Što je biopsija prostate

by Aug 10, 2024Zdravlje0 comments

Što je biopsija prostate je postupak uzimanja malih uzoraka tkiva iz prostate radi pregleda pod mikroskopom. Ova dijagnostička procedura često se koristi za identifikaciju početnih znakova raka prostate. Biopsija se obično radi uz pomoć ultrazvuka ili bihevioralne metode, a obavlja se ambulantno ili u bolnici, ovisno o vrsti biopsije.

Biopsija prostate je medicinski postupak u kojem se uzima mali uzorak tkiva iz prostate za daljnju mikroskopsku pregled. Ovo se obično radi radi otkrivanja raka prostate. Biopsija prostate se obično radi pomoću ultrazvuka ili rendgenske snimke, koje pomažu liječniku da točno odredi gdje treba uzeti tkivo za test.

Biopsija prostate

Biopsija prostate je procedura koja se provodi radi pregleda stanja prostate. To je postupak u kojem se uzima uzorak tkiva iz prostate radi pregleda pod mikroskopom. Biopsija se obično provodi kako bi se otkrile promjene ili bolesti prostate, poput raka. Postupak može biti jednostavan i obično traje oko deset minuta.

Postupak biopsije počinje s općim pregledom, a zatim slijedi ultrazvuk transrektalni pretrage, što je test koji se obavlja s posebnom sondom koja se ubacuje u rektum. Sonda emitira ultrazvučne valove koji pružaju sliku unutarnjih organa te omogućuju liječniku da identificira promjene ili tumore u prostati. Nakon toga liječnik će ubrizgati anestetik kako bi potpuno omamio pacijenta, a zatim će istovremeno probiti deset do dvanaest punktova na prostati pomoću tankog iglića. Svaki punkt će biti označen ultrazvukom i fleksibilnom cijevi koja će se proširiti te će pomoću nje biti uzeto tkivo iz svakog punkta. Također, mogu biti prisutni i određeni simptomi poput bolnih osjeta ili neugodnih senzacija tijekom postupka. Stoga je potrebno da pacijent bude svjesno prisutan tijekom postupka, bez obzira na anesteziranost zbog mogućnosti da liječnik brzo reagira na bilo koju nelagodnost za pacijenta.

See also  Što je antibiotik za upalu uha

Uzorci tkiva su odmah poslani na laboratorij radi analize pod mikroskopom. Analiza možda traje nekoliko dana do nekoliko tjedana prije nego što dobijete rezultate vašeg istraživanja

Komplikacije biopsije prostate

Biopsija prostate je medicinski postupak koji se provodi radi dijagnosticiranja raka prostate. Iako je to učinkovit način ispitivanja, postoji određeni rizik od komplikacija. Glavne moguće komplikacije biopsije prostate uključuju infekcije, gubitak krvi, hematom i perforaciju mokraćnog mjehura ili crijeva.

Infekcije su najčešća komplikacija biopsije prostate. Infekcije se mogu pojaviti zbog prodiranja bakterija u tkivo prostate tijekom postupka biopsije. Simptomi infekcije uključuju groznicu, bolove tijekom mokrenja i gnojni iscjedak iz penisne cijevi. Liječenje obično zahtijeva antibiotike i možda ćete morati biti hospitalizirani.

Gubitak krvi je druga moguća komplikacija biopsije prostate. Gubitak krvi se može dogoditi tamo gdje se ubrizgava anestezija i ondje gdje se ubrizgava punkcijska igla za uzimanje tkiva prostate. Možda ćete trebati transfuziju ako ste izgubili veliku količinu krvi.

Hematom je daljnja moguća posljedica biopsije prostate koja se može pojaviti ako je došlo do oštećenja vene ili arterije prilikom postupka biopsije. Hematom je skupina manjih hematoma u području punkcijske zone koja možda zahtijeva lokalnu terapiju laksativima i antibioticima radi prevencije infekcija i poboljšanja cirkulacijskog protoka u području punkcijske zone. Perforacija mokraćnog mjehura ili crijeva, ako do nje dođe, možda ćete morati biti hospitalizirani radi operativnog liječenja perforiranog organa.

U svakom slučaju, budite svjesni rizika od potencijalnih posljedica biopsiji prostate pri planiranju bilo kojeg medicinskog postupka i obratite se lokalnom liječniku da biste saznali više o potencijalnim rizicima te procedure prije nego što je napravite.

Metode za biopsiju prostate

Biopsija prostate je medicinski postupak koji se koristi za uzimanje uzorka tkiva iz prostate. Također se koristi za dijagnosticiranje bolesti prostate, kao što su rak i upala. Postoje različiti načini provođenja biopsije prostate. Neki od najčešćih uključuju transrectalni ultrazvučni (TRUS) pregled, transurethralnu biopsiju i perkutanu transretalnu biopsiju (PTB).

