Gljive su obično vrlo popularna hrana. U trudnoći je važno biti oprezan s njima jer mogu imati neželjene posljedice. Gljive u trudnoći mogu biti zdrave i korisne, ali morate znati kako ih odabrati kako biste izbjegli zdravstvene rizike. U ovom članku ćemo razmotriti što su gljive u trudnoći i kada je sigurno jesti gljive tijekom trudnoće.
Gljive su organizmi koji pripadaju klasi biljaka, ali nemaju svoju travu, stabljiku ili listove. To su često vlažne i tamne organizme bez boje koji se razmnožavaju spore. Uglavnom žive u zemlji ili stablima drveća, ali neke vrste mogu biti pronađene i na stablima, granama ili čak u zidovima.
Sadržaj
Kako gljive utječu na trudnoću?
Gljive mogu biti koristan izvor hrane, ali mogu biti i opasne za trudnice. Liječnici preporučaju trudnicama da se suzdrže od jedenja gljiva jer one mogu sadržavati toksine ili druga tvari koje mogu uzrokovati probleme s trudnoćom. Također postoji rizik od zaraze bakterijama i gljivičnim infekcijama. Trudnice bi trebale biti posebno oprezne jer potencijalni štetni učinci gljiva na nerođeno dijete nisu dobro proučeni.
Trudnice bi trebale izbjegavati sve vrste gljiva jer ne postoji način da se precizno utvrdi da li je određena vrsta sigurna za jelo. Međutim, neke vrste gljiva su posebno opasne za trudnice jer sadrže toksine koji mogu negativno utjecati na fetus. To uključuje Amanita phalloides, poznatije kao Otrovna pečurka, koja može biti smrtonosna ako je pojede trudnica. Također, postoje neke vrste gljiva koje sadrže različite toksine koje se nazivaju amatoksini i oksalati, koji bi također mogli uzrokovati probleme s trudnoćom ako se pojedu.
Trudnice bi također trebale izbjegavati jesti divlje gljive jer to može potaknuti alergijsku reakciju koja može biti opasna za fetus ako se ne liječi adekvatno. Liječnici preporučaju trudnicama da prije upotrebe divlje gljive posavjetuju se sa stručnjacima o sigurnosti svake vrste i pridržavaju se uputa o doziranju i čestoći upotrebe. Osim toga, treba biti oprezan pri pripremanju divljih gljiva jer često dolazi do miješanja s drugim potencijalno otrovnim biljkama. Također, treba imati na umu da je uvođenje nove hrane u prehranu tijekom trudnoće lako iskriviti što može dovesti do probavnih problema i alergija pa stoga nemojte riskirati jedenje divljahgl jiva bez savjetovanja s lijecnikom.
U svakom slucaju, ako ste u dvojacima , vaš lijecnik moze preporuciti pridruzivanje programima sluzbi zdravstvenog osiguranja (HMO) kao sto su “Americko drustvo porodice” (ACOG) ili “Plodni dani”. Ovi programi pruzit ce savjet o sigurnostinamiranju hranjenih glivica tokom vasih ciklusamatrimonija i datuma isporuke, sto ce pomoci da se sprijece bilo koja negativna posltecina od konzumacijehranjenihglivica .
Gljive u prehrani tijekom trudnoće
Trudnoća je vrijeme koje traži pažljivo planiranje prehrane. To je stoga što rastuće dijete treba hranu koja će ga opskrbiti svim potrebnim sastojcima poput proteina, vitamina i minerala. Gljive su jedan od namirnica koje bi trudnice trebale uključiti u svoju prehranu. Međutim, treba biti oprezan kada se odlučite za upotrebu gljiva jer sadrže toksine koji se mogu akumulirati u ljudskom tijelu. Stoga je potrebno znati koje gljive su sigurne i način na koji se one mogu ispravno pripremiti.
Gljive obuhvaćaju veliki broj vrsta i mogu biti ne samo zdrave već i izuzetno okusne. Najzdravije gljive su slatkovodna ili divlja vrsta, poput shimeji, shaggy manes, portobellos i enokis. Također su dobre i gljive povezane s ribom, poput shitakea ili maitakea jer sadrže visoke razine vitamina D-a. Gljive sadrže mnoge hranjive sastojke, poput vitamina B, magnezija, gvožđa i cinka te zbog toga mogu biti odličan izvor energije tijekom trudnoće. Također sadržavaju antioksidanse koji će pomoći u održavanju zdravlja majke i djeteta.
Bez obzira na prednosti gljiva tijekom trudnoće, one ipak mogu sadržavati toksine ako nisu pravilno pripremljenje ili skladištenje. Prije upotrebe svakako provjerite da li su gljive tek ubrane te da nemaju bilo kakvih tragova plijesni ili štetnih bakterija na njima. Osim toga treba biti oprezan sa porcijsama jer previše gljiva možete dovesti do viška štetnih tvari u organizmu pa je bolje da se držite jedne porcije gljiva dnevno. Također je važno da ne jedete divlje gluvce jer oni mogu biti otrovani kemikalijama unesenim u okoliš.
Uz pravilnu prehranu tijekom trudnoće koja obuhvaća adekvatnu uporabu gljiva možete imati sigurnost da ćete osigurati najbolju prehranu ne samo sebi već i Vašem budućem djetetu.
