BMI (Body Mass Index) je indeks tjelesne mase koji se koristi za procjenu tjelesnog stanja djece u odnosu na dob i spol. To se temelji na odnosu između težine i visine, što pomaže u određivanju idealne težine za djecu.
BMI (indeks tjelesne mase) za djecu je formula koja se koristi za procjenu tjelesne težine u odnosu na visinu. Procijenjena vrijednost pomaže liječnicima da odrede rizik od pretilosti ili podhranjenosti kod djece.
Sadržaj
Kako se mjeri BMI za djecu?
BMI (indeks tjelesne mase) je pokazatelj razine tjelesne mase koji se koristi za procjenu rizika od zdravstvenih problema. To se često koristi za odrasle, ali može se odrediti i za djecu. Za procjenu BMI-a djeteta potrebno je pronaći njegovu trenutnu težinu i visinu. Zatim, formule se koriste da bi se izračunao BMI. Rezultat se onda uspoređuje s tablicama centilnih vrijednosti u odnosu na starost i spol djeteta. Ako je rezultat ispod ili iznad normalnog raspona, to može biti znak da dijete ima prekomjeran ili nedovoljan višak tjelesne mase.
BMI djeteta se obično određuje u godinama, a ne u kilogramima ili centimetrima, jer dijete raste svake godine. Uobičajena formula za procjenu BMI-a djeteta je: (težina u kilogramima / visina u metrima) x 10 000. Rezultat može varirati ovisno o dobi djeteta i spola, pa je važno usporediti rezultate s tablicama centilnih vrijednosti koje su specifične za dob i spol djeteta.
Ako rezultati pokazuju da dijete ima prekomjeran višak tjelesne mase, liječnik će vam savjetovati promjenu prehrane i tjelesne aktivnosti kako bi se smanjio rizik od mogućih zdravstvenih problema. Dijete treba redovito bilježiti indeks tjelesne mase radi praćenja promijena u razdoblju.
BMI za djecu
BMI (Body Mass Index) je korišten za procjenu tjelesne mase djeteta u odnosu na njegovu dob. To može pomoći roditeljima da odrede je li dijete prekomerno ili premalo teško, što bi moglo biti znak zdravstvenih problema. Normalno BMI za djecu ovisi o starosti. Uobičajena metoda procjenjivanja normalnog BMI-a za djecu je korištenje tablica koje se temelje na uzrastu i spolu djeteta. Ako se dijete nalazi izvan tog raspona, liječnik može provjeriti da li postoji medicinski razlog.
Također je važno napomenuti da tabele treba posmatrati kao opći vodič i ne mogu se smatrati jedinim mjerilom zdravlja djeteta. Na primjer, ako dijete ima više mišićne mase nego što obično priliči njegovoj dobi i spolu, njegov BMI možda će biti viši od prosječnog ali to ne mora predstavljati problem. Roditelji bi trebali razgovarati sa svojim liječnikom o svim pitanjima vezanim uz tjelesnu težinu djeteta koja imaju sumnju.
U svakom slučaju, roditelji su prva linija obrane protiv prekomjerne tjelesne težine i gojaznosti kod djece. Naime, nastavljanje pravilne prehrane i redovitog fizičkog aktiviteta jedan je od ključnih čimbenika u smanjenju rizika od bolesti povezanih s prekomernom tjelesnom masom. S obzirom na to, važno je da roditelji poduzmu potrebne mjere kako bi osiguralo da dijete ima normalno BMI i poštuje pravilnu prehranu i tjelesnu aktivnost.
Visoki BMI kod djece
Visoki BMI kod djece može dovesti do brojnih zdravstvenih rizika, uključujući povećan rizik od dijabetesa tipa 2, srčanih bolesti, šećerne bolesti, metabolički sindrom i neke vrste raka. Visok BMI također može dovesti do psihosocijalnih problema poput lošeg samopouzdanja i depresije. Spriječavanje visokog BMI-a kod djece je važno zbog ovih potencijalnih rizika za zdravlje.
Dijete s visokim BMI-om može biti sklono pretilosti ili debljanju u budućnosti. To povećava rizik od hipertenzije, dislipidemije i povišenog holesterola. Može biti sklono srčanim bolestima i dijabetesu tipa 2 u odrasloj dobi. Također postoji povećan rizik od metaboličkog sindroma, koji se smatra pretečom dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti.