See also  Što je ambliopija

Transrectalni ultrazvučni pregled (TRUS) je prilično jednostavan postupak provođenja biopsije prostate. U ovoj tehnici primjenjuje se ultrazvuk za lokaliziranje i uzimanje uzorka tkiva iz područja prostate. Ultrazvuk pomaže liječniku da prepozna abnormalne dijelove tkiva i da odredi gdje je potrebno preuzeti uzorke.

Transurethralna biopsija je još jedna metoda za biopsiju prostate koja se često koristi. Ova tehnika se provodi putem crijeva pacijenta, a liječnik će unutar crijeva ubaciti tanku iglu koja će preuzeti uzorke tkiva iz područja prostate. Ova metoda pruža precizne rezultate, ali može biti bolna i stoga obično traži anesteziju.

Perkutana transretalna biopsija (PTB) je još jedna metoda za ispitivanje prostata koja se primjenjuje putem rektuma pacijenta. U tom postupku liječnik ubacuje tanku iglu kroz sluznicu rektuma i uzima malene dijelove tkiva s prostateg područja radi ispitivanja na prisutnost abnormalnih promjena ili patogenih mikroorganizama.

Koji je cilj postupka biopsije prostate?

Cilj postupka biopsije prostate je dijagnosticirati ili isključiti prisutnost raka prostate. To se može učiniti otkrivanjem i analizom malih uzoraka tkiva iz prostate. Ova biopsija se obično provodi kada postoji sumnja na rak prostate, bilo na temelju pregleda krvi ili digitalnog rektalnog pregleda. Provedena biopsija može pokazati da je vaša prostata zdrava ili da postoje abnormalnosti koje ukazuju na prisutnost raka. U nekim slučajevima, vrsta stanica može se odrediti odmah nakon biopsije, što vam omogućuje da dobijete brzu dijagnozu i počnete s liječenjem odmah ako je potrebno.

Rezultat biopsije prostate

Biopsija prostate je postupak za dobivanje malih uzoraka tkiva iz prostate. To se obično provodi da bi se identificirala rak na prostati. Rezultat biopsije prostate izravno ovisi o tome što je pronađeno na biopsiji. Ako nisu pronađeni maligni tumorski stanice, ishod je negativan, što znači da nema raka. Međutim, ako su pronađene maligne stanice, to znači da imate rak i rezultat će biti pozitivan. Osoba koja pati od ove bolesti će biti upućena na daljnje preglede i liječenje kako bi se postigli najbolji mogući rezultati.

See also  Što je bronhoskopija

Portal

Position

Nadam se da je ovaj tekst bio koristan i da ste uživali čitajući ga.

Ako želite još slobodno pogledajte sve moje članke na ovom portalu.

Ako mene želite upoznati pogledajte više ovdje.

Sadržaj objavljen i dostupan putem ovim internetskih stranica isključivo je informativnog karaktera i pribavljen iz jvnih izvora, bez ikakvog jamstva, bilo koje vrste, izričitog ili prešutnog, da je isti točan, pravodoban, potpun i/ili prikladan za neku određenu svrhu ili određeni način korištenja. Navedeni sadržaj Korisnik koristi isključivo na vlastitu odgovornost i vlasnik ove stranice se ne može smatrati odgovornim za bilo kakvu štetu nastalu korištenjem ili interpretacijom istog. Objavljeni sadržaj i informacije ni u kom smislu ne predstavljaju ponudu ili poziv na stavljanje ponude za trgovanje ili bilo koju drugu transakciju u vezi s objavljenim sadržajem i informacijama.

Portal Informer

Portal za informiranje na jednom mjestu

Psihologija

Što je dijafragma

Što je dijafragma? Dijafragma je mišić koji se nalazi između prsne i trbušne šupljine. Ona je glavna odgovorna za disanje, jer se kontrakcijom i relaksacijom dijafragme promiče kretanje zraka unutar pluća. Također, dijafragma ima važnu ulogu u potpori abdominalnog i...

read more

Što je dijabetička dijeta

Dijabetička dijeta je prehrana koja je namijenjena osobama s dijabetesom. Cilj dijabetičke dijete je pomoći u kontroliranju glukoze u krvi i poboljšati zdravlje općenito. Dijeta se temelji na unosu određenih vrsta hrane, ograničenom unosu šećera i drugog sadržaja...

read more

0 Comments

Pin It on Pinterest

Shares
Share This