Koji su najbolji antidepresivi za anksioznost

by Nov 30, 2024Zdravlje0 comments

Koji su najbolji antidepresivi za anksioznost je vrlo često pitanje koje se postavlja od strane osoba koje se suočavaju s teškim simptomima anksioznosti. U ovom članku razmotrit ćemo neke od najčešćih lijekova i terapija koje se koriste za liječenje anksioznosti, uključujući antidepresive, lijekove protiv napada panike, benzodiazepine i druge opcije. Također ćemo razmotriti i druge metode liječenja koje mogu pomoći osobama da uspješno prevladaju simptome anksioznosti.

Najbolji antidepresivi za anksioznost su oni koji se temelje na serotoninu, kao što su selektivni inhibitori ponovnog prijenosa serotonina (SSRI). To uključuje lijekove poput citaloprama (Cipralex), fluoksetina (Prozac), paroksetina (Paxil) i sertralina (Zoloft). Također, anksiolitike, kao što je benzodiazepin, mogu biti korisne za liječenje simptoma anksioznosti.

Kako antidepresivi mogu pomoći s anksioznošću

Anksioznost je jedan od najčešćih psihičkih poremećaja, a uz to je i težak za liječenje. U nekim slučajevima, antidepresivi mogu biti efikasni lijek protiv anksioznosti. Antidepresivi mogu djelovati na neurotransmitere u mozgu koji su povezani s razinom anksioznosti. Anksioznost se može smanjiti kada se ti neurotransmiteri stave pod kontrolu. Antidepresivi također mogu inhibirati proizvodnju stresnih hormona i osloboditi napetost iz mišića što također može pomoći smanjiti razinu anksioznosti.

Iako antidepresivi mogu biti efikasni, mogu imati nuspojave uključujući mučninu, gubitak apetita i glavobolje. U nekim slučajevima, lijekovi protiv anksioznosti poput benzodiazepina se također mogu uzimati zajedno s antidepresivima za postizanje maksimalnog učinka. Međutim, benzodiazepini imaju i one nuspojave i treba biti oprezan sa njihovom upotrebom jer se lako može razviti ovisnost o njima.

Osim toga, ljudima koji imaju problem sa anksioznošću preporuka je da obrate pažnju na promjenama načina života kao što su vježbanje i pravilna prehrana kao dodatne metode za smanjenje simptoma anksioznosti. To će pomoći suočavanju sa stresom puno bolje nego samo lijekovi.

See also  Što je nedostatak melatonina i koji su simptomi

Tableti

Antidepresivi su najčešće propisani u obliku tableta ili kapsula. Liječnik će preporučiti određenu dozu i odrediti vrijeme uzimanja lijeka. Obavezno slijedite upute liječnika i nemojte se sami liječiti. Tablete treba uzimati s puno vode i ne miješati s drugim tekućinama. Ako tabletu zaglavi, ne treba je razbijati ili prelomiti na pola.

Injekcije

Injekcije antidepresiva su također dostupne, ali se rjeđe koriste u odnosu na tablete ili kapsule. Ove injekcije su najčešće propisane ako pacijent ima težak oblik depresije ili ako druge metode liječenja nisu uspjele. Lijekovi se ubrizgavaju pod kožu ili intramuskularno (ubrizgavaju se direktno u mišić). Ove injekcije su obično jednokratne, ali ponekad lijek možete dobiti kako biste ga sami ubrizgali svaki dan.

Razrijeđena otopina

Razrijeđene otopine antidepresiva mogu se propisati za oralnu primjenu (zbog poboljšanja gutanja). Obično su dostupni samo za male doze i neki od njih moraju biti smrznuti nakon što ih dobivate od farmaceuta. Otopinu treba razrijediti u šalici s vodom prije gutanja, pa čak i ako je farmaceut pripremio razrijeđeni proizvod za vas. Razrijetite ga tačno prema uputama vašeg liječnika ili farmaceuta.

Moguće nuspojave antidepresiva

Antidepresivi su lijekovi koji se koriste za liječenje depresije i poremećaja raspoloženja. Iako mogu biti vrlo korisni u liječenju ovih poremećaja, mogu imati i nuspojave. Nuspojave antidepresiva variraju ovisno o vrsti antidepresiva i individualnoj reakciji pojedinca. Neki od najčešćih mogućih nuspojava su slabost, vrtoglavica, glavobolja, mučnina, promjene apetita, smanjenje seksualnog nagona i nervoza. Neki od tih simptoma obično nestaju s vremenom, ali ako se osjećate veoma loše ili ste primijetili neke druge simptome, potrebno je da se posavjetujete sa svojim liječnikom.

Neke od manje čestih nuspojava antidepresiva uključuju alergijske reakcije (crvenilo kože ili bronhospazam), problemi sa srcem (srčana aritmija ili brz puls), štucanje ili grčevi u mišićima te poremećaji spavanja. Ljudima koji uzimaju antidepresive možda će biti potrebna promjena doze ili vrste antidepresiva ako dođe do bilo kojeg od gore navedenih simptoma. Također je važno napomenuti da neki od tih simptoma mogu biti prvi znakovi drugih medicinskih stanja pa je važno da se obratite svom liječniku ako osjetite bilo kakve sumnjive simptome.

