Arktik je najhladniji geografski region na Zemlji. Nalazi se oko Sjevernog pola, obuhvaćajući sve mora, ledene oceane i okolne kopnene površine. Regiju čine Arktički ocean i sjeverni dio Atlantskog, Tihog i Indijskog oceana te dijelovi Evrope, Sibira i Sjeverne Amerike.

Arktik je regija na severu Zemlje, koja obuhvaća oceane i dijelove kontinenata koji se nalaze iznad geografskog pola. To uključuje Arktički ocean i dijelove Kanade, Sibira, Grenlanda, Norveške i Islanda.

Klima na Arktiku

Klima na Arktiku je vrlo hladna i nepredvidiva. Maksimalne temperature se obično kreću između +5 °C i -30 °C, uz rijetke iznimke. Niske temperature su često praćene olujnim vjetrovima, hladnim morskim strujanjima i jakim snježnim pahuljicama. Tijekom zime temperatura se obično kreće od -27 do -45°C, a tijekom ljetnih mjeseci može doseći +12°C. Sunčeva svjetlost je vrlo slabija nego u drugim dijelovima svijeta jer je većina sunčeve svjetlosti reflektirana od leda i snijega. Zbog toga je većina dana u godini oblačna i s maglom. U razdoblju od sredine listopada do sredine travnja temperatura je ispod nule, a dolazi do velikih količina snijega. Tijekom ljetnih mjeseci temperatura se blago popravlja, ali ona još uvijek ostaje veoma niska zbog ograničenog sunčevog zračenja.

Uz to, Arktičko područje bilježi izuzetno brze promjene klime, što čini da je prognoziranje vremenskih prilika teško. U prosjeku se u Arktiku po međunarodnom standardu stavlja više snijega nego bilo gdje drugdje na Zemlji; jedino su Antarktika i Grenland bili poznati po višoj razini pokrivenosti snijegom od Arktika.

Fauna u Arktiku

U Arktiku se mogu pronaći različite vrste životinja. Medvjed, lisica, beluga kita, zalutala jelena i polarna lisica su neke od najpoznatijih životinja koje se mogu naći na tom području. U morima i oceani oko Arktika se mogu naći velike količine riba, galebova i jastogova. Također se često mogu vidjeti različiti vrste ptica poput bijelog gusara i tundre terna.

See also  Što je poznanovec

Flora u Arktiku

Kao što je slučaj sa faunom, tako je i sa florom u Arktiku. Pretežno travnate površine prekrivaju svo livadama i poljima cvijeća. U tundri su pokrivene travom koja ima samo nekoliko centimetara visine. U toplom razdoblju godine postoje velike količine algi poput morske zelene alge koja prekriva obale između ledenih ploča. Također se mogu naći razne vrste trave poput licemjerice koja je obično zahvaćena zimskim mrazom.

Značaj Arktika

Arktik je regija koju čine skupine zemalja između Atlantika i Pacifika. Znanstvenici su prepoznali važnost Arktika, jer je to područje bogato prirodnim resursima i sadrži više od 80 posto svjetskog zaliha nafte. To je također važno mjesto u razvoju oceanografskih istraživanja, jer se smatra da obala Arktike ima najveći udio u globalnom lancu opskrbe hranom. Arktička regija također ima izuzetan značaj zbog svoje kulturne i društvene vrijednosti, jer je dom brojnim narodima stoljećima.

Glavne Arktičke države uključuju Kanadu, Sjedinjene Američke Države, Nizozemsku, Norvešku i Rusiju. Ove države brinu se o razvoju politike i upravljanju prirodnim resursima u regiji, kao što su ribarstvo i energetska potraživanja. Također provode istraživanja na području ekoloških pitanja koja se tiču ​​Arktike. Na primjer, Kanada je stvorila Komisiju za međunarodno pravo mora (UNCLOS) da bi izradila politiku upravljanja arktičkim prirodnim resursima.

Također se smatra da je Arktik važan i strategijski gledano jer se nalazi na granici SAD-a i Rusije. Zbog toga postoji strah od terorističkih napada u regiji te su američke snage obukle vojne snage na tom području radi osiguranja sigurnosti. U svjetlu sve većeg pritiska na okoliš oko Arktičkog kruga, postalo je još važnije za države da nastave raditi na održivom razvoju u regiji i da poštuju međunarodno pravno okruženje za upravljanje svim resursima koji se nalaze tamo.

U cjelini, možemo reći da je Arktik jedinstven područje s velikom biološkom raznovrsnošću te ga čine posebnim od drugih dijelova svijeta. Nalazi se na granici nekoliko velikih sila te ima poseban strateški interes mnogih država širom svijeta. Stoga je vrlo važno da se sazna više o ovom podrucju te da se pronađe adekvatno rješenje za nastavak odrzavanja ovog dijela planete.

