Što su zubi? Zubi su tvrdi, bijeli organi koji nam pomažu da žvačemo i gutamo hranu. Raspored zubi je različit u odraslih osoba i djecu. Odrasli imaju 32 zubi, dok djeca imaju 20. Zubi su sastavljeni od kosti, živčanih vlakana i hrskavice. Njihov glavni zadatak je da razbiju i štite hranu prije nego što se guta.

Zubi su tvrde stanice u ustima koje služe za žvakanje, grickanje i preradu hrane. Zubi se sastoje od tvrde vanjske ljuske zuba – cakline, i unutarnjeg dijela zuba – dentina. Također postoji mekano tkivo poznatije kao desni koje oblažu zube.

Struktura zuba

Zubi su sastavljeni od nekoliko različitih dijelova. Glavni dio zuba je korijen, koji se nalazi između donje i gornje vilice i čvrsto veže zube na mjesto. Zubi također imaju krunu, koja je iznad gornje vilice i vidljiva je u ustima. Kruna sadrži tvrdu vanjsku ljusku poznatu kao caklina koja štiti zub od oštećenja. Isto tako, unutar cakline postoje rupice i druge šupljine poznate kao šupljine zuba, koje mogu biti punjene s amalgamom ili plombom. Postoji još jedan dio zuba pod caklinom – dentin – koji okružuje živčane stanice u zubima.

Unutar dentina se nalazi jezgra zuba, a to je masa bijele ili svijetle smeđe boje koja okružuje živčane stanice i vlakna vezivnog tkiva. Ova masa sadrži mineralne soli i proteine ​​koji pomažu oblikovati strukturu i čvrstoću zuba. Najmanji dio strukture zuba je pulparna jama, koja se nalazi u centru jezgre zuba te sadrži živce i vaskularne stanice.

Svaki dio strukture zuba igra važnu ulogu u pravilnom funkcioniranju zubnih mehanizama te pruža potrebnu snagu da prenese silne pritiske usne šupljine na hranjenje. Zube treba redovito čistiti da bi se spriječilo nakupljanje bakterija i održala dobra oralna higijena. Također trebate redovito posjetiti stomatologa da bi provjerili da li postoje problemi s vašim zubima i da bi se spriječila ozbiljnija oštećenja ili bolesti desni.

See also  Što je jezik

Faze razvoja zuba

Razvoj zuba u odraslih osoba je složen proces koji se može podijeliti u nekoliko faza. Prva faza je širenje i razvijanje korijena. U ovoj fazi, mlade stanice se šire i stvaraju nove dijelove korijenog sustava. Kada se to dogodi, zub počinje rasti prema gore i postaje vidljiv izvana. Druga faza razvoja zuba je formiranje glave zuba. U ovoj fazi, mladi zub postaje snažniji i čvršći, a ljudska oklopnica se oblikuje u oblik glave. Zubi također postaju žutiji i sve više počinju izgledati poput odraslih zuba. Treća faza razvoja zuba je mineralizacija tvrdog tkiva. U ovoj fazi, mineralne soli se akumuliraju iz tkiva okolo, čime se jača caklina koja štiti zube od mikroorganizama i bolesti desni. Ova faza može potrajati dugo jer je proces mineralizacije dugotrajan, ali je važan da bi se osiguralo da naši zubi budu jaki i trajni.

Na kraju, četvrta faza razvoja zuba je formiranje ljušture površine same glave. U ovoj fazi bakterijska ploča počinje smanjivati površinu glave dok biološki materijali poput proteina oblažu ljušturom na površini. Ljuštura omogućava da se na površini glave nakuplja štetna bakterija koja može dovesti do bolesti desni ili gubitka zuba.

Razumijevanje ovih četiri stadija razvoja zuba važno je jer nam omogućava da donesemo odluke koje će nam pomoći da sačuvamo svoje dentalno zdravlje. Na primjer, redovito četkanje i pranjenje desni potrebno je da bi se spriječilo nakupljanje bakterija na ljušturi glave te da bi se osiguralo dugotrajan održavan dentalnog zdravlja bez problema sa bolešćima desni ili gubitka zuba.

Što se događa ako ne brinemo o zubima?

Ako se ne brinemo o zubima, možemo imati različite probleme s njima. Prvenstveno, može doći do karijesa. To je kada bakterije u ustima proizvode kiseline koje uništavaju zubnu ljusku i veoma često dovode do zuba koji su pokriveni pukotinama i oštećenjima. Karijes može biti bolan i često zahtijeva liječenje poput plombiranja ili uklanjanja zuba. Također, nebriga o zubima može dovesti do gingivitisa, upale desni koja se manifestira crvenilom, oticanjem i krvarenjem. Gingivitis je obično rezultat akumulacije plaka na desni i može biti vrlo bolan ako se ne liječi. Ako se gingivitis ne liječi na vrijeme, to može dovesti do periodontitisa, još težeg stanja upale desni u kojem je vezivo oko zuba uništeno. Ovo stanje ugrožava usne šupljine i možda ćete morati da izgubite svoje zube. Stoga je veoma važno da redovno posjećujete stomatologa radi pregleda i da redovno čistite svoje zube da biste spriječili ove probleme.

See also  Što je abrakadabra

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je zolja

Što je zolja je staro šibensko oružje koje se može vidjeti u većini muzeja u Hrvatskoj. To je osobito oblik granate koja se koristi u višenamjenskim okolnostima, od obrane do napada na neprijatelje. Zolja je tradicionalno bila napravljena od drva i metala i nastala je...

read more

Što su zlatne poluge

Što su zlatne poluge? Zlatne poluge su tehnika koja se koristi u investiranju da bi se postigao dugoročni uspjeh i stabilnost. To je strategija koja se temelji na principu balansiranja između sigurnih i rizičnih investicija, omogućavajući vam da postignete optimalnu...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This