Što je jod u hrani? Jod je mineral koji se nalazi u nekim namirnicama, a važan je za normalnu funkciju štitnjače. Štitnjača je važan organ za metabolizam i proizvodi hormone koji su potrebni za normalan rast i razvoj. Nedostatak joda može dovesti do poremećaja štitnjače i drugih problema sa zdravljem. Preporučena dnevna doza joda je 150 mikrograma, a većina ljudi može da ga unese konzumiranjem odgovarajućih namirnica.
Jod je hemijski element sa atomskim brojem 53. On je u grupi halogena u periodnom sistemu elemenata i ima simbol J.
Sadržaj
Što je kortizol?
Kortizol je hormon koji proizvodi nadbubrežna žlijezda u tijelu. On je uključen u važne funkcije organizma, poput reakcije na stres, regulaciju metabolizma i razinu glukoze u krvi. Kortizol se smatra glavnim steroidnim hormonom, a njegova se razina povećava tijekom stresnih okolnosti i smanjuje tijekom odmora.
Kako djeluje kortizol?
Kortizol je esencijalan za metabolizam i imunološki sustav. Njegova glavna uloga je pomoći organima da prilagode promjene okoline. Kada se pojave stresor ili uzrokuje preopterećenost, ljudski mozak šalje signal nadbubrežnoj žlijezdi da proizvede više kortizola. Kada se to dogodi, kortizol počinje djelovati na metaboličke procese i imunološku odgovornost, pomažući tijelu da se prilagodi novim situacijama.
Što je njegova uloga u tijelu?
Uloga kortizola u tijelu je vrlo složena. Prvo, on djeluje na sve metaboličke procese, regulirajući razinu glukoze i lipida (masti) u biološkim tekućinama. Također pomaže regulirati spavanje i budnost te sudjelovati u procesima zgrušavanja krvi. Kortisol ima utjecaj na imunološki sustav jer potiče oslobađanje protutijela koja su odgovorna za prepoznavanje stranih agensa (bakterija ili virusi). On također igra važnu ulogu u održavanju ravnoteže elektrolita u organima i blokira upale ili alergene.
Gdje se može pronaći jod?
Jod je važan mineral koji se nalazi u morskoj hrani, riba i morski plodovi, kao što su rak, lignje i škamp. Također se nalazi u nekim vrstama mesa, jaja, mliječnih proizvoda i voća. Jod možete pronaći u obliku dodataka prehrani koji sadrže sintetički jod. Možete ih naći u ljekarnama ili trgovinama zdravom hranom. Također postoje obroci bogati jodom koji se mogu pronaći u trgovinama zdravom hranom ili online. U nekim zemljama postoje posebni dodaci prehrani koji sadrže određenu količinu joda.
Iako je jod važan mineral, potrebno ga je unositi s oprezom jer može biti štetan ako se unese previše. Ako ste zabrinuti da ste povećali unos joda, obratite se svom liječniku ili nutricionistu da biste dobili savjet o tome koliko trebate unositi joda tijekom dana.
Koje su zdrave hrane bogate jodom?
Jod je esencijalan mineral koji je potreban za normalno funkcioniranje štitnjače. Nedostatak joda u prehrani može dovesti do poremećaja štitnjače, poput hipotireoze, i drugih zdravstvenih problema. Zato je važno da unosite dovoljne količine joda u prehranu. Hrane bogate jodom uključuju morske plodove, ribu, mahunarke (kupus, grašak, grah), lisnato povrće, surutku i jogurt.
Morski plodovi, poput morskog kelja ili škampi su odličan izvor joda. Oni također sadrže omega-3 masne kiseline koje su dobre za srce te vitamine B12 i selen koji pozitivno utječu na imunološki sustav. Riba također sadrži vitamine B12 i omega-3 masne kiseline te selen i jod. Najbolji izbor bi bila sardina ili tune jer ne sadrže toliko štetnih tvari kao većina ostalih vrsta riba.
Mahunarke su još jedan odličan izvor joda, posebice grašak i grah. Također sadrže visoke količine proteina i vlakana koja mogu smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 te gojaznosti. Lisnato povrće, poput brokule, blitve i kelja također bogati su izvor joda i drugih bitnih nutrijenata poput vitamina K koja jača imunitet i folata potrebnog za stvaranje stanica.
Surutka je još jedan odličan izvor vitamina B12, magnezija i joda te dobro podupire probavni sustav jer sadrži velike količine probiotika. Iako nije izravni izvor joda, jogurt često sadrži dodane minerale poput magnezija i cinka te možete pronaći one s dodanim dodacima joda u obliku soli štitnjače.
Uzimajući u obzir da hipotireoza može biti opasna po zdravlje ako se ne liječi na vrijeme, važno je da obratite pažnju na hranu koja unosite u prehranu te redovito provjeravate razinu hormona štitnjače radi prevencije bolesti vezanih uz nedostatak joda u organizmu.
Nezdrave hrane bogate jodom
Konzumiranje hrane bogate jodom u pretjeranoj količini može biti štetno za zdravlje. Neke od nezdravih namirnica koje sadrže veću količinu joda uključuju sol, školjke, ribu i proizvode od morskih algi.
Sol je vrlo bogata jodom i često se koristi za zasoljavanje jela. Međutim, većina liječnika preporučuje da se sol smanji na minimum jer sadrži veliku količinu natrija. Prekomjerno unošenje natrija može dovesti do povišenog krvnog tlaka i srčanih bolesti.
Školjke i druge vrste morskih plodova također su bogate jodom i mogu biti izvor cinkovih minerala, ali treba biti pažljiv prilikom njihove upotrebe jer sadržavaju visoke razine holesterola, što može biti štetno za zdravlje srca.
Riba je također izvor esencijalnih omega-3 masnih kiselina i drugih minerala, ali treba biti oprezan s ribama koja sadrže veću razinu joda. Neki od tih proizvoda su losos, tune i skuša, te treba izbjegavati njihovo prekomjerno unošenje u ishranu. Također je potrebno izbjegavati proizvode od morskih algi kao što su nori listovi jer mogu sadržavati visoke razine joda.
Nedostatak joda
Jod je element koji je izuzetno važan za zdravlje, a nedostatak može imati ozbiljne posljedice. Jod je neophodan za proizvodnju hormona štitnjače, koji su odgovorni za mnoge funkcije u tijelu. Nedostatak joda može dovesti do hipotiroidizma, stanja u kojem se smanjuje brzina metabolizma.
Posljedice nedostatka joda
Najčešći simptomi nedostatka joda uključuju slab apetit, gubitak kilograma, umor, suha koža i razdražljivost. Također, mogu se pojaviti bolovi u mišićima i zglobovima, problemi s pamćenjem i koordinacijom te česti prehlade i virusne infekcije. Dugotrajan nedostatak joda može dovesti do ozbiljnih problema s štitnjačom ili goitera (otok štitnjače), pa čak i do mentalnih poremećaja.
Liječenje
Liječenje nedostatka joda obuhvaća unos dodataka prehrani koji sadrže jod ili lijekove koji sadrže hormon štitnjače. Unos dodataka prehrani treba biti prilagođen potrebama tijela. Stručnjaci savjetuju da se pridržavate savjetovanja liječnika o dnevnom unosu joda jer previše ili premalo možda neće biti dobro ni za vašu štitnjaču ni za vaš cjelokupni opći zdravstveni stanje.
0 Comments