Što je odvajanje otpada je postupak razdvajanja otpada na različite frakcije, kako bi se oni mogli reciklirati ili zbrinuti na način koji je što učinkovitiji i održiviji. Odvajanjem otpada se sprječava njihovo bacanje u okoliš, čime se smanjuju negativni utjecaji na zdravlje ljudi i okoliš.
Odvajanje otpada je postupak razvrstavanja otpadnih materijala u odvojene vrste, tako da se oni mogu dalje koristiti ili odgovarajuće obrađivati. Cilj odvajanja je smanjenje količine nekorištenih materijala i spriječavanje zagađenja životne okoline.
Sadržaj
Razlozi za odvajanje otpada
Odvajanje otpada je značajno zbog toga što pomaže u smanjenju količine smeća koja se odlaže na odlagališta. Također, omogućuje da se materijali koji se mogu ponovno koristiti, recikliraju ili prerade u nove proizvode. Odvajanje otpada također pomaže u smanjenju emisija štetnih plinova, poput ugljičnog dioksida i metana. To također povećava sigurnost okoliša jer omogućuje da se opasni materijali usmjere na poseban način, što ima za cilj ograničavanje štetnih utjecaja na okoliš.
S pravilnim odvajanjem i recikliranjem materijala može se smanjiti potrošnja energije i resursa potrebnih za proizvodnju novih proizvoda. Primjerice, reciklirani papir često troši manje energije nego novi papir i uzrokuje manji utjecaj na okoliš, jer je potrebno manje drva da bi se proizveo isti volumen papira. Također, stvaranje nove ambalaže ili novih proizvoda često uključuje dodatne kemikalije i tehnološke postupke koji mogu biti štetni po okoliš.
Konačno, ciljano odvojenim otpadom lakše je upravljanje smećem. Na primjer, materijali kao što su plastika i staklo mogu biti lakši za transport ako su pravilno odvojeni i imat ćete manji problem sa skladištenjem otpadnih materijala ako su razvrstani prema vrstama. Ovo također može smanjiti troškove skladištenja jer vi ne morate biti briga o skladištenju velikih količina netretiranih smeća.
Kategorije otpada za odvajanje
Kako bi se očuvala zdrava okolišna ravnoteža, odvajanje otpada je ključni dio ekološke pravilnosti. Postoje različiti tipovi otpada, a njihovo odvajanje mora biti redovito obavljeno. U Hrvatskoj postoje četiri glavne kategorije otpada koje se moraju odvajati: papir, plastika, staklo i metal.
Papir je jedna od najvažnijih kategorija koja se mora odvajati jer se može ponovno iskoristiti na mnogo načina. Papirne vrećice, kartonske kutije i novine svi su primjeri papira koji se mora reciklirati.
Plastika obuhvaća sve vrste plastičnih ambalažnih materijala poput flašica i vrećica za spremanje hrane. Plastika je važna jer je otporan materijal te se može dugo čuvati i ponovno iskoristiti u proizvodnji drugih proizvoda.
Staklo se također može reciklirati i ponovno iskoristiti. Flakoni za boce, čepovi i staklene boce svi su primjer stakla kojeg treba reciklirati. Staklo ne gubi svoja svojstva tijekom recikliranja pa ga lako možemo ponovno upotrijebiti u mnogim aplikacijama.
Metal je još jedna važna vrsta otpada koja treba odvojena. Primjerice, limenke ili metalne boce mogu se reciklirati i iskoristiti u proizvodnji novih proizvoda. Metal ne gubi svoja svojstva tijekom recikliranja pa je njegova upotreba još jednom moguća bez ikakve štete okolišu.
U Hrvatskoj postoji veliki broj redovitih akcija za odvajanje otpada u skladu sa navedenim kategorijama. Svaki građanin trebao bi poznavati ove kategorije te pridržavati se propisa o odvojenom prikupljanju otpada radi očuvanja našeg okoliša i zdravog života zajednice.
Načini odvajanja otpada
Odvajanje otpada je vrlo važno za očuvanje okoliša. Postoje različiti načini odvajanja otpada koji se mogu primijeniti u cilju smanjenja količine miješanog otpada. Tehnike odvajanja otpada uključuju selekciju, reciklažu i kompostiranje.
Selekcija je proces koji vam omogućuje da odvojite različite vrste otpada i spremite ih za daljnju obradu ili reciklažu. To je jednostavan način da se smanji količina miješanog otpada koja se mora zbrinuti na konvencionalni način. Također može pomoći da se čak i veći dijelovi mogu obnoviti ili reciklirati, što će smanjiti uporabu novih resursa u proizvodnji novih proizvoda.
