Pulsiranje u uhu je osjetljivi i čest simptom koji uglavnom signalizira da se događa nešto s vašim sluhom. Može biti izazvano različitim stanjima, od bolesti do ozljeda. Obilježeno je pulsiranjem i tinitusom, šumom ili zujanjem koje ljudi mogu čuti u svojim ušima.
Pulsiranje u uhu je vibracija u uhu koja se osjeća kao tup zvuk ili pulsiranje. To može biti uzrokovano raznim stvarima, od bolesti do glasnih zvukova. Obično se pojavljuje kao posljedica prekomjerne izloženosti glasnoj glazbi ili produljenom boravku u vrlo bučnom okruženju.
Sadržaj
Uzroci pulsiranja u uhu
Pulsiranje u uhu je neugodno stanje koje može biti povezano s mnogim različitim stanjima. U većini slučajeva pulsiranje je povezano s problemima na unutarnjem uhu ili nizom bolesti. Neke od najčešćih uzroka pulsiranja su glavobolja, infekcija srednjeg uha, promjene tlaka zraka, periferni vaskularni poremećaji, anemija i drugi vaskularni problemi. Pulsiranje može biti rezultat bolesti srca ili bubrega te upale. Također postoje neki vanjski čimbenici koji mogu utjecati na pulsiranje, poput buke ili glasnih zvukova. U slučajevima gdje se pulsiranje ne javlja zbog bolesti unutarnjeg uha ili drugih medicinskih stanja, liječnik može preporučiti korištenje slušalica i drugih proizvoda za zaštitu od buke kako bi se smanjio intenzitet pulsacija.
Pulsiranje u uhu
Pulsiranje u uhu je simptom koji se može manifestirati kao pulsiranje, škripanje ili šuštanje. Ovo je nespecifični simptom koji se može manifestirati na različite načine. U nekim slučajevima, pulsiranje će biti prisutno samo kad pacijent napne ili podigne glas. U drugim slučajevima, to će biti stalno prisutno, pa čak i noću. Neke od najčešćih uzroka pulsiranja su:
• Akustični neuromi: Ovi benigni tumori mogu biti lokalizirani između srednjeg i vanjskog dijela uha. To može dovesti do povećava tlaka u srednjem uhu i stvaranja zvuka pulsacije.
• Otoskleroza: Ovo je bolest koja se odnosi na uništavanje strukture hrskavice koja okružuje bubne opne. To može prouzrokovati promjenu tlaka unutar srednjeg uha i stvaranja zvuka pulsacije.
• Eustahijeva cijev: Pulsacija može biti posljedica blockage Eustahijeve cijevi koja spaja srednji dio uha sa nosnom šupljinom. Ovaj blok može usporiti proces čišćenja srednjeg dijela uha i stvoriti zvuk pulsacije.
• Kraniocerebralna trauma: Ako ste pretrpili oblik traume glave, to bi moglo biti povezano s pojavom zvuka pulsacije. Traumatske ozljede glave mogu stvoriti niz simptoma, pa čak i pojava zvuka pulsacije.
Dijagnostika pulsiranja u uhu
Dijagnostika pulsiranja u uhu je postupak koji se izvodi radi ispitivanja prisutnosti pulsiranja na području uha. Uglavnom se primjenjuje kako bi se utvrdilo postoje li simptomi tinitusa i/ili zujanja, što može biti pokazatelj prisutnosti patološkog stanja uha. Postupak također može biti koristan za ispitivanje slušne osjetljivosti na zvukove različite glasnoće. Dijagnostika pulsiranja u uhu je neinvazivna procedura koja ne zahtijeva upotrebu bilo kakvih instrumenata. Može se obaviti bez ikakve posebne pripreme, osim ako liječnik nema druge preporuke.
Postupak obuhvaća slušanje pacijentovih odgovora na određene tonove i čestice zvuka, najčešće sinusoidnih valova, emitiranih pomoću slušalica ili štapića za slušanje. Ovisno o rezultatima pregleda, liječnik može propisati daljnje procedure ako su potrebne, poput CT skeniranja ili MRI skeniranja. Dijagnoza pulsiranja u uhu također se može koristiti za procjenu prisutnosti upala srednjeg i vanjskog dijela srednjeg uha i trbušne membrane te bolesti srednjeg uha poput otitisa media. Također je moguće provjeriti sluh pacijenta na temelju rezultata dijagnoze pulsiranja uha.
