Što je dječja paraliza

by Jan 27, 2025Zdravlje0 comments

Što je dječja paraliza je zdravstveno stanje koje se javlja kod djece i povezano je s infekcijom virusa poliomijelitisa. To izaziva slabost u mišićima, ukočenost i/ili gubitak motoričkih funkcija. U nekim slučajevima, to može dovesti do potpune paralize mišića.

Dječja paraliza je zarazna bolest koja se prenosi preko kontakta sa zaraženim izmetom ili slinom zaražene osobe. U osnovi, to je virus polio, koji uzrokuje mišićnu slabost i često paralizu. Dječja paraliza je jedna od najozbiljnijih infekcija i danas se smatra da je potpuno eradikovana u većini zemalja.

Dijagnosticiranje dječje paralize

Liječnik će obaviti fizički pregled i provesti brojne testove za potvrđivanje dijagnoze. Testovi uključuju pregled moždane strukture, uključujući MRI i CT skeniranje, kao i provjeru razine tvari u krvi. Liječnik može također provesti neurološku procjenu za otkrivanje znakova dječje paralize. Ova procjena obuhvaća testove na osjetljivost, koordinaciju, govor, pamćenje i ponašanje. Međutim, dijagnoza se temelji na simptomima bolesti. Simptomi dječje paralize obično uključuju letargiju, slabost mišića, grčeve mišića, gubitak ravnoteže ili koordinacije pokreta te kašnjenja u razvoju govora ili hoda. U nekim slučajevima mogu biti prisutni i problemi s disanjem ili probavom.

Kod nekih djece, liječnik će se konzultirati s neurologom za potvrdu dijagnoze djeteta. Neurolog će obaviti dodatne testove i analizirati rezultate krvnih pretraga da bi potvrdio dijagnozu djeteta. Na temelju rezultata pregleda i testova liječnik će propisati odgovarajući tretman za liječenje bolesti.

Simptomi dječje paralize

Dječja paraliza je zarazna bolest koja se prenosi kontaktom sa zaraženom osobom ili virusom. Ova bolest može dovesti do ozbiljnih simptoma i komplikacija, pa je važno da se pravovremeno prepoznaju i liječe simptomi dječje paralize. Simptomi su različiti u različitim fazama bolesti, a mogu uključivati ​​sljedeće:

Prvi simptom koji se obično javlja je visoka temperatura tijela koja traje tri do četiri dana. Drugi simptom može biti slabost u nogama ili rukama, što može rezultirati gubitkom pokretljivosti ili čak potpunim gubitkom motoričkih funkcija. Također možete osjetiti teškoću u disanju, grčeve mišića ili oticanje lica.

See also  Što je hrskavica

U drugoj fazi bolesti mogu se pojaviti osip na koži i slabost mišića, što često dovodi do problema sa hodanjem. U trećoj fazi bolesti mogu se pojaviti problemi s govorom, vidom i sluhom. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i mentalni problemi poput poremećaja pažnje i koncentracije.

Kao što je ranije navedeno, važno je da odmah prepoznate simptome dječje paralize kako biste spriječili ozbiljne posljedice ovog oboljenja. Ako primijetite ikakve od navedenih simptoma, obratite se svom liječniku ili pedijatru što je prije moguće kako biste dobili odgovarajuće liječenje.

Uzroci dječje paralize

Dječja paraliza je bolest koja može ugroziti zdravlje i kvalitetu života djeteta. Njeni uzroci su različiti i uključuju virusne, bakterijske i alergijske infekcije. U nekim slučajevima, genetski čimbenici mogu dovesti do dječje paralize.

Najčešći virusni uzrok paralize je poliomijelitis (također poznata kao poliomijelitis), virus koji se prenosi kapljičnim putem. Kod nekih ljudi, ova infekcija uzrokuje ozbiljne simptome poput mišićne slabosti ili pareze. Drugi virusni uzrok može biti Coxsackie virus, koji se prenosi kapljično ili putem dodira s zaraženom osobom ili predmetima. Simptomi Coxsackie virusa su slični poliomijelitisu, ali obično nisu tako teški.

Bakterijski uzroci dječje paralize, poput meningitisa, mogu rezultirati oštećenjem živaca i mišića bebe. U nekim slučajevima može doći do poremećaja cirkulacije zbog bakterija koje prodiru u tkivo i uzrokuju upalu ili oticanje. Bakterija Haemophilus influenzae tip B (Hib) najviše se vezuje za meningitis i druge vrste infekcija koje mogu dovesti do dječje paralize.