See also  Koji su pokloni za prvu pričest

Turizam na Arktiku

Arktik je uzbudljivo mjesto za turističke posjete. Ovaj dijelovi svijeta poznat je po svojim lijepim pogledima, kao i zbog biološke raznolikosti i arktičkih životinja. Turizam u Arktiku postao je sve popularniji u posljednje vrijeme, a mnoge zemlje okružujuće ovo područje počele su ga promovirati kako bi privukli više turista. U ovom ćemo članku razmotriti što turisti mogu vidjeti i činiti tijekom boravka u Arktiku te predstaviti neke od najpopularnijih destinacija.

Arktik nudi nevjerojatne prirodne ljepote, poput ledenih planina, ogromnih ledenih polja, prekrasnih rijeka i jezera te nizova oceana. Osim toga, ovdje se mogu pronaći brojne arktičke životinje poput medvjeda polarnog, jezerskih vukova, divokoznih svinja te ptica poput labuda i galebova. Ljeti se u Arktiku mogu pronaći prekrasne cvjetnice koje cvatu po cijelom području.

Postoji mnogo mjesta koja turisti mogu posjetiti u Arktiku. Među najpopularnijima je Grønland – najveća ostrvska država na svijetu sa preko 80% pokrivenosti ledom tijekom godine. Postoje brodovi koji obilaze ovo područje tijekom cijele godine, a putnicima se nude obilasci sa stručnim vođama koji će im omogućiti da vide sve ljepote ovog divljenog dijela svijeta.

Još jedno popularno odredište za turiste u Arktiku je Island – otok smješten između Skandinavske regije i Sjevernog Atlantika. Ovdje se turistima nude razni obilasci drevnih gradskih utvrda, plavetnila gejsirskog vodopada na Islandskom Sredozemnom moru te posjet bogatih planinskih regija sa snježnim pokrovima tijekom zimskih mjeseci. Osim toga, Island nudi brojne druge mogućnosti aktivnosti poput raftinga na rijeci Thjojo ili pecanja na crvenoj ribici codonice – ribice koja se može pronaći samo u Sredozemnom moru Islanda.

Konačno, Norveška je još jedna popularna destinacija za one koji žele istražiti Arktik – posebice Svalbard – otok smješten između Norveške i Severnog pola gdje se nalazi prekrasan ledeni pejsaž sa brojnim arktičkim životinjama poput medvjeda polarnih i risova te ptica poput labuda i galebova. Turistima se nudeturistima nude obilasci ledenim planinama ili pecanja na crvenoj ribici codonice – ribice koja se može pronaći samo u Sredozemnom moru Norveške – dok su onima osjetljiiviji na temperature ponude noćenja u hotelima smještenim unutar prirodnih rezervata ove države..

See also  Što je jarunsko jezero

Na kraju treba napomenuti da putovanja po Arktiku nisu baš najpovoljanija opcija jer su veoma skupa pa bi svaki putnik trebao bitio spreman potrošiti malo više novca nego što bi inače trošio tokom drugih putovanja; ali ako ste spremni platiti više novca da biste iskusili prekrasnu avanturu ovdje ćete sigurno bitii ispunjenvi novim uspomenama!

Problematika vezana uz Arktik

Arktik je jedno od najviše zanemarenih područja na svijetu. Unatoč činjenici da se sastoji od 8 država i 6 teritorija, još uvijek postoje veliki problemi s kojima se susreće. Među najvećim problemima vezanim uz Arktik spadaju globalno zatopljenje, ekološka degradacija okoliša i smanjenje biološke raznolikosti.

Globalno zatopljenje jedan je od najvećih izazova koji se susreću na Arktiku jer ledeni pokrivač postupno isparava. To ima neposredne i dugoročne posljedice po ekosustave u tom području, kao i za ljude koji žive tamo, jer promjene klime utječu na toplinske valove, padavine i druge atmosferske pojave.

Ekološka degradacija okoliša također je izuzetno važan problem. Stalni rast industrijskih aktivnosti dovodi do povećanja onečišćenja okoliša i utječe na biljke i životinje koje žive u tom području, stvarajući ozbiljan problem održivosti. Također predstavlja prijetnju prirodnim resursima poput ribolova ili obrta ledenog ulja.

Smanjenje biološke raznolikosti je još jedan veliki problem vezan uz Arktik. S obzirom na to da su mnoge vrste usko povezane sa temperaturom i vlažnošću zraka, globalno zatopljenje može biti opasno za neke organizme koji se prilagođavaju novim okolnim uvjetima. Također, industrijska aktivnost može dovesti do smanjenja populacije morskih organizama poput kitova ili labudova.

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je žumberačko gorje

Žumberačko gorje je planina u Hrvatskoj koja se nalazi istočno od Slunjskog polja. To je područje koje je obilovalo prirodnim ljepotama, kao što su divlje šume, izvori i prelijepe stijene. Ovo planinsko područje poznato je po vrlo malom broju stanovnika koji su se...

read more

Što je zelena špilja

Što je zelena špilja je jedan od najpopularnijih i najslikovitijih prirodnih ljepota u Hrvatskoj. Nalazi se na otoku Visu, na istočnoj obali Jadrana. Ovaj spektakularni pećinski kompleks zauzima površinu od gotovo 2 km2 i sadrži nekoliko stotina pećinskih kanala i...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This