Što je eklampsija je vrsta preranog poroda ili porođaja koji se javlja kod žena u trudnoći. To se obično događa između 20. i 34. tjedna trudnoće i može biti opasno za majku i dijete. Eklampsija može uzrokovati teške simptome, uključujući hipertenziju, edeme, gubitak svijesti, konvulzije i čak smrt.
Eklampsija je hipertenzivna komplikacija tijekom trudnoće, koja se manifestira iznenadnim napadima konvulzija.
Sadržaj
Što je eklampsija?
Eklampsija je vrlo ozbiljna komplikacija trudnoće koja se javlja kod žena u posljednjem tromjesečju trudnoće, a može dovesti i do smrti majke i djeteta. Često se pojavljuje iznenada i poznat je po napadima konvulzija. Ovi napadi mogu utjecati na srce, pluća, jetru, bubrege i druga organa majke. Eklampsija može uzrokovati oštećenje mozga ili čak smrt bebe i/ili majke.
Simptomi eklampsije
Simptomi eklampsije mogu uključivati šok, nesvjesticu, vrtoglavicu, povraćanje, povišeni krvni tlak, oteklost oko lica i vrata te lupanje srca. Također se mogu pojaviti napadaji convulsio ili konvulzije. Ovi simptomi trebaju biti razlog za hitnu medicinsku pomoć.
Što uzrokuje eklampsiju?
Uzroci eklampsije još nisu potpuno razumljivi. Međutim, postoji nekoliko čimbenika rizika koji mogu uzrokovati ovaj stanje: visoki tlak prije trudnoće; višestruka trudnoća; prerano rođenje; preuranjen porod; niska razina magnezija u krvi; dijabetes melitus; zarazne bolesti poput tuberkuloze ili AIDS-a te srčane bolesti.
Simptomi eklampsije
Eklampsija je jedinstvena stanja koja se razvija u trudnoći i može biti opasna za život. Simptomi eklampsije uključuju oštar porast krvnog tlaka, grčenje mišića, vrtoglavicu i gubitak svijesti. Ovi simptomi mogu se pojaviti postupno ili odjednom. Nekim ženama može biti potrebno hospitalizacija da bi se liječila eklampsija.
Povišeni krvni tlak je najčešći simptom eklampsije, a obično se događa na samom početku bolesti. Povećanje krvnog tlaka može biti blago ili akutno, a prati ga glavobolja ili vrtoglavica. Ako se ne liječi, povišeni krvni tlak može dovesti do sljedećih simptoma: grčenje mišića, gubitka svijesti i napadaja konvulzivnog tipa.
Grčenje mišića je drugo stanje povezano s eklampsijom i obuhvaća oštre bolove u cijelom tijelu. U nekim slučajevima, grčeviti napadaji mogu trajati nekoliko minuta ili čak sat vremena. Također možete osjetiti drhtanje mišića ili čak gubitak pokretljivosti mišića na nekim dijelovima tijela.
Gubitak svijesti je potpuno druga vrsta simptoma eklampsije koja se događa gotovo odmah nakon pojave prvih znakova bolesti. Osoba koja pati od eklampsije možda će doživjeti privremeno gubitka svijest zbog porasta krvnog tlaka i grčeva mišica uzrokovanih ovom stanju bolesti. U ovom slučaju potrebna je hitna medicinska intervencija da bi se spriječio daljnji razvoj bolesti i održala stabilna vitalna funkcija pacijenta.
Dijagnosticiranje eklampsije
Kada se postavlja sumnja na eklampsiju, liječnik će provesti fizički pregled majke i izmjeriti krvni tlak, otkriti simptome i provesti određene testove, uključujući krvne testove, urinarnu analizu i ultrazvuk. Ovi testovi mogu pokazati prisutnost bubrega, jetre ili štitnjače poremećaja, ukazujući na mogućnost eklampsije. Liječnik može propisati i dodatne testove kao što su elektrokardiogram (EKG) i magnetna rezonanca (MRI).