See also  Što je edem

U nekim slučajevima ljudima možda će biti potrebna hospitalizacija ako osjetimo akutne psihotične simptome poput halucinacija ili iluzija (simptomi shizofrenije). Također postoji mogućnost razvoja suicidalnih misli i ponašanja pa je važno da svaki pacijent redovito posjećuje svog liječnika radi praćenja nuspojava antidepresiva i usklađivanja doze prema individualnim potrebama.

Alternativni tretmani za anksioznost

Anksioznost je stanje u kojemu se osoba osjeća nesigurno, uplašeno, anksiozno i često je prisutno u današnjem svijetu. Postoje mnogi alternativni tretmani koji pomažu u borbi protiv anksioznosti i poboljšanju mentalnog zdravlja. Neki od njih su meditacija, joga, relaksacija i savjetovanje.

Meditacija je tehnika koja se temelji na usredotočenosti na disanje i postizanju duboke relaksacije. Pomaže osobi da se fokusira na sadašnji trenutak umjesto da razmišlja o prošlosti ili budućnosti, što može uzrokovati anksioznost. Također pomaže u razvoju samokontrole, vježbanju pažnje i usmjeravanju energije.

Joga je još jedna tehnika koja se može koristiti za liječenje anksioznosti. Kombinira disanje, vježbe istezanja i mišljenje o pozitivnim mislima kako bi se postigla duboka relaksacija. Osim toga, joga pomaže u obnavljanju ravnoteže unutar tijela i smanjenju stresa, što doprinosi smanjenju anksioznog ponašanja.

Relaksacija je još jedna metoda koja pomaže u suzbijanju anksioznosti. To podrazumijeva postizanje opuštenog stanja svijesti tako da se um i tijelo potpuno opustiti. To podrazumijeva postizanje duboke mentalne koncentracije koristeći tehnike disanja, vizualizaciju ili fokusiranje na objekte u okolini. Relaksacija omogućava da se opustite mentalno i fizički te time smanjite razinu anksioznosti.

Savjetovanje je još jedna metoda liječenja koja pomaže osobama da prevladaju svoju anksioznost. Savjetovanjem se mogu identificirati temelji problema anksioznosti te pronaći načine za prevladavanje istih uz potporu stručne osobe koja će biti tu da vas ohrabri i podržava vas tokom procesa samopomoći. Savjetovanjem možete usmjeravati pažnju sa negativnih misli ka pozitivnoj perspektivi što dovodi do boljeg razumijevanja same situacije te stvarima ne morate gledati samo sa negativne strane već imate višestruke mogućnost za prevladavanje iste situacije bez straha od negativnih posljedica..

See also  Što je peludni kalendar

Kako odabrati pravi antidepresiv za anksioznost

Liječenje anksioznosti često uključuje lijekove, kao što su antidepresivi. No, odabir pravog lijeka za anksioznost može biti izazov. Važno je zapamtiti da ne postoji jedinstveni lijek koji će biti učinkovit za svakoga. Potrebno je provesti istraživanje kako bi se pronašao antidepresiv koji će najbolje odgovarati vašim potrebama.

Prvi korak je razgovor s liječnikom o simptomima koje imate i o tome kako te simptomi utječu na vaš život. Liječnik će pregledati vašu medicinsku povijest i zatražiti dodatne informacije o vašem mentalnom stanju, a možda ćete morati proći neke testove da biste identificirali vrstu anksioznosti koja se manifestira. Nakon što se to postigne, liječnik će moći odabrati antidepresive prema vašim potrebama.

Neki antidepresivi su dizajnirani posebno za liječenje anksioznih poremećaja, dok drugi mogu biti učinkoviti ako se pravilno primjenjuju. Neke vrste antidepresiva imaju nuspojave poput mučnine, glavobolja, vrtoglavice i promjena tjelesne težine, pa je važno da se obratite svom liječniku ako osjetite bilo kakve nuspojave. U nekim slučajevima moguće je ublažiti simptome mijenjanjem doze ili promjenom lijeka.

Kada se odlučite za određeni antidepresiv, savetujemo da ostvarite redovitu medicinsku skrb i pratite svoju reakciju na terapijske intervencije tako da možete prilagoditi plan prema svojoj individualnoj situaciji. Ako ste na bilo koji način nezadovoljni svojom terapijom ili osjetite da neki od lijekova ne djeluje na vas onako kako ste očekivali, obratite se svom liječniku što prije.

Jasmina

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijagnoza

Što je dijagnoza je pitanje koje mnogi od nas imaju. Dijagnoza je postupak postavljanja procjene ili razumijevanja stanja neke osobe ili stvari. To obično uključuje korištenje različitih dijagnostičkih alata i metoda, uključujući ispitivanje, promatranje, preglede i...

read more

Što je dišnik

Što je dišnik je fiziološki uređaj koji se koristi za mjerenje plućne funkcije. To je uređaj koji se sastoji od cijevi, senzora i računala za procesiranje podataka. Kako dišnik mjeri plućnu funkciju, to može služiti liječnicima i medicinskim profesionalcima da bi...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This