Što je bijela djetelina je tradicionalno jelo porijeklom iz Slavonije, u Hrvatskoj. To se obično kuha od djeteline, mesa i začina i servira s kuhanim povrćem. Ovaj recept je prvi put spomenut tijekom 19. stoljeća, a uglavnom se konzumira zimi.
Bijela djetelina je vrsta biljke koja pripada obitelji konopljika. To je godišnja biljka čiji cvjetovi i listovi imaju bijelu boju, a plodovi su u obliku oraha. Bijela djetelina se koristi u medicini za liječenje mnogih stanja, uključujući alergije, astmu, bronhitis i prehlade.
Sadržaj
Botanički opis bijele djeteline
Bijela djetelina (Cicer arietinum) je višegodišnja biljka iz porodice mahunarki. Raste u obliku grma ili malih stabala, te može narasti do visine od 40 cm. Ima široke, uske i usko ovalne listove, koji su tamnozeleni sa srebrenim cvjetovima. Cvjetovi su uski i gusti, a jajoliki plodovi mogu biti dugi do 2 cm i široki do 5 mm. Bijela djetelina se razmnožava sjemenom koje se skuplja u kasnu jesen.
Bijela djetelina je zdrava hrana koja sadrži puno proteina, vitamina B i minerala poput kalcija, fosfora i magnezija. Plodovi sadrže također antioksidante poput kvercetina i rutin te preporučuje se da se jedu svježe ili sušene. Sjeme bijele djeteline također se može prerađivati za proizvodnju ulja za prehranu zdrave hrane ili za proizvodnju namirnica poput humusa.
Uzgoj Bijele Djeteline
Bijela djetelina je jednogodišnja biljka koja se uzgaja u mnogim dijelovima svijeta. Uobičajene sorte su vrlo otporne na bolesti i štetočine, pa je relativno jednostavno uzgajati ih. Ova biljka voli sunčano vrijeme, pa se preporučuje da se sadi na suncem obasjanom mjestu. Također, mora biti na mjestu s dobrim odvodom, stoga se preporuča da se bijela djetelina sadi na nagibima ili brdima. Biljka preferira duboke tla bogata hranjivim tvarima. Preporučljivo je mešanje organskih materija sa zemljištem kako bi se poboljšala struktura zemljišta i povećala rast biljke. Kada sadite bijelu djetelinu, potrebno je postaviti četiri do pet sjemenki u svaku jamicu i ostaviti oko osam centimetara između njih. Nakon toga, potrebno je posuti zemlju preko svoje sjemenke i prskati da bi se zadržala vlažnost zemljišta. Redovito zalijevanje treba obaviti svaki dan u prvim trenucima rasta korijena biljke. U periodu cvatnje trebate presaditi bijelu djetelinu u veće posude ili lonce kako bi se omogućila bolja cirkulacija vazduha i prostora za kretanje korijena. Kada su plodovi gotovi, možete ih početi beriti prije nego što postanu previše mekani ili ljuštiti. Uglavnom, ako slijedite ove smjerove, možete uspješno uzgajati bijelu djetelinu bez problema.
Koristi od bijele djeteline
Bijela djetelina je divna biljka koja donosi brojne koristi. Prvenstveno, bijela djetelina ima različite ljekovite uloge. Nalazi se u mnogim ljekovitim preparatima za liječenje bolesti disanja, upale grla i prehlade. Također se koristi za liječenje bronhitisa i astme, jer sadrži antioksidante koji pomažu u suzbijanju simptoma.
Bijela djetelina također ima blagotvoran učinak na jetru, bubrege i probavni sustav te pomaže regulirati razinu šećera u krvi. Također se smatra da može pomoći osobama s visokim krvnim tlakom i poboljšati cirkulaciju.
Bijela djetelina je bogata vitaminima A, C i E te mineralima poput magnezija, željeza i cinka. To čini izvrsnu prehrambenu namirnicu koja je idealna za dodavanje raznolikosti prehrani i osigurava da tijelo dobiva sve potrebne nutrijente. Kad se jede svježe, bijela djetelina ima slatkast okus s malo gorke arome te može biti dodana u salate ili smoothie-jeve.
S obzirom na to da bijela djetelina sadrži antikarcinogene spojeve, ona je smatrana jednom od najboljih biljaka za prevenciju raka. Ova biljka štiti stanične membrane od oštećenja te može djelovati protiv slobodnih radikala koji su odgovorni za početak stvaranja tumorskih stanica.
Medicinska svojstva bijele djeteline
Bijela djetelina je biljka koja se često koristi u herbalističkoj medicini. To je zbog njenih ljekovitih svojstava, koje se mogu koristiti za liječenje različitih bolesti. Glavna medicinska svojstva bijele djeteline su: antiseptik, antiinflamatorni i antispazmodik.
Antiseptik svojstva bijele djeteline su vrlo korisna za one koji pate od infekcija kože, dišnih puteva i gastrointestinalnog trakta. To može biti učinkovito sredstvo za liječenje upalnih bolesti i infekcija dišnih puteva poput bronhitisa. Također je učinkovito protiv infekcija kože poput akni, lišajeva i gljivica.
Antiinflamatorna svojstva bijele djeteline također su vrlo važna za one koji imaju bolove u mišićima ili zglobovima. To može biti efikasno u liječenju artritisa i drugih upalnih oboljenja. Također je odlično sredstvo protiv bolova u leđima ili vratu, a također može biti odličan način da se smanje menstrualne grčeve ili bolovi što je čest slučaj sa PMS-om.
Antispazmodni učinak bijele djeteline također se smatra vrlo korisnim za neke zdravstvene probleme poput probavnih poremećaja, gastrointestinalnog napetosti i hipertenzije. To možete piti kao čaj ili ga dodati u salate i jela da bi se postigla maksimalna potencija njenih blagotvornih efekata.
Kako se koristi bijela djetelina?
Bijela djetelina je obilježje mnogih mediteranskih jelovnika i ima mnogo različitih načina korištenja. Konzumira se sirovo, tako da se dodaju salatama ili uz dodatak vina i biljnih ulja. Također se može kuhati u juhama ili pireima s dodatkom luka, češnjaka, peršina ili maslaca. Bijela djetelina je savršena za prženje i pečenje s nekim od omiljenih začina i začinskih biljaka. Može se koristiti u tikvicama, palačinkama ili ispraznim punjenim tijestima. Također se može kombinirati s morskim plodovima ili mesom, što čini obrok još više ukusnim.
Bijela djetelina je bogata vitaminom C te sadrži puno dijetalnih vlakana, što čini idealnom namirnicom za prehranu pravilnom prehranom. Bogata je proteinskim hranjivim tvarima te sadrži fosfor, magnezij i željezo. Također sadrži beta-karoten, koji je odličan antioksidans. Bijela djetelina može biti odlično rješenje za one koji žele postati vitkiji jer je vrlo niskokalorična namirnica koja pruža puno hranjivih tvari po maloj energiji.
Budući da bijela djetelina ima mnoge prednosti za zdravlje, prilično je lako pronaći načine da se uklopi u raznovrsnu prehranu. Možete ga dodati salatama ili juhama za veću nutritivnu vrijednost obroka ili isprobati neke nove recepte s bijelom djetelinom kako bi olakšali vašu prehranu i osigurali da ste dobivali adekvatne hranjive tvari svaki dan. U svakom slučaju, bijela djetelina bi trebala biti uključena u vaš jedinstven plan prehrane jer nudi mnoge nutritivne prednosti bez puno energija!
0 Comments