće nuspojave uključuju: bol u trbuhu, proljev, mučninu, grčeve i alergijske reakcije.
Bol u trbuhu je jedna od najčešćih nuspojava lijeka za razbijanje kamena u bubregu. Može biti blaga do umjerena i trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Bol se može pojačati ako pacijent izvršava fizičke aktivnosti ili ima napade kašljanja ili kašlja. Ako se bol povećava ili traje duže vrijeme, pacijent bi trebao obavijestiti svog liječnika.
Proljev je još jedna česta nuspojava tableta za razbijanje kamena u bubregu i može biti prisutan od prvog dana liječenja. Proljev se obično smatra blagim i obično nestaje nakon kraćeg vremena stanke od lijeka. Međutim, ako proljev traje duže vrijeme ili postane ozbiljan, potrebno je savjetovanje s liječnikom.
Mučnina i grčevi također su česte nuspojave tableta za razbijanje kamena u bubregu i često su povezani s povraćanjem. Obično su blagi i obično nestaju unutar nekoliko sati stanke od lijeka. Ako simptomi postanu ozbiljni ili traju duže vrijeme, potrebno je savjetovanje s liječnikom da bi se utvrdila mogućnost drugih bolesti.
Alergijske reakcije su manje česte nuspojava tableta za razbijanje kamena u bubregu i obično su blage do umjerene težine. Simptomi alergija mogu biti crvenilo kože na mjestima primitka lijeka, edem lica te osip na koži i oticanje grla što dovodi do otežano disanja te ponekad gubitak svijesti (anafilaksija). U slučajevima alergija hitna medicinska pomoć treba pozvati što prije prema uputama lokalne Hitne službe spašavanja (HSS-a).
Koji lijekovi se mogu koristiti za razbijanje kamena u bubregu?
Korištenje lijekova za razbijanje kamenja u bubregu je jedna od najčešćih metoda liječenja. Ova tehnika se naziva litotripsija i sastoji se od unošenja ultrazvučnih valova u bubreg kako bi se razbili kamenje. Lijekovi se također mogu koristiti u ovom postupku. Lijekovi za razbijanje kamenja u bubregu mogu biti nefrotoksični ili nefrolitični. Nefrotoksični lijekovi su oni koji utječu na bubrežnu funkciju i povećavaju propusnost bubrežnih membrana, što olakšava oslobađanje kamenca iz bubrega. Međutim, ti lijekovi imaju nuspojave, pa stoga moraju biti pažljivo odabrani. Nefrolitički lijekovi su oni koji smanjuju gustoću urina bez utjecaja na bubrežnu funkciju i olakšavaju otapanje i izlučivanje kamena iz bubrega. Istina je da postoje i druge metode liječenja, poput operacija, što može biti potrebno ako su veliki ili tvrdi kamenci prisutni. Međutim, litotripsija s lijekovima za razbijanje često je najbolji pristup za pacijente s manjim i mekanim uratnim kamenjem.
U svakom slučaju, prije primjene bilo kojoj vrsti lijeka potrebno je provesti detaljan pregled pacijenta i isključiti bilo kakve alergija ili interakcije s drugim lijekovima. U obzir treba uzeti i dozu određenog lijeka, vrijeme trajanja tretmana te potrebne preporuke o prehrani pacijenta tako da se postigne što veća učinkovitost terapija usmjeravanog na razbijanje uratnih konkretnih masa u bubrezima.
Liječenje kamenja u bubregu
Liječenje kamenja u bubregu je različito i ovisi o veličini, obliku i stupnju započinjanja. Najbolji način liječenja je prevencija, što uključuje pravilnu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost. Pacijenti trebaju slijediti određeni režim pića koji pomaže u smanjenju stvaranja kamenaca. Također, lijekovi se mogu propisati za smanjenje kiselosti urina i za zaustavljanje formiranja kamenca.
Kirurško liječenje je također opcija za one pacijente s velikim ili višestrukim kamenjem u bubregu. Postoje razne tehnike, od jednostavnih do složenih, da bi se izbrisali bubrežni kamencici. U težim slučajevima možda ćete morati biti hospitalizirani najmanje nekoliko dana nakon operacije da biste se potpuno oporavili. Alternativne metode liječenja, poput ultrazvuka, laserske terapije ili litotripsije (udaranjem), mogu se primjenjivati za neke vrste bubrežnih kamenaca.
Konzervativno liječenje možete dobiti ako imate manji broj malih bubrežnih kamenca ili ako vam je dijagnosticirana akutna bubrežna bolest. Sastoji se od upotrebe analgetika za smanjenje boli i antibiotika da bi se spriječio razvoj infekcije mokraćnog sustava (UTI). Također ćete biti upozoreni da povećate unos tekućine radi povećanog uriniranja i poticanja probavljanja mokraćnih soli.
Kamenje u bubregu: preventivne mjere
Kamenje u bubregu je česta pojava koja se može spriječiti promjenom prehrambenih navika. Da bi se spriječila pojava kamenaca u bubrezima, potrebno je redovito unositi dovoljno tekućine, konzumirati namirnice bogate magnezijem i kalcijem, a istovremeno smanjiti unos soli. Također, potrebno je izbjegavati prekomjernu tjelesnu aktivnost i održavati zdravu tjelesnu težinu. Preporuča se jesti više namirnica bogatih vlaknima poput žitarica, povrća i voća. Konzumacija alkohola i duhana treba biti strogo ograničena ili izbjegavana.
Ako ste već bolesni od kamenca u bubregu, liječnik će vam preporučiti odgovarajući lijek za sprečavanje pojave novih kamenaca. U nekim slučajevima potrebna je operacija da bi se uklonili postojeći kamenci. Redoviti liječnički pregledi su važni za rano otkrivanje bolesti i njenog liječenja. U slučajevima gdje je rizik od stvaranja bubrežnih kamenaca visok, liječnik može preporučiti preventivnu terapiju za smanjenje rizika od stvaranja novih kamenaca.
Preventivne mjere protiv stvaranja bubrežnih kamenaca vrlo su važne jer se mogu spriječiti teški simptomi povezani sa ovim oboljenjem. Osiguravanje pravilne prehrane, regularnog unosa tekućine i redovitih liječničkih pregleda bitna su mjera za sprečavanje stvaranja bubrežnih kamenaca.
0 Comments