Što je bijeli fosfor je organska tvar koja ima vrlo zanimljive i opasne osobine. To je bijela, kruta tvar koja se lako lomi u svijetle, lomljive komade. Bijeli fosfor upaljuje na kontakt s zrakom i proizvodi svjetlo ili vatru. On se često koristi u industriji i u kemijskim oružjima.
Bijeli fosfor je organska tvar koja se nalazi u nekoliko modificiranih oblika. To je kristalni materijal koji se sastoji od fosfata i ugljikovodika, točnije molekula P4. Bijeli fosfor je vrlo reaktivan, što ga čini vrlo otrovnim.
Sadržaj
Bijeli fosfor
Bijeli fosfor je organska tvar koja se sastoji od fosfata i ugljika. To je crveno-žuta tvar koja se lako zapaljuje u zraku. Kemijski sastav bijelog fosfora je P4, što znači da sadrži četiri atoma fosfora i nula atoma ugljika. Zbog toga se naziva neorganskom tvari jer nema ugljikovih atomâ. Stabilnost bijelog fosfora ovisi o temperaturi okoline. U visokim temperaturama, ova tvar postaje nestabilna i počinje se raspadati na vodu, ugljen-dioksid i fosfornu kiselinu. Bijeli fosfor ima nepravilnu strukturu molekula i kristalizuje se u obliku trokutaste prizme s četiri stranice.
U prirodi se nalazi u obliku malih kristala koje mogu biti crvene ili žute boje. On je toksičan i može izazvati teške ozljede ako dođe u dodir s kožom ili sluznicama. Možda će vam biti potrebno lijekove protiv bolova ili lokalne anestetike da bi ste smanjili simptome opeklina izazvanih bijelim fosforom. Bijeli fosfor može biti koristan u procesima proizvodnje kemikalija, poput kemikalija koje se koriste za proizvodnju plastike, boja, deterdženata i lakova za nokte.
U industrijske svrhe može se primjeniti samo ako je podložan odgovarajućoj obradi jer je inače opasan po ljudsko zdravlje i okolinu. Bijeli fosfor je također dostupan na tržištu oružja, što ga čini vrlo opasnom substancom koja može biti iskorištena za stvaranje oružja masovnog uništavanja..
Fizičke osobine bijelog fosfora
Bijeli fosfor je vrlo opasna i lako zapaljiva tvar. U prirodnom stanju je bijeli čvrsti kristali, ali će se spontano zapaliti na vazduhu pri temperaturi od 30 ° C. Bijeli fosfor ima molekulsku masu i gustinu od 123,89 g / mol i 1,82 g / cm3, odgovarajuće. Ima taložnu temperaturu od 28,4 ° C i točku vrenja od 280 ° C. Lako se rastvara u oksidima kao što su dušikov oksid i kisik. Također se lako topi u hlorovodičnoj kiselini da bi se dobilo fosfornu kiselinu. Vrlo je reaktivan prema vodi i raspada se na silicij dioksid, dušikov oksid i fosfornu kiselinu.
Bijeli fosfor ima visok stepen otpornosti na hemijske reakcije dok je u vlažnom stanju. Međutim, postoji neka toplotna stabilnost pa će bolje reagirati sa alkalnim metalima nego sa drugim elementima hemijskog sistema. U suhom stanju postoji relativno niska toplotna stabilnost pa može biti podložan kemijskim reakcijama s drugim elementima u hemijskom sistemu. Također postoji relativno niska električna provodljivost pa se može upotrebljavati za izradu mnogih elektrohemijskih uređaja poput baterija
Kako se dobiva bijeli fosfor?
Bijeli fosfor se dobiva reakcijom fosfornog oksida s kalijevim fosfatom pri temperaturi od 800 stupnjeva Celzijusa. Kada se to dogodi, široko raspršeni bijeli aerosolni čestice fosfora nastaju u atmosferi. Ove čestice sadrže cikličke molekule fosfina, koja je strukturno slična ugljiku, ali ima jedan atom fosfora umjesto dva atoma ugljika. Fosfin je vrlo reaktivan, pa se zna da ga zapali zračne molekule, ugljični monoksid ili kisik. Kad se to dogodi, mnoge molekule razdvoje i dobivamo čisti bijeli fosfor.
Bijeli fosfor je vrlo opasan i lako zapaljen jer je vrlo reaktivan. Lako dolazi u dodir s zrakom i požara kada se oslobodi energija s odgovarajućim paljenjem. Zato bi trebalo biti oprezno pri radu s njim i trebalo bi ga skladištiti na suhim mjestima izvan pogleda i dosega djeca.
Primjena bijelog fosfora
Bijeli fosfor je vrsta alotropnog fosfora koji se nalazi u kemijskoj formuli P4. To je bijele boje i ima svjetlosnu točku paljenja od oko 30 ° C. Bijeli fosfor se često koristi za izradu streljiva, vojne opreme, ubojitih otrovnih tvari i drugih industrijskih proizvoda. Također se koristi u nekim pesticidima i pesticidima.
Bijeli fosfor ima vrlo široko područje primjene jer se može prilagoditi mnogim različitim potrebama. Može biti dodano u boje, lakove, ljepljive tvari i druge materijale za obradu površina. Također se koristi za proizvodnju kemikalija poput fosforskih kiselina, aluminija i drugih metalnih spojeva. Bijeli fosfor se može dodati u razne vrste eksploziva da bi poboljšao svoje svojstvo eksplozivnosti. Također se može dodati u razne plinove, plinske mješavine i druge kemikalije poput naftnih derivata da bi se poboljšala njihova svojstva gorivih tvari.
Bijeli fosfor je opasna tvar jer može izazvati ozbiljne ozljede ako se ne primjenjuju sigurnosne procedure pri radu s njim. Zbog toga je važno da se pridržavaju odgovarajuće procedure za postupanje s bijelim fosforom, obzirom na njegovu visoku točku paljenja i potencijalno opasne ispuhe dima koji mogu biti vrlo otrovni ako su izloženi dugotrajanom izlaganju.
Opasnosti koje predstavlja bijeli fosfor
Bijeli fosfor je otrovno tvar koja se često koristi u industriji i medicine. Iako ima svoje korisne i povoljne upotrebe, njegova opasnost postaje očigledna ako se ne koristi s pažnjom. Kada se bijeli fosfor oksidira, stvara jake toksične spojeve koji mogu biti štetni za ljudsko zdravlje. Ovi toksini mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput respiratornih problema, alergija i dugoročnih zdravstvenih stanja. Također postoji rizik od trovanja hranom ako je prisutan u preradjenoj hrani ili vodi.
Bijeli fosfor je također sposoban da izazove opekotine ako dođe u dodir s kožom. Ova vrsta opekotina može biti teška i dugotrajna te često zahtijeva medicinsku intervenciju da bi se obnovila koža. Dodatno, bijeli fosfor može biti opasan za okoliš jer može ispuštati toksine u okruženju ako se ne pravilno koristi ili čuva. Ovi toksini mogu utjecati na floru i faune lokalnih ekosustava, što dovodi do razaranja okoline i širenja bolesti.
Kako bi se spriječile opasnost od bijelog fosfora, obratite pažnju na sigurnu upotrebu ove tvari. Uvijek nosite zaštitnu opremu pri radu s ovim kemikalijama i nikada ne prekoračite doze navedene u uputama proizvođača. Osim toga, važno je čuvati bijeli fosfor na suhom mjestu daleko od sunca i vlage da bi se spriječilo gorenje ili raspadanje materijala.
0 Comments