Što je adhd kod djece

by Jul 21, 2024Zdravlje0 comments

ADHD je akronim za Attention Deficit Hyperactivity Disorder (Poremećaj pažnje i prekomjernu aktivnost). Ovo je mentalno oboljenje koje utječe na djecu širom svijeta, izazivajući probleme sa pažnjom, koncentracijom i nesmotrenim ponašanjem. ADHD je obično dijagnosticiran u djetinjstvu i može biti teško za dijete da se prilagodi.

ADHD je skraćenica za poremećaj pažnje i hiperaktivnosti. To je mentalno stanje u kojem osoba ima problema sa koncentracijom, impulsivnošću i hiperaktivnošću.

Uzroci ADHD-a kod djece

ADHD, kratko za poremećaj pažnje s hiperaktivnošću, jedan je od najčešćih poremećaja ponašanja u djetinjstvu. Postoje brojni faktori koji mogu izazvati pojavu ovog stanja, uključujući okolišne i genetske čimbenike. U slučajevima ADHD-a kod djece, genetika igra značajnu ulogu. Također može biti izazvana i preuranjenom trudnoćom ili čak lošim ishranom majke tokom trudnoće. Okolišni čimbenici mogu također pridonijeti pojavi ASD-a u djetinjstvu, uključujući stresne situacije ili traume te loše odnose s roditeljima.

Genetski faktori su oni koji utječu na pojavu ADHD-a kod djeteta. Prema nekim istraživanjima, djeca koja imaju bliske rođake s ovim poremećajem više su sklona oboljenju nego ona čija djeca nemaju oboljenje. To znači da postoje određene genetske mutacije ili nasljeđene sklonosti koje mogu dovesti do razvoja ADHD-a među djecom. Također se vjeruje da preuranjena trudnoća može biti povezana s rizikom od oboljenja jer može dovesti do nedovoljne razine hranljivih tvari potrebnih za pravilan mentalni razvoj bebe.

Drugi okolišni čimbenici također se smatraju da doprinose pojavi ovog stanja među djecom. Na primjer, traumatična iskustva koja se dogodi u ranom djetinjstvu mogla bi imati dugoročne posljedice na mentalno zdravlje djeteta te bi mogla dovesti do pojava simptoma poremećaja pažnje s hiperaktivnošću. Loš odnos roditelja sa svojim dijetetom možda ne bi bio toliko uticajan na nastanak stanja, ali bi mogao uticati na nastup i intenzitet simptoma.

U svakom sl

Simptomi ADHD-a kod djece

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je mentalni poremećaj koji utječe na pažnju, aktivnost i impulsivnost. Simptomi ADHD-a su različiti za svaku osobu, a mogu se manifestirati u različitim dobima. Međutim, najranije simptome su obično zapažene u djetinjstvu. Simptomi ADHD-a kod djece mogu uključivati nemogućnost koncentracije, hiperaktivnost i nekontrolirani impulsi.

See also  Što je biopsija prostate

Koncentracija je važna za uspjeh u školi i društvenim okruženjima. U djece s ADHD-om, koncentracija se često može smatrati smanjenom ili preteškom da se postigne. To može dovesti do čestih promjena teme, poteškoća da se izvrše zadaci ili da se završi tako što je započeto. Često je teško djetetu s ADHD-om usredotočiti na jednu stvar duže vrijeme ili pratiti uputstva koja su im data.

Hiperaktivnost je još jedan simptom ADHD-a koji se manifestira rano u djetinjstvu. Djeca s ovim poremećajem mogu biti neprekidno hiperaktivna i nemirna, često prelazeći granice i provocirajući druge oko njih. Hiperaktivne akcije variraju od odrasle osobe do odrasle osobe; neka djeca mogu biti fizički aktivna dok druga djeca mogu biti mentalno hiperaktivna poput puno pričanja ili misli koja brzo mijenja temu.

Impulsivnost je još jedan simptom ADHD-a koji se manifestira među djecom ranije od drugih simptoma. Impulsivnost obuhvaća tendenciju da djeca donose brze odluke bez razmišljanja o posljedicama njihovih postupaka. Za dijete s ADHD-om to može biti poteškoća u društvenim okruženjima jer ne mogu pratiti druge ljudske interakcije i obraze govora.

Dijagnosticiranje ADHD-a kod djece

Dijagnosticiranje ADHD-a kod djece može biti potresno i zastrašujuće za roditelje. No dijagnoza je važna jer omogućava razumijevanje i lakšu podršku djetetu. Pristup dijagnozi obuhvaća tri koraka: procjenu ponašanja, testiranje i dobivanje stručne procjene.

Procjena ponašanja obično se provodi kroz intervju s roditeljima i učiteljima, uz uzorke ponašanja tijekom vremena. Testovi mogu biti određeni da pruže informacije o prisutnosti simptoma, a fizikalni pregled može ukloniti druge medicinske stanja koja mogu imati slične simptome. Stručno mišljenje će se temeljiti na informacijama iz prethodna dva koraka te će dati specifičnu dijagnozu i plan liječenja za pojedinog pacijenta.

Svi ti koraci mogu biti frustrirajući za roditelje, ali nisu namijenjeni da bi imali strah ili anksioznost vezano uz dijagnozu. Uspostavljanje dijagnoze je vrlo važno jer bez nje ne možete dobiti ispravnu terapiju za vašeg djeteta. Važno je da se osigura da postoje ispravni ljudski resursi uključeni u proces dijagnosticiranja kako bi se osiguralo da dijete dobiva najbolju mogućnost za uspješnu obnovu.