U nekim slučajevima lijekovi mogu biti propisani da bi se spriječila pojava simptoma tinitusa i/ili zujanja. To bi moglo biti potrebno ako je dijagnostika pulsiranja utvrđena da ima uticaja na vidljive simptome bolesti srednjeg uha ili upale srednjeg dijela srednjeg uha ili trbušne membrane (mastoiditisa). Ukoliko se utvrdi da dijagnoza pulsacija ima uticaja na pacijentov sluh, lijekovi se mogu propisati kako bi se spriječila pojava gubitka sluha.
Liječenje pulsiranja u uhu
Pulsiranje u uhu (tinnitus) je često neugodan simptom koji može imati različite uzroke. U većini slučajeva liječenje tinnitusa se temelji na upravljanju simptomima i sprječavanju mogućih štetnih događaja. U ovom članku ćemo razmotriti neke od najčešćih metoda liječenja pulsiranja uha, kao što su postupci i terapije za smanjenje simptoma.
Jedna od najjednostavnijih metoda za smanjenje pulsiranja u uhu je upotreba slušalica. Ovi se proizvodi mogu koristiti kako bi se smanjio utjecaj vanjskih podražaja, poput buke ili glasnih zvukova, na sluh. Sljedeći korak je potražiti savjet liječnika ORL-a (otorinolaringologa). Liječnik može pregledati vaše dijagnoze, odrediti vrstu tinnitusa i propisati odgovarajući tretman.
Alternativne metode liječenja pulsiranja uha također su dostupne, kao što su akupunktura, masaža i terapija zvukom. Akupunktura se smatra poticajnim postupkom smirenog djelovanja koja pomaže smanjiti intenzitet tinnitusa. Masaža ponekad može biti korisna da bi se smanjio stres i napetost koja mogu dovesti do pojačanog pulsiranja. Terapija zvukom bavi se upotrebom mirnih melodija ili prirodnih zvukova da bi se stimulirao normalni ritam i umiriti simptomi pulsiranja uha.
Kada je riječ o lijekovima, postoje opcije lijekova protiv bolova ili antidepresiva kojima se možete poslužiti da biste smanjili intenzitet tinnitusa. Postojat će i druge mogućnosti ako problem ostane nakon što ste isprobali ove metode liječenja; one obuhvaćaju skalpel / lasersku operaciju kojoj je cilj smiriti ili eliminirati glavni izvor problema pulsiranja uha. Ova operacija treba obaviti samo ako prethodno isprobane opcije ne donose rezultate.
Prevencija pulsiranja u uhu
Pulsiranje u uhu je naziv za bol ili nelagodu koja se pojavljuje u jednom ili oba uha. Ona može biti vrlo neugodna, a može biti i simptom ozbiljnijih zdravstvenih problema. Prevencija pulsiranja u uhu može pomoći da se spriječi pojava ovog stanja i smanji nelagoda.
Prevencija pulsiranja u uhu može biti vrlo jednostavna. Prvo, potrebno je osigurati da se čujuća osoba izbjegava glasne buke i da nose zaštitne slušalice kad god je to moguće. Glasna buka izaziva vibracije koje mogu dovesti do pulsirnoga osjeta, pa je važno da se čujete sa razumnom glasnoćom.
Drugo, potrebno je smanjiti stres. Stres može povećati pritisak unutar vaših bubrega i dovesti do pulsirajućih senzacija, pa je ponekad potrebno pronaći načine da se smanji stres. To podrazumijeva odlazak na odmor, provedbu jednostavnih vježbi disanja ili svakodnevnih aktivnosti koje pomažu da se opustite.
Treće, trebalo bi procijeniti unos lijekova koji mogu utjecati na bolest bubrega i dovesti do pojave pulsiranja. Lijekovi poput diuretika mogu utjecati na bubrege tako što će smanjiti njihov rad, što može rezultirati pulsirajućim osjetilima. Potrebno je provjeriti sa liječnikom oko preporuka vezanih za lijekove koji mogu imati uticaj na bubrege.
Izvršavanje preporuka za prevenciju pulsiranja dišnih organa može biti od velike pomoći za postizanje trajanog olakšanja od ovog stanja i smanjenje neugodnih simptoma koji ga prate. Važno je potražiti stručnu medicinsku pomoć ako smatrate da imate problem sa tim stanjem ili ako su simptomi toliko teški da utječu na svakodnevni život.
0 Comments