Genetska predispozicija također može biti glavni čimbenik rizika od djetetove paralize. Postoje određene vrste genetskih poremećaja koji mogu povećati rizik od ovog stanja. Također postoje drugi genetski čimbenici koji utječu na stanje živaca i mišića pa se one trebaju ispitati pri dijagnosticiranju bolesti.

See also  Što je povišen mchc u krvi

Dijagnostičke metode za dječju paralizu

Dijagnostičke metode za dječju paralizu obuhvaćaju niz postupaka koji služe za potvrđivanje dijagnoze. Prva stvar koju liječnik treba učiniti je pregledati i obaviti fizikalni pregled pacijenta. U pregledu se uzimaju anamneza, koja uključuje upitnik o razvoju, istorija bolesti i druge podatke. U nekim slučajevima liječnici mogu propisati testove općeg fiziologijskog stanja, uključujući krvne pretrage, elektrokardiografskog pregleda i rendgen snimaka. Sljedeći korak je provođenje neuroloških testova, takozvanih baterija neuroloških testova, za procjenu motorike i funkcija živaca. Ovi testovi mogu biti potrebni da bi se odredila ozbiljnost simptoma i pravilno postavila dijagnoza. Druga vrsta ispitivanja koje se može propisati je magnetskom rezonancom (MRI) ili tomografskom skeniranjem (CT) da bi se ispitalo stanje živaca uzrokovano poremećajima motiliteta. Ove metode mogu pomoći da se uspostavi tačna dijagnoza jer omogućavaju liječnicima da vide promjene u strukturi živca i procijene štetne promjene na mozgu ili spinalnom kanalu.

Pored toga, mogu biti potrebni posebni testovi za određivanje prisutnosti virusnih infekcija i drugih poremećaja koji su često povezani s dječjom paralizom. Testovi na virusnu infekciju obuhvaćaju ispitivanje na virus polio ili drugih virusnih infekcija kao što su enterovirus 71 ili herpes simplex 2, a također i serološka ispitivanja protutijela protiv drugih patogena poput bakterija i virusa Coxsackie B4 ili echovirus 11. Također se mogu primjeniti specifični testovi za procjenu funkcije imunološkog sistema pacijenta, što bi imalo uticaja na tretman pacijenta.

Konačno, neke laboratorijske analize mogu biti potrebne da bi se identifikovale druge bolesti ili sindromi povezane sa dječjom paralizom koja može sadržavati dodatne simptome ili manifestacije bolesti poput mentalnog retardiranosti ili mentalnog poremećaja. Međutim, to će varirati od slučaja do slučaja i treba napraviti po potrebi.

See also  Što je histeroskopija

Liječenje za dječju paralizu

Dječja paraliza je zarazna bolest, koja se prenosi kroz kapljice u dišnom putu. To može biti vrlo opasno i može dovesti do ozbiljnih problema ako se ne liječi pravilno. Stoga je važno da roditelji budu upoznati s liječenjem i razumiju kako trebaju postupiti u slučaju da njihovo dijete oboli od ove bolesti.

Postoji nekoliko načina liječenja dječje paralize, ovisno o tome koliko je bolest napredovala i koje simptome ima dijete. Lijekovi su obično prva linija obrane protiv ove bolesti. Neki od najpopularnijih lijekova su polio cjepivo, inaktivirani virus ili sintetski virusni protein. Međutim, cjepivo možda neće pomoći u potpunosti ukloniti simptome dječje paralize ako je već počela napredovati. U takvim slučajevima, liječnik će preporučiti dodatne terapijske tretmane koji mogu pomoći da se simptomi smanje ili potpuno uklone.

Fizikalna terapija je jedan od najboljih načina liječenja dječje paralize jer omogućava djeci da jačaju mišićni tonus i poboljšavaju motoriku. Fizioterapeuti vrše posebne vježbe i masažne tretmane kako bi poboljšali funkciju mišića i osigurali da dijete možda čak i samostalno hoda bez puno problema. Također se preporučuju i neki medicinski uređaji poput ortopedskih čarapa ili steznika za noge kako bi se spriječila deformacija zglobova i omogućilo djeci da stvaraju ravnotežu tijekom hodanja ili trzanja.

Kirurško liječenje također može biti potrebno ako djetetova paraliza već napredovala toliko da drugim metodama više nema pomoći. Ove operacije mogu biti usmjerene na ispravljanje deformiteta stopala, ispravljanju položaja kičme ili slabljenju mišićnih skupina kojima su deformirana stopala prikovana za podlogu.

U svakom sluçajevima, važno je da roditelji rade sa svojim pedijatrom ili neurologom te provode upute medicinskog osoblja što toćnijee radi postizanja najboljih rezultata u lijećenju djetinjske paralize .

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This