U nekim slučajevima liječnik će možda propisati kontrolne preglede tijekom trudnoće kako bi se pravilno dijagnosticirala eklampsija. U nekim slučajevima dijagnoza se može postaviti tek nakon poroda. To uključuje pregled urina za otkrivanje bjelančevina u urinu majke. Ako je pronađena bjelančevina u urinu majke, to bi moglo značiti da je razvio eklampsiju.
Ako su simptomi eklampsije prisutni, liječnik će obaviti detaljan fizički pregled trudnice, a potom će propisati odgovarajući tretman. U većini slučajeva lijekovi se propisuju za smanjenje simptoma i sprečavanje napada eklampse.
Liječenje eklampsije
Liječenje eklampsije je nužno kako bi se spriječio razvoj teških simptoma i komplikacija. Prva stvar koju treba učiniti je da se stanje pacijenta stabilizira. Najprije se provodi intravenozna primjena magnezija sulfata u dozi od 4-6 g, ako to nije moguće, možete koristiti diazepam ili lorazepam. Nakon toga, potrebno je provesti dehidraciju i opću terapiju za smanjenje simptoma. Uz lijekove, propisana je posebna prehrana, koja uključuje visok unos proteinske hrane i vitamina. Također se provodi psihološka podrška za pacijenta i njegovu obitelj. Ako je potrebno, postoji mogućnost preseljenja u bolnicu radi intenzivne njege. Ako se ne liječi na vrijeme, eklampsija može dovesti do pobačaja ili razvoja ozbiljnih komplikacija kod majke i/ili fetusa/djeteta.
U slučajevima eklampsije, potrebno je redovito pratiti stanje pacijenta putem rendgenskih snimaka i ultrazvuka trbuha. Ova dijagnostička metoda omogućava procjenu promjena u funkciji bubrega i procjenu razine magnezija u tkivima tijela pacijenta. Osim toga, potrebno je provesti laboratorijske testove za otkrivanje pojava infekcija ili drugih patoloških stanja koja bi mogla biti vezana za eklampsiju.
Konačni cilj liječenja eklampsije je postizanje što većeg poboljšanja stanja majke i fetusa/djeteta te smanjenje rizika od pojava bilo kakvih komplikacija povezanih s dijagnozom.
Komplikacije eklampsije
Eklampsija je teška hipertenzivna bolest koja može izazvati ozbiljne komplikacije. Komplikacije eklampsije mogu biti vrlo ozbiljne i ugroziti zdravlje trudnice, pa čak i dovesti do smrti. Najčešće komplikacije uključuju infekcije, srčani ili bubrežni problemi, poremećaji cirkulacijskog sustava i poremećaj ravnoteže elektrolita. Infekcije se obično javljaju zbog povećanja tlaka u arterijama, smanjenja protoka krvi u plućima i prisutnosti bakterija u tkivima. Također postoji rizik od preranog poroda ili carskog reza.
Srčani problemi mogu biti posljedica akutnog stanja eklampsije ili povezani s dugotrajnom hipertenzijom. To može uključivati disfunkciju ventila srca, aritmiju, srčane zastojeve i teške bolove u prsima. Bubrežni problemi nastaju kada su bubrezi podložni visokom tlaku zbog eklampsije. Ovo može dovesti do bubrežne insuficijencije ili akutnog bubrežnog neuspjeha, što može dovesti do visoke razine štetnih tvari u krvi. Poremećaji cirkulacijskog sustava mogu biti posljedica smanjenja protoka krvi uslijed eklampsijskih napadaja i otežavaju funkcioniranje srca i drugih organa. Također postoje poremećaji elektrolita uslijed toksikoze, što može utjecati na normalnu funkciju srca, mišića i nervnih stanica.
Kako bi se spriječile ove komplikacije eklampsije potrebno je hitno liječenje trudnice s antihipertenzivnom terapijom, diureticima i drugim lijekovima za snižavanje krvnog tlaka i reguliranje elektrolita. U najtežim slučajevima potrebno je operativno lijeenje ili hitna porodiljska skrb koja ćemo dostupna trudnicama širom svijeta omogućiti da sa sigurnošću prođu trudnoću bez rizika od teških posljedica eklampsiji.
0 Comments