Kako prepoznati bezopasne gljive?
Gljive su uobičajeni dio prirode, a neke od njih mogu postati i vrlo opasne ako se ne poznaju. Zato je važno znati kako prepoznati bezopasne gljive. Većina gljiva ima svoje značajke i mora se poznavati da bi se utvrdilo je li gljiva bezopasna ili ne.
Bezopasne gljive obično imaju bijelu, žutu ili narančastu boju, kao i bogat dio na vrhu. Također su mekane i lako se razlikuju od drugih stvari u okolišu. Bezopasne gljive obično imaju tamni luk, često sa žutim točkicama na vrhu. Boja luka varira od tamnocrvene do smeđe boje, ovisno o vrsti gljive. Također možete pronaći malene šiljaste lukove na tlu oko gljive, ukazujući da je ona prisutna u području.
Druga značajka bezopasnih gljiva je njen miris. Obično mirise kao pokošena trava ili gumeni predmeti, što je puno drugačije od mirisa opasnih gljiva koje mirise poput plijesni ili truleži. Bezopasne gljive također obično nemaju specifičan okus pa se preporuča da se ne probavaju jer će biti gorak okus i mogli bi biti otrovni.
Zadnja značajka kojom možete prepoznati bezopasnu gljivu jest njen oblik. Većina bezopasnih gljiva ima ravnu površinu s malim točkicama na vrhu, dok opasne gljive često imaju napukle i oblikovane površine s druge strane ravnih površina sa mrlama ili mrlama po cijelom tijelu. Također možete primijetiti da većina bezopasnih gljiva raste samostalno, dok opasne vrste mogu biti skupine ili skupine velikih razmaka od jedne do druge gljive.
Koje gljive treba izbjegavati tijekom trudnoće?
Trudnoća je poseban period u životu žene u kojem je potrebna posebna pažnja prema prehrani. To se posebno odnosi na konzumiranje gljiva. Mnoge vrste gljiva su otrovne i mogu biti opasne za trudnicu i njenu bebu. Nažalost, nema jedinstvenih pravila o tome koje vrste gljiva treba izbjegavati, jer je ono što je sigurno za jednu osobu možda opasno za drugu. Stoga je najbolje razgovarati sa svojim liječnikom o tome što bi se trebalo jesti tijekom trudnoće, pa tako i ogladnjeti gljive.
Međutim, postoje neke vrste gljiva koje se često smatraju opasnima za trudnice. To uključuje Amanita phalloides, Amanita virosa, Chlorophyllum molybdites i Galerina marginata. Ove gljive imaju otrovnu strukturu koja može prouzročiti simptome poput mučnine, povraćanja i trbušnih grčeva te povećane temperature i oštećenja bubrega. Stoga bi se one trebale izbjegavati ako nisu pod medicinskim nadzorom.
Drugim vrstama gljiva kojima bi se trebalo izbjegavati su Lepiota procera te Cortinarius speciosissimus, Cortinarius rubellus, Gyromitra esculenta and Gyromitra caroliniana. Većina ovih gljiva imaju otrovne sastojke koji mogu prouzročiti problem u jetri i bubrezima pa stoga trudnice moraju biti posebno oprezne prilikom upotrebe ovih vrsta gljiva.
Stoga je važno da trudnice razgovaraju sa svojim liječnikom prije nego počnu jesti bilo kakve gljive tijekom trudnoće. Liječnik će moći dati savjet o tome koja vrsta je sigurna za jesti tijekom trudnoće te dati preporuke o tome kako bi trebalo pripremiti gljivu radi sigurnosti poštivanja higijenskih standarda.
Kako mogu biti sigurni da su moje gljive sigurne za konzumaciju tijekom trudnoće?
Tijekom trudnoće, preporučljivo je osigurati da su svi proizvodi koje jedete sigurni i zdravi. Gljive se smatraju nesigurnim za konzumaciju tijekom trudnoće jer neke vrste imaju toksin koji se može akumulirati u tijelu i uzrokovati ozbiljne probleme. Međutim, postoje neke vrste gljiva koje možete jesti bez rizika.
Kako biste bili sigurni da su vaše gljive sigurne, morate kupiti gljive od pouzdanih prodavača. Trenutno postoji veliki broj web stranica i trgovina s hranom koje prodaju raznoliku ponudu gljiva. Prije nego što ih kupite, provjerite da li je dobavljač licenciran i certificiran od strane lokalne vlasti. Također bi trebalo biti oprezni pri kupnji divljih gljiva; potražite savjet iskusnog lovca ili botaničara prije nego što počnete jesti divlje gljive. Također biste trebali biti svjesni mogućih alergija na hranu; ako ste alergični na neke druge namirnice, postoji mogućnost da ćete biti alergični i na gljive.
Kada ste sigurni da su vaše gljive bezopasne za jelo, upotrijebite samo one vrste s manje masnoćama ili mastima jer se pretpostavlja da višak masti može uzrokovati probleme s probavom tijekom trudnoće. Također bi trebalo izbjegavati dimljenje, soljenje ili mariniranje gljiva jer to može dodatno povećati rizik od problema s probavom. Uvijek provjerite pažljivo datume isteka za svaku hranu koja je skladištena dugo vremena; ako nisu u redu, bolje je odbiti naručiti ili otkazati narudžbu.
0 Comments