Recikliranje je postupak u kojem se stari materijali prerađuju u nove materijale ili proizvode. Ovi materijali mogu biti papir, plastika, metala, stakla itd. Reciklirani materijali mogu se ponovno upotrijebiti za proizvodnju istih ili sličnih proizvoda bez potrebe da se upotrijebi dodatna energija i resursi. Reciklirano staklo može ponovno postati staklo, a reciklirana plastika može postati nova plastična ambalaža ili čak tekstilni materijali.
Kompostiranje je postupak razgradnje organske tvari (poput hrane i drveta) u neorgansku supstancu (gnojivo). Gnojivo nastalo ovim procesom može biti korišteno za povećanje produktivnosti tla, što omogućava bolji usjev biljaka bez potrebe za dodatnom uporabom kemikalija za gnojenje tla.
Prednosti odvajanja otpada
Odvajanje otpada ima brojne prednosti za okoliš i zdravlje ljudi. Kao prvo, odvajanje otpada smanjuje količinu smeća koja se šalje u deponije, pružajući priliku da se reciklira i koristi ponovno. Reciklaža materijala poput papira, stakla, plastike i drveta smanjuje potrebu za ekstrakcijom novih prirodnih resursa iz Zemlje. Zbog toga će doći do manjeg utjecaja na okoliš od strane industrijskih aktivnosti.
Također, uz pravilno odvajanje otpada postoji manji rizik zagađenja tla, voda i zraka. Otpadni proizvodi mogu sadržavati opasne kemikalije ili biološke tvari koje mogu biti štetne za ljude i okoliš ako se ne pravilno uklanjaju. Korištenjem programa odvojenog sakupljanja otpada, te opasne tvari se mogu izolirati i eliminirati, smanjujući rizik nastanka štetnih emisija.
Konačno, programi odvojenog sakupljanja otpada mogu pomoći u održavanju čistoće javnih mjesta i poboljšati općenito stanje okoliša. To može biti posebno korisno u gradovima s višim stopama zagađenja zraka ili one gdje je većina prostranih područja prekriveno smećem. Programom odvojenog sakupljanja otpada postat ćemo svijesni važnosti reciklaže i pravilnog čuvanja okoliša te ćemo napraviti bolji svijet za budućnost.
Kako početi s odvajanjem otpada?
Odvajanje otpada je važno za očuvanje okoliša. To nije samo bitno za postizanje trajnog razvoja, već je i obveza po Zakonu o gospodarenju otpadom. Prvi korak u odvajanju otpada je poznavanje vrsta otpada i njihovo pravilno sakupljanje. Postoje četiri glavne kategorije: biorazgradljivi, reciklirani, opasni i ostali.
Biorazgradljivi otpad se sastoji od organskih materijala kao što su ostaci hrane, papir, drvo i biljke. Takav se otpad može kompostirati ili se može koristiti za proizvodnju biogoriva. Reciklirani otpad uključuje papir, staklo, plastiku i metal. Treba ga posebno odvojiti da bi se mogla provesti procedura recikliranja. Opasni otpad uključuje lijekove, boje i kemikalije koje treba posebno skupiti pa čak i zbrinuti u posebnim centrima za recikliranje. Ostali su obični smećni otpadovi koji se ne mogu reciklirati ili biopreraditi te su stoga potrebne specifične metode zbrinjavanja takvog smeća.
Kako biste mogli pravilno odvojiti sve vrste smeća potrebna vam je spremnica koja ima barem četiri rupe: jednu rupe za biorazgradive predmete; drugu rupe za papir; treću rupe za plastiku/metal/staklo i četvrtu rupe koja služi za skupiti opasni smeći te ostale predmete kojima ne možemo pridružiti niti jednu od prethodnih namjenjenih rupica u spremnici.
Kad ste već osigurali potrebne spremnike sada je vrijeme da osmislite sustav skupljanja otpada radi pravilnog odvojenja istih. Postavite spremnik na mjesto gdje ćete ga moći lako dohvatiti te označite svaku rupe na spremniku da biste potencijalnim suradnicima olakšali prepoznavanje svake vrste smeća.
Konačno, trebalo bi naglasiti važnost informacija suradnicima o tome što se smatra biorazgradivim materijalom (hrana), što treba reciklirati (plastika/metal/staklo) te što su opasni predmeti (kemikalije). Također bi trebalo pokrenuti inicijative poput edukacija u školama radi jačeg utvrđivanja postojanosti takvih programa u okolnim područjima.
Odvajanje otpada je važna temeljna mjerila koja pomaže održavanju okoliša – stoga budite dio toga!
0 Comments