Psihosocijalni problemi povezani s visokim BMI-om mogu uključivati loše samopouzdanje i stres. Ovo može biti posebno teško ako se djeca osjećaju stigmatizirano jer su deblja od drugih vršnjaka. Osim toga, djeca oboljela od teške pretilosti mogu patiti od socijalne isključenosti zbog ograničenja u fizikalnim aktivnostima i sportskim aktivnostima. Ovo također može dovesti do anksioznosti ili depresije.
Iako je prevencija visokog BMI-a kod djece važna radi spriječavanja ove potencijalne opasnosti po zdravlje, potrebno je pristupiti tom pitanju na adekvatan način. Djecu treba motivirati da se bave umjerenom fizikalnom aktivnošću te da se pridržavaju uravnotežene prehrane bogate voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama. Osim toga, obitelji bi trebale promicati pozitivnu sliku tijela s ciljem sprečavanja stigmatizacije pretile djece te promicati pozitivan društven okvir u kojem će djeca imati mogućnost uspijevati bez straha ili stida vezanog uz njihov izgled.
Smanjivanje visokog BMI-a kod djece
Kontrola tjelesne mase je važna za zdravlje djece. Visoki BMI može biti povezan s različitim zdravstvenim problemima i, stoga, potrebno je učiniti korake kako bi se smanjio. Najbolji način da se to postigne jest izmijeniti prehrambene navike i oblikovati aktivniji način života. Na primjer, potrebno je ograničiti unos pretjerano masnih i slatkih namirnica te umjereno unositi hranu bogatu vlaknima, mineralima i vitaminima. Također, poželjno je uključiti redovitu fizičku aktivnost u svakodnevni raspored djeteta. Redovito vježbanje pomoći će djetetu da se održava u dobroj fizičkoj formi te će mu pružiti mentalnu podršku i motivaciju da ostane zdravo. U slučajevima gdje je potrebna dodatna stručna pomoć, obiteljski liječnik može preporučiti dijetalnog terapeuta ili nutricionista koji će djetetu ponuditi savjete vezane uz prehranu i način života. Dijete treba biti upoznato s ciljevima postavljenim od liječnika te sudjelovati u planiranju koraka kojima će se postići ta cilja. Uz to, roditelji trebaju biti podrška i navesti dijete da se pridržava preporuka liječnika te mu dati dodatnu motivaciju za uspjetak.
Na kraju, važno je reći da postoji nekoliko načina za smanjenje visokog BMI-a kod djece. Prvenstveno, treba promicati unos nutritivnih namirnica i redovitu fizičku aktivnost te ga poduprijeti s odgovarajućom podrškom roditelja. Uz potrebnu strukovnu pomoć koja bi bila prilagođena individualnom profilu svakog djeteta, mogla bi se postici što bolji rezultati vezano uz smanjenje visokog BMI-a kod djece.
Tjelesna masa djeteta
Tjelesna masa je bitan faktor u procjeni rasta i razvoja djece. To je važno jer je to pokazatelj zdravlja i dobrobiti djeteta. Međutim, postoje neke metode procjene tjelesne mase kod djece koja se koriste u zdravstvenim ustanovama. Najčešća metoda je mjerenje tjelesne težine i visine, što se naziva antropometrijsko mjerenje. Ova metoda omogućuje liječniku da odredi indeks tjelesne mase (BMI) djeteta i da procjenjuje rast u odnosu na dob. Druga metoda je bioimpedancijsko mjerenje (BIA). Ova vrsta procjene također se koristi za određivanje indeksa tjelesne mase, ali se koristi da bi se utvrdilo koliko masnog tkiva ima dijete u odnosu na mišićnu masu.
Kao što smo rekli, postoje i druge metode procjene tjelesne mase kod djece: skeniranje opterećenja, određivanje volumena i gustoće, perimetričko mjerilo itd. Korištenje ovih metoda može biti korisno za otkrivanje prekomjerne težine ili debljanja među djecom u ranoj dobi. Skeniranje opterećenja se obično koristi da bi se utvrdila tačna težina i volumen djeteta. Volumen može pomoći liječnicima da bolje razumiju stupanj debljanja ili prekomjerne težine među djecom. Perimetričko mjerilo pomaže pri određivanju obima ili obujma nekih dijelova tijela, poput trbuha ili struka. Liječnici mogu istražiti ove podatke da bi utvrdili imaju li djeca problem sa prekomjerom težinom ili debljanju.
0 Comments