See also  Što su bubrezi

Ako ste primili potvrdu o ADHD-u, vaš je sljedeći korak smisliti plan podrške za svakodnevni život djeteta te naći profesionalca s odgovarajućom terapijom koja će mu pomoći da uspješniji funkcionira u svakodnevnom životu.

Liječenje ADHD-a kod djece

ADHD ili poremećaj pažnje i hiperaktivnosti kod djece je postalo sve češće među djecom u dobi od 5 do 17 godina. To može biti zastrašujuće i teško za dijagnosticiranje, ali srećom postoji nekoliko različitih načina liječenja. Liječenje ADHD-a kod djece obično se temelji na složenoj kombinaciji različitih tretmana, uključujući ljekovite, psihološke i druge podrške.

Jedan od glavnih načina liječenja ADHD-a kod djece je lijek. Lijekovi mogu pomoći u smanjenju simptoma hiperaktivnosti, impulsivnih reagiranja i nemogućnosti da se usredotočite na jednu stvar. Međutim, treba napomenuti da lijekovi nisu jedini tretman za ADHD. To bi trebalo biti samo dio šireg plana liječenja koji uključuje i druge vrste terapija poput strukturirane obiteljske terapije ili psiholoških intervencija.

Kognitivno-bihevioralna terapija (CBT) je još jedna vrsta terapijskog pristupa koja se često koristi za liječenje ADHD-a kod djece. Ova vrsta terapije fokusira se na povezivanje razumljive misli i ponašanja s ciljem promjene simptoma te boljeg uklapanja u društvo. CBT može biti posebno korisna za djecu s ADHD-om jer im omogućava da savladaju strategije za upravljanje simptomima te uspjeti bolje prilagoditi okolini.

Konačno, još jedna popularna metoda za liječenje ADHD-a kod djeteta je strukturirana obiteljska terapija (SFT). Ovaj pristup temelji se na tome da je obiteljska dinamika važna za razumevanje i suzbijanje simptoma. SFT fokusira se na jačanju veza unutar obitelji i pružanju strukture koja će im pomoći da bolje shvate dijete sa ADHD-om te mu olakšati bolji socijalni napredak.

U svakom slučaju, bilo koja od gore navedenih metoda tretmana morat će biti usklađena sa strukturnim planom što podrazumeva redovite posjete psihologu/psihoterapeutu/psihiatru i redovne posjete pedijatru/neurologu radi nadzora nad trenutnom stanjem pacijenta te eventualnih relaps te promjenama u tretmanima ako je potrebno.

See also  Što znači kada je crp povišen

Prevencija ADHD-a kod djece

ADHD ili poremećaj pozornosti i hiperaktivnosti je mentalni poremećaj koji utječe na sposobnost djeteta da se fokusira, upravlja impulsima i regulira njegovo/njezino ponašanje. U nedavnoj prošlosti, liječnici su smatrali da je ADHD zarazna bolest koja se prenosi s jedne generacije na drugu. Međutim, istraživanja su pokazala da to nije slučaj. Iako stvarna uzroka ADHD-a još uvijek nije poznata, postoje određeni predisponirajući čimbenici koji mogu uzrokovati simptome. Stoga je važno poduzeti preventivne mjere kako bi se smanjio rizik od razvoja ADHD-a kod djece.

Jedan od načina za prevenciju ADHD-a kod djece jest pravilna prehrana i fizička aktivnost. Dijete treba unositi zdrave namirnice i izbjegavati one masne, slatke i bezukusne hrane. Također, djecu treba poticati da budu fizički aktivni barem 30 minuta dnevno. Prehrana bogata vitaminima i mineralima također može biti od velike pomoći u prevenciji ADHD-a kod djece.

Osim toga, roditelji bi trebali biti pažljiviji na simptome ADHD-a kod svoje djece te provjeriti sa stručnjacima ako primijete bilo što sumnjivo ili neobično . Roditelji bi također trebali biti svjesni da dijete može imati problem sa poremećajem pažnje bez obzira na to jesu li stariji ili mlađani od šest godina starosti. Stoga je važno provjeriti sa stručnjacima pri prvim sumnjama da dijete možda ima problem sa poremećajem pažnje.

Također je potrebno osigurati dovoljan san za dijete jer nedovoljan san može dovest do podloge za simptome ADHD-a . Dijete bi trebalo spavati barem 10 sati svake noć tijekom cijele godine . Uz to , roditelji trebaju voditi računa o medijskim sadržajima na koje dijete gleda te ga poticati na pravilnu uporabu medija . Obiteljska dinamika također igra važnu ulogu u prevenciji ADHD-a jer mirna obiteljska okolina može imati blagotvoran utjecaj na mentalno zdravlje djeteta .

Konačno , razgovor s liječnikom o preventivnom liječenju možda će biti od velike pomoći u sprječavanju simptoma ADHD- a . Lijekovi poput psihoaktivnih lijekova mogu biti vrlo djelotvorniji ako se propisuju rano , pa je važno posjetiti stručnog ljudskog struke kada se primjenjuju preventivni postupci protiv pojava simptoma ADHD